Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wodomierz się kręci tylko na ciepłej wodzie z bojlera, szumi bateria

paczek85 09 Dec 2021 22:19 1485 38
  • Helpful post
    stachu_l
    Level 31  
    paczek85 wrote:
    ale nie wiem czy o tą pompę chodzi. jest na zdjęciu
    Ta widziałem i nie o nia chodzi. Ta zapewnia obieg CO czyli kaloryfery i wężownica w bojlerze. W większych instalacjach (a dom można do takich zaliczyć szczególnie gdy długość rur od boilera do ostatniego kranu jest duża) montuje się pompę cyrkulacji ale musi być trzecia rura - do najdalszego kranu (punktu poboru wody) dochodzą trzy rury a nie dwie: zimna woda, ciepła woda i cyrkulacja - rura ciepłej wody wracającej do boilera aby rura z ciepła wodą była cały czas ciepła.
    Zaleta - odkręcasz kran i nie czekasz na ciepła wodę - nie musisz wypuszczać całej zimnej wody z rur zanim dopłynie ciepła z boilera
    Wada - koszty - trzecia rura, pompa obiegowa, rury nawet izolowane oddają ciepło więc nawet latem masz grzejnik a za ciepło płacisz (więcej palisz).
    Gdyby ostatnio było cos zmieniane to taka rura od cyrkulacji wpuszczona w kanalizacje mogła by dać taki efekt.
    Raczej nie widać śladów po cyrkulacji i pompie od niej.
    paczek85 wrote:
    Zbiłem 3 płytki i moich uchem ewidentnie słychać,że szum z baterii a nie z głębi rur
    No ale z baterii nie leci woda. Rozumiem, ze zimna woda zachowuje się normalnie we wszystkich kranach - nie leci jak są zamknięte i leci jak są otwarte.
    Tak dla pewności licznik wody jest jeden na wodzie zimnej i jak otwierasz zimna to się kręci.
    paczek85
    Level 7  
    stachu_l wrote:
    Ta widziałem i nie o nia chodzi. Ta zapewnia obieg CO czyli kaloryfery i wężownica w bojlerze. W większych instalacjach (a dom można do takich zaliczyć szczególnie gdy długość rur od boilera do ostatniego kranu jest duża) montuje się pompę cyrkulacji ale musi być trzecia rura - do najdalszego kranu (punktu poboru wody) dochodzą trzy rury a nie dwie: zimna woda, ciepła woda i cyrkulacja - rura ciepłej wody wracającej do boilera aby rura z ciepła wodą była cały czas ciepła.
    Zaleta - odkręcasz kran i nie czekasz na ciepła wodę - nie musisz wypuszczać całej zimnej wody z rur zanim dopłynie ciepła z boilera
    Wada - koszty - trzecia rura, pompa obiegowa, rury nawet izolowane oddają ciepło więc nawet latem masz grzejnik a za ciepło płacisz (więcej palisz).

Raczej zmiany sobie odpuszczę jeśli nie są konieczne, do tej pory funkcjonowało to tyle lat i efekt był zadowalający.

stachu_l wrote:
    No ale z baterii nie leci woda. Rozumiem, ze zimna woda zachowuje się normalnie we wszystkich kranach - nie leci jak są zamknięte i leci jak są otwarte.
    Tak dla pewności licznik wody jest jeden na wodzie zimnej i jak otwierasz zimna to się kręci.

Z baterii nie leci woda. Zimna woda normalnie się zachowuje, nie leci jak są zamknięte, i leci jak są otwarte. Licznik jeden, jak otwieram zimną leci.
  • Helpful post
    gumisie
    Level 43  
    Panie i Panowie.
    Moim zdaniem, porady jak i sam temat stał(y) się Niebezpieczn(e)y.
    O ile niema problemu z ogrzewaniem mieszkania (grzejniki), sądzę, że nie powinno być problemu z wężownicą w bojlerze.
    Co nie zmienia faktu, że powinno się wezwać Fachowca.
  • Helpful post
    kris8888
    Level 35  
    paczek85 wrote:
    Może wymienię baterię na nową, bo bateria ma już dobrych kilka lat i zobaczymy czy będzie szumieć?

Na początek wystarczy że wymienisz samą głowicę ceramiczną w baterii.

Dziwię się że w tej instalacji nie ma żadnego wyrównawczego zbiornika ciśnieniowego dla wody użytkowej na wejściu do bojlera. Nie widzę też żadnego ciśnieniowego zaworu bezpieczeństwa. Aż cud że ten bojler jeszcze nie popękał.

Ten licznik co się kręci to licznik główny zimnej wody w całym domu czy tylko jakiś podlicznik na jednym z poziomów?
    paczek85
    Level 7  
    kris8888 wrote:
    Ten licznik co się kręci to licznik główny zimnej wody w całym domu czy tylko jakiś podlicznik na jednym z poziomów?

Licznik jest jeden główny zimnej wody.

Właściwie to sprawa niejako rozwiązana. Płytki zdemontowane, wyciek znaleziony, rura pękła, dziura grubości łebka od szpilki, ale tryska, że hej.

Wodomierz się kręci tylko na ciepłej wodzie z bojlera, szumi bateria Wodomierz się kręci tylko na ciepłej wodzie z bojlera, szumi bateria

Tymczasowo załatane taką obejmą, bojler grzeje normalnie w całości, szumy ustały, licznik się nie kręci. Czas na wymianę rur.

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego, co pisał jeden z użytkowników, że potrzebny na obiegu wody użytkowej zbiornik ciśnieniowy wyrównawczy, czy jakoś tak. Mam bojler 80 L, to takie coś jak na zdjęciu będzie dobre? O to chodzi?

Wodomierz się kręci tylko na ciepłej wodzie z bojlera, szumi bateria
    paczek85
    Level 7  
    mietek654 wrote:
    Na pewno nie zaszkodzi. Po samym zdjęciu nie widać. Naczynie możesz dać 12 l, powinno wystarczyć.

Ale dobiera się do pojemności bojlera czy jak? Przeczytałem gdzieś, że 1/20 bojlera, ale są tam jeszcze zastrzeżenia, że długość rur itd.
    Podany też, był przykład, że jak bojler 120 L to bezpiecznie będzie dobrać 12 L, ja 80 L, nawet jakbym zmieniał na 120 L to te 12 L chyba będzie ok.
    A i jeszcze to ma być naczynie przepływowe czy nieprzepływowe? I w którym miejscu ma być zamontowane? Tak jak spojrzycie na te zdjęcia z pierwszego postu.
  • Helpful post
    mietek654
    Level 27  
    Tak do pojemności bojlera. Jak dasz większe to nic się nie stanie. Lepszym wyborem będzie naczynie przepływowe. Naczynie przed bojlerem na zasilaniu wody. Warto przed zakupem zmierzyć ciśnienie wody w instalacji, bo może nie będzie potrzebne.
    paczek85
    Level 7  
    Ok, dziękuje wszystkim za pomoc. Na razie obejma musi wystarczyć, resztę zrobi hydraulik. Temat zamykam