Witam, mam problem z tunerem AS 215, tuner jest przestrojony.
Problem polega na wcinaniu się stacji, np. radio Maryja wcina się przed jedynkę i wtedy mam radio Maryja razy dwa.
Wie ktoś jak temu zaradzić?
Miałem AS 215 i po przestrojeniu (prawidłowym) nie miał takiego zachowania. Proponuję sprawdzić czy urządzenie prawidłowo jest przestrojone, bo możliwe że odbiera częstotliwości lustrzane.
Ja jak przestroiłem kiedyś AS 211D to na nowym paśmie musiałem zmniejszyć wskazania bo na każdej stacji cały czas się świeciło 5 ledów jak wpiąłem kabelek 20cm.
Co tam masz za antenę? Zwykły kawałek druta wystarczy żeby stwierdzić czy jest dobrze. Te tunery z powietrza łapią bardzo dobrze.
Skoro przestrajałeś ten tuner i wiesz jak to robić to skąd takie pytanie odnoście strojenia samego wskaźnika?
Zobacz na schemacie skąd podawane jest napięcie poziomu sygnału dla układu OS-4 (A277D). I od wejścia OS-4 (Pin 17) cofasz się do OS-1. Resztę zabawy pozostawiam Tobie bo i tak już bardzo ułatwiłem zadanie.
Wszystko zależy który nadajnik Maryi, bo np. w Krakowie to na przekór jeden z najsłabszych nadajników, w niektórych obszarach miasta lepiej potrafi odbierać radio Alex 105,2MHz z Kasprowego niż krakowską Maryję 90,6MHz. Nawet stacje z nadajnika 40km za miastem idą lepiej niż miejska Maryja na żelbetonowych blokowiskach. Autor niech nie podciąga wskaźnika, bo to robienie dobrej miny do złej gry. Po prostu liche przestrojenie i głowica stała się bardziej tępa na górnym UKF-ie, i poprawiamy sobie samopoczucie przez podciągnięcie wskaźnika - co by miało w bajkach poprawić odbiór . Zbyt ogólnie opisany problem. Autor niech wskaże o której Maryi mowa, na jakiej częstotliwości, z którego nadajnika, z którą jedynką koliduje i na jakiej częstotliwości? Jak mieszkasz blisko nadajnika to sama głowica UKF potrafi robić psikusy i generować wirtualne odbicia (mutanty) lokalnego nadajnika i potem jeden i ten sam nadajnik słyszy się w kilku miejscach, na częstotliwościach, na których nigdy on nie nadaje.
Dodatkowo w AS215 sprawę pogarsza załączone na stałe ARCZ, wtedy masz problem przesunąć się odbiorem z mocnej stacji na słabszą, nadającą obok w dramatycznie małym odstępie 200-300kHz, bo w odbiorniku ARCZ jak na złość dostraja się usilnie do mocniejszej stacji. Kolejna sprawa to jakie filtry ceramiczne F1, F2 są w tym tunerze?
Polskie FCM10,7? Murata SFE10.7A? Murata SFE10.7S? Przypuszczalnie szersza pasmem wersja filtrów, to powoduje kolejne pogorszenie odbioru, dla stacji które nadają jedna na drugiej, bo tak "rolnicy" w UKE przydzielili bezsensownie częstotliwości (liczy się tylko zysk z koncesji, z jak największej ilości upchanych do bólu nadajników, a nie ład w eterze i dzięki temu wysokie niezakłócone zasięgi), gdzie na polskim UKF przynajmniej z 5x za dużo stacji nadawczych uruchomione niż pasma możliwego do obsadzenia z głową, w sąsiadujących ze sobą województwach, tak aby jeden z drugim się nie deptał, sztucznie obcinając zasięg.
Pomierzyłem napiecia na tranzystorach w glowicy i są trochę wyższe tzn jak miało być 1.5 to jest 1.6 a od razu po mostku prostowniczym jest 16 zamiast 14 , czy to może wpływać na problemy z zasięgiem?
Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:
Po kreceniu cewkami w te i w tamte problem z wcinaniem się stacji ustąpił, teraz proszę o pomoc co fo czulosci
Różnice napięć 1,5 ^ 1,6V to kosmetyka bez znaczenia, bo to niecałe 10% różnicy (wystarczy inne wzmocnienie tranzystora w układzie i już te kilka % napięcie będzie inne od tego fabrycznego. Jakbyś zamiast 1,5V miał np. 8V albo 0,2V, to można się zastanawiać, że coś jest nie halo. Podobnie linia zasilania za mostkiem 16V ^ 14V to również nic nie znaczącą kosmetyczna różnica. Częściowo wynika ona ze zmiany napięcia w sieci zasilającej z teoretycznego dawnego 220V~ na dzisiejsze 230V~. Czyli za mostkiem już chcąc nie chcąc dostajesz napięcie o ten stosunek większe, czyli na dzień dobry 14,6V, do tego dochodzi stan, w którym producent mierzył napięcia względem stanu w jakim ty mierzysz. Np. mierząc w stanie spoczynku (poza obszarem mocnej stacji) większość diod wskaźnika LED nie świeci, trafo mniej obciążone i w tym stanie oddaje wyższe napięcie na uzwojeniu wtórnym i ziarnko do ziarnka i robi się 16V za mostkiem. Jak tak będziesz bezmyślnie, losowo kręcił cewkami "w te i w tamte", to do niczego sensownego nie dojdziesz. Którymi cewkami kręciłeś, wskaż. I czym to tłumaczysz, że akurat tymi? Przypuszczalnie rozstroiłeś głowicę, sygnał "zakłócający" mocniejszej stacji na tyle w wyniku rozstrojenia osłabł, że teraz lepiej odbiera słabszą stację, czyli pozorne ulepszenie.
Aby to wszystko miało ręce i nogi to głowicę zestrajamy na max czułość z uzyskaniem współbieżności w całym paśmie, a potem zaczynamy się pochylać nad torem p.cz. i próbujemy go zrobić bardziej selektywnym przez działania wyżej opisane. Nie udzielasz odpowiedzi na zadane pytania, stąd trudno tu coś kontynuować gdy jest monolog ze ścianą.