Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykrywanie osób na Raspberry Pi Pico za pomocą ArduCAM i TensorFlow Lite

ghost666 10 Dec 2021 10:07 6738 1
 • Wykrywanie osób na Raspberry Pi Pico za pomocą ArduCAM i TensorFlow Lite
  Moduł ArduCAM jest popularny w aplikacjach opartych na kamerach z różnymi płytkami, od Arduino po Raspberry Pi. Teraz do grona modułów obsługiwanych przez ArduCAM dołącza, również nowo wprowadzone Raspberry Pi Pico. To połączenie idealnie nadaje się m.in. do aplikacji wideo działających w czasie rzeczywistym.

  Raspberry Pi Pico jest kompatybilny z kamerą ArduCAM Mini 2MP Plus — wyposażoną w czujnik obrazu OV2640 CMOS i rozdzielczość 2 MP obsługującą funkcje automatycznej kontroli obrazu, automatyczną kontrolę ekspozycji (AEC) i automatyczną kontrolę wzmocnienia (AGC). Aparat jest również wyposażony we wbudowany koder JPEG do kompresji obrazu.

  Firma udostępniła repozytorium GitHub z dwiema aplikacjami demonstracyjnymi: programem do strumieniowego przesyłania wideo oraz z przykładem podstawowego wykrywania osób z określaniem procentowego prawdopodobieństwa wychwycenia. Istnieje, również opcja bezpośredniego wykorzystania plików UF2 do flashowania z Raspberry Pi Pico, aby nie musieć samodzielnie budować oprogramowania demonstracyjnego z upublicznionego kodu źródłowego.

  Aplikacja działa w środowisku Windows 10 w celu przybliżenia strumieniowego przesyłania wideo w czasie rzeczywistym w rozdzielczości 320 x 240. Interfejs aplikacji korzysta z portu szeregowego USB za pośrednictwem adaptera USB na TTL. Wersja demonstracyjna obsługuje, również środowiska Mac i Linux, a w tym Raspberry Pi.

  Kamera Arducam Mini 2MP Plus umożliwia korzystanie z aplikacji wizyjnych ze wsparciem dla frameworków i bibliotek, takich jak: tinyML, MicroPython i TensorFlow Lite. Demo wykrywania osób eksploatuje platformę TensorFlow Lite z modelami ML, a ArduCAM wykonuje większość przetwarzania i obliczeń, aby zmniejszyć obciążenie płyty Raspberry Pi Pico, ale liczba klatek na sekundę jest nadal bardzo niska.

  Wykrywanie osób na Raspberry Pi Pico za pomocą ArduCAM i TensorFlow Lite


  ArduCAM Mini 2MP Plus łączy się z Raspberry Pi Pico za pomocą interfejsów SPI i I²C. W repozytorium na GitHubie znajduje się osobny folder o nazwie: „tflmicro”, kompilacja utworzy dodatkowe pliki do implementacji aplikacji. Można, także użyć plików U2F, jeśli chcemy pominąć proces kompilacji. Na poniższym filmie można zobaczyć praktyczny przykład.

  Póki co oprogramowanie demonstracyjne dla ArduCAM jest rozwijane w C, ale zespół pracuje obecnie nad dodaniem wsparcia w języku MicroPython.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/02/07/person-detection-on-raspberry-pi-pico-with-arducam-and-tensorflow-lite/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11500 posts with rating 9721, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.