Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Iveco Daily 3.0 150 KM - na zimnym silniku dymi na biało i dławi się

hans87 11 Dec 2021 11:25 771 19
    hans87
    Level 9  
    Witam wszystkich, po raz kolejny liczę na pomoc forumowiczów.
    Auto IVECO DAILY 3.0 150 KM 2007r. przebieg 650 tys. km

Iveco ma "wycięty" EGR, 3 miesiące temu założono nowe wtryski i regenerowano głowicę.

Problem jest następujący.
    Po odpaleniu, auto na zimnym silniku mocno dymi na biało śmierdzącym dymem, a po przygazowaniu silnik się dławi. Sytuacja stabilizuje się, gdy auto się dogrzeje (wtedy już tak nie dymi), ale nadal przy wciśnięciu pedału gazu na biegu jałowym słychać jak silnik dławi się przy wchodzeniu na wyższe obroty. Do tego zauważyłem, że po przekroczeniu 100 km/h auto traci moc, dopiero po zgaszeniu zapłonu i ponownym uruchomieniu znowu ją ma.

Macie jakieś wskazówki panowie? Wyczytałem, że coś może być z pompą wtryskową lub warto zajrzeć do czujnika położenia wału.
    hans87
    Level 9  
    odświeżam temat, macie jakieś wskazówki ?
    hans87
    Level 9  
    Pomoże ktoś?
    Mechanik mówił, że wszystko sprawdził i pozostało, że winny może być sterownik silnika. Wyciągnął go i dał do elektromechanika aby ten zobaczył czy czasami źle nie steruje podawaniem paliwa przez wtryski.
    Megawe
    Level 34  
    Jak sprawdził wtryski??
    Nie podnosi się poziom oleju?
    Millaka
    Level 21  
    Typowe objawy z powietrzem w układzie paliwowym, jakaś dziurka w w przewodach i paliwo przez noc spływa do zbiornika.
    kubas10
    Level 25  
    A te nowe wtryski są nowe czy po regeneracji?
    asdf465
    Level 5  
    Ja kiedyś założyłem nowe wtryski i z 4szt., 2szt. były wadliwe. Ale trochę trwało zanim do tego doszliśmy, bo wtryski wymienione i nikt do tematu nie wracał.
    hans87
    Level 9  
    kubas10 wrote:
    A te nowe wtryski są nowe czy po regeneracji?

Wtryski są nowe oryginały i były sprawdzane. Też słyszałem o przypadkach, gdy nowe wtryski okazywały się wadliwe.
    Zapytam jeszcze mechanika o inne rzeczy, które pisaliście.

Zabity wydech. tzn?
    kubas10
    Level 25  
    Dpf raczej nie ma ale masz katalizator ?
    hans87
    Level 9  
    DPF nie ma, a katalizator raczej będzie bo to chyba standard od któregoś roku w pojazdach.
    kubas10
    Level 25  
    Może być zabity

Dodano po 7 [godziny] 3 [minuty]:

A wtryski kodowales ?
    hans87
    Level 9  
    Mechanik kodował wtryski. Dzisiaj dowiedziałem się, że prawdopodobnie sterownik silnika źle sterował wtryskami i załatwili inny komp i po podłączeniu wszystko było ok. Ale to już robił elektronik, którym współpracuje ten mechanik.
    Dam znać jeszcze czy faktycznie to usunęło problem dymienia na biało i nierównej pracy silnika na zimno.
    Megawe
    Level 34  
    Czujniki temperatury płynu i powietrza, sprawdzone?
    Sygnał masy zasysanego powietrza zgodny z oczekiwanym?
    hans87
    Level 9  
    Megawe wrote:
    Czujniki temperatury płynu i powietrza, sprawdzone?
    Sygnał masy zasysanego powietrza zgodny z oczekiwanym?

Nie wiem czy mechanik sprawdzał rzeczy o których piszesz, ale zapytam.
    Wczoraj oddał mi auto i jest lepiej, nie szarpie i nie dymi na biało. Wchodzi równo w obroty.

Okazało się, że jeden zawór ssący przy głowicy był wybity w górę. Głowica była dana do naprawy.
    Dodatkowo sterownik silnika, źle sterował wtryskami przez co chodził nierówno i dymił. Nie wiem czy założyli używany sterownik od innego auta czy elektryk naprawił ten stary.

Auto jedzie o wiele lepiej, ale jest jedna rzecz która mi się nie podoba.
    Chodzi o takie dziwne stukanie / dudnienie w silniku na postoju.
    Poniżej podaję linka do filmiku na youtube.
    Wiecie co może być przyczyną?

https://youtu.be/GdGcBi1HQiA
    hans87
    Level 9  
    Jak uważacie co to może być?

Dla mnie ten dźwięk, może być spowodowany zużytymi wałkami rozrządu. Też tak uważacie ?
    sigwa18
    Level 39  
    Tak daje łańcuch rozrządu górny o listwę ślizgową. Jak odkręcisz korek wlewu oleju i to zobaczysz jak obija się się prowadnicę. Tylko trzeba w okularkach patrzeć bo trochę olejem chlapie (i przyświeci sobie latarką).
  • Helpful post
    kubas10
    Level 25  
    To nie jest dźwięk rozrządu, takie dudnienie w 1.9TDI to wytarty wałek rozrządu i nie otwierający się do końca np. zawór wydechowy.

Dodano po 5 [minuty]:

Trzeba sprawdzić kompresje w silniku i jej narastanie w czasie.
    hans87
    Level 9  
    Witam. Doceniając rolę i znaczenie tego forum, chciałbym napisać w czym był problem, licząc że też pomoże to innym użytkownikom.

Przyczyną nierównej pracy silnika i dymienia na biało był problem z "wybitym" zaworem wydechowym. Wyciągnięto głowicę i dano do regeneracji. Do tego okazało się, że sterownik silnika "komputer"źle steruje wtryskami (wtryski były rok temu wymieniane na nowe oryginały). Po tym silnik nie szarpał i nie dymił na biało.
    Okazało się jeszcze, że coś dudni w komorze silnika (filmik dodałem wcześniej). Kolega "kubas10" słusznie zdiagnozował, że przyczyną były wałki rozrządu. Po wymienia na używane oryginały silnik pracuje normalnie.

Dzięki za pomoc wszystkim!
    hans87
    Level 9  
    Witam. Doceniając rolę i znaczenie tego forum, chciałbym napisać w czym był problem, licząc że też pomoże to innym użytkownikom.

Przyczyną nierównej pracy silnika i dymienia na biało był problem z "wybitym" zaworem wydechowym. Wyciągnięto głowicę i dano do regeneracji. Do tego okazało się, że sterownik silnika "komputer"źle steruje wtryskami (wtryski były rok temu wymieniane na nowe oryginały). Po tym silnik nie szarpał i nie dymił na biało.
    Okazało się jeszcze, że coś dudni w komorze silnika (filmik dodałem wcześniej). Kolega "kubas10" słusznie zdiagnozował, że przyczyną były wałki rozrządu. Po wymienia na używane oryginały silnik pracuje normalnie.

Dzięki za pomoc wszystkim!

Dodano po 45 [sekundy]:

Odpowiedź jest w poście wyżej.