Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak dodać panel do instalacji off-grid 12 VDC/230 VAC? Mam kilka pytań.

8kuba 11 Dec 2021 13:08 354 7
    8kuba
    Level 3  
    Mam małą instalację 12 VDC/230 VAC typu akumulator ,przetwornica ,oświetlenie 12 V,radio12 V, bez przyłączenia do sieci zewnętrznej i w żaden sposób nie uziemionej .
    Chciałbym dodać do niej panel aby akumulator się podładowywał .Instalacja używana sporadycznie.
    I tak nie chciałbym używać drogich rozłączników DC ,przepięciówek DC czy bezpieczników dedykowanych do instalacji fotowoltaicznych ,ponieważ panel ma być mały niskonapięciowy ,voc 22V na początek około 20-30 w ,z możliwością rozbudowy max do 150 W .
    Regulator chiński PWM udający MPPT ,model BL912A (zaleta to wyświetlacz z amperomierzem)
    lub chiński EPEVER LS1024B

Panel ma się znajdować na dachu pokrytym papą w zabudowie szeregowej garaży umieszczonych na skarpie ,rzędy garaży umieszczone są w
    postaci schodków ( na poziomie dachu najniższego rzędu zaczyna się poziom podłogi kolejnego rzędu )wygląda to mniej więcej tak
    I tu pierwsze pytanie ,ponieważ nie chciałbym uziemiać obudowy panelu ,a na uziemianiu i uziomach się nie znam pytanie brzmi.
    1.Czy w takiej zabudowie istnieje duże prawdopodobieństwo uderzenia pioruna?
    Połączenie samej instalacji będzie wyglądać mniej więcej tak ,z racji tego ,że regulator jest tzw. common positive a więc wszystkie plusy zwarte, a sam regulator jest wrażliwy na pomyłkę w przypadku złej kolejności podłączania akumulatora i panelu ,więc by tego uniknąć chciałbym móc je rozłączać za pomocą dwóch zwykłych rozłączników AC typu rocker 4 piny ,2 tory na każdym by uniknąć takiej pomyłki
    .Plan jest taki aby najpierw rozłączać obciążony panel na linii minus panela z prądem rozłożonym na 2 piny rockera zmniejszając prąd dwukrotnie na każdym pinie tego rozłącznika, natomiast drugim rozłączać plusa akumulatora i panelu równocześnie już przy braku obciążenia ,ale w razie pomyłki kolejności czyli rozłączając najpierw drugi rocker ten rozłączył mi równocześnie i panel i akumulator ,czyli schemat zamiast oryginalnego zastąpić mniej więcej takim
    I tu pojawia się drugie pytanie
    Jakie mogą być skutki uderzenia w nieuziemiony panel przy
    2.a) rozłączonych obu przełącznikach typu rocker
    2.b) rozłączonym tylko tym na minusie
    2.c) załączonych obu przełącznikach ?
    Maverick73
    Level 27  
    Zasada jest taka ze piorun jak ma uderzyć to zawsze w najwyższy punkt w okolicy. Obstawiał bym ze małe prawdopodobieństwo aby trafił w Twój panel/e.

Kolejna zasada jest taka ze pierwszy uruchamiasz regulator z akumulatora a później dopiero panel/e w nim ((nie równocześnie - Twój rysunek) i też nie na odwrót).

Jak Ci trafi bezpośrednio w panel/e to tam będzie śmietnisko. Jak by się ładunek wybrał przewodem w stronę regulatora to cokolwiek nie przełączysz to tak samo, będzie tylko śmietnisko.
    8kuba
    Level 3  
    Wiem ,że najpierw trzeba rozłączyć panel ,następnie akumulator i ,że przy podłączaniu będzie na odwrót, dlatego najpierw rozłączałbym ten na minusie a następnie ten na plusach co skutkowałoby rozłączeniem najpierw panelu/panelów ,a później akumulatora ,i na odwrót przy załączaniu ,ale taki mój wniosek być może błędny ,że gdybym się jednak czasami pomylił to rozłącznik który rozłączy równocześnie i plus akumulatora i panelu w tym samym czasie uchroni ten regulator ,przed uszkodzeniem ,skoro jest na to wrażliwy, to tylko takie awaryjne zabezpieczenie na wypadek pomyłki, choć nie wiem czy skuteczne w przypadku tego typu regulatorów , skłaniając się ku epeverze tam ustawiłbym w ustawieniach na stałe ,że ma obsługiwać instalację 12 V ,by nie musiał wykrywać jej automatycznie.
    Odnośnie tego uziemiania/odgromnika i piorunów ,jako że okolica jest wybetonowana ,wbijanie pręta gdzieś w okolicy jest raczej baaardzo utrudnione. Dlatego w tej kwestii chciałem się upewnić.
    1. Czy są jakieś wymagania przy zabudowie tego typu i tak małych panelach ?
    2. Ostatecznie się dowiedzieć co by było gdyby piorun jednak uderzył ,a przewody były rozłączone na złączach mc4 już w samym budynku ( jednym słowem czy w przypadku takiego uderzenia jest jakaś minimalna odległość przerwy w rozłączniku która sprawia ,że taki ładunek nie mógłby się przedostać dalej ,czyli tak jak w przypadku fizycznego rozłączenia złącza MC4 ,czy też to nic nie zmienia).
    3.Gdzie taki ładunek pioruna znajduje ujście gdy przewody niejako wiszą w powietrzu wcześniej przed uderzeniem rozłączone na złączu MC4?
    MichałS
    Level 29  
    Przy zastosowaniu metody toczącej się kuli nie ma szans na bezpośrednie uderzenie pioruna, no chyba że "wysoki budynek" narysowany na poglądowym rysunku nie jest wystarczająco wysoki.

Natomiast bezpośrednie uderzenie pioruna niszczy wszystko po drodze. Wyłącznik typu ROCKER czy inna przerwa nie stanowi żadnej ochrony.
    Maverick73
    Level 27  
    Masz rację, teraz zauważyłem ze masz minus w drugim wyłączniku z panela a jakimś trafem widziałem ze z akumulatora ... masz to ok.

8kuba wrote:
    3.Gdzie taki ładunek pioruna znajduje ujście gdy przewody niejako wiszą w powietrzu wcześniej przed uderzeniem rozłączone na złączu MC4?

Prawdopodobnie poleci do końca przewodów. Miałem raz taki przypadek, ze podczas burzy stałem w drzwiach garażowych budowanego domu. Gdzieś walnął piorun i koło mnie z gniazdka wywaliło ogień jak z dużego palnika i równocześnie słyszany huk. Nie widziałem siebie ale zapewne włosy mi stały dęba :D . Efekt niesamowity !!!
    Po burzy drogą drepcze starszy facet i pyta, jak przeżyliśmy burzę i opowiadam mu co się wydarzyło.
    Mówi to nic ... co jest burza, to jego rodzina siedzi na klatce schodowej bo tam nie ma puszek z prądu. Mówi puszki latają po domu i ogień to nic dla nich nowego 😵. Dlatego siedzą na klatce dla swojego bezpieczeństwa, gdy jest burza. W pobliżu tych domów idzie linia wysokiego napięcia, powiedział głoszono energetyce i jest bezradna na te zdarzenia. Mnie się trafiło to raz i nie chciał bym, tam mieszkać na tej ulicy.
    Więc widzisz burza jakie robi spustoszenie a co dopiero trafienie pioruna ... zmiecie Ci wszystko po drodze ... zostawiając śmietnik.
    8kuba
    Level 3  
    Ale czy przypadki o których wspominacie nie są spowodowane tym ,że te sieci domowe są połączone z siecią zewnętrzną i następują przepięcia ,a taka instalacja nie połączona z siecią zewnętrzną nie jest w jakiś sposób podobna do tzw.sieci pływającej ,podobnie jak na łodzi czy w samochodzie ,no bo jak wytłumaczyć to ,że gdy piorun uderzając samochód nie pozostawia z niego "smietnika" ,a zdarza się ,że i urządzenia dalej działają po takim uderzeniu pioruna
    https://www.youtube.com/watch?v=FdZqbt1Drm0
    https://www.youtube.com/watch?v=GZxgYNnkBd0
    i nie chodzi mi o klatkę Faradaya ,ale o to że przecież karoseria jest połączona z każdym elementem elektronicznym jak i samym akumulatorem przez masę,a uziemienia nie ma bo przecież nie jest połączony z ziemią poza oponami które prądu nie przewodzą?
    8kuba
    Level 3  
    Podpowie ktoś ,czy uziemianie obudowy panelu ww.sieci czyli izolowanej ,ma jakikolwiek sens ,czy przeciwnie i stanowi w takim przypadku wręcz dodatkowe zagrożenie?
    8kuba
    Level 3  
    Jako ,że znalazłem nieużywane 2 eski 1p Legranda 10a (niby to do ac ,ale w specyfikacji na stronie pisze ,że obsługują też dc do 80v ) z puszką plus 1 rozłącznik izolacyjny fr w garażu ,postanowiłem zamienić popularne rockery :)( które wymagają ze względu na konektory pewwnej odległości w montażu od ściany ww. zestawem esek ,ale chciałbym schemat zostawić tak samo ,czyli rozłączać plusa aku i plusa pv jednym pociągnięciem ,a jako że te znalezione legrandy są 1p ,mam pytanie czy są jakieś "oryginalne akcesoria"do nich pozwalające scalić te dwie dźwignie by dwie te eski 1p rozłączać jak eske 2p,czyli jednym pociągnięciem,czy zostaje tylko metoda diy?