Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994

p.kaczmarek2 12 Dec 2021 02:34 2190 9
  • Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994
    Witajcie moi drodzy.
    Przedstawię tu wnętrze starego radia Universum UR-1052 Quelle z 1994 roku. Radio moją uwagę przykuło nietypowym kształtem obudowy oraz samym sposobem jej złożenia. Radio to odbiera standardowo AM/FM oraz oferuje dodatkowo zegar i budzik z dość ładnym, czerwonym 7-segmentowym wyświetlaczem. Jak zrealizowany jest w środku pomiar czasu? Zaraz to sprawdzimy.

Teardown Universum UR-1052 Quelle
    Radio to oczywiście jest kolejnym sprzętem elektronicznym uratowanym przeze mnie przez marnym losem na śmietniku. Radio od razu okazało się być sprawne, więc po prostu przedstawię tu jego wnętrze i zobaczę na jakich układach jest zrealizowane.
    Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994
    Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994
    Wyświetlacz musi być multipleksowany, na aparacie wyraźnie widzę klatkowanie. Kojarzy mi się to z LEDami zasilanymi sieciowo..:
    Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994
    To nie jest "7L7" - to po prostu rezultat klatkowania... on wyświetlał 703.
    Otwarcie tego radia wymaga po prostu wykręcenia czterech śrubek:
    Potem zaczynają się schody. Radio złożone jest z osobnych sekcji które wchodzą w siebie:
    Transformator sieciowy (z bezpiecznikiem reagującym na temperaturę - thermal fuse), demontaż głośnika na panelu:
    Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994
    następnie trzeba odkręcić PCB z elektroniką radia:
    Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994
    Można odkręcić wyświetlacz:
    Zdejmujemy panel z przyciskami:
    Płytka jest wyjątkowo brudna, ale po przetarciu widać, że sercem układu jest LM8560:
    Kontroler zegara LED oferujący pomiar czasu w oparciu o 50/60Hz z sieci. Czyli tu nie ma na płytce kwarcu zegarkowego. Dodatkowo ze wsparciem alarmu.
    Cztery tryby wyświetlania:
    Przykładowa aplikacja. Polecam zwrócić uwagę na podłączenie pinu 50Hz Input:
    Drugą ciekawostką jest to jak podłączony jest wyświetlacz. Z tego co widzę to wykorzystują oni 50Hz z sieci by go multipleksować...
    Ktoś mógły zapytać, co w takim razie jak zasilamy odbiornik z baterii 9V?
    Układ ma na tą sytuacje wbudowany prosty oscylator CR (C - pojemność, R - rezystancja, po prostu z kondensatora i rezystora), ciekawe jak z jego precyzją:
    Dzięki temu nie traci wtedy godziny.
    Ale teraz przyjrzyjmy się płytce odbiornika AM/FM:
    Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994 Radio "kostka" z zegarem i budzikiem - Universum UR-1052 Quelle - 1994
    Część radiowa zrealizowana jest na TA7613AP. TA7613AP to odbiornik AM/FM z wbudowanym już wzmacniaczem. Na płytce oczywiście mamy antenę ferrytową i kondensator nastawny do wyboru stacji, jak i charakterystyczne cewki zabezpieczone parafiną, bo w tym przypadku nawet mała zmiana rozłożenia zwojów na skutek przenoszenia radia by znacząco wpłynęła na odbiór.
    Przykładowy schemat radia:

Złożenie radia
    Przy teardown urwał się kabelek od masy, ale go przylutowałem. Składanie radia z powrotem do całości jest też dość ciekawe, bo trzeba umiejętnie włożyć w siebie elementy, zwłaszcza te środkowe okrągłe panele (dwie połówki obudowy mają takie jakby szyny w które te panele wchodzą):

Podsumowanie
    Wnętrze radyjka okazało się być równie ciekawe co jego kształt obudowy. Mieliśmy tu dobry przykład układu zegara opierającego swoje odliczanie czasu na wejściu 50/60Hz z sieci (oczywiście przez transformator...) wraz z zapasowym generatorem RC na wypadek nieobecności sygnału sieciowego (zasilanie bateryjne), czyli w środku nie było żadnego rezonatora zegarkowego 32,768kHz. Myślę, że warto czasem zajrzeć jest do środka takiego sprzętu bo w dzisiejszych czasach pokolenie Arduino może dość mylnie odnieść wrażenie, że zegar zawsze oznacza, że używany jest "kwarc" 32,768kHz...
    Jeśli chodzi o układ radia, to bez zaskoczeń.
    Na koniec dodam, że radyjko odbiera i pewnie zostanie wyczyszczone i jeszcze troszkę posłuży. Pewnie poprzedni właściciel je wyrzucił po remoncie bądź budowie...
    Czytelnicy - czy macie w domu jeszcze jakieś zegary biorące taktowanie z sieci?
    Załączam noty katalogowe TA7613AP i LM8560.

Cool? Ranking DIY
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    About Author
    p.kaczmarek2
    Moderator Smart Home
    yogi009
    Level 43  
    Warto dodać, że takie taktowanie przez sieć energetyczną być może sprawdzało się na zachodzie, u nas ta częstotliwość 50Hz bardzo "pływała", co odbijało się na dokładności takich zegarów.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    yogi009 wrote:
    u nas ta częstotliwość 50Hz bardzo "pływała"
    Z akcentem na czas przeszły. Kilka lat miałem wydłubany z Adama zegar klapkowy z silnikiem synchronicznym - niedokładność wskazań był na prawdę niewielka.
    Zresztą gdzieś wyczytałem, że obecne normy dotyczące częstotliwości sieci są znacznie restrykcyjniejsze a i kary za różnice takie, że hohoho... ;)
    User removed account
    Level 1  
    p.kaczmarek2
    Moderator Smart Home
    Warto dodać, że układ LM8560 był omawiany w dziale DIY:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2761385.html
    Posty #11 i #13 zawierają ciekawy materiał na jego temat.
    yogi009
    Level 43  
    Ten schemat z RE w poście #13 przypomniał mi, że w epoce swobodnego ustalania częstotliwości "50Hz" w gniazdku, wynaleziono obejście w postaci kwarcu zapewniającego większą precyzję. W tamtych czasach po prostu trzeba było myśleć :-)
    djtrebla
    Level 15  
    Tez dorzucę swoje 3 grosiki.

Kilka lat temu przyszedł do mnie znajomy. W jego Rdmorze 5411 nie działał zegar.
    Tak, w koncu zobaczyłem na żywo jak wygląda kultowy Radmor 5411, o którym chyba każdy słyszał, ale mało kto go widział na żywo.

I w tym Radku nie działał zegar. Nie było tam czarnej kostki z wieloma nóżkami - MC1204, ale po środku płytki był otwór a w nim srebrna struktura, a wokoło niej wianuszek cienkich srebrnych drucików. Gdzieś się doczytałęm, ze to był jeden z 1 RAdmowrów, ale, że ta struktura czesto sie psuła to zastosowali układ MC1204.
    W owym czasie bye było s sprzedaży MC1204. Zaproponowałem inna wersje na co właściciel się zgodził.

Usunąłem całość, 2 płytki ta ze struktura i ta od wskazań godzin i minut, a w to miejsce wstawiłem właśnie takowy zegar jak w temacie, płytka radia została odłączona i usunięta. Po 4 klawisze w Radmorze podłączyłęm 4 klawisze funkcyjne od ustawień zegarka.

Właściciel był wniebowziety.
    kris8888
    Level 36  
    p.kaczmarek2 wrote:

Układ ma na tą sytuacje wbudowany prosty oscylator CR (C - pojemność, R - rezystancja, po prostu z kondensatora i rezystora), ciekawe jak z jego precyzją:

Bardzo kiepsko. Nadaje się tylko do podtrzymania czasu w przypadku krótkotrwałego zaniku zasilania z sieci.
    Miałem kiedyś budzik na tym samym układzie, jeszcze za komuny, znajomy mi go przytargał z Berlina Zachodniego. Pomijając już to, że wtedy nawet przy zasilaniu sieciowym potrafił mieć odchyłkę minutę lub dwie na dobę to po zaniku zasilania przez godzinę lub dłużej robiło się z tego już kilka do kilkunastu minut. A w tamtych czasach zaniki przynajmniej godzinne były na porządku dziennym.
    No ale wtedy taki budzik na dość dużych LED-ach to i tak był bajer...
    p.kaczmarek2 wrote:

Czytelnicy - czy macie w domu jeszcze jakieś zegary biorące taktowanie z sieci?

Oczywiście. Na przykład w takim mechanicznym timerze wtykanym do gniazdka. Silniczek krokowy zasilany z sieci.
    szeryf3
    Level 26  
    Radyjko zewnętrznie bardzo umęczone z względu na wiek, ale w środku byłem pozytywnie zaskoczony, że tak ładnie wygląda.
    Jak go doprowadzisz do stanu białego to się pochwal.