Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proszę o sprawdzenie poprawności schematu instalacji Co

mauzer 12 Dec 2021 10:06 456 15
Ochrona Domu
 • #1
  mauzer
  Level 10  
  Dzień dobry,

  Czy ktoś mógłby rzucić okiem na szkic i podpowiedzieć co zmienić i czy ew. schemat jest ok.

  Sterowanie oparte na ST-409N

  założenie 1:
  Proszę o sprawdzenie poprawności schematu instalacji Co
  założenie 2:
  Proszę o sprawdzenie poprawności schematu instalacji Co

  Dzięki
 • Ochrona Domu
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Nie wiem co autor miał na myśli, ale wg mnie wszystko jest do kitu.
  Niepotrzebnie przekombinowane, a do tego źle zaprojektowane.
  Podstawowe pytania:
  1. Czy kocioł gazowy ma grzać CWU przepływowo w trybie kotła 2-funkcyjnego czy też ma ładować zasobnik CWU w trybie kotła 1-funkcyjnego? Ponieważ to co narysowałeś to kompletny bezsens. Kocioł poprzez wężownicę ma grzać zasobnik CWU, ale jednocześnie ma podgrzewać wodę przepływowo - "pane, to se ne da"
  2. Czy kominek ma pracować w układzie zamkniętym?
  3. Jak często będzie użytkowany kominek?

  Jakie tu masz błędy:
  1. Brak możliwości jednoczesnego podgrzewania CWU przepływowo oraz ładowanie zasobnika CWU przez kocioł gazowy.
  2. Brak podgrzewania drabinki, kiedy kocioł gazowy będzie grzał CO
  3. Zastosowanie ATM 366 jest lekkim nieporozumieniem, bo on będzie utrzymywał stałą temperaturę na wyjściu, co będzie skutkowało koniecznością ciągłej regulacji tym zaworem. Takie zawory stosuje się tam, gdzie podłoga ma być ciepła, ale utrzymywaniem zadanej temperatury zajmują się grzejniki. Czyli w każdym pomieszczeniu musiałbyś mieć podłogówkę + grzejnik z termostatem. Przy ogrzewaniu samą podłogówką musi być układ regulacji pogodowej. W przeciwnym razie w pomieszczeniu raz będzie zbyt chłodno, a raz zbyt gorąco, Ty zaś będziesz bez przerwy kręcił termostatem.
  4. Pompa kotła gazowego będzie się szarpać z pompami podłogówek. |W takim przypadku może się okazać, że podłogówki będą słabo grzały przy pracy kotła gazowego i będzie z nimi szereg problemów, ponieważ pompa kotła będzie hamować przepływy w podłogówkach.


  Jeżeli kominek ma pracować w układzie zamkniętym to musi on mieć możliwość ładowania grawitacyjnego bufora lub musi mieć zamontowany schładzacz bezpośredniego działania + oczywiście w każdym przypadku zawór bezpieczeństwa.
  Bufor potraktuj jako duże sprzęgło hydrauliczne i jako bufor zarówno dla kominka jak i kotła gazowego.
  Dzięki temu będziesz miał grzanie drabinki zarówno przez kominek jak i kocioł gazowy i do tego możesz grzać ją nieco wyższą temperaturą niż podłogówki.
  Poza tym ST-409n jest już nieprodukowany. Został zastąpiony sterownikiem i3 , który w wersji Plus OT dodatkowo steruje kotłem cyfrowo w standardzie OpenTherm. W taką komunikację są wyposażone wszystkie kotły ACV serii Kompakt.
  Ale jest to sterownik, który umożliwia sterowanie 3 obiegami grzewczymi z mieszaczami lub bez mieszaczy.
  Czyli całość robisz:
  Podłączasz wprost do bufora zarówno obieg CO kotła gazowego jak i kominka.
  Na wyjściu z bufora montujesz 3 pompy. Jedna z pomp zasilająca drabinki bez mieszacza, a dwie pompy z mieszaczami i siłownikami.

  Jeżeli kominek będzie pracował w układzie otwartym to bufor musi mieć wężownicę dla kominka. Jeżeli ma pracować w układzie zamkniętym to wpinasz go równolegle z kotłem gazowym. Aby kotły wzajemnie nie przepychały przez siebie wody kotłowej muszą być odseparowane zaworami zwrotnymi, najlepiej klapkowymi lub kulkowymi tzw. zaworami różnicowymi, które stosuje się jako obejścia grawitacyjne pomp w układach grawitacyjnych.


  Tutaj masz prawie identyczny wątek:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3389480.html
  A tu masz taki schemat taki jak dla Ciebie:
  https://static.elektroda.pl/attach/Kotlownia_mieszany_1109367.jpg
  Na wyjściu bufora dodajesz tylko trzecią pompę bez mieszacza dla drabinek.

  Z tym, że ja zaproponowałem bufor kombinowany z wbudowaną wężownicą do podgrzewania przepływowego CWU firmy RBB.
  Ale równie dobrze można zastosować oddzielny bufor i zasobnik CWU. Wtedy na zasilaniu z kotła gazowego potrzebny będzie zawór przełączający obiegi CO <-> ładowanie CWU, a kocioł 1-funkcyjny.

  Dodano po 54 [minuty]:

  P.S.
  Poczytaj jeszcze ten wątek, gdzie instalatorzy zastosowali tego typu zawory mieszające, termostatyczne i jakie sprawiają problemy:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3796219.html

  Tutaj masz jak prawidłowo wykorzystywać takie zawory w ogrzewaniu podłogowym:
  https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A...hUKEwia-ZaWkd70AhXCtyoKHaIfAbUQMygOegUIARDDAg
  Tyle, że jak napisałem wcześniej takie układy podłogowe są tylko dodatkiem do istniejącej instalacji CO z grzejnikami i kotłem węglowym lub na pellet.
 • #3
  mauzer
  Level 10  
  - Kominek będzie ładował bufor dwa, trzy razy w tygodniu na maxa tak by poprzez podmieszanie woda była sukcesywnie rozbierana.

  - Zawór 3D robi podmieszanie ręczne dla podłogi ok 35st. (zawsze mogę go podmienić na np. afiso 343 z siłownikiem (pogodówka z st-409n)

  - sterowniki L-9R pilnują temperatury podłóg (tzw. temperatura komfortowa) oraz pomieszczeń (regulatory R-9s plus ew. F-8z z cz. podłogi)

  - Kominek (zamknięty obieg) ma 3 zabezpieczenia i tez będzie sterowany z ST-409n (przepustnica algorytm pracy styku no/com/nc przepustnicy - pompa co (próg zamykania 75st. hist 3-5st), awaryjne schładzanie do CWU, ochr. powrotu i kotła).

  - .Myślę nad podłączeniem obiegu podgrzewania CWU kotła do płaszcza bojlera. Wtedy mam dwie temp. do dyspozycji 35-40stC na podłogę i 55 na CWU.

  - Nie wiem jak rozwiązać problem pompy kotła i pomp podłogowych - pewnie poprzez ustawienie pompy kotła na dużą wydajność a podłogowe na mniejszą.


  Dla mnie ładowanie bufora przez piec gazowy to ekonomiczna głupota, strata kasy na gazie dlatego podziękuję za tę radę.
  Btw. zostaje przy St-409n super kombajn i tak się składa że mam taki właśnie - I3 jest tu zbędne - i tak nie steruje CWU po OT ;)

  Bufor - Galmet 1000l z dolną wężownicą.
 • #4
  Plumpi
  Heating systems specialist
  mauzer wrote:

  - sterowniki L-9R pilnują temperatury podłóg (tzw. temperatura komfortowa) oraz pomieszczeń (regulatory R-9s plus ew. F-8z z cz. podłogi)


  Przy podłogówce obniżanie dobowe temperatury nie jest możliwe do zrealizowania ze względu na zbyt dużą bezwładność. Jakakolwiek zmiana, dopiero jest zauważana na drugi dzień. Aby prawidłowo realizować regulację temperatury w domu przy ogrzewaniu podłogowym, w zupełności wystarczy regulacja pogodowa + zbalansowanie całego układu rotametrami.
  W przypadku sterownika Tech i3 można dodatkowo dołożyć do każdego obiegu podłogówki, regulator pokojowy RS, który wpływa na temperaturę wody w obiegu przy użyciu zaworu mieszającego, bez wyłączania tych obiegów.

  Listwy i siłowniki w rozdzielaczu mają sens tylko wtedy, kiedy chciałbyś wyłączać ogrzewanie w pokojach na dłuższe okresy czasu, a załączać tylko okazjonalnie np. pokój dla gości.

  mauzer wrote:

  - Kominek (zamknięty obieg) ma 3 zabezpieczenia i tez bedzie sterowany z ST-409n (przepustnica algorytm pracy styku no/com/nc przepustnicy - pompa co (próg zamykania 75st. hist 3-5st), awaryjne schladzanie do cwu, ochr. powrotu i kotła).


  Możesz to przetłumaczyć na język polski, bo jakoś nie bardzo zrozumiałem o co Ci chodzi?
  Jeżeli zastosujesz zawór temperaturowy to ochrona powrotu jest Ci niepotrzebna, bo tym właśnie zajmuje się zawór temperaturowy.

  mauzer wrote:

  - .Mysle nad podlaczeniem obiegu podgrzewania Cwu kotla do plaszcza bojlera. Wtedy mam dwie temp. do dyspozycji 35-40stC na podloge i 55 na cwu.


  W czym problem? Kominek może podgrzewać zarówno CWU do zadanej temperatury jak i kocioł gazowy może podgrzewać zasobnik CWU do 55'C, a bufor np. do 50'C lub niższej.

  mauzer wrote:

  - Nie wiem jak rozwiazać problem pompy kotła i pomp podlogowych - pewnie poprzez ustawienie pompy kotla na duza wydajnosc a podlogowe na mniejszą.


  Tylko poprzez rozdzielenie od siebie obiegów kotła oraz podłogówek, a można to zrobić tylko wykorzystując sprzęgło hydrauliczne lub bufor zastępujący sprzęgło.
  Aby podłoga mogła grzać równomiernie to poprzez podłogę woda musi płynąć z dużą wydajnością. Dlatego pompy do podłogówki są o wiele mocniejsze niż pompa wbudowana w kocioł gazowy. Weź też jeszcze pod uwagę, że masz dwie mocniejsze pompy pracujące równolegle, obsługujące podłogówki. Do tych dwóch pomp jeszcze musi równolegle pracować trzecia pompa grzejnikowa. Pompa wbudowana w kocioł ma wydajność na poziomie tej trzeciej pompy, która tłoczy wodę do grzejników. Jak połączysz pompę kotła gazowego w szereg z trzema pompami CO to pompa kotła zacznie dusić te trzy pompy. Przez to woda w podłogówkach będzie krążyć zbyt wolno i podłogówka nie będzie grzała efektywnie.

  Jak chcesz się dowiedzieć jakie sobie szykujesz problemy z ogrzewaniem to porozmawiaj z jednym z kolegów z forum Elektrody "Prof. SpecMiernik". On już przerabiał ten temat, bo tak mu źle zrobili hydraulicy instalacje :)


  mauzer wrote:

  Dla mnie ładowanie bufora przez piec gazowy to ekonomiczna głupota, strata kasy na gazie dlatego podziękuję za tę radę.


  Widzisz i tu się mylisz, bo właśnie poprzez zastosowanie bufora dla kotła gazowego, zwiększasz sprawność kotła, a tym samym zmniejszasz rachunki za gaz.
  Czyli jest dokładnie na odwrót niż Ci się wydaje :)
  Poczytaj sobie czym jest "taktowanie kotła".

  mauzer wrote:

  Btw. zostaje przy St-409n super kombajn i tak się składa że mam taki właśnie - I3 jest tu zbędne - i tak nie steruje CWU po OT ;)


  Tu też jesteś w błędzie, bo i3 może sterować kotłem po OT zarówno grzejąc CO jak i CWU.

  mauzer wrote:

  Bufor - Galmet 1000l z dolną wężownicą.


  No to aż się prosi aby go zastosować dla kominka oraz kotła gazowego.
 • #5
  Prof. SpecMiernik
  Level 27  
  mauzer
  Posłuchaj bezcennych rad, których udzielił Ci Plumpi.
  Chyba, że masz za mało problemów i za dużo kasy :-?
 • Ochrona Domu
 • #6
  mauzer
  Level 10  
  Proszę o sprawdzenie poprawności schematu instalacji Co

  Skleciłem na szybkości taki schemacik.

  Ja naprawdę bardzo nie chcę ładować w bufor kotła Co bo z założenia ta instalacja ma się opierać na kominku z płaszczem ładującym bufor i przy okazji cwu na maksa.

  Co do I3 ot plus to faktycznie wersje 1.4.6 i 1.4.7 działaja z cwu po ot.

  Pytanie podstawowe - czy mój kocioł ACV Kompakt Hre Eco 18/24 po przestawieniu go w tryb kotła jednofunkcyjnego będzie się zachowywał jak 25 Solo - zn. przełączał zaworem MIT wykorzystując wejście czujnika Cwu lub termostatu Cwu?

  W instrukcji pisze że to wejście jest tylko dla kotłów Solo..

  A drugie czy potrzebny będzie drugi zawór przełączający na powrót kotła gazowego tak jak na zasilaniu by przełączały równolegle

  Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi
 • #7
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Kocioł będzie się zachowywał jak 18 solo. Będzie sterował zaworem. Wystarczy podłączyć zawór, czujnik zasobnika CWU oraz ustawić pierwszy parametr w ustawieniach serwisowych jako kocioł 1-funkcyjny z zasobnikiem CWU.

  Kotły 2-funkcyjne ACV mogą pracować zarówno jako 2-funkcyjne i jako 1-funkcyjne. Możesz wtedy w ogóle nie podłączać obiegu wody użytkowej przy tym kotle.

  Ale nie komplikuj tak tego układu jak masz na rysunku.
  Wepnij do bufora wprost zarówno kominek jak i kocioł gazowy. Wężownicę do ładowania zasobnika CWU kominkiem masz źle podłączoną. Wepnij ją pomiędzy zasilanie, a powrót kominka. Daj pompę ładującą na zasilaniu, a za pompą zawór zwrotny. Jeżeli zasobnik CWU już masz to do drugiej wężownicy wpinasz ładowanie kotłem gazowym.
  Sprzęgło hydrauliczne jest Ci w ogóle niepotrzebne. Wepnij wszystkie zestawy pompowe bezpośrednio do bufora. Bufor wtedy będzie pełnił rolę sprzęgła. Wpinając kocioł gazowy do bufora uzyskujesz wyższą sprawność kotła gazowego, dzięki temu, że kocioł rzadziej będzie się załączał i wyłączał. Poza tym wydłużysz też jego żywotność.
  Nie wiem dlaczego się tak wzbraniasz przed podłączeniem obiegu CO gazówki do bufora?
  Kotły ACV mają dość wysoką moc minimalną i właśnie dla tych kotłów duży bufor jest zbawieniem. Kotły te nie potrafią zejść z mocą poniżej 6kW, a jest to moc, którą dom potrzebuje, kiedy na zewnątrz będzie temperatura -20'C. Przy wyższych temperaturach, kocioł będzie mocno taktował, a jego sprawność będzie niska.
  Dlatego bufor jest wręcz potrzebny, aby kocioł nie taktował co kilkadziesiąt sekund, tylko, żeby się uruchamiał co kilka godzin na pół godziny czy na godzinę.
 • #8
  mauzer
  Level 10  
  Proszę o sprawdzenie poprawności schematu instalacji Co

  To chyba klasyczny układ powszechnie stosowany - identyczny z moim.

  W sumie to chyba nie da się inaczej wpiąć wężownicy zasobnika jak równolegle.


  Ile czasu będzie potrzebował kocioł by nagrzać górę bufora przy jednoczesnym pełnym odbiorze na podłogówkę i drabinki - bo będzie najpierw musiał dogrzać bufor co podłogówka mu utrudni i chyba to nie będzie pół godziny na pare godzin?

  Czyż sprzęgło w tym przypadku nie zapewni mi szybszego nagrzania podłogówki?

  Mam mieszane uczucia bo z założenia to gazówka ma byc tylko w razie W a tak widze że będzie nieodłącznym elementem tego organizmu ;)
 • #9
  Plumpi
  Heating systems specialist
  mauzer wrote:
  Proszę o sprawdzenie poprawności schematu instalacji Co

  To chyba klasyczny układ powszechnie stosowany - identyczny z moim.  I tak to ma wyglądać. Tyle, że zamiast sprzęgła ma być bufor, a kocioł gazowy ma być wpięty wprost do bufora.

  mauzer wrote:

  W sumie to chyba nie da się inaczej wpiąć wężownicy zasobnika jak równolegle.


  Można też umieścić zasobnik CWU powyżej bufora i wężownicę zasobnika zasilać grawitacyjnie z bufora, bez użycia dodatkowej pompy.

  mauzer wrote:

  Ile czasu będzie potrzebował kocioł by nagrzać górę bufora przy jednoczesnym pełnym odbiorze na podłogówkę i drabinki - bo będzie najpierw musiał dogrzać bufor co podłogówka mu utrudni i chyba to nie będzie pół godziny na pare godzin?

  Czyż sprzęgło w tym przypadku nie zapewni mi szybszego nagrzania podłogówki?


  Myślisz jakimiś dziwnymi kategoriami. Po co Ci szybkie nagrzewanie podłogówki?
  Startujesz w wyścigach Formuły 1 czy chcesz grzać dom? Podłogówka się rozgrzewa przez kilka dni, zanim ustabilizuje się w domu temperatura i kilka dni stygnie.
  Rzecz w tym, że przez większość sezonu dla utrzymania temperatury w domu, potrzebuje ok. 2-3kW mocy. Jak masz kominek o mocy 8-10kW to gdybyś nie miał bufora to musiałbyś mocno dusić w nim spalanie. Tak duszony kominek pracuje z bardzo małą sprawnością. Uzyskuje on najwyższą sprawność, kiedy grzeje ze swoją mocą nominalną czyli 8-9kW. W tym przypadku bufor pozwala zgromadzić nadmiar energii, którą później podłogówka sobie będzie pobierać przez wiele godzin. W przypadku kotła gazowego jest na odwrót. Im mniejszą mocą grzeje oraz im mniejszą ma temperaturę wody na powrocie tym ma większą sprawność. Rzecz w tym, że Twój kocioł nie może zejść z mocą poniżej 6kW, a jest to moc 2-3 razy za duża dla zapotrzebowania domu w ciepło przez większość sezonu grzewczego. Przez to kocioł zasilający wprost podłogówki musi bardzo często załączać i wyłączać palnik. Przez to jego sprawność mocno spada, bo każdy start kotła i zatrzymanie generują duże straty ciepła. Podłączając kocioł do bufora, kocioł może grzać do wyższej temperatury, a na powrocie ma chłodną wodę przez długi okres czasu podgrzewania bufora. Nie ma znaczenia, że w tym czasie podłogówka odbiera część tego ciepła, ale kocioł i tak grzeje z mocą 2-3 razy większą niż potrzebuje podłogówka. Kiedy kocioł gazowy nagrzeje wodę w buforze na tyle, aby zauważyć wzrost temperatury powrotu to wciśnie do bufora sporo energii, którą sukcesywnie będzie sobie odbierać podłogówka. Dzięki temu sporo ograniczamy taktowanie, a tym samym utrzymujemy średnią sprawność kotła na bardzo wysokim poziomie.
  O tym ile ciepła jest dostarczane do podłogówki, decyduje sterownik S-409n oraz zawory mieszające z siłownikami. Sterownik pilnuje, aby do podłogówki było kierowane tyle energii ile jest potrzeba.
  Kiedy zaczniesz grzać bufor kominkiem to kocioł gazowy automatycznie się wyłączy.
  Ale kiedy w kominku wygaśnie, a podłogówki wyciągną z bufora całą energię kominka to kocioł gazowy automatycznie się uruchomi i będzie dogrzewał bufor.
  Z tym, że kominek będzie dogrzewał do prawie nawet 100'C, a kocioł gazowy do temperatury o kilka stopni większej niż potrzebuje podłogówka.

  mauzer wrote:

  Mam mieszane uczucia bo z założenia to gazówka ma byc tylko w razie W a tak widze że będzie nieodłącznym elementem tego organizmu ;)


  Co to za różnica czy będzie w razie W czy też w razie PN (od poniedziałku do niedzieli)? Bufor poprawia kulturę pracy zarówno kominka, kotła węglowego jak i kotła gazowego. W przypadku każdego źródła ciepła, przynosi spore oszczędności na ogrzewaniu.

  Chcesz grzać oszczędnie i tanio to zrób tak jak Ci napisałem.
  Zrobisz po swojemu to będziesz później żałował, bo nie będziesz mógł tego ogarnąć, a kocioł będzie przepalał sporo gazu, wyrzucając sporą część energii kominem.
 • #10
  mauzer
  Level 10  
  Dzięki, jest w tym co piszesz więcej za niż na nie.

  Mam jeszcze jedną dosyć istotną zagwozdkę.

  Mam już niestety kupiony bojler Elektromet 140l dwupłaszczowy tak jak na schemacie.

  1. Jak go wpiąć by grzał grawitacyjnie jak piszesz bo to dla mnie idealna opcja (będzie wisiał dokładnie nad buforem) a równolegle by dogrzewałgo szybko kocioł gazowy po przełączeniu na CWU i podwyższeniu zadanej na np. 70st.
  Zieloną linią zaznaczyłem też miejsce gdzie nie jestem pewien czy powinienem wpiąć bojler na powrót.

  2. Czy najlepiej będzie jak sprzedam Elektrometa i kupię dwupłaszczowy z wężownicą (i co wpiąć w kocioł gazowy płaszcz czy wężownicę?)

  3. Jak wpiąć najlepiej obiegi - wszystko w jedno zasilanie czy tak jak na schemacie alternatywnym po prawe jeden obieg będzie na niższym czynniku (parter?) ?

  Proszę o sprawdzenie poprawności schematu instalacji Co

  Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem
 • #11
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Może podaj typ bufora jaki masz?
  Najlepiej jakby każdy z obwodów instalacji był wpięty do bufora niezależnie, a wpinamy góra i dół bufora. Także kocioł gazowy musi być wpięty zasilanie u samej góry, a na samym dole powrót. To jest bardzo ważne, bo przy takim podłączeniu zasilania i powrotu kotła gazowego jak na Twoim rysunku, kocioł gazowy będzie podgrzewał tylko część wody w buforze, a tym samym będzie pracował z niższą sprawnością.
  Bojlerów poziomych z wężownicą nikt nie produkuje. Są bojlery z podkową, które w ogóle nie nadają się dla kotłów gazowych.
  Możesz natomiast wymienić obecny bojler na płaszczowy z dodatkową podkową. Podkowa podłączona do kominka/bufora, a płaszcz do kotła gazowego. Przy takim podłączeniu nie ma potrzeby montować dodatkowych zaworów zwrotnych.
  Możesz też wykorzystać ten bojler, który masz, wtedy musisz obiegi kominka/bufora oddzielić od kotła gazowego zaworami zwrotnymi. Przy czym jako zawór zwrotny obiegu kominka/bufora trzeba użyć zaworu kulowego tzw. zawór różnicowy.
  Cały układ będzie pracował na wspólnym obiegu, a zatem nie potrzeba Ci 3 naczyń przeponowych. Wystarczy tylko jedno naczynie przyłączone do bufora.
  Podłączenie obiegów grzewczych na Twoim rysunku jest błędne. W złym miejscu są zawory zwrotne, a ponadto strumienie wody powracającej będą się mieszać przed zaworem mieszającym. Strumienie te mają się mieszać tak, aby powroty poszczególnych obiegów wzajemnie się nie zakłócały. Najlepiej zastosuj standardowy rozdzielacz pomp z grupami pompowymi.
  np.:
  https://womix.pl/pl/nowosci/systemy-mix-box-na-3-obiegi-grzewcze/mix-box-122
  W tym zestawie masz rozdzielacz/sprzęgło + 2 grupy pompowe z mieszaczami do podłogówek + 1 grupa bez mieszacza do grzejników.
  Sprzęgło/rozdzielacz może pełnić rolę sprzęgła z rozdzielaczem lub rozdzielacza. Aby wybrać opcję sprzęgła z rozdzielaczem trzeba odkręcić wewnętrzny zawór.

  Można też zastosować rozdzielacz pompowy:
  https://www.elterm.pl/produkty/kolektory-rozdzielajace/kolektory-rozdzielaja
  i do tego dwie grupy pompowe z mieszaczem i siłownikiem do podłogówki:
  https://www.elterm.pl/produkty/grupy-pompowe/grupy-pompowe-ocieplone-epp
  oraz jedna grupa pompowa bez mieszacza do grzejników.

  Rozdziel sobie podłogówki na parterze i na piętrze - nie stosuj jednego mieszacza dla dwóch podłogówek.
  Masz sterownik ST-409n To jest fajny kombajn, który potrafi sterować 3 obiegami niezależnie.

  Dodano po 10 [minuty]:

  P.S. Jak będziesz często używał kominka to grupę pompową do grzejników także zrób z mieszaczem, aby nikt się nie poparzył o grzejnik. Bardzo ważne są jeszcze zabezpieczenia obiegów podłogówek przy użyciu dodatkowych termostatów ustawionych na 45-50'C. W razie jak z jakiegoś powodu popłynie zbyt gorąca woda w obieg podłogówki, pompa tego obiegu musi zostać wyłaczona.
 • #12
  mauzer
  Level 10  
  Proszę o sprawdzenie poprawności schematu instalacji Co

  Tak to wygląda.

  Zawory trójdrogowe zostaną zmienione na AFRISO 343
 • #13
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Prawa strona z obiegami CO jest OK.

  Przy zaworze przełączającym kotła gazowego zamiast 2 zaworów zwrotnych za zaworem można wstawić jeden zawór zaraz na wyjściu kotła, a przed zaworem.

  Lewa strona jest problematyczna i taki układ nie będzie działał prawidłowo.
  Jeżeli chcesz ładować zasobnik CWU grawitacyjnie to musi to być zasobnik z płaszczem wodnym + podkowa.
  Płaszcz wodny podłączony do kotła gazowego, a podkowa podłączona do kominka lub bufora.

  Jeżeli chcesz jednak wykorzystać obecny zasobnik, który posiada tylko płaszcz wodny to niestety musisz mieć pompę do ładowania CWU.

  Poza tym w każdym z przypadków zawór temperaturowy musisz zainstalować na zasilaniu kominka. Pompa wtedy musi się znaleźć pomiędzy kominkiem, a zaworem temperaturowym. Wtedy powroty: bufora, kotła gazowego, kominka oraz zasobnika CWU będą połączone razem.

  Rozdzielacz jaki masz na rysunku nie nadaje się do współpracy z takim układem, bo jest to układ z zaworem mieszającym, termostatycznym do współpracy ze źródłem ciepła o wysokiej temperaturze, a do tego obsługujący podłogówkę, która stanowi dodatek do ogrzewania grzejnikowego.
 • #14
  mauzer
  Level 10  
  Nie rozumiem - z jednej strony obieg Co jest ok ale jednak nie ok?

  o który rozdzielacz chodzi?

  Podłogowy z pompą Wilo czy rozdzielacz obwodów?

  Jeśli chodzi ot ten drugi to mam zamiar zastosować Makroterma:
  Proszę o sprawdzenie poprawności schematu instalacji Co
 • #15
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Rozdzielacz z pompą i zaworem termostatycznym do podłogówki.
 • #16
  mauzer
  Level 10  
  Jasne, jesłi chodzi o zawór ze siłownikiem to będzie zmieniony na 3 drogowy ze siłownikiem Atz-120T lub Afriso 343

  - nie chciałbym gotować pompy na zasilaniu a poza tym tam siedzi zawór 3 drogowy Gosche z siłownikiem ATZ-120T i pełni funkcję ochrony powrotu 55St C. (zrealizowane z ST-409n)

  - ładowanie CWU pompą, w porządku - będę mógł przełączać tryby pracy pomp (priorytet Cwu, tryb letni oraz ogrzewanie domu (ST-409n)

  - Obecnie hydraulik dał ciała i wyjście zasilania z bufora podłączył równolegle do podłogówki jak i drabinek - muszę to przerobić póki nie ma wylewek..

  - kominek nie będzie u mnie działał grawitacyjnie (miedz 20mm a bufor trochę niżej jak płaszcz kominka..) i tu pytanie czy muszę zastosować zawór różnicowy w tym przypadku dla wyjścia zasilania z kominka?

  - Czy oby na pewno muszę kocioł gazowy pchać na wspólny powrót skoro nie chcę grzać nim całego bufora? To zadanie ma spełniać kominek.
  Wertuje schematy i na większości jest wpięcie powrotu kotła w wyższe partie bufora - zapewne dlatego by zrealizować szybsze nagrzanie go w np. jednej trzeciej i chwilowe oddanie tego do podłogówki (czyli to co ja chciałem zrealizować w razie bym nie ładował bufora kominkiem raz na dwa trzy dni)..


  Proszę o sprawdzenie poprawności schematu instalacji Co