Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Myjka ultradzwiękowa VGT-800MB - Uszkodzony opornik przy warystorze

waljo 12 Dec 2021 17:53 897 53
 • #1
  waljo
  Level 21  
  Dzień dobry, mam pytanko w sprawie myjki jak w temacie. Uszkodził sie opornik występujący równolegle przy warystorze. Prośbę mam o pomoc w ewentualnym jego doborze, albo może ktoś ma dostęp do schematu. Warystor to: 10D471k. Załączam poglądowe zdjęcie. Uszkodzenie na skutek nieszczelności wanienki. Ciecz przedostała się do płytki.
 • #5
  Anonymous
  Level 1  
 • #6
  waljo
  Level 21  
  Tak, tylko zaczęło w niej iskrzyć. Wyłączyłem i stwierdziłem to co widać na zdjęciach. Prawdopodobnie przez górną uszczelkę przedostał się do płytki płyn z wanienki i zrobił zwarcie na ścieżkach. Wymienię ten opornik i zobaczę co się będzie dziać. Opornik się spalił i nie można odczytać jego wartości. Chyba będę musiał silikon dać pomiędzy górną część urządzenia, a wanienkę. Gdzieś się wlewa płyn do wnętrza podczas wylewania go z urządzenia. Dzięki za pomoc tylko faktycznie jaka była wartość tego opornika.
 • #8
  waljo
  Level 21  
  Z czego wzięła się różnica w oporności. Wcześniej była większa.
 • #9
  Anonymous
  Level 1  
 • #10
  waljo
  Level 21  
  Ok postaram się takiego wstawić. Co do szczelności, to wyglądało to ok. Wizualnie nie wzbudzało niepokoju. Zawsze po pracy suszyłem całość. Tak myślę, że może to jakiś problem fabryczny, bo na nóżkach była rdza, a nie stosowałem niczego poza wodą i odrobinę płynu do mycia naczyń. Może jakaś wilgoć się dostała w chińskim magazynie. Może postarzanie produktu?. Maszyna ma rok i pracowała sporadycznie przez ten czas. Ok póki co dzięki za pomoc. Odezwę się po wymianie.
 • #11
  Anonymous
  Level 1  
 • #14
  Anonymous
  Level 1  
 • #15
  waljo
  Level 21  
  Chyba tak, ale jego nie uszkodziło. Zastanawiam się czy warto dalej inwestować w ten sprzęt.
 • #16
  Anonymous
  Level 1  
 • #17
  waljo
  Level 21  
  Nic nie ruszałem na płytce tylko wlutowałem opornik. Przypuszczam, że coś się uszkodziło jak się spalił opornik. Elementy na płytce wyglądały dobrze.
 • #18
  Anonymous
  Level 1  
 • #19
  waljo
  Level 21  
  Przypuszczam, że błąd jest z mojej strony. Po wlutowaniu opornika delikatnie natłuściłem olejem do maszyn do szycia płytkę od strony ścieżek. To oliwa chyba zrobiła robotę. Sądziłem że oliwa zapobiegnie zbieraniu się wilgoci na ścieżkach. Opanuje te usterki i jeszcze raz dam jej szansę. Nie sądziłem że oliwa przewodzi prąd, a jednak. Jakim zamiennikiem można zastąpić te tranzystory. Przy ich wymianie wstawię coś może lepszego.
 • #21
  waljo
  Level 21  
  Nie wyglądał na uszkodzony, więc go ponownie założyłem.
 • #22
  Anonymous
  Level 1  
 • #23
  jack63
  Level 43  
  spec220 wrote:
  A co ma do tego warystor który "siedzi" za nietkniętym bezpiecznikiem 1A ?

  Tak masz rację. Wygląda na to, że zasilanie idzie przez ten bezpiecznik, więc powinien zadziałać po zadziałaniu warystora.
  Jednak mam poważne wątpliwości co do rzetelności przekazywanych przez autora informacji.
  A takie teksty:
  waljo wrote:
  Nie wyglądał na uszkodzony, więc go ponownie założyłem.

  wręcz pogłębiają te wątpliwości.
  Analizując dalej:
  waljo wrote:
  po wymianie opornika i skręceniu całości wewnątrz po włączeniu zasilania nastąpiła prawie eksplozja.

  Czyli zwarcie w układzie. Iskry i dymy a .... :
  waljo wrote:
  ale jego nie uszkodziło.

  w cytacie wyżej chodzi o ten właśnie bezpiecznik. Ponoć 1A...
  Przecież nie ma szans aby bezpiecznik nie uległ uszkodzeniu w tej sytuacji.
  Albo jego wartość to 100A albo jest zwatowany grubym drutem.
  Wg. mnie autor tematu powinien dać sobie spokój z naprawą, bo nie mając bladego pojęcia o takich naprawach, zrobi sobie lub komuś krzywdę.
  Aby uzasadnić napiszę, że każdy rozsądny elektronik zasiliłby tą płytkę przez żarówkę aby wykluczyć zwarcie.
  Do tego sprawdzanie elementów elektronicznych "na wygląd".
 • #24
  Anonymous
  Level 1  
 • #25
  jack63
  Level 43  
  spec220 wrote:
  Nie był zwarty drutem, a i 100A w wersji rurki 20mm też nie widziałem... Sam zobacz;

  Oczywiście te 100A to zart, co dla znających temat jest oczywiste. Natomiast na zdjęciu widać tylko mały fragment bezpiecznika, więc nie wiadomo co z nim jest nie tak, iż (ponoć) ocalał.
  spec220 wrote:
  Ja to od razu po tych kolejnych fotach wiedziałem, że coś odwalił, tylko zastanawiam się co? No bo w zasadzie poza wymianą tego rezystora niczego nie mógł pomylić, bo i złączki na PCB do siebie nie pasują (przynajmniej te co widać)
  No nie wiem, może w samej obudowie pętla przez coś mu się zamknęła pomijając obwód bezpiecznika...

  Pierwsze "co odwalił" to nie zdiagnozował usterki. Przecież nic nie mierzył. Ocena była tylko wzrokowa. Jak widać na zdjęciach "wybuch" nastąpił "daleko" od wymienionego rezystora.
  Nie ma sensu gdybać. Takie są skutki "napraw" przez ludzi niekompetentnych...
 • #26
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  No tak, jak zwykle.....Przecież to jest zwykły zasilacz impulsowy, zasilajacy generator oparty na drugim MOSFETcie z tym toroidem i obwod dopasowujacy do przetwornika piezoelektrycznego. Tranzystor MOSFET uwalony /zwarty/ to i rezystor sie pali. Nawet ściezka na PCB wyparowała od ,,gwoździowania" bezpiecznika, bo i od czego innego, a on w warystorach grzebie? :D
 • #27
  Anonymous
  Level 1  
 • #28
  waljo
  Level 21  
  Witam nie mogłem wcześniej odpowiedzieć, ale bezpiecznik, to zdecydowanie 1A i jest cały. Jak pisałem wcześniej myjka nawet przy iskrzeniu wewnątrz działała, więc nie przypuszczałem, że coś jeszcze może być uszkodzone. Wymieniłem tylko spalony opornik. pozostałe elementy wizualnie nie zdradzały jakichkolwiek śladów uszkodzenia. Sądzę jednak, że problemem mógł być ten olej, który doprowadził do zwarcia. Przedobrzyłem chyba z nim. Czym mogę zastąpić te tranzystory, są jakieś zamienniki ?. Chciałbym jeszcze raz podejść do "połatania" tego sprzętu. Zdjęcie bezpiecznika w załączeniu. W ogóle , to dzięki za ożywioną dyskusję. Przejrzałem też uszczelki przy wanience i powiem, że są dobre i nie mogła przez nie dostać się woda do wnętrza. Wygląda jak by coś do wnętrza się dostało jakaś wilgoć z czymś żrącym, bo na nóżkach elementów było kilka miejsc z rdzą. Ale , to tylko przypuszczenia. Tymczasem prośbę mam o te tranzystory i zamienniki. Zapomniałem dodać, że te tranzystory, to ksh13007-1. Pozdrawiam.
 • #29
  Anonymous
  Level 1  
 • #30
  waljo
  Level 21  
  Mhhh - no teraz to mam kurcze zagwozdkę. Po przebiegu zniszczonych elementów i ścieżek powiem, że nie jest to wykluczone. Zniszczenia są zbyt duże, aby były wynikiem zwykłego przepięcia. Zupełnie nie zwróciłem na to uwagi.