Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Toshiba 40RL938 - Na krótko logo "Toshiba" a potem czarny obraz

12 Dec 2021 17:56 1695 29
Renex
 • #1
  Anonymous
  Level 1  
 • Renex
 • Helpful post
  #2
  pylos
  Level 28  
  A może to jakaś dioda w podświetlaniu.
 • #3
  Anonymous
  Level 1  
 • Helpful post
  #4
  2konrafal1993
  Level 38  
  1. Nie są sparowane ale muszą być takie same jakie były tzn. Model płyty głównej. Są różne wersje tego samego tv i przez to nie każda płyta jest dokładnie identyczna pod względem elektroniki oraz oprogramowania. Np. Jeden model tv może mieć różne matryce i przez to potrzebuje innej wersji oprogramowania by pracował w innym wariancie.
  2.Nie. cały zestaw podświetlenia to sterownik nadzwyczaj na płytce zasilacza i diody pod matrycą.
  3. Nie używaj hota, lupa i na spokojnie lutuj co trzeba z biegiem czasu można robić to bardzo szybko.
 • #5
  Anonymous
  Level 1  
 • Renex
 • #6
  Anonymous
  Level 1  
 • Helpful post
  #7
  2konrafal1993
  Level 38  
  Gdy już będziesz miał na widoku diody to bez problemu je sprawdzisz przy pomocy baterii, scenariusz jest prosty dioda świeci to sprawna jeśli nie świeci to nie jest sprawna. Celowo pominąłem kwestie techniczne tych diod bo samo świecenie to nie wszystko, mogą się trafić takie które świecą inaczej od reszty i one są do wymiany. Jedyne co da się zobaczyć to gdy coś jest wypalone ale to od razu zauważysz. Najbardziej należy uważać przy demontażu i montażu matrycy, matryca jest bardzo wiotka i łatwa do złamania. Musisz robić wszysyko delikatnie i nie doprowadzić do uszkodzenia matrycy. Zazwyczaj gdy uszkadza się podświetlenie to nic się nie świeci nawet na sekundę bo obwód diod jest przerwany. Całkiem możliwe że padło oprogramowanie ale tu temat jest bardziej skomplikowany, nie zawsze da się coś zrobić bez programatora a już tym bardziej bez wsadu. Pamięci czasem się uszkadzają same z siebie i wiele wskazuje że możesz mieć ten problem.
 • #8
  Anonymous
  Level 1  
 • #9
  Anonymous
  Level 1  
 • Helpful post
  #10
  2konrafal1993
  Level 38  
  No wygląda na to że masz uszkodzone diody. Jeśli listwa jest po boku to nazywamy to podświetlenie krawędziowe, po matrycą jest zestaw rozpraszaczy i innych folii które powodują że podświetlenie działa równomiernie, w tym tkwi cała idea że to wszystko tworzy układ optyczny. Zawsze składaj wszystko tak jak było bo inaczej może być problem z jakością podświetlenia. Listwy są klejone na klej, często jest to klej termoprzewodzący, musisz spróbować wsuąć coś płaskiego pod listwę i na spokojnie odrywać milimetr po milimetrze.
 • #11
  Anonymous
  Level 1  
 • Helpful post
  #12
  kazikszach
  Level 37  
  Ładnie rozebrałeś, to teraz włącz telewizor z samym tylko podświetleniem i zobacz jak świecą diody.
  Patrz tylko pod kątem na nie, a nie bezpośrednio, bo ostro dają po oczach.
  Na nowej listwie z diodami jest naklejona taśma dwustronnie klejąca.
 • #13
  Anonymous
  Level 1  
 • Helpful post
  #14
  kazikszach
  Level 37  
  Zasilacz, płyta główna i odbiornik podczerwieni, nic nie powinno się uszkodzić.
 • #15
  Anonymous
  Level 1  
 • #16
  2konrafal1993
  Level 38  
  Diody na takich listwach lutuje się podgrzewając płytę od spodu a dioda sama sobie siada na swoje miejsce, istotne by dać odpowiednią ilość cyny oraz dobry topnik. Są takie soecjalne narzędzia do tego gdzie jest mały stolik który się grzeje, na ten stolik kładziesz płytę i przykładasz diodę do tego miejsca, wiadomo topnik i cyna nałożone na miejsce lutowania, grzejesz i dioda sobie siada na swoje miejsce. Często podczas tego procesu gdy wszystko robi się prawidłowo to sama dioda ustawi się precyzyjnie, trzeba ją wstępnie stawić ale naprężenia powierzchniowe cyny ustawiają ją bardzo fajnie. Są też inne opcje np. Lutowanie hotair ale nigdy nie grzeje się diody od góry bo się topi plastik zanim dół złapie temperaturę, trzeba to grzać od przeciwnej strony niż dioda. Można też spotkać nasadki na lutownicę ale nie używałem tego i nie wiem czy to daje radę. Jest kilka technik na zrobienie tego ale jeśli listwa jest dość tania to wymień całą, najlepiej nową bo wtedy masz pewność że wszystko jest w porządku na długi czas. W podświetleniu zazwyczaj stosuje się diody 3V i można mierzyć spadek napięcia na diodzie, jeśli znacznie odbiega od tych 3V to dioda jest uszkodzona. Można to zrobić prosto, nie jest to metoda laboratoryjna ale daje wgląd w stan diody. Podłączasz zasilacz przez rezystor, do tego multimetr na pomiar napięcia do minusa zasilacza oraz do drugiego końca rezystora i od tych miejsc wyciagasz sobie dwa kable którymi będziesz dołączać diody i w momencie dołączenia diody napięcie spadnie, ten spadek napięcia dla diod 3v może się oscylować w okolicy 3v ale gdy zobaczysz wynik znaczną odchyłkę to znaczy że dioda nie trzyma parametrów i należy ją wymienić. Polecam wymianę całej listwy ale dużo zależy od tego jaki jest jej stan i czy planujesz mieć 100% pewności po naprawie, używane listwy to sposób średni bo trafisz dobrze i będzie działać długo ale też możesz trafić że listwa jest już wypracowana i za kilka miesięcy problem wróci.
 • #18
  Anonymous
  Level 1  
 • #20
  Anonymous
  Level 1  
 • #21
  kazikszach
  Level 37  
  Kiedyś kupiona nowa listwa też do podświetlenia krawędziowego miał usterkę, przerywała jedna sekcja diod, po wymianie na inną nową działało prawidłowo, sprawdź dokładnie nową listwę, od tego czasu sprawdzam nowe listwy podłączając na chwilę do telewizora bez przyklejania.
 • #22
  Anonymous
  Level 1  
 • #23
  2konrafal1993
  Level 38  
  Sprawdź napięcia wyjściowe z zasilacza, pewnie będziesz miał wszystkie w normie. Lecisz na płytę główną i tam sprawdzasz napięcia na dławikach, tyle że tv musi być włączony bo bez tego tam będzie tylko część napięć. Miałem przypadek że jedna przetwornica była uszkodzona, monitor się włączał na sekundę i gasł, pomiar napięć wykazał że wszystko w porządku, po odpięciu tcon monitor się nie wyłączał. Tcon sprawdzony i nie było zwarć ale znalazłem przyczynę podgrzewając przetwornicę hotem wszystko pracowało, przetwornica była tak uszkodzona że dawała piękne 5v ale gdy dołączyło się większe obciążenie to się wyłaczała a układ mógł dać nawet 2A u mnie siadał przy 600mA po wymianie układu problem został naprawiony. To jeden z wielu przypadków przy których można zgłupieć i pomaga tylko doświadczenie bo nie są to typowe usterki. Przydał by ci się programator nand oraz sprawny wsad do tego tv i to powinieneś zrobić na początek bo objawy wskazują na problemy z płytą główną. Dzisiejsze tv lubią cierpieć na usterki oprogramowania, gdy masz wsad to zawsze ktoś z forum może ci zaprogramować pamięć bo programator jest drogi i mało kto ma jeśli nie prowadzi serwisu, największy problem to zdobycie wsadu i resztę da się załatwić z pomocą ludzi z forum.
 • #24
  Anonymous
  Level 1  
 • #25
  Anonymous
  Level 1  
 • #27
  Anonymous
  Level 1  
 • #29
  Anonymous
  Level 1  
 • #30
  Anonymous
  Level 1