Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sposoby podłączenia płyty indukcyjnej (230 V)

panelektryk32 16 Dec 2021 18:56 1572 65
e-mierniki
    panelektryk32
    Level 9  
    Ktoś_tam wrote:
    panelektryk32 wrote:
    Nie wiem skąd to określenie ale nie jestem „laikiem” po tym jak był elektryk i nie opisał rozdzielnicy odkręciłem przewody i oznaczyłem numerkami jaki przewód jest do czego mam zapisane na kartce i dodatkowo oznaczyłem numery zabezpieczeń a do nich listę jaki aparat jest od czego i co zabezpiecza.

No cóż, to jeszcze nie czyni z ciebie fachowca, pozostałe wypowiedzi czynią ciebie jednak tym "laikiem".
    To że nie było RCD na oświetleniu, to również nie musi oznaczać błędu. Wszystko zależy od tego jaki był zakres modernizacji instalacji. Może dołożenie przez ciebie tego aparatu jest poważnym błędem?
    Mam nadzieję że jak już wykonasz swoje "dzieło" to nie będziesz udzielać rad na forum bo ktoś twój nick może wziąć za dobrą monetę i gniota wykonać.

Po kontakcie z elektrykiem, elektryk mi powiedział że uznał iż RCD dla oświetlenia jest zbędne ponieważ każda lampa jest LED-owa i nie może porazić prądem, ale jednak od rozdzielnicy wychodzą przewody 230V i pod lampami są podłączone transformatory więc dla bezpieczeństwa dodałem RCD, po dodaniu RCD wezwałem innego elektryka i wystawił protokół z pomiarów, w tej sytuacji również tak będzie bo przecież musi wypełnić WP.

Dodano po 10 [godziny] 17 [minuty]:

Kończąc ten temat postanawiam zamontować osobne RCD 20A 3P + N dla obwodu płyty i zabezpieczenie B16 3P i 3 fazę (szary) zagnę i nałożę złączkę WAGO. Sposoby podłączenia płyty indukcyjnej (230 V)
  • e-mierniki
    kkas12
    Level 43  
    panelektryk32 wrote:
    ...postanawiam zamontować osobne RCD 20A 3P + N dla obwodu płyty...

Tak zapytam w jakim celu?
    Odpowiedź jak zwykle:
    -Bo jest taki aparat i co szkodzi jak go zamontuję.
    Tylko ja pytałem w jakim celu?

Czyli teoria o braku ochrony przed porażeniem bez udziału RCD wiecznie żywa.

I taka refleksja.
    Po co się kształcić by zostać elektrykiem, po co marnotrawić czas na szkoły skoro wystarczy wiedzieć, że istnieje RCD.
    Ta "wiedza" z każdego elektryka zrobi. Zbędna jest znajomość zasad technicznych bo RCD wszystko "załatwia".
    RCD panaceum na wszelkie bolączki. Na brak wiedzy również.
    Tylko do czasu.
  • e-mierniki
    panelektryk32
    Level 9  
    Co wy się tak czepiacie tego RCD, jak już tak bardzo ono wam przeszkadza wytłumaczcie dlaczego się go nie powinno stosować. Przepraszam za brak wiedzy
    markus-19
    Level 30  
    panelektryk32 wrote:
    Co wy się tak czepiacie tego RCD

Nie Wy tylko Nasz kolega ma z tym problem. Nie potrafi zrozumieć że "nie ma"* ochrony przed dotykiem bezpośrednim bez RCD, i ten fakt wystarczy by stosować go w każdym obwodzie. W żadnym innym przypadku RCD 30 mA nie jest wymagane (oprócz nowych zaleceń/norm producentów ogrzewania podłogowego itp)
    CYRUS2
    Level 42  
    Stosuj tylko tam gdzie jest to wymagane.
    panelektryk32 wrote:
    Co wy się tak czepiacie tego RCD, jak już tak bardzo ono wam przeszkadza wytłumaczcie dlaczego się go nie powinno stosować.
    Tak jak przedawkowanie leku.
    Wynikiem nadgorliwości laika mogą być wyłączenia bez powodu.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Myślę, że wystarczy tej dyskusji. Posty nie mające związku z tematem usunąłem. Zamykam.