Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa silnego zasilacza warsztatowego (0-30/60V, 20A, min.10OUT)

13 Dec 2021 12:41 297 13
    User removed account
    Level 1  
    JacekCz
    Level 39  
    pytania na marginesie: z tych ok. 30 V DC masz zamiar zbijać 20A do niższych przez tranzystory szeregowe?
    Toż to setki watów ...
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    andrzej61
    Level 20  
    To może coś na przetwornicach DC DC z Ali np. DPS 5020 , WZ5020 albo słabszych . Tylko potrzeba odpowiednich transformatorów albo zasilaczy impulsowych .
    User removed account
    Level 1  
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Wylicz sobie koszt transformatora to zaczniesz się rozglądać za gotowym zasilaczem
  • Helpful post
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    rozwaz nieco inne podejsciejezli nadal zostajemy przy ukladzie z transformatorem.
    Tak naprawde musisz zbudowac tyle oddzielnych zasilaczy ile planujesz oddzielnych wyjsc.
    Ze wzgledu na moc strat proponuje powiedzmy 3 zasilacze z regulacja 0-10V, 3kolejne 10-30V i kolejne 3 30-60V
    Dlaczego tak? Straty mocy, jezeli chcesz regulowac od 0V a zasilacz ma max napiecie 60V to w przypadku ukaldu linjowego generujesz setki watow ciepla, uklady impulsowe nie nadajasie do kazdego zastosowania. Musisz wybrac co potrzebujesz.
    Transformator niestety bedzie najdrozszym elementem i raczej na zamowienie lub kazdy zasilacz ma wlasny typowy transformator.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Dziesięciu oddzielnych zasilaczy tej mocy w tej cenie nie zrobisz, musisz zdecydować się na jakieś kompromisy, najłatwiej użyć wielu stabilizatorów impulsowych zasilanych z jednego uzwojenia transformatora, mogły by to być gotowe moduły po 3-5A i jeden większej wydajności prądowej 20A (np DPS5020).

Czasami potrzebne jest jakieś napięcie ujemne wiec przydało by się więcej niż jedno uzwojenie wtórne, żeby mieć 2-3 niezależne kanały.

Kiedyś zasilacze laboratoryjne budowało się jako liniowe, żeby nie zakłócały, ale kto dzisiaj konstruuje niskoszumną elektronikę (no może ja, czasami) a nawet jeśli ktoś konstruuje nie potrzebuje >1A.
    Ja w w czasach technikum zaprojektowałem i zbudowałem swój zasilacz liniowy na 10A, dzisiaj raczej nikt się nie będzie bawił w naukę i projektowanie.

W przypadku CB radia mógł byś chcieć liniowego zasilacza i braku połączenia tego zasilacza z zasilaczem do cyfrówki (laptop itp) ale do CB możesz kupić/zrobic oddzielny zasilacz.
  • Helpful post
    piotrkol7
    Level 39  
    http://danyk.cz/reg60v_en.html
    A coś takiego?
    Co prawda regulacja od 3V.
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    AlfaCentauriss wrote:
    j. Dopiero na uruchomionym TV można doszukać się takich wartości jak +5V, +12V oraz +24V.
    Ojtam ojtam, zawsze jest jakieś napięcie standby i wejście do załączania pozostałych, podobnie jak w ATXie, sterowanie podświetleniem jest bardziej skomplikowane bo idą sygnały w dwie strony i TV wyłączy uszkodzone LEDy po krótkiej próbie, zobaczysz że nie ma napięcia, ale to może nie być wina zasilacza.

AlfaCentauriss wrote:
    no i nie ma co na szybkiego pod to podłączyć, aby sprawdzić czy komplet świeci się...
    Twój pomysł nie wyczerpuje tematu, napięcia podświetlania LED sięgają 300V (nie wiem czy może być więcej, ale 300V miałem) Był na forum projekt zasilacza prądowego specjalnie do tego celu.
  • Helpful post
    andrzej61
    Level 20  
    NC to pin nigdzie nie podłączony , VCC to (+ )zasilania . Skąd wiadomo że piny 24V 1A to ( + ). Może to wyjścia driver ów sterowane (-). Diody LED najlepiej sprawdzać zasilaczem regulowanym z możliwością ustawienia ograniczenia prądowego .
  • Helpful post
    freebsd
    Level 39  
    AlfaCentauriss wrote:
    "zasilacze z telewizorów"
    Zobacz jeszcze ceny i parametry zasilaczy serwerowych na Allegro. Teraz jest jakaś posucha, ale dostępność jednostek o wydajności około 130 A przy 12 V za mniej niż 80 zł było powszechne.