Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bieżnia CAPITAL SPORTS VPT2-WKSPACE GO (100330087) -Mikrokontroler-identyfikacja

LUCOM 13 Dec 2021 17:09 753 9
lampy.pl
    LUCOM
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Martwa nowa bieżnia WORKSPACE GO z marca 2021r z silnikiem 550W Model: RT-0551W-00002 (220VAC) -> BLDC

Występuje również pod nazwą KLARFIT.

Sterownik No: RWT-082381-003

Uszkodzony był bezpiecznik główny 10A.

W czasie testu:
    Po wstawieniu żarówki, (szeregowa żarówka się żarzy) przetwornica sterownika próbkuje.
    Trzy wyświetlacze na pulpicie migają w takt próbkowania przetwornicy.
    Grzeje się b.mocno główny rezystor R3=2K/5W na pierwotnej stronie przetwornicy.

Po sprawdzeniu znalazłem 2 uszkodzone (całkowicie zwarte)
    tranzystory IGBT TRENCHSTOP™ BT15T60 A9F (IQ1V i IQ2V) na wtórnej.

Szukając dalej usterki znalazłem zwarcie w gałęzi 5V.
    Zasila ona Mikroprocesor IC1 w obudowie LQFP48 7x7 (w rzeczywistości 6.8x6.8)
    Powierzchnia Mikroprocesora została sfrezowana przez Chińczyków stąd moja prośba w temacie.

Po wylutowaniu stabilizatora 78M05 ma on na wyjściu 4,69V -> trochę mało, pewnie siadł pod obciążeniem.

Po wpięciu się zasilaczem laboratoryjnym i ustawieniu napięcia 3.3V i prądu 1A Mikroprocesor szybko robi się gorący.

3 fazowy driver 6-ciu tranzystorów IGBT kooperujący z Mikroprocesorem to U7=FD6636S (FORTIOR) którego datasheet posiadam (jego prawdopodobny zamiennik to IRS2336). On również jest zasilany z gałęzi 5V, ale się nie grzeje.

Czy ktoś wie jaki tutaj jest wstawiony Mikroprocesor z serii 8051 z zasilaniem 5V ?
    Podejrzewam, że również FORTIOR, a jeśli tak to który z serii FU68XX ?
    Zasilanie jest podawane na 35pin Mikroprocesora. Piny zasilające, masy, sygnały TX i RX się zgadzają.

Czy ktoś może posiada na sprzedaż ten zaprogramowany Mikroprocesor. Najprawdopodobniej jest zabezpieczony więc w grę wchodzi tylko oryginał albo wylut.

Martwi mnie podejrzenie, że usterki mogą mieć związek z silnikiem BLDC chociaż te silniki się bardzo rzadko psują ... chyba, że ukryta wada fabryczna...
  • lampy.pl
    Spięty
    Level 14  
    Witam,

Mam bardzo podobny problem z tą bieżnią, ale w pierwszej kolejności chciałbym zapytać czy nie zrobiłeś literówki w oznaczeniu sterownika? Czy nie powinno być RTW-082381-003 bo u mnie jest taki numer a wygląda identycznie. Dodatkowo na obudowie/radiatorze jest inne oznaczenie: RT-220003A

I oczywiście jakie są postępy przy tym sterowniku?

Natomiast jeśli chodzi o usterkę to u mnie wygląda nieco inaczej ale od początku.

Bieżnia po podłączeniu do prądu wywalała błąd E01, reagowała dźwiękiem na przyciskanie przycisków jednak silnik nie startował. Według instrukcji taki błąd to problem z komunikacją między sterownikiem a wyświetlaczem.

W sterowniku oba bezpieczniki na wejściu całe, jednak tak jak u Ciebie przebiciu uległy tranzystory IGBT (te same IQ1V i IQ2V). Po ich demontażu zwarcie ustało, jednak pomiary na teście diody pomiędzy wyprowadzeniami bramek tranzystorów IQ2U, IQ2V oraz IQ2W pokazały różne wyniki, natomiast pomiędzy wyprowadzeniami IQ1U, IQ1V oraz IQ1W brak połączenia. Po wylutowaniu U7 wszystkie gałęzie pomiędzy driverem a tranzystorami wydają się być ok. Pomierzyłem również wszystkie diody i rezystory w tych gałęziach i parametry wydają się być w normie. Natomiast sam driver, tak jak wcześniej przy mierzeniu na wyjściach tranzystorów, wykazuje duże różnice pomiędzy wyprowadzeniami sterującymi tranzystorami. Dodatkowo w teście diody jest duży spadek pomiędzy jednym z wyjść a masą, więc podejrzewam, że driver uległ uszkodzeniu.

Przy dalszym sprawdzaniu płytki znalazłem uszkodzony rezystor SMD R29 (10R), który doprowadza napięcie do stabilizatora 5V zasilającego m.in mikroprocesor i driver. Rezystancja za stabilizatorem to tylko 3R, ale wiem, że mikroprocesory potrafią mieć niską rezystancję wewnętrzną. Pytanie czy ten typ też taką ma, czy jednak coś jest nie tak?

Dodam jeszcze, że u mnie tak jak u kolegi LUCOM powierzchnia mikroprocesora jest sfrezowana.

Oprócz tego pomierzyłem silnik: pomiędzy wyprowadzeniami uzwojeń wyszły mi równe wyniki czyli niecałe 15mH indukcyjności oraz po niecałe 150R rezystancji na każdym uzwojeniu, więc silnik raczej jest sprawny.

Na chwilę obecną to tyle. W dalszej kolejności będę sprawdzał co z tym zasilaniem mikroprocesora. Może ktoś ma jeszcze jakieś sugestie co jeszcze mógłbym sprawdzić?

Dodam jeszcze, że informacje tutaj zamieszczone piszę z głowy bo nie mam akurat przed sobą sterownika, więc w rzeczywistości mogą się one nieco różnić. Ale jeśli ktoś by potrzebował to mogę później sprawdzić coś jeszcze raz.

Pozdrawiam.
    LUCOM
    Witaj Spięty

Czekałem aż ktoś się pojawi - jest wysyp tych bieżni uszkodzonych na portalach aukcyjnych i wątpię aby ktoś w Polsce miał driver i zaprogramowany procesor. O ile driver można kupić na zagranicznych aukcjach to z procesorem jest już problem na obecną chwilę nie do przeskoczenia i ja na tym stanąłem ponieważ ewidentnie jest uszkodzony. Elementy między driverem a tranzystorami IGBT są sprawne, natomiast również mam różnice w pomiarach na ścieżkach po wylutowanych tranzystorach ale należało by dokładnie prześledzić ścieżki aby być pewnym uszkodzenia drivera.

Podsumowując u mnie jest uszkodzony:
    1. Procesor IC1
    2. Driver U7 ???
    3. 2 tranzystory IGBT
    4. Stabilizator U6 (5V)

Oczywiście sterownik to RTW-082381-003 -> popełniłem literówkę.
    Kod jego produkcji: 1832

Na radiatorze u mnie jest RT220003A 5A 550W LOT NO: X1RTE50504652
    Na silniku Model: RT-0551W-00002 (220VAC) 550W

Co ciekawe na aukcjach (i pewnie przez producenta) podawana jest moc 350W.

Może się uzbiera z 10 osób i wtedy być może producent sprzeda nam całe sterowniki lub części do nich chociaż osobiście jestem sceptyczny.

Ale kiedy jeszcze szukałem całego modułu to MOQ=3000szt,
    dzisiaj widzę ,że można chyba kupić 1szt.

Chiński Ruoteng: https://www.tradewheel.com/co/shenzhen-ruoteng-technology-349441/

nie odpowiada na moje zapytania.

pod tym adresem jeszcze nie pytałem:
    https://ruoteng.en.alibaba.com/product/621663...r_control_controller_board_for_treadmill.html

I jeszcze jedno: sprawdź dokładnie wartość rezystora SMD R29 (10R) ponieważ płytka jest pokryta lakierem i trzeba mocno dociskać końcówki multimetru, lub mieć je ostre. U mnie ten rezystor jest sprawny.

Dodatkowo przy transformatorze T1 jest przez kogoś wycięty element Y1, czy u Ciebie również ?

Dodatkowym zaskoczeniem dla mnie było całkowite zaklejenie silikonem z góry stabilizatora U5 obok EC9, przecież stabilizatory z reguły się grzeją. A tutaj jest zaklejony ?

Zerknij w swoim przypadku również na tranzystory wysokoprądowe Q13 i Q1A.
  • lampy.pl
    Spięty
    Level 14  
    Oznaczenia u mnie są te same oprócz tego "LOT NO: X1RTE..." ale to pewnie nr seryjny. Co do tej pierwszej aukcji to zauważ, że to nie do końca ten sam moduł. Poza tym tam nadal jest sprzedaż hurtowa i pewnie dlatego nikt Ci nie odpisał. Na drugiej aukcji to tam jest ten model ale też sprzedaż hurtowa...

Co do Y1 to u mnie też jest wycięty ale widać, że zostało to zrobione przed zasilikonowaniem. Ale zauważ, że na aukcji ten element jest. Dziwna sprawa... Może tam jakiś warystor powinien być? Odnośnie samego silikonowania elementów to widziałem zasilacze do przemysłowych lamp LED całe zalane tym g..... (które też się dosyć nagrzewają), więc to już mnie przestało dziwić.

Tranzystory Q13 i Q1A u mnie wydają się być sprawne.

Rezystor R29 na pewno u mnie jest uszkodzony, bo go mierzyłem również po wylutowaniu. Ma około 30R i widać na nim lekkie zwęglenie. A lakieru pozbyłem się przy pomocy IPA. Ułatwia to robotę ;)

Mógłbyś podesłać wyraźniejszy pinout tego układu FU6831? Nie mogę do końca rozczytać, ale najprawdopodobniej to nie będzie to.
    LUCOM
    Oczywiście mam świadomość, że jest w pierwszym linku nieco inny sterownik ale jest to z pewnością inna rewizja.

Aby rozszyfrować oznaczenia zawsze używam IPA, ale lepiej nakłuwać przy pomiarach bo lakier jednak chroni elektronikę przed wilgocią.

Aby kupić hurtowe ilości zawsze najpierw dostawca powinien sprzedać sample w ilości kilku sztuk ;)
    Spięty
    Level 14  
    Ok, teraz jestem niemal pewien, że to będzie inny układ. Czy Ty u siebie go odlutowałeś?

A co do lakieru to zawsze później można na nowo pokryć nim płytkę (są do kupienia specjalne lakiery) albo nawet pokryć rozpuszczoną kalafonią, jak za dawnych czasów ;)
    LUCOM
    Wiem o tym wszystkim ponieważ jestem byłym:
    - zakupowcem elektroniki handlującym z chińczykami
    - inżynierem produkcji SMD, kontrolerem jakości i programistą AOI ;)

IC1 nie odlutowałem ponieważ nie mam takiej potrzeby.
    Spięty
    Level 14  
    Wydaje mi się, że U1 to może być FU6811L (ewentualnie FU6812L lub FU6813L). W tym, który Ty podałeś nie pasują wyprowadzenia od 28 do 34. Zauważ, że pady pod układem U1 od 29 do 34 powinny być połączone z driverem FD6636S (wyprowadzenia sterujące fazami silnika) i zgadza się to z pinoutem tych układów, które wymieniłem na początku. Pod linkiem poniżej znajdziesz odnośnik do datasheet układu FU6811L:

https://www.fortiortech.com/product/detail/27
    LUCOM
    Wierz mi że drążyłem temat i mam DS-ty tych wszystkich procesorów i dokładnie nie sprawdzałem który z nich pasuje bo i tak nie są dostępne.

Stąd przecież moja prośba w temacie i później sugestia który to z serii FU68XX.

Ale fajnie, że dalej gryziesz temat.
    Skoro przepalony masz rezystor 10 Ohm to właśnie jest on związany z obszarem diody LED2 i procesora.
    Jak zachowuje się LED jak włączasz bieżnię ?

Rozumiem, że mowa o IC1.
    Podpinałeś się zasilaczem serwisowym w miejsce stabilizatora 5V zasilającego procesor ?
    Czy natychmiast parzy ? Jeśli tak i przy podnoszeniu napięcia od 3V w górę zaczyna szybko rosnąć prąd do ponad 1A to masz odpowiedź.
    Spięty
    Level 14  
    Tak, chodziło mi o IC1 ;)

Zasilacz podpiąłem na chwilę przed stabilizatorem z odłączonym rezystorem R29 ale nie puszczałem dużego prądu. Dioda LED2 jednak zaświeciła się. Natomiast postanowiłem, że najpierw posprawdzam elementy w tej gałęzi zanim puszczę większy prąd. Ale, że zajmuję się tym hobbystycznie wieczorami to idzie mi to wolno ;)

Same FU6811L znalazłem dostępne na Amazonie, ale pozostałaby kwestia odpowiedniego skonfigurowania tego sterownika.