Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naziemna butla na propan i niestabilna praca kotła gazowego

_CM_ 13 Dec 2021 21:53 609 15
    _CM_
    Level 6  
    Butla 2700l zatankowana propanem.
    Na butli reduktor I stopnia:
    Na domu reduktor II stopnia:
    Kocioł nowy ACV 18 kW, przezbrojony na propan ale raz działa a raz wyrzuca błędy (4 lub 5). Po resecie jakiś czas działa i znowu błąd. Serwis twierdzi, że z kotłem wszystko ok a problemem jest ciśnienie gazu.
    Da się to jakoś sprawdzić? Jakiś miernik ciśnienia?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Lisek64
    Level 27  
    Czy ten reduktor I stopnia nie zamarza ? Na zdjęciu widać kryształki lodu na obudowie . Może to jest przyczyną skoków ciśnienia gazu ?
    _CM_
    Level 6  
    Tak myśleliśmy na początku, że zamarza więc go owineliśmy kocami. W nocy było -8 i kocioł całą noc działał bez problemu.
    Rano się zaczęło ocieplać do ok. 0C i kocioł stanął i wyrzucił błąd.
    Tego na domu nie ocieplaliśmy ale to chyba nie wina mrozu.
    Prof. SpecMiernik
    Level 27  
    Szwagier ma 18 kW ACV i nie miał takich przygód ale ma gaz ziemny (ja mam 24 kW).
    Co do pomiaru ciśnienia to może taki manometr by się sprawdził tylko jak go wpiąć do instalacji w kotłowni...............
  • Helpful post
    Lisek64
    Level 27  
    Prof. SpecMiernik wrote:
    to może taki manometr by się sprawdził

Nie sprawdzi się żaden manometr bo nikt nie będzie się gapił godzinami w zegar czy jest spadek ciśnienia ;-) Musiałby pewnie być albo różnicowy miernik ciśnienia z rejestratorem albo przetwornik ciśnienia który by zasygnalizował wahania ciśnienia .
    To , żę reduktor II stopnia jest na mniejsze ciśnienie , nie oznacza , że nie może przymarzać . Temperatura odparowania propanu jest ciągle ta sama -40 więc z racji choćby swojej budowy jest bardziej narażony na zamarznięcie .
    Chyba , że zamiast czystego propanu "niechcący " zatankowali ci mieszankę propan-butan ;-)
  • Helpful post
    Prof. SpecMiernik
    Level 27  
    Lisek64 wrote:
    Nie sprawdzi się żaden manometr bo nikt nie będzie się gapił godzinami w zegar czy jest spadek ciśnienia

Ale po co ma się "gapić" godzinami w niego? To jest tylko ten powód, że się nie sprawdzi?
    Jak kocił nie chce odpalić albo wywala błąd to patrzy i widzi czy ciśnienie jest ok czy pływa.
    Poza tym można kamerkę na niego skierować i rejestrować na kartę SD.
    Ja nie widzę od tej strony żadnego problemu. Jeśli tylko można coś takiego zainstalować do propanu to czemu nie....
    Zawsze jakaś kontrola.
    Lisek64 wrote:
    To , żę reduktor II stopnia jest na mniejsze ciśnienie , nie oznacza , że nie może przymarzać

Tylko jeśli był mróz (jak _CM_ napisał) i kocioł działał a zaczęło się ocieplać i "stanął" to gdzie tu przymarzanie? :wink:
  • Helpful post
    Lisek64
    Level 27  
    Prof. SpecMiernik wrote:
    to gdzie tu przymarzanie?

Właśnie z powodu ocieplenia

Dodano po 4 [minuty]:

Prof. SpecMiernik wrote:
    to gdzie tu przymarzanie?

Właśnie z powodu ocieplenia
    Prof. SpecMiernik wrote:
    To jest tylko ten powód, że się nie sprawdzi?

Nie tylko . Takim manometrem nie sprawdzisz chwilowych skoków ciśnienia tylko np ubytek w zamkniętym zbiorniku, instalacji itp Przykłady przyrządów podałem wyżej
    _CM_
    Level 6  
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
    Na razie cały czas temperatura powyżej 0C i kocioł działa bez błędów.
    Ciekawe co będzie jak temperatura zacznie spadać i zejdzie poniżej 0C.

Co do gazu to mam niby kwit z badania, że zatankowany jest propan tylko pytanie czy z tego propanu mogła się "wydostać" woda i wejść do reduktora?
    Lisek64
    Level 27  
    "Powietrze" jest wszędzie , więc przy różnicy temperatur zawsze wystąpi punkt rosy czyli woda , która przy ujemnych temperaturach zamarza . Przykładów w życiu codziennym jest sporo choćby tylko w motoryzacji gdzie w zimie zaleca się jeździć z max pełnym zbiornikiem paliwa , żeby właśnie nie skraplała się woda w baku czy też w autach zasilanych LPG , gdzie przełączanie na gaz nastepuje dopiero po podgrzaniu reduktora by rurki z gazem nie zamarzły
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Ocieplanie reduktora jakimiś kocami powoduje tylko tyle, że ten reduktor nie będzie miał się jak ogrzać.
    Rozprężanie gazu powoduje, że temperatura reduktora spada i może być niższa od temperatury otoczenia, nawet jak otoczenie ma -10*C

Trzeba byłoby sprawdzić czy masz propan czy mix. Jest na to taki sposób, że mierzysz temperaturę zbiornika (gazu), odczytujesz ciśnienie w zbiorniku i porównujesz z tabelą.
    To że zalali Ci czysty propan to nie znaczy, że nie mogło się wymieszać z Butanem, który był już w Twoim w zbiorniku.

Zdarzało się, że w reduktorze zbierała się wilgoć, która zamarzała przy spadkach temperatury i wszystko stawało.

Oczyść reduktor z tego śniegu. On nie powinien pracować w takich warunkach.
    Każdy reduktor do prawidłowej pracy potrzebuje mieć kontakt z atmosferą, bez tego nie ma regulacji ciśnienia.
    Może te kanały właśnie zamarzają.
    jack63
    Level 43  
    Lisek64 wrote:
    Temperatura odparowania propanu jest ciągle ta sama -40 więc

Nie jest taka sama. Zależy od ciśnienia w miejscu odparowania.
    Reduktor powinien być w miejscu gdzie występuje tylko faza gazowa. Jeżeli dostanie się do niego faza ciekła, to robi za zawór rozprężny i zamarza.
    Do tego paliwo nie jest czystym propanem tylko mieszaniną różnych substancji. Głównym "dodatkiem" jest butan o dużo wyższej temp odparowania przy tym samym ciśnieniu.
    I tu upatrywał bym problemu. Zły skład mieszaniny. Nie jest tzw zimowa.
    Do tego widać duże oszronienie butli utrudniające dopływ ciepła koniecznego do odparowania fazy ciekłej.

Dodano po 5 [minuty]:

piracik wrote:
    Każdy reduktor do prawidłowej pracy potrzebuje mieć kontakt z atmosferą, bez tego nie ma regulacji ciśnienia.

Ciekawa teoria. Jakieś uzasadnienie dla niej się znajdzie?
    Po co reduktorowi powietrze pod ciśnieniem atmosferycznym?
    Manometr z rurką Bourdona tak, ale reduktor?

Notomiast izolacja cieplna (tzw ocieplenie) dla reduktora i tym bardziej zbiornika, jest kompletnym bezsensem. Tu trzeba ułatwiać napływ ciepła a nie go utrudniać.
    piracik
    Moderator of Heating systems
    jack63 wrote:
    Ciekawa teoria. Jakieś uzasadnienie dla niej się znajdzie?
    Po co reduktorowi powietrze pod ciśnieniem atmosferycznym?

Przeanalizuj sobie jaki będzie efekt zwiększenia ciśnienia w żółtej komorze.

Z instrukcji reduktora z załączonych fotek wyżej.
    _CM_
    Level 6  
    No i w nocy było zimno, rano przyświeciło słońce i problem powrócił.
    Zbiornik jest nowy. Do prób szczelności był pompowany powietrzem więc butanu tam nie było ale mogło być wilgotne powietrze. Chyba, że propan dostałem jako bonus od dostawy Polskigaz. W każdym razie wiem już, że problemem jest woda/wilgoć w zbiorniku (z powietrza lub gazu).
    Następnym razem zapytam o "paliwo ziomowe".
    Oczyszczenie z lodu nic nie da bo on się znowu oszroni (a jest od góry zabezpieczony pokrywą.)

Jedyna rada:
    https://www.gok-blog.de/2021/01/12/wie-kann-ein-druckregler-vereisen/
    https://www.gok-blog.de/2016/03/31/wann-empfiehlt-gok-die-reglerheizung-einzuschalten/

Problem znany, praw fizyki nie oszukam. Szkoda tylko, że tak drogo.
    zales.vip
    Level 29  
    A prąd w gniazdku sprawdzany? Uziemienie jest? RCD sprawdzone? Działa? Fazowość poprawna?
    _CM_
    Level 6  
    Prąd sprawdzony.
    Uziemienie jest.
    RCD sprawdzone i działa.
    Faza po prawej stronie.

Dzisiaj w nocy kocioł "stanął" dwa razy.
    Trochę mnie martwi, że dotychczas błędem była 4 na wyświetlaczu. Od kilku dni tylko 5.....
  • Helpful post
    zales.vip
    Level 29  
    Pytałem, ponieważ ostatnio - wprawdzie innej marki kocioł, ale też sprawił mi problemów. Również nowa instalacja gazu płynnego. Również niestabilna praca. Błędy mówiące o zaniku płomienia w czasie pracy. Błędy braku jonizacji. Częstsze "taktowanie". Bardzo niski prąd jonizacji. Sprawdzone reduktory - bo też były podejrzane (tej samej firmy co u Ciebie). Wykonana analiza, sprawdzone ciśnienia gazu, a pomimo to i tak problem powracał. Klient twierdził że uziemienie i RCD są napewno dobre. Jednak po dłuższych poszukiwaniach, sprawdziłem gniazdko do którego był podpięty kocioł i przetestowałem w gniazdku działanie RCD (zwarcie pomiędzy przewodem neutralnym i ochronnym). Okazało się że brak jest ochrony. Kocioł podłączony na przedłużaczu trzyżyłowym (sprawdzonym przed podłączeniem) z innego gniazda w innej części domu, gdzie RCD działało (też sprawdzone). Po takim podłączeniu - wszystkie problemy ustały jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
    Dlatego czytając Twój opis problemu - dostrzegłem pewną analogię.