Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz LM4702+SAP15 - nowa konstrukcja

Wawrzo. 14 Dec 2021 08:53 4941 14
 • Wzmacniacz LM4702+SAP15 - nowa konstrukcja
  Tak sobie pomyślałem, że jeśli ktoś będzie zainteresowany, to może skorzysta. Projekt testowo powstał w EASYEDA i nawet wygląda w miarę dobrze, po świętach będę uruchamiał.
  https://easyeda.com/wawrzo1970_7526/lm4702_darlington_mt200
  Sam projekt jest dostępny w aż czterech wersjach:
  z tranzystorami: sap15, std03, darlingtony w obudowach MT 200 i TO3, dwie ostatnie wersje są w trakcie kończenia, bo wymagają troszkę większych płytek. Zachęcam do samodzielnego modyfikowania.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  Wawrzo.
  Automation specialist
  Offline 
  Wawrzo. wrote 261 posts with rating 21, helped 16 times. Live in city Radom, i inne..... Been with us since 2001 year.
 • #2
  simw
  Level 26  
  Nieźle. Jeśli dobrze pamiętam, to LM4702 można znaleźć w amplitunerach Arcama serii AVR500 i AVR600. Amplitunery te świetnie spisywały się zarówno kinie domowym, jak i stereo. Zostały chyba mi 2 scalaki oraz SAP15 po uszkodzonym CambridgeAudio. Może się skuszę przy najbliższym zamówieniu pcb. Dzięki za udostępnienie.
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  Wawrzo.
  Automation specialist
  LM4702 nie ma rozdzielonego zasilania obu kanałów a podział samych tranzystorów wydaje mi się w tym wypadku bezsensowny, spowoduje tylko niepotrzebną rozbudowę układu. Dwa mostki mają dać efekt szybszego doładowania kondensatorów, zwłaszcza podczas obciążenia basami. Sprawdzone rozwiązanie w paru innych wzmacniaczach.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  Nepto
  Level 16  
  Ciekawe. Szkoda tylko, że zarówno LM4702 jak i tranzystory SAP15P/N nie są już produkowane i szansa na dostanie oryginałów w sensownej cenie jest już pewnie znikoma.
 • #7
  Wawrzo.
  Automation specialist
  Co do równoległego połączenia mostków, w tym wypadku założeniem było zmniejszenie dynamicznej rezystancji takiego tandemu, co powoduje w chwili obciążenia tak połączonych mostków krótkim impulsem prądowym - oczywiście poniżej maksymalnego prądu przewodzenia - znacznie szybsze doładowanie kondensatorów filtrujących. Ale można wlutować pojedynczy.
  Co do rozdzielenia zasilania - taka była moja koncepcja, może po testach - jeśli dźwięk będzie zadowalający, coś dołożę w tym temacie.
  Mam też naszykowana płytkę na układzie LME49830 i tranzystorach lateralnych ECX10N20/ECX10P20 (EXICON) i tam są już inne rozwiązania - układ jest typu monoblock.
 • #8
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  Wawrzo.
  Automation specialist
  Mnie osobiście i subiektywnie bas na dwóch mostkach wydaje się bardziej ciepły, ale to moja subiektywna ocena wynikająca z odsłuchu na kolumnach STX Quant 300 i wzmacniaczu DIORA WS600 (po drobnych modyfikacjach). Projekt jest ogólnie dostępny i nic nie stoi na przeszkodzie aby go sobie zmodyfikować do własnych potrzeb i upodobań.
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  Wawrzo.
  Automation specialist
  Odczuciem... subiektywnym, gdyby kolega miał wątpliwości, a poza tym nie mierzy, tylko odczuwa. Zmierzyć możemy wyłącznie wartości fizyczne zgodnie z prawami fizyki. Przykładem może być temperatura. Ehh...
 • #14
  Jawi_P
  Level 35  
  dktr wrote:
  Czym mierzy się "temperaturę" basu?

  Uprawiasz czepialstwo? Mogłeś zapytać, co wg autora oznacza to określenie. Niestety, opisując wrażenia dźwiękowe nie da się uniknąć podobnych określeń, albo ktoś je intuicyjnie rozumie, albo nie. W tym wątku nie ma wycieczek w audio-woodo.