Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Electrolux EUP82WRM - po naładowaniu, bardzo krótkotrwała praca

grunio 14 Dec 2021 18:59 627 16
 • #1
  grunio
  Level 9  
  Witam.
  Otrzymałem od przyjaciela bezprzewodowy odkurzacz Electrolux EUP82WRM abym go sprawdził, bo coś się z nim dzieje niedobrego.
  Opis problemu: Jak są naładowane akumulatorki do pełna, po włączeniu odkurzacza on działa przez 35 sekund i się wyłącza. Meldując, że trzeba naładować baterie. OK, kupiłem zestaw nowych akumulatorków. Podmieniłem. I naładowałem do pełna. I ku mojemu zdziwieniu dalej robił i robi to co przyjaciel mi mówił. Sprawdziłem napięcia akumulatorków i one są cały czas pełne. Lecz jak się wyłączy to nie ma szans na ponowne jego uruchomienie ponieważ świeci się lampka żądająca podłączenia do ładowarki. Jak podłączę go do ładowarki zapala się mrugająca jedna lampka. Ok może źle naładowałem, ale po około 10 minutach odkurzacz pokazuje mi, że jest naładowany. Więc go odłączam od ładowarki i uruchamiam. Lecz znowu po około 35 sekundach się wyłącza i melduje, że potrzebuje ładowania.
  Czy jest ktoś w stanie mi pomóc lub wyjaśnić co jest grane, bo odkurzacz robi to w kółko.
  Czekam na sensowne odpowiedzi.
 • #2
  misiek1111
  Level 29  
  Prawdopodobnie zablokowane jest oprogramowanie.
  Wymiana aku na nowe, wymaga przeprogramowania sterownika i "poinformowania" go, że zostały zainstalowane nowe aku.
 • #3
  grunio
  Level 9  
  A mogę się dowiedzieć jak to zrobić. Tylko, że ten odkurzacz to już wcześniej tak samo robił jak po wymianie akumulatorów.
 • #7
  grunio
  Level 9  
  Więc tak. Są nowe akumulatorki Każde ako ma 3,9 V więc na wyjściu jest napięcie 31 V i nie chce spaść nawet po wyłączeniu się odkurzacza, gdzie domaga się ładowania jest 31 V. Ale nie chce się uruchomić. Podłączam ładowarkę odczekuję około 10 minut i mi pokazuje, że jest naładowane do pełna. Odpalam odkurzacz, mija około 35 sekund i się wyłącza mrugając, że chce ładowanie. Sprawdzam baterie a są naładowane na full
 • #9
  grunio
  Level 9  
  Jeszcze raz sprawdziłem i całe zasilanie ma 32,5V
  natomiast pojedyncze mają 4,06 V

  Dodano po 12 [minuty]:

  Sprawdziłem teraz po 40 sekundowej pracy napięcie ogólne jest 31,8 V a pojedyncze aku mają po 3,93V

  Dodano po 2 [minuty]:

  Nie wiem co to jest BMS i gdzie się znajduje
 • #10
  kkknc
  Level 43  
  Więc na duży pobór wygląda. Sprawdź go. I podaj
  Ogniwa z depakietu. Chyba że te na zdjęciu były. Sprawdzałeś je chociaż. Inna sprawa że nie da się utrzymać jednakowego napięcia na wszystkich ogniwach. Więc te twoje pomiary to o kant czterech liter.....
 • #11
  grunio
  Level 9  
  Naładuję go jeszcze raz bo zauważyłem, że jeden z układów scalonych był dość gorący. Więc może to jest przyczyna, jak dokładnie sprawdzę to zrobię zdjęcie i Ci pokarzę który to. Ale to za chwilę

  Dodano po 17 [minuty]:

  Te na zdjęciu to są z wyjętego odkurzacza i one też mają po 4V natomiast ja kupiłem i założyłem nowe. I zanim je sprawdziłem to też miały 4 V. (wszystkie równo). ja rozumiem jakby któryś był niższy Volataż to bym ci napisał. Ostatnio naprawiłem baterię do mojej Makity. Tam musiałem kupić o większym amperażu (20A). I Makita działa bez problemu. Nie kupuję aku z jakiś nieznanych źródeł i z demontażu

  Dodano po 38 [minuty]:

  Nie wiem co się stało ale cały czas ładuje mi akumulatorki. To coś dziwnie długo. Już naprawdę nie wiem co mam o tym sądzić. odezwę się jeszcze

  Dodano po 6 [godziny] 56 [minuty]:

  Witam ponownie.
  Przez całą noc miałem podłączoną ładowarkę i akumulatorki się nie naładowały. Ładowarka jest dobra. W związku z tym podejrzewam, że walnął mi układ ładowania w odkurzaczu.
  Jeżeli ktoś ma możliwość podać mi gdzie mogę dostać taką płytkę z elektroniką do tego odkurzacza to będę wdzięczny.
  Tak jak już pisałem pokazuję na zdjęciu jakie układy wyczaiłem, że były przedtem gorące. Nie wiem jaką mają nazwę i czy właśnie nie są od ładowania akumulatorków.
 • #12
  andrzej61
  Level 18  
  Te zaznaczone układy są od nadzoru napięcia poszczególnych ogniw . I w tym mógł być problem że odkurzacz się wyłączał , procesor miał błędne dane o naładowaniu ogniw . Można pomierzyć napięcia między rezystorami złącza CELL . Co do ładowania to czy bezpiecznik 15A jest sprawny czy diody sygnalizują ładowanie czy jakąś awarię . Które złącze na PCB jest od ładowarki. Być może procesor zablokował ładowanie po uszkodzeniu układu nadzorującego ogniwa . Miałem tak w odkurzaczu B&D gdy padło jedno ogniwo .
 • #13
  grunio
  Level 9  
  Jak podłączę ładowarkę to na odkurzaczu cały czas mruga jedna lampka tak jak zawsze podczas ładowania ale na pewno nie ładuje ponieważ od wczoraj do dzisiaj napięcia na ogniwach się nie zmieniły, są cały czas te same.
  Na zdjęciu jest zaznaczone złącze od ładowarki
 • #14
  andrzej61
  Level 18  
  To wygląda jakby ładowarka nie widziała baterii , co z bezpiecznikiem F1 . Czy teraz odkurzacz wogóle działa .
 • #15
  grunio
  Level 9  
  No więc tak: bezpiecznik F1 nie ma przejścia więc nie działa, poza tym sprawdziłem rezystory na złączu CELL mają różną oporność. trzy z góry mają różne omy, czwarty nie ma wcale a pozostałe maja 50,6 oma równo więc chyba mamy przyczynę nie działania odkurzacza. Ja nie umiem lutować takich małych części więc oddam do kolegi.
 • #16
  voltbialy
  Level 5  
  Sprawdź jak zachowuje się odkurzacz po wypieciu go z całości, zdaje się że można go wypiąć z bazy i używać bez opcji z dolną szczotką...
 • #17
  grunio
  Level 9  
  Próbowałem zrobić jak kolega napisał wyżej i nic to nie dało. Dałem do pewnego speca i po 3 dniach stwierdził, że jest uszkodzony układ scalony więc najlepsze rozwiązanie to kupić całą płytkę. Więc tak też zrobiłem. Jak przybędzie do mnie ta płytka to podłączę i wtedy napiszę jak się zachowuje odkurzacz.
  Dzięki wszystkim za dobre rady.