Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF

vorlog 14 Dec 2021 22:36 7707 143
SterControl
  • Witam.
    Wiertarka, a raczej statyw do niej i zasilacz, zostały wykonane na przełomie 2016/2017 roku, jak to w moim przypadku często bywa- z użyciem elementów przypadkowych niewiadomego pochodzenia :D
    Zaczęło się od zakupu samej mikroszlifierki
    Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF
    wyposażonej w uchwyt samocentrujący trójszczękowy, nienadający się specjalnie do supertwardych (i kruchych) wierteł VHM
    Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF
    więc doszedł jeszcze uchwyt z zestawem tulejek zaciskowych
    Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF
    Na fabryczny zasilacz szkoda mi było kasiory, bo w końcu to tylko prosty układ- transformator ok. 20VA i mostek Graetza, których zwykle poniewiera się kilka kilogramów po kątach warsztatu (:P), więc kwestia było odgarnąć pajęczyny, wygrzebać drobiazgi, dobrać obudowę i poklecić do kupy
    Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF
    Więcej dłubaniny zeszło nad wykonaniem nietypowego gniazdka- powstało z kawałka tekstolitu i dwóch styków żeńskich od złącza typu Harting (jak na drugim zdjęciu w prawym, górnym rogu). Wtyczka Proxona ma dodatkowy, niesymetrycznie umieszczony dzyndzel, zabezpieczający przed odwrotnym włożeniem wtyczki (zachowanie biegunowości +\-). Możliwe, że w oryginalnych zasilaczach robi ona za zworkę uruchamiającą zasilacz, nie wiem. We wtyczce Proxxona nie ma połączenia z niczym. Zasilacz daje ok. 17V napięcia wyprostowanego pulsującego- ważne, bo przy zasilaniu napięciem stałym nie działa regulacja prędkości obrotowej!
    No to zasilanie z głowy, ale wiercenie PCB z łapy, z zastosowaniem wierteł VHM 0,6...1mm średnicy to głupiego robota, te wiertła są kruche jak szkło, i jak szkło pryskają przy minimalnym odchyleniu od osi. No to trzeba zrobić statyw...
    Jak już gdzieś wspominałem, wyszedł trochę przekombinowany, ale jakoś nie miałem weny i jechałem bez trzymanki, zmieniając pomysły i szukając niewiadomo czego, no ale jak już skończyłem, to efekt działania (nie wyglądu!) jest całkiem OK.
    Podstawa to kawałek blatu meblowego z przykręconym kawałkiem pleksy. Za słupek robi jakiś element, chyba kawałek rozdzielacza hydraulicznego (ni cholery nie pamiętam...). "Rama" wykonana z poliamidu, prowadzenie z obudowy łożyska liniowego i wałka szlifowanego (typowy od maszynek CNC), ale zamiast łożyska w obudowie siedzi tulejka z brązu- o wiele precyzyjniejszy posuw. Regulacja posuwu z kawałka listwy zębatej i kółka zębatego- prawdopodobnie z jakiegoś magnetowidu, pus kawalek pręta, kawałek profila aluminiowego. Z boku ramy jeszcze kawałek szyny kulkowej od szuflady, jako zabezpieczenie przed obrotem części ruchomej ramy, bo nie przemyślawszy dobrze ramy nośnej, natknąłem się na problem obracającej się części przesuwnej wraz z przymocowaną wiertarką...
    Z jakiejś reklamówkowej, przeciętej na dwie części latarki LED, zrobiłem podświetlenie w podstawie, pod pleksą, w osi wiertła- wspaniała rzecz przy wierceniu już wytrawionych płytek, bo ładnie przez nie światło przenika, pozwalając na łatwą lokalizację punktu wiercenia. "Łeb" z diodami LED siedzi pod pleksą, zasobnik na baterie wraz z wyłącznikiem przyklejony do podstawy obok słupka nośnego. Baterie wystarczają na dłuuugo...
    Trochę obrazków do podziwiania/krytykowania/wyśmiania (niepotrzebne odpuścić) :D
    Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF
    Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF
    Oczywiście można coś takiego wykonać na dziesiątki sposobów, można też kupić gotowca, ale generalnie taki zestaw idealnie się sprawdza. Wiercenie wiertłami VHM na wysokich obrotach, z precyzyjnym prowadzeniem, to bajka- wiertła idą w laminat szklanoepoksydowy jak w masło, jedno wiertło, jak go nie złamiemy, przewierci spokojnie kilka tysięcy otworków, eleganckich, nieposzarpanych.
    I to by było na tyle :)
    Pozdrawiam, V.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    vorlog
    Level 38  
    Offline 
    Has specialization in: automatyk-elektronik
    vorlog wrote 6337 posts with rating 1590, helped 381 times. Live in city Dąbrowa Tarnowska. Been with us since 2004 year.
  • SterControl
  • #2
    PPK
    Level 28  
    Mam pytanie, bo się zbieram do zakupu PROXXON 28512. CO to znaczy, że przy zasilaniu napięciem stałym nie działa regulacja? Pulsujące to znaczy wyprostowane a nie filtrowane ? Czy wyprostowane ale filtrowane (elektrolit) ale nie stabilizowane ? Z akumulatora 12V nie będzie chodzić ?
  • #3
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    @PPK proste regulatory fazowe stosowane w elektronarzędziach potrzebują synchronizacji z siecią aby umożliwić regulację kąta wyzwolenia triaka/tyrystora a tym samym regulację obrotów/mocy. Zasilane prądem stałym będą cały czas na max. Dlatego @vorlog sprytnie to pominął zasilając tylko z mostka. W elektronarzędziach zasilanych bateryjnie/akumulatorowo są regulatory PWM a te działają na innej zasadzie.
  • #4
    vorlog
    Level 38  
    ArturAVS wrote:
    Dlatego@vorlog sprytnie to pominął zasilając tylko z mostka.

    Oj tam, @ArturAVS , bądźmy szczerzy- nie tyle sprytnie pominął, co bazując na informacjach z neta odtworzył zasilacz oryginalny 28505 :P
    Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF
    A regulacja w narzędziu rzeczywiście tak działa.
    V.
  • #5
    ^ToM^
    Level 40  
    PPK wrote:
    Mam pytanie, bo się zbieram do zakupu PROXXON 28512. CO to znaczy, że przy zasilaniu napięciem stałym nie działa regulacja? Pulsujące to znaczy wyprostowane a nie filtrowane ? Czy wyprostowane ale filtrowane (elektrolit) ale nie stabilizowane ? Z akumulatora 12V nie będzie chodzić ?


    Nie działa. Stąd wywaliłem ze środka regulator na triaku i wsadziłem PWM z aliexpress kupiony za 2$. Dziś kupisz na alledrogo za 8 zł.
    Pasuje idealnie i wtedy regulacja działa płynnie od 0-20 tyś obr/min. Przy fabrycznym regulatorze nie da się ustalić obrotów niższych niż 5000 na minutę.

    Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EFRegulator ...-15V 2.png Download (370.62 kB)
  • #6
    vorlog
    Level 38  
    ^ToM^ wrote:
    Przy fabrycznym regulatorze nie da się ustalić obrotów niższych niż 5000 na minutę

    Przy wierceniu PCB wiertłami VHM takie obroty nie mają zastosowania, niemniej przy innych pracach regulacja w dół bywa przydatna.
    V.
  • SterControl
  • #7
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    vorlog wrote:
    Przy wierceniu PCB wiertłami VHM takie obroty nie mają zastosowania

    Potwierdzam. Kilka pierwszych kompletów wierteł VHM uszczupliłem wiercąc z ręki wiertarką modelarską a później we wrzecionie na moim CNC. Bez chłodziwa takie obroty nie mają sensu. Max kilka tyś RPM spokojnie do PCB wystarcza.
  • #8
    vorlog
    Level 38  
    Ba, nie dogadaliśmy się- wiertłami VHM jadę na maksymalnych obrotach. Wiercenie jednego otworka w laminacie #1...1,2mm to ok. 1s, potem przejście na kolejny- wiertło nie ma kiedy się zagrzać.
    V.
  • #9
    Olkus
    Level 30  
    Statyw wygląda super, jakość wykonania na naprawdę wysokim poziomie :)
    Sama wiertareczka też niczego sobie, może nawet ją kupię. Póki co używam podobnej ale mniejsza i kupiona na alledrogo za 30zł z przesyłką. Strasznie szybko się wiertła zużywają, a i sam silnik jest słaby, potrafi się wiertło zaklinować w otworze i trzeba je delikatnie wyjmować kleszczami, uważając by wiertła nie złamać.

    Pozdrawiam,
    A.
  • #10
    vorlog
    Level 38  
    Zwykłe wiertełka siadają na laminacie szklanoepoksydowym jak muchy... Szkoda nerwów.
    Owszem, mam taką ręczną wiertareczkę, chyba Welleman, z wiertełkami zwykłymi HSS (niby), ale przydaje się, jak trzeba dowiercić otworek podczas montażu, bo się przeoczyło czy z innego powodu, ale do normalnego wiercenia to masakra, choć przecież przez tyle lat tym wierciłem, bo nie miałem nic lepszego.
    V.
  • #11
    silvvester
    Level 25  
    Ładnie i estetycznie. Czy aby cena 40W proxxona nie jest zbliżona do 130W oryginalnego dremela? Jak bicie po zastosowaniu tulejek?
  • #12
    vorlog
    Level 38  
    silvvester wrote:
    Jak bicie po zastosowaniu tulejek?

    Nieistotne/niewyczuwalne, przynajmniej wiertełko VHM 0,6mm nie wibruje, inaczej by strzeliło jak sopelek lodu :)
    V.
  • #13
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Pomysłowo wykonany statyw - ode mnie duży plus. Natomiast mam pytanie, bo nie mogę się ze zdjęć zorientować - Jaka jest odległość od osi wiertła do mocowania statywu? Innymi słowy jakiej szerokości płytkę można wiercić bez problemu (licząc, że płytkę można obrócić o 180*). I drugie pytanie: Czy jest jakaś sprężyna utrzymująca wiertarkę w górnym położeniu ? Też nie widzę...
    Pomysł z podświetleniem też ciekawy, ale czy podczas wiercenia nie trzeba co jakiś czas wydmuchiwać opiłków z zagłębienia ? Jak często?
  • #14
    PPK
    Level 28  
    silvvester wrote:
    Ładnie i estetycznie. Czy aby cena 40W proxxona nie jest zbliżona do 130W oryginalnego dremela? Jak bicie po zastosowaniu tulejek?

    Miałem ORYGINALNEGO Dremela (zestaw) już kilka lat temu. Nie będę się wyrażał publicznie....... o jakości (osiowości) wrzeciona po roku użytkowania. Lepsze chyba ma wałek giętki. A już o tulejkach (i zaciskach) to mogę książkę napisać. Sprzedałem i kupiłem za 15 zł małą ręczną (12V) wiertareczkę do płytek i wrzeciona/zaciski na Wolumenie w Warszawie (stoisko Rosjanki). Prawie nie ma bicia nawet przy 0,6mm. Problem ze statywem/statywikiem bo już wiek nie ten, żeby ręcznie wiercić ..... :) Dremel nadaje się głównie do obróbki powierzchniowej. I szczerze radzę używać go tylko z wałkiem giętkim. Wałek zawsze tańszy od wiertarki...

    Dodano po 3 [minuty]:

    P.s. Jak z osiowością wrzeciona w "Proxxonach" ???
  • #15
    vorlog
    Level 38  
    Dzięki za dobre słowo :)
    PPK wrote:
    Jak z osiowością wrzeciona w "Proxxonach"

    W moim- patrz post #12
    398216 Usunięty wrote:
    Jaka jest odległość od osi wiertła do mocowania statywu?

    94mm, czyli jeden z boków PCB ma ograniczenie do 2x 94mm +2,5mm, w sumie 190,5mm :)
    Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF
    398216 Usunięty wrote:
    Czy jest jakaś sprężyna utrzymująca wiertarkę w górnym położeniu ?

    Nima... Była, zginęła, i przyzwyczaiłem się do wiercenia bez niej- nawet tak jest bardziej płynnie, z lepszym wyczuciem, bo nie trzeba pokonywać dodatkowego oporu. Pasuje tylko zrobić zatrzask zatrzymujący "wrzeciono" w górnej pozycji, ale... Wiesz, jak to jest :P
    398216 Usunięty wrote:
    Pomysł z podświetleniem też ciekawy, ale czy podczas wiercenia nie trzeba co jakiś czas wydmuchiwać opiłków z zagłębienia ?

    Wiertełko jest tak ustawiane na wysokość od podstawy, że po pełnym opuszczeniu zagłębia się w plexi na podstawie, ale nie przechodzi na wylot, więc tam nic się nie śmieci. Podświetlona płytka wygląda tak
    Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF
    Nagrałem pornola z wierceniem w PCB wiertłem φ1mm, ale nie włączajcie dźwięku przy odtwarzaniu- mam chyba za dobry mikrofon, w rzeczywistości tak nie wyje.



    Pozdrowienia, V.
  • #16
    oskar777

    Level 26  
    Mam tę wiertarkę właśnie do PCB z wykorzystaniem wierteł z węglika tych chińskich jak i markowych i stwierdzam że jest po prostu za słaba. Mam porównanie z dremelem tym standardowym czarnym modelem na 230V, fakt ten dremel jest głośny niczym mój odkurzacz i miał lekkie bicie ale szybkość wiercenia nie porównywalna.
  • #18
    krzysztofh
    Level 29  
    oskar777 wrote:
    Mam tę wiertarkę właśnie do PCB z wykorzystaniem wierteł z węglika tych chińskich jak i markowych i stwierdzam że jest po prostu za słaba. Mam porównanie z dremelem tym standardowym czarnym modelem na 230V, fakt ten dremel jest głośny niczym mój odkurzacz i miał lekkie bicie ale szybkość wiercenia nie porównywalna.


    W czym ta wiertarka jest za słaba?
    Też kiedyś poczyniłem statyw do niej (jest na elektrodzie). Wiercę w laminacie nawet 3mm bez problemu. Ale to pikuś.
    Kiedyś potrzebowałem wyfrezować określony kształt w panelu czołowym. Za bazę służył panel czołowy od generatora firmy ZOPAN. To jakiś aluminio-podobny stop.
    Frezowałem tą wiertarką umieszczoną w stojaku wiertarki stołowej z zablokowanym posuwem dla usunięcia luzów. Materiał był umieszczony na stole krzyżowym, a posuw realizowałem ręcznie. Frez 2mm, ale zbierałem mało materiału za jednym przejazdem i dało radę.
  • #19
    Tomekob
    Level 15  
    Moim zdaniem Proxxon jest bardzo precyzyjny i działa rewelacyjnie. Tulejki są zdecydowanie lepsze od uchwytu zaciskowego, bardziej precyzyjne. Minusem tulejek jest konieczność ciągłej podmiany na inną, jeśli żonglujesz różnymi średnicami wierteł. Warunkiem jest, że masz oryginalne tulejki Proxxona. Mam kilka narzędzi Proxxona, trzy "wiertarki" z tym jedną na 230V 100W, hałas jest znikomy . Narzędzia na niskie napięcia są już dużo głośniejsze. Ogólnie fajne i osobiście mam do Proxxona wielki sentyment nie używałem nigdy Dremela, ale jakoś wolę Proxxona.
    Na YouTube jest filmik z budowy fajnego statywu dla Proxxona drukowanego na drukarce 3D, wygląda super.
  • #20
    pubus
    Level 30  
    Mam Proxxona 50/EF 10+ lat. W tej chwili łożyska już są na wykończeniu i już od paru lat wyje jakby miał wyzionąć ducha ale jeszcze mnie ani razu nie zawiódł. Używałem go do wiercenia PCB i nie tylko, frezowania i nawet ciąłem nim raz blachę falistą na boku sterówki.
    Nie mogę tego samego powiedzieć o Dremelu. Miałem go 2+ lat, ledwo co używany bo w tym czasie 3 razy musiałem naprawiać stator. W końcu kupiłem nowy ale zepsuł się w bardzo krótkim czasie i już miałem dość.
    Zainwestowałem w PROXXON 28481 IBS/E i jest wystarczająco mocna do wszystkiego, a z giętkim wałkiem jest poręczniejsza niż 50/EF.
    Nigdy więcej Dremel...
  • #21
    oskar777

    Level 26  
    vorlog generalnie to 0.8-0.9 ale czasem trafia mi się 3.2mm do 4.5mm i wtedy dostaje czkawki. Sama szybkość wiercenia przy 0.8-0.9 jest niższa w porównaniu z nieszczęsnym dremelem. Wiec albo dremel ma za wysokie obroty jakimś cudem, chociaż wyje niesamowicie (więc jakieś pradopodobieństwo jest) albo mój proxon (obroty na max) jednak nie ma tych zadeklarowanych obrotów.
  • #22
    vorlog
    Level 38  
    To luknij na załączony wcześniej filmik w poście #15, wiertło φ1mm, 20000rpm.
    I to nie jest max szybkie wiercenie, bo jedną ręką trzymałem telefon :P
    Poważnie, wiercenie jednego otworka to nie więcej niż sekunda (nie liczę czasu opuszczania i podnoszenia wiertła, tylko wiercenie), dłużej trwa ustawienie płytki pod wiertłem...
    Oczywiście, jak założysz wiertło φ4,5 to może przyhamować przy zbyt szybkim nacisku.
    Mnie się jeszcze nie udało zablokować wiertarki, ba! nawet niespecjalnie słychać, by zwalniała obroty, ale fakt, grubszym wiertłem jak φ2,5mm nie wiercę, od większych mam wkrętarkę.
    V.
  • #23
    krzysztofh
    Level 29  
    O ile pamiętam, mój komplet tulejek Proxona kończy się na 3,2mm, więc nie wiem jak mocujecie większe wiertła i w zasadzie po co. Większe otwory niż 3mm wierci się na innym sprzęcie.
  • #24
    silvvester
    Level 25  
    krzysztofh wrote:
    O ile pamiętam, mój komplet tulejek Proxona kończy się na 3,2mm, więc nie wiem jak mocujecie większe wiertła i w zasadzie po co. Większe otwory niż 3mm wierci się na innym sprzęcie.


    Wiertła z chwytem 1/8" można kupić o większej średnicy niż chwyt. Proste.


    Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF
  • #27
    Tomekob
    Level 15  
    Nie wiem, jak Wasze odczucia, ale dla mnie wiercenie nawet na zredukowanych obrotach do 5 tyś wiertłem powyżej 2mm to mordęga. Proxxon cały podskakuje, hałas jest spory, a i sam otwór wychodzi bardzo brzydko, może frezem lub innym typem wiertła było by lepiej, ale Proxxonem nie wiercę tak dużych otworów. Powtórzę, za poprzednikami, powyżej 2mm to inny sprzęt, ale do pcb np 0.8mm Proxxon jest super.
  • #28
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    A mnie chodzi po głowie zrobienie wiertarki do PCB napędzanej małym silnikiem indukcyjnym z automatycznym posuwem wrzeciona (opuszczanie i podnoszenie). Mam takie dwa fajne silniczki;

    Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF


    Lewy 110W 1400 rpm/220V/50Hz (napęd mechaniki kserokopiarki) a prawy 45W 2950 rpm 220V/50Hz (z jakiegoś sprzętu AGD z czasów PRL). Pasował by ten mniejszy ze względu na obroty ale ma nietypowe średnice osi (6 i 7)mm, większy ma z jednej strony oś zakończoną zębatką a z drugiej idealne 8mm żeby zamontować uchwyt ER11/8mm (przymierzałem i żadnego bicia nie ma nawet na wiertle fi 0,3mm). Cisza i jedynie lekki szum łożysk :D.
  • #29
    vorlog
    Level 38  
    @ArturAVS , odpuść- raz, że za małe obroty, bo pasuje min. 10000, dwa- wielkie, ciężkie, kupa roboty i kosztów z przeróbką ośki pod uchwyt zaciskowy (szlif, samo toczenie nie bardzo...)
    Miniszfierka załatwia połowę, jak nie więcej, roboty z głowy, a i w swej natywnej roli może się przydać.
    Automatyczny posuw góra-dół- na upartego można zrobić na siłowniku od centralnego zamka, szybkość da się regulować albo poziomem napięcia, albo PWM. Sterowanie ped... znaczy przyciskiem nożnym :P
    Mnie bardziej kiedyś chodził po głowie stół krzyżowy z posuwami X/Y, z ręcznym napędem, ale skąd wziąć śruby ze skokiem 2,54mm/obrót :D
    A takby było fajnie- jeden obrót=następna dziurka :D No, może inaczej- skok gwintu np. 5mm, ale na osi tarczka z zapadką i odpowiednim podziałem- klik! pozycja, klik! następna pozycja :P
    Cóż, jak byłem młody, to byłem murzynem i grałem w koszykówkę, potem mi przeszło :D
    V.
  • #30
    silvvester
    Level 25  
    ArturAVS wrote:
    A mnie chodzi po głowie zrobienie wiertarki do PCB napędzanej małym silnikiem indukcyjnym z automatycznym posuwem wrzeciona


    Sam co prawda używam CNC z kress`em, ale do małych robótek z kilkoma otworami skleciłem sobie jeszcze mniejszy statyw niż autor. Użyłem silnika DC z drukarki atramentowej raczej niskoobrotowy za to z większym momentem, kilku LED, dwóch wałków, czterech łożysk, trochę deski i uchwyt zdaje się JT0, niestety wałek silnika trzeba w takim przypadku szlifować. Piszesz o dużym silniku. Rozważ konstrukcję odwrotną, tj. silnik od spodu wiertłem skierowanym do góry. Gdzieś widziałem taką konstrukcję fabryczną. Wiem, że był tam kawałek folii czy plastiku z krzyżem nad płytką, celowało się pad pod środek krzyża i wiertło wychodziło od spodu:) Teraz widzę niektórzy używają do celowania nawet kamer.

    Wiertarka do PCB na bazie Proxxona 50/EF