Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obwód zgrzewarki, timer NE555 oraz driver mosfet

pawelkowalik074 16 Dec 2021 16:36 156 4
IGE-XAO
    pawelkowalik074
    Level 2  
    Cześć.
    To jest mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość.
    Mam pytanie, czy obwód, który zaprojektowałem, a dokładnie driver mosfet, który zastosowałem ma racje bytu i czy będzie działać poprawnie? Jest to część schematu zgrzewarki punktowej, odpowiadająca za obsługę mosfetów.

Obwód zgrzewarki, timer NE555 oraz driver mosfet

Złożyłem generator monostabilny, który generuje pojedynczy impuls o zadanym czasie, ten układ był złożony i przetestowany na płytce stykowej, działa poprawnie. Chciałbym zastosować mosfet driver tc4420 w celu ładowania oraz rozładowywania bramek mosfetów. Niestety jedyny taki driver jaki miałem został zniszczony przed testami i nie mogłem go przetestować na tym projekcie. Moje pytanie brzmi czy podanie na wejściu 9 V z ne555 oraz podłączenie drivera do baterii 9 V, która zasila ne555 jest dobrym rozwiązaniem, czy driver należy zasilić wyższym napięciem? Z tego co zrozumiałem z dokumentacji tc4420, takie rozwiązanie powinno zadziałać.
  • IGE-XAO
    j_an_t
    Level 14  
    Witam
    Mosfety w zależności od typu do dobrego otwarcia się potrzebują napięcia przeważnie co najmniej kilkanasie wolt. To 9 wolt może okazać się mało. Jeśli tranzystory będą się grzały to trzeba będzie zastosować wyższe napięcie zasilające.
    Trzeba też koniecznie dołożyć przynajmniej ze 100uF między GND i VDD zacisków układu TC4420 i jakiś ceramiczy 100nF do zacisków układu NE555. Bateria będzie z czasem miała coraz większą rezystancję wewnętzną co spowoduje zarówno pogorszenie kształtu impulsów sterujących i czasowe proporcje sygnału PWM. I oczywiście źródła mosfetów muszą być połączone z masą sterowania - czego nie ma na rysunku.
  • IGE-XAO
    jarek_lnx
    Level 43  
    Pytanie jakie MOSFETy, dla większości wystarczy 9V, kolega powyżej chyba pomylił z IGBT.
    pawelkowalik074
    Level 2  
    j_an_t wrote:
    Witam
    Trzeba też koniecznie dołożyć przynajmniej ze 100uF między GND i VDD zacisków układu TC4420 i jakiś ceramiczy 100nF do zacisków układu NE555. Bateria będzie z czasem miała coraz większą rezystancję wewnętzną co spowoduje zarówno pogorszenie kształtu impulsów sterujących i czasowe proporcje sygnału PWM.
    Czy kondensatory wymagane są tylko z powodu pogorszenia się impulsu ze względu na baterie jako zasilanie i zmianę jej rezystancji w czasie? Jeśli zastąpię ją zasilaczem laboratoryjnym to nie trzeba takiej potrzeby?
    Tak wspólna masa nie została uwzględniona na schemacie ale miałem ją uwzględnić
    j_an_t
    Level 14  
    Takie kondensatory dodaje się praktycznie do każdego układu elektronicznego. Mają za zadanie blokować dodatnie sprzężenie zwrotne które może czasem wystąpić na zbyt wysokiej impedancji w obwodzie zasilania. Elektrolit odsprzęga te niższe częstotliwości a ceramiczny te wyższe. W bardziej rozbudowanych układach takich kondensatorów dodaje się więcej w różnych miejscach. Bez nich układ może pracować prawidłowo, ale się je daje dla pewności żeby uniknąć niemiłych niespodzianek.