Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprężarka do piaskarki i warsztatu/garażu.

filip2431 04 Jan 2022 07:47 1482 59
    filip2431
    Level 3  
    W garażu jest spawarka więc może jakby dało radę to z jakiejś wytrzymałej stali zespawać jakąś ramę i dać jakieś koła np. od taczki lub z bieżnikiem na trawę i żeby przynajmniej sprężarka była w takiej ramie. Ale to znowu trzeba projekty zrobić kombinować i cudować. Patrzyłem na wydajności piaskarki kabinowej 90 i 220l oraz syfonowej 38l. Na syfonowa 50l już nie patrzyłem i jeśli wierzyć temu co piszą na aukcjach to np. kabina 220p potrzebuje min. 400l powietrza na min.
    Musiałbym zobaczyć ale widziałem na jednym filmiku na yt, że ktoś testował sprężarkę firmy chyba schwarbau czy coś takiego. Miała ona teoretycznie 100l pojemności ale obliczył, że ma 80 parę litrów. Tylko, że niewiem czy czasem nie mylę filmików, ale mniejsza z tym. Bodajeże 100l sprężarka 3 tłokowa zrobił test z pistoletem na sprężone powietrze ( takim do przedmuchiwania ) i sprężarka zeszła do granicy w której zaczyna się "nabijać" i zaczęła nabierać to powietrze i skończyła a ten gość dalej miał spust od tego pistoletu do powietrza otwarty. I taka sprężarkę bym chciał do której podłączę kabinę 90l lub przyszłościowo 220l coś wypiaskuje a jak trzeba będzie użyć syfonowej to odłacze przewód ciśnienia od kabinowej załącze do syfonowej i będę robił na syfonowej. Marka podanej wyżej sprężarki jest z testu z filmiku, bo niewiem czy tak samo by było w przypadku piaskarki. Tylko, że jaka sprężarkę bym musiał mieć żeby taki efekt podany wyżej uzyskać. Czy te które mi podaliscie czy jakieś lepsze? Bo te przez was pisane to chyba jest rząd 3tys w górę.
    vcc
    Level 35  
    Napisze jeszcze raz z g... bata nie ukręcisz. A ten niby test co upuszczał powietrze, zobacz jaki jest otwór w pistolecie do przedmuchiwania - z 1.5mm? taką dyszą chcesz piaskować? Podane miałeś kilka przykładów a co wybierzesz i za ile to już twoja sprawa. I tu pojemność sprężarki nie jest ważna tylko wydajność.
    filip2431
    Level 3  
    Jak wygląda sytuacja z serwisem, częściami itp. czy kompresor airpol pomet i wan aw są jeszcze produkowane? Bo patrząc po allegro i ogólnie w sieci wan aw chyba już nie jest.
    trojan 12
    Level 36  
    Może być sprężarka z silnika od malucha. Części dostępne, dobre smarowanie, sama głowica łatwa do zrobienia. Silnik 5,5 kW. Ale jest i to zawsze- oba tłoki chodzą współbieżnie- trzeba wymienić wał korbowy.
    Za jakiś czas wrzucę jak to wszystko rozwiązać.
    Wydajność można policzyć 650 cm3 (0,6l) x 1500 obr. Więcej nie bo będzie "pluć'' olejem.
    filip2431
    Level 3  
    Jeśli używki to na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać? Czy za te pieniadze lub za jaką dopłatą można by było kupić coś równie dobrego ale nowego?
    trojan 12
    Level 36  
    Znalazłem wał korbowy do sprężarki z malucha na przeciwbieżne tłoki.
    Wkrótce będę chciał wrzucić film z budowy.
    Oczywiście z cenami. Zostanie sporo z kasy którą chcesz wydać. Sprzęt nie do zajechania.
    Popatrzyłem na większe piaskarki syfonowe na Allegro- wydajność powietrza 1000l.
    filip2431
    Level 3  
    Od jakiegoś czasu zacząłem się zastanawiać na sprężarka z silnika od malucha, tylko czy da radę uciągnąć piaskarkę bez przerywania piaskowania?
    trojan 12
    Level 36  
    0,65 l x 1480 obr = ? 962l i to przy obrotach 1480.
    Może chodzić na 2800 ale potrzebuje sporego silniczka.
    Jakie zapotrzebowanie powietrza przez piaskarkę- 700l?
    filip2431
    Level 3  
    Do piaskarki, hmm. Kiedyś o tym pisałem, że jeśli wierzyć aukcjom na allegro to duża piaskarka (220l) potrzebuje 700l powietrza na 1 min to samo z piaskarka się syfonową. Swoją drogą czy z takim silnikiem od malucha nawet jakby taki silnik miał 2800 obr to czy bym mógł używać syfonowej a ktoś inny w tym samym czasie dużej kabinowej i to wszystko bez przerywania piaskowania? Chociaż niektórzy pisali, że piaskowanie potrzebuje nawet 2 tys litrów na minutę. A przy okazji jaki silnik elektryczny do tego dobrać jeśli chodzi o 1480 obr i 2800 obr silnika od fiata? I do tego jakby się dało zbiornik 500litrow tylko jaki byłby wtedy czas zapełniania od zera do pełna i podczas pracy?
    trojan 12
    Level 36  
    Zbiornik bardzo łatwo wyliczyć ale... sprężarka ma podawaną wydajność na ssaniu a napełnienie zbiornika trwa dłużej niż liczona.
    Co do mocy- na 1450 obr silnik 5,5 kW (chodzący kompresor), na 2800 nie był sprawdzany ale orientacyjnie 11-15 kW.
    Piaskarka nie chodzi stale to przy większym zbiorniku i mniejszych dyszach jak max wystarczy.
    filip2431
    Level 3  
    Bym chciał robić na dyszy 8mm, jeśli będzie to możliwe.
    trojan 12
    Level 36  
    Ten kompresor 5,5 kW z czymś takim chodzi i to nie stale.
    filip2431
    Level 3  
    Czyli mam rozumieć, że silnik od malucha który jest tym kompresorem i jest podłączony do silnika 5,5 kW, ma taka wydajność, że bez przerywania piaskowania będzie on napełniał zbiornik i przestawał pracować po jego napełnieniu?
    trojan 12
    Level 36  
    Tak, trzeba jednak mieć dobrze zrobioną głowicę bo jak zostanie wolna przestrzeń z powietrzem między tłokami a głowicami wydajność znacząco spadnie.
    filip2431
    Level 3  
    Czy ta głowice można zrobić we własnym zakresie czy lepiej będzie dać to do jakiegoś specjalistycznego warsztatu lub coś takiego?
    trojan 12
    Level 36  
    Moje kosztowały po 2 złote i trochę roboty na tokarce- tutaj nie liczę nic bo mam swoją.
    Głowice są gotowe trzeba tylko dopasować do cylindrów i tu największym problemem jest za mała średnica cylindrów.
    filip2431
    Level 3  
    Ogólnie to każdy silnik od malucha się nadaje do przerobienia na sprężarkę? Bo w miarę możliwości zależy mi żebym nie musiał przerywać piaskowanie wania na czas nabijania się powietrza do butli.

To znaczy, że trzeba by rozwiercić te cylindry czy po prostu mieć takie małe jak są i tyle?
    trojan 12
    Level 36  
    Nie rozwiercić cylindry tylko są za blisko siebie do moich głowic (10 cm a głowice fi 11 cm) .
    Wydajności wystarczy ale zbiornik musi być dość duży żeby kompresor nie włączał się co chwilę.
    filip2431
    Level 3  
    Czyli ile musi być pojemności zbiornika? 500 litrów wystarczy?

Dodano po 45 [sekundy]:

I jaki silnik od malucha obojętnie czy jaki kolwiek?
    zdenek_zdenek
    Level 20  
    filip2431 wrote:
    Bym chciał robić na dyszy 8mm, jeśli będzie to możliwe.

Przy dyszy 8mm jak nie chcesz przerw w pracy to minimom 4m3 na minutę wydajności, a to już ok. 30KW mocy. Z g... bata nie ulepisz.
    filip2431
    Level 3  
    Jest parę pytań bez odpowiedzi, i jak piszecie, że dysza za duża, to zaproponujecie taka żeby do takiej sprężarki z silnika od malucha była taka żeby nie trzeba było czekać aż się sprężarka nabije.
    filip2431
    Level 3  
    Odrazy leniwy. Nie ma czasu kolega dla tego.

Dodano po 7 [minuty]:

Przypomnij albo mi się, że obecnie piaskuje dyszą "5", czyli 5 mm. Patrzyłem w tabeli to albo dysza "3" lub "4" lub "4,5".
    trojan 12
    Level 36  
    5 mm też jest. Warto jednak kupić dysze o numer mniejsze to wolniej się zużyją.
    filip2431
    Level 3  
    5mm zależy na ile bar, bo na 8 bar przy 5mm jest 1850 l/min i niewiem czy ta sprężarka wyrobi.
    filip2431
    Level 3  
    Patrząc w tabeli z pneumatyki i wiedząc, że sprężarka z silnika od malucha może nabić około 952 l/min powietrza to albo dysza 4mm lub dysza 3 mm.

Dodano po 1 [minuty]:

Nadal nikt nie odpowiedział na pytanie jaka pojemność zbiornika i jaki silnik od malucha.
    trojan 12
    Level 36  
    Kolega bywa denerwujący - najpierw piaskarka do użytku domowego. Raczej dysza 8 mm nie jest do użytku domowego, niejeden zakład byłby szczęśliwy mając taki sprzęt.
    Jaki zbiornik? Kolega odpowie sam - czy 5 litrowe naczynie wzbiorcze (są na takie ciśnienie) i sprężarka zrobi 5 obrotów i stanie.
    Czy 500 l żeby można normalnie piaskować.
    Jaki silnik od Malucha - dowolny żeby się tłoki nie przewracały.
    vcc
    Level 35  
    Do piaskowania zbiornik nie potrzebny, taka WD 53 ma w ramie tylko wyspawany zbiornik o pojemności 120L o ile pamiętam.
    trojan 12
    Level 36  
    120 litrów do WD53 w zupełności wystarczy bo silnik spalinowy i tak chodzi a sprężarka jest sterowana zaworami a nie wyłączeniem silnika.