Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy istnieje tańsza alternatywa dla Victrona Multiplus?

mr_gito 18 Dec 2021 20:34 552 10
Helukabel
    mr_gito
    Level 2  
    Witam jestem właścicielem Rozwiązania Hybrydowego Solaredge SE5K-RWS
    W momencie zakupu sprzedawca zapewniał mnie, że zakupienie baterii i dodatkowego rozłącznika sprawi że będę
    mógł wykorzystać to rozwiązanie Off-grid w razie braku prądu.
    Niestety dopiero po zakupie zagłębiłem się bardziej w temacie i okazuje się ze na ten moment
    Solaredge nie oferuje rozwiązania Redundant Power dla rozwiązania 3 fazowego,
    a akumulatory można wykorzystać tylko do optymalizacji wykorzystania produkcji własnej.

Napisałem do producenta w tej sprawie to zasugerowali mi rozwiązanie oparte o Vicron Multiplus
    Załączam link do rozwiązania
    www.victronenergy.com/live/venus-os:gx_solaredge

VICTRON ENERGY MULTIPLUS II 48/3000/35-32 to wydatek ok 6K PLN czyli razy 3 + dodatkowy osprzęt+ baterie to jakieś 35K PLN
    Czyli w sumie drugie tyle co wydałem na instalacje.

Czy jest coś tańszego działającego podobnie jak rozwiazanie Victron Multiplus ?
    Czyli Podczas produkcji prądu z Invertera Solaredge ładujace akumulatory i oddające nadmiar prądu do sieci
    a w razie awarii odłączające Sieć i działające na zasadzie UPS?

Ewentualnie jakaś inna alternatywa dla tego rozwiązania ?
  • Helukabel
    jurek.parus
    Level 18  
    co do zasady to NIE!
    Tylko Victron zapewnia współpracę "AC Coupling" która zapewnia podanie sieci dla falowników OnGrid a jednocześnie "Frequency Shifting" które ma za zadanie obniżenie mocy falowników OnGrid w przypadku pracy OffGrid i pełnego naładowania akumulatorów.
    To rozwiązanie, niejako, referencyjne.
    Ale idąc na pewne ustępstwa - można osiągnąć dobry efekt znacznie niższym kosztem.
    Np chiński falownik hybrydowy jednofazowy - koszt niewielki, ale:
    - będzie to instalacja jednofazowa (tania), więc 3 fazowy falownik OnGrid powinien być po zewnętrznej stronie tego falownika
    - część paneli należało by przełączyć do tego falownika
    - 3 fazowy falownik NIE będzie pracował przy braku sieci, generalnie pracuje na odsyłanie energii do magazynu do wykorzystania zimą
    - można by zastosować trzy jednostki w konfiguracji 3 fazowej - ale "Frequency Shifting" nie będzie działać, a to spowoduje, że przy naładowanych akumulatorach falownik będzie generował błędy

Sam zamierzam wymienić jeden falownik OnGrid na chińską hybrydę i zrobić z tego Off Grid - co może być dobre nie tylko pod kątem rozliczeń z ZE ale i w przypadku BlackOut'ów.
    mr_gito
    Level 2  
    Myślałem nad wykorzystaniem tego chinskiego invertera
    https://pl.aliexpress.com/item/33045856668.ht..._ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2267462212533%22%7D
    Sprzedają go pod różnymi nazwami można go dostać również w polskiej dystrybucji pod nazwą Orvaldi
    Taki znalazłem schemat podłączenia 3P
    Czy istnieje tańsza alternatywa dla Victrona Multiplus?
    Tu mówimy o koszcie miedzy 10-15K PLN z tanimi akumaltorami AGM)
    Problem w tym że mam dach wielospadowy( stąd konieczność solaredge i opymaliztorów), nie ma możliwości żebym na chiński inwerter przepiał na niego część paneli

Nasuwają mi się takie opcję
    1. czy mojego Solaredge muszę podpiąć po stronie "Utility" - czyli w razie awarii prąd nie będzię produkowany
    2. A może Solaredge podpiąć po stronie "Load" wtedy będzie produkowany prąd ale czy nie dojdzie do uszkodzenia falowników ?

Jeżeli opcja 1 to chyba lepiej zainwestować w przełącznik 1-0-2 , agregat inwertorowy 3KW i zmostkować 3 fazy po stronie agregatu - nie mam nic w domu co by wymagało 3 faz - tutaj koszt się zamknie w powiedzmy 3K PLN
  • Helukabel
    jurek.parus
    Level 18  
    mr_gito wrote:
    Nasuwają mi się takie opcję
    1. czy mojego Solaredge muszę podpiąć po stronie "Utility" - czyli w razie awarii prąd nie będzię produkowany
    2. A może Solaredge podpiąć po stronie "Load" wtedy będzie produkowany prąd ale czy nie dojdzie do uszkodzenia falowników ?

Jeżeli opcja 1 to chyba lepiej zainwestować w przełącznik 1-0-2 , agregat inwertorowy 3KW i zmostkować 3 fazy po stronie agregatu - nie mam nic w domu co by wymagało 3 faz - tutaj koszt się zamknie w powiedzmy 3K PLN

Te chińskie inwertery nie mają opcji "frequency shifting" więc przy podłączeniu #2 będzie następowało przeładowanie akumulatorów i niekontrolowane wyłączanie się (oby tylko) wynikające z niekontrolowanego wzrostu napięcia - czy sprzęt to przeżyje? Nie wiem - ale na pewno nie jest to kontrolowane środowisko - i ja bym tak nie robił.
    Więc bezpiecznym rozwiązaniem jest #1 - tak, przy braku sieci ne będzie produkował.
    Zamiast agregatu możesz zmostkować fazy i podłączyć do pojedynczego "chińczyka" (ja tak zamierzam zrobić), ładowanie akumulatorów albo z osobnego stringu podpiętego do "chińczyka" albo z 230V wyprodukowanego po stronie sieci przez SolarEdge (ale to będzie z jednej fazy)

PS. I nie kupuj AGMów! No chyba że masz je za darmo!? Albo jeśli będziesz ich używał wyłącznie do zasilania awaryjnego (czyli rzadko rozładowywał). U "chińczyków" w promocji można znaleźć 10kWh (48Vx280AH - nominalnie 13kWh) za 8tyś zł. Dory Load balancer i w cyklach rozładowania 20%-90% będzie działać długie lata.
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Victron jest mocno przereklamowany, z tymi cenami powinni zejść na ziemię. Jeden taki falownik off gridowy orvaldi zjada 80 Wat na biegu jałowym razy trzy to masz 240 Wat zjedzone na samą pracę. Plus zużycie bieżące . " AC coupling " trzeba być .... żeby coś takiego zrobić. Jeden gość na YouTube ma taką instalację . Trzy falowniki dla instalacji trójfazowej plus jeden który pracuje jako regulator. Lekko 400 Wat zużywane na samą pracą takiej instalacji 😁😁😁. Czym jest falownik mocniejszy tym ma większą auto konsumpcję . Plus odbiory u mnie średnio np : dom pobiera 300 - 400 Wat . Żeby utrzymać coś takiego bezsensownego przy życiu trzeba stosów paneli i stosów akumulatorów. Przy czym przy małych mocach paneli ten Falownik który będzie pracował za regulator nawet się nie uruchomi. 10 kw paneli zapomnij , 20 kw to minimum. Przy mocy 20 kw paneli, zimowe pochmurne dni to prądu w czymś takim nie starczy nawet na bieżące zużycie nie wspominając o ładowaniu akumulatorów. Regulatory mppt pracują od pojedyńczych watów. W tych firmach fotowoltaicznych to tylko potrafią spiąć plus do plusa i minus do minusa po za tym dno .
    jurek.parus
    Level 18  
    jaskiniowiex wrote:
    Victron jest mocno przereklamowany, z tymi cenami powinni zejść na ziemię.

Czy Victron jest za drogi? Pewnie tak..
    Czy jest przereklamowany? ZDECYDOWANIE NIE!
    Ilość innowacji która jest w nim zastosowana jest imponująca. To nieprawda że musi pobierać tyle mocy na pusto. Jeśli nie ma odbiorów mocy, może próbkować odbiory dwojako - albo generuje nie pełną sinusoidę (a tak naprawdę moc pobierają transformatory do pełnego sinusa) tylko takie szpilki, albo sinus co sekundę (ZTCP) - co ma rozpoznać załączenie obciążenia.
    Kolejne rozwiązanie - zamiast ustawiać instalację 3 fazową można podłączyć kilka falowników równolegle - Victron ma opracowany schemat załączania ich kolejno wraz ze wzrostem obciążenia.
    Nie jestem sponsorowany przez Victrona, ale imponuje mi ich open source'owy akcent z Venus (sam używam na rasbpery PI) i uważam że pod względem innowacji - są wiodącą firmą.
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Jako właściciel czterech regulatorów victronów . Nie powiem bo fajnie działają i ogólnie zadowolony jestem z nich. Ale sprzęt jednorazowy, bo regulatory są fizycznie nie rozbieralne trzeba żywcem wyciąć wszystkie tranzystory od radiatora. A z faktu że po paliłem dwie szt chyba po sześć razy. I udało mi się je naprawić ale to nie w tym temacie. Jak bym nie kupował ich okazyjnie, to przy obecnych cenach , Nie . Ceny ich są przesadzone do zawartości puszki. Funkcje usypiania przy połączeniu równoległym mają także falowniki z chin. Ten gość ma taką instalację https://youtu.be/M0evLhUIkPk. Jeżeli ktoś na siłę nie potrzebuje instalacji trójfazowej . To w życiu nie polecam czegoś takiego. Sama autokomsumpcja tych falowników zjada ok 400 Wat. I na pewno się nie mylę . To tyle co jeden falownik plus bieżące zasilanie domu. Zimą taka instalacja leży na łopatkach i bez agregatu nie ma szans . Który z resztą ma . Bajery to jedno real drugie.
    mr_gito
    Level 2  
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Przeraziło mnie że Victron ma 400 W konsumpcji własnej
    Mój dom na standardową konsumpcje na tym poziomie (jak nie działa pralka czy zmywarka)

Chyba na ten moment pójdę w przełącznik 1-0-2 + agregat inwertorowy 1 fazowy, żeby mieć na szybko zabezpieczenie

Poczekam do maja i zobaczę czy Solaredge się nie ogarnie w sprawie "Backup power" dla instalacji 3 fazowej
    Załamałem się możliwościami falownika Hybrydowego Solaredge - bo co to za hybryda która nie potrafi działać bez ptądu.

Jak się nic nie zmieni to pomyśle o postawieniu jeszcze kilka paneli na garażu oraz chińskiego falownika na potrzeby offgrida.
    prose
    Level 35  
    mr_gito wrote:
    Jak się nic nie zmieni to pomyśle o postawieniu jeszcze kilka paneli na garażu oraz chińskiego falownika na potrzeby offgrida.
    Ja tak zrobiem i chulam na 1 fazie bez problemu.
    jurek.parus
    Level 18  
    mr_gito wrote:
    Przeraziło mnie że Victron ma 400 W konsumpcji własnej

Nie "Victron" a: "trzy Victrony równolegle" i nie wiem czy kolega nie przesadził - ale nie mam Victrona więc nie powiem
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Po prostu jeden falownik ok 5 kw zjada ok 80-100 Wat na pracę bez obciążenia . A te duże falowniki o mocach 10 kw ok 200 Wat. A po drugie chcesz zasilanie awaryjne kupujesz falownik off-gridowy nie podłączasz go do paneli tylko akumulator ładujesz ładowarka sieciowa którą każdy taki falownik posiada . Można nawet godziny ustawić kiedy ma się włączać ładowanie , prąd itp Powiedzmy w szczycie kiedy ten twój on gridowy ma produkcję . I każdy taki falownik potrafi pracować jako UPS . Prosto .