Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty kalkulator obudowy BR i Closed w Pythonie

Bucefal76 19 Dec 2021 14:16 1371 5
Metalwork
  • Prosty kalkulator obudowy BR i Closed w Pythonie

Podczas obliczania pojemności obudów z otworem, pojemność obudowy należy korygować z uwzględnieniem wpływu dodatkowej rezystancji cewki lub cewek filtru woofera. Cewki te włączone szeregowo z cewką woofera powodują zmianę dobroci elektrycznej Qte (a więc i Qts). Siła elektromotoryczna wytwarzana przez drgającą swobodnie membranę głośnika przy jego częstotliwości rezonansowej, powoduje przepływ prądu elektrycznego, który to zamyka się przez obwód wzmacniacza. Prąd ten powoduje zatrzymanie membrany, czyli poprawia właściwości impulsowe głośnika. W tym przypadku wygaszanie grań własnych po ustaniu pobudzenia. Gdy dodajemy dodatkowe rezystancje w tym obwodzie, zmniejszamy wartość prądu i pogarszamy zdolność głośnika do samoczynnego zatrzymywania ruchu membrany.
    Konieczne jest więc skompensowanie pojemności obudowy w taki sposób by rezonator układu Bass Reflex przejął zadanie zatrzymywania membrany. Zazwyczaj wiąże się to ze zwiększeniem pojemności obudowy ponad to co wynika ze wskazówek producenta woofera czy obliczeń na podstawie parametrów TS z noty katalogowej głośnika.

Napisałem więc prosty program w Pytonie 3, który nie tylko przelicza nową wartość Qte oraz Qts ale bazując na dostępnych w necie tabelach rozlicza również pojemności obudowy. Programik dostępny jest na moim GitHubie pod linkiem:

https://github.com/bucefal76/simple_speker_box_calc

Pojemności obudowy liczone są z uwzględnieniem dodatkowej rezystancji cewek filtrów, dla 1 i 2 wooferów. W tym drugim przypadku połączonych równolegle, lub kaskadowo (jeśli ktoś nie orientuje się o co chodzi z połączeniem kaskadowym to zapraszam do obejrzenia, któregoś z moich projektów 2.5D). Obudowy z otworem są liczone względem modeli: SBB4 i QB3. Obudowa zamknięta liczona jest dla kilku różnych Qtc (od 0.5 do 1.2).

Do działania potrzebny jest mu Python 3. Należy zadbać by Python3 (katalog bin z Python.exe) znalazł się w zmiennej środowiskowej Path.
    Program uruchamiamy python.exe Main.py.
    Po uruchomieniu programu klikamy w menu Program -> Speaker parameters i w oknie dialogowym podajemy parametry TS głośnika:

Qts - dobroć całkowita głośnika bez podłączonego filtru (parametr z noty katalogowej)
    Qte - dobroć elektryczna głośnika bez podłączonego filtru (parametr z noty katalogowej)
    qms - podatność mechaniczna (parametr z noty katalogowej)
    (powyższe parametry nie mają jednostek)
    fs - cz. rezonansowa głośnika (parametr z noty katalogowej) [Hz]
    Re - rezystancja cewki głośnika bez podłączonego filtru (parametr z noty katalogowej) [Ohm]
    vas - objętość ekwiwalentna (parametr z noty katalogowej) [L]
    Xmax - maksymalne liniowe wychylenie membrany głośnika w jedną stronę (parametr z noty katalogowej) [mm]
    Sd - powierzchnia membrany (parametr z noty katalogowej) [cm2]
    Średnica otworu [cm] - zakładam że tunel bass reflex wisi z jednej strony w obudowie a drugą ma wpasowaną w ściankę - typowe rozwiązanie
    Ilość otworów
    I teraz uwaga - ilość wooferów w obudowie - wspólna komora, 1 lub 2.
    Rezystancja dodatkowa cewki filtru dołączona do pierwszego głośnika[Ohm]
    Rezystancja dodatkowa cewki filtru dołączona do drugiego głośnika[Ohm]
    Cascade filter - wybierz ta opcję jeśli filtry wooferów połączone są kaskadowo, dla konstrukcji 2.5D.

Jeśli chodzi o testowanie i generalnie rozumianą jakość programu - wyniki które wyrzuca są danymi z tabel które można znaleźć tu:
    https://diyaudio.pl/articles/artyku-y/638981-obudowa-bass-reflex
    Należy pamiętać, że te dane są generalnie jakimiś tam empirycznie zebranymi w badaniach zaleceniami.
    Porównałem te dane z wynikami zwracanymi przez VituixCAD i było one zadowalająco zgodne ze sobą.

Miłego korzystania.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Bucefal76
    Level 15  
    Has specialization in: kolumny głośnikowe
    Bucefal76 wrote 284 posts with rating 249, helped 1 times. Live in city Bielsko-Biała. Been with us since 2016 year.
  • Metalwork
    Darek0026
    Level 25  
    Cześć,

Wszystko spoko tylko po jakiego grzyba robić to w Pythonie skoro można mieć to samo jako arkusz exel?

Pozdrawiam ;)
  • Metalwork
    Maraka123
    Level 4  
    Może po takiego ze kalkulator napisany w python po skompilowaniu do pliku exe można odpalić bezpośrednio na komputerze bez innych programów, a przy tworzeniu kalkulatora w excel potrzebny jest zainstalowany excel aby go odpalić.
    Darek0026
    Level 25  
    Maraka123 wrote:
    kalkulator napisany w python po skompilowaniu do pliku exe można odpalić bezpośrednio na komputerze bez innych programów

W zasadzie przedstawiając tego typu racje zaprzeczysz całemu światu gdzie tego rodzaju operacje wykonuje się na prostych arkuszach exel, no ale jak ktoś lubi marnować swój czas na odkrywanie Ameryki jeszcze raz to proszę bardzo.

Dołączam jeszcze kilka programów które bez problemu zastąpi arkusz do programu Exel lub jego darmowego odpowiednika którego w zasadzie ma już każdy użytkownik komputera, no chyba że żyje pod kamieniem ;)

Szkoda że kolega nie pofatygował się wrzucić tu swojego exe-ka to dołączył bym go do przykładów niepotrzebnie napisanych programów by pokazać praktykantom ;)

Pozdrawiam Autorów wszystkich z nich !
    Jawi_P
    Level 35  
    Darek0026 wrote:
    Wszystko spoko tylko po jakiego grzyba robić to w Pythonie skoro można mieć to samo jako arkusz exel?
    Darek0026 wrote:
    dołączył bym go do przykładów niepotrzebnie napisanych programów

Przykro się czyta takie pierdoły. I to na forum dla elektroników-programistów-konstruktorów.
    Uważasz, że lepiej zainstalować Excela? :) A nie, przepraszam, przecież każdy cywilizowany użytkownik komputera w Twojej opinii już go ma.
    Ja jakoś nie jestem ubezwłasnowolniony i instaluje pobieram to co sam zechcę, nikt mnie nie przymusza do niczego. ;)
    I żyję pod kamieniem, prywatnie nie używam arkusza kalkulacyjnego i żadnego kombajnu biurowego, gdzie komputer to moje narzędzie pracy ;)
    Bucefal76
    Level 15  
    Rozpocząłem ten wątek ale niechętnie się wypowiadam bo dyskusja idzie w zupełnie innym kierunku niż powinna (faktycznie smutno się to czyta).
    Może jednak i tą okazję należy potraktować jako sposobność do edukacji. W końcu każdy z nas różni się doświadczeniami.

Czy tego chcemy czy nie, czy lubimy czy nie cały świat idzie, wróć poszedł w rozwiązania Open Source.
    Python jest Open Source, piszą w nim miliony ludzi (prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony język programowania).
    Czy się to nam podoba czy nie (jestem starym dev C++, więc mam swoje odrębne zdanie odnośnie Pythona jako języka).
    Tak, skrypt/program w Pythonie można uruchomić jak jest na praktycznie każdym OSie. Nie trzeba nic więcej poza darmową dla każdego OS'a dystrybucją Pythona.
    Składnia jest banalnie prosta i prawie każdy z minimalnymi umiejętnościami dotyczącymi kodowania potrafi go poprawić lub rozwinąć.
    Z tego powodu nie udostępniam exe ale źródła przez GitHuba. Nie każdy tu na eletrodzie używa Windowsa.

Dodatkowo o mnie i za mnie, jak mam coś hobbystycznie robić, to przynajmniej szlifuję umiejętności, które tak czy owak przydadzą mi się w pracy zawodowej.
    W Pytonie nie tworzę oczywiście głównego produktu ale skrypty automatyzujące cała masę zadań, testy black box itp.
    Nie sądzę aby te moje doświadczenia były jakoś szczególnie inne niż w innych firmach technologicznych.
    Tak więc Drogi Darku, uważaj czego tam uczysz tych praktykantów aby potem inni nie musieli ich boleśnie prostować jak przypadkiem znajdą się w nowej pracy :).