
Podczas obliczania pojemności obudów z otworem, pojemność obudowy należy korygować z uwzględnieniem wpływu dodatkowej rezystancji cewki lub cewek filtru woofera. Cewki te włączone szeregowo z cewką woofera powodują zmianę dobroci elektrycznej Qte (a więc i Qts). Siła elektromotoryczna wytwarzana przez drgającą swobodnie membranę głośnika przy jego częstotliwości rezonansowej, powoduje przepływ prądu elektrycznego, który to zamyka się przez obwód wzmacniacza. Prąd ten powoduje zatrzymanie membrany, czyli poprawia właściwości impulsowe głośnika. W tym przypadku wygaszanie grań własnych po ustaniu pobudzenia. Gdy dodajemy dodatkowe rezystancje w tym obwodzie, zmniejszamy wartość prądu i pogarszamy zdolność głośnika do samoczynnego zatrzymywania ruchu membrany.
Konieczne jest więc skompensowanie pojemności obudowy w taki sposób by rezonator układu Bass Reflex przejął zadanie zatrzymywania membrany. Zazwyczaj wiąże się to ze zwiększeniem pojemności obudowy ponad to co wynika ze wskazówek producenta woofera czy obliczeń na podstawie parametrów TS z noty katalogowej głośnika.
Napisałem więc prosty program w Pytonie 3, który nie tylko przelicza nową wartość Qte oraz Qts ale bazując na dostępnych w necie tabelach rozlicza również pojemności obudowy. Programik dostępny jest na moim GitHubie pod linkiem:
https://github.com/bucefal76/simple_speker_box_calc
Pojemności obudowy liczone są z uwzględnieniem dodatkowej rezystancji cewek filtrów, dla 1 i 2 wooferów. W tym drugim przypadku połączonych równolegle, lub kaskadowo (jeśli ktoś nie orientuje się o co chodzi z połączeniem kaskadowym to zapraszam do obejrzenia, któregoś z moich projektów 2.5D). Obudowy z otworem są liczone względem modeli: SBB4 i QB3. Obudowa zamknięta liczona jest dla kilku różnych Qtc (od 0.5 do 1.2).

Do działania potrzebny jest mu Python 3. Należy zadbać by Python3 (katalog bin z Python.exe) znalazł się w zmiennej środowiskowej Path.
Program uruchamiamy python.exe Main.py.
Po uruchomieniu programu klikamy w menu Program -> Speaker parameters i w oknie dialogowym podajemy parametry TS głośnika:

Qts - dobroć całkowita głośnika bez podłączonego filtru (parametr z noty katalogowej)
Qte - dobroć elektryczna głośnika bez podłączonego filtru (parametr z noty katalogowej)
qms - podatność mechaniczna (parametr z noty katalogowej)
(powyższe parametry nie mają jednostek)
fs - cz. rezonansowa głośnika (parametr z noty katalogowej) [Hz]
Re - rezystancja cewki głośnika bez podłączonego filtru (parametr z noty katalogowej) [Ohm]
vas - objętość ekwiwalentna (parametr z noty katalogowej) [L]
Xmax - maksymalne liniowe wychylenie membrany głośnika w jedną stronę (parametr z noty katalogowej) [mm]
Sd - powierzchnia membrany (parametr z noty katalogowej) [cm2]
Średnica otworu [cm] - zakładam że tunel bass reflex wisi z jednej strony w obudowie a drugą ma wpasowaną w ściankę - typowe rozwiązanie
Ilość otworów
I teraz uwaga - ilość wooferów w obudowie - wspólna komora, 1 lub 2.
Rezystancja dodatkowa cewki filtru dołączona do pierwszego głośnika[Ohm]
Rezystancja dodatkowa cewki filtru dołączona do drugiego głośnika[Ohm]
Cascade filter - wybierz ta opcję jeśli filtry wooferów połączone są kaskadowo, dla konstrukcji 2.5D.
Jeśli chodzi o testowanie i generalnie rozumianą jakość programu - wyniki które wyrzuca są danymi z tabel które można znaleźć tu:
https://diyaudio.pl/articles/artyku-y/638981-obudowa-bass-reflex
Należy pamiętać, że te dane są generalnie jakimiś tam empirycznie zebranymi w badaniach zaleceniami.
Porównałem te dane z wynikami zwracanymi przez VituixCAD i było one zadowalająco zgodne ze sobą.
Miłego korzystania.
Cool? Ranking DIY