Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo Ideapad 330-17ICH - 100% użycia GPU w grach

Marwir11 19 Dec 2021 19:02 225 7
    Marwir11
    Level 4  
    Witam!

Przychodzę z problemem mojego GPU.
    W grach osiąga on 100% użycia co skutkuje ogromnym spadkiem wydajności gier i komputera.
    Temperatura GPU osiąga ponad 90*C, CPU i płyta główna 80*-90*, mając podpiętą podkładkę chłodzącą.
    Bagatelizowałem sprawę bo myślałem, że to przez starą pastę itd. ale po wymianie pasty, termopadów i wyczyszczeniu z kurzu, problem dalej się utrzymuje.
    Problem utrzymuje się od może pół roku? Być może dłużej, ale sobie nie przypominam dokładnie.
    artbi881
    Level 29  
    Cześć, generalnie to laptopy nie nadają się do gier, będzie to funkcjonowały ale na pewno nie za długo, tu chodzi o chłodzenie czego nie da się zapewnić w tym sprzęcie.
    piotrkol7
    Level 39  
    To jest ta wersja z i5 8300H i GTX 1050?
    Dobrze by było powiedzieć, jakie to gry - 1050 już swoje lata ma, nigdy nie była kartą przeznaczona do ogrywania tytułów na najwyższych ustawieniach, a zazwyczaj dąży się do tego też, żeby w wymagających tytułach utrzymać obciążenie w okolicach 100% lub ciut poniżej, tak żeby uzyskać najwyższe detale graficzne.
    Jakiej pasty użyłeś, czy na pewno dobrze zamontowałeś termopady, użyłeś właściwej grubości? Pytania brzmią głupio, ale wbrew pozorom te kwestie mają ogromne znaczenie w kwestii chłodzenia w laptopie.
    Marwir11
    Level 4  
    Lenovo Ideapad 330-17ICH - 100% użycia GPU w grach Lenovo Ideapad 330-17ICH - 100% użycia GPU w grach
    (theHunter na najniższej jakości)

To jest wersja z i7-8750H. 100% jest dosłownie na wszystkich grach np.: CS:GO, WoT, ETS2, Wiedźmin 3, theHunter i na każdej jakości grafiki, na ultra jest 100% i na niskiej jest 100%. Na każdej jakości mam mało fpsów. Co do pasty i termopadów się nie wypowiem, bo dałem to za jednym zamachem gościowi w serwisie do roboty, kiedy wymieniałem matrycę. Miałem zawsze w np. CS:GO 250-300 fps, teraz mam od 50-100, od czasu tych 100% użycia.
    lisek
    Service technician RTV
    Napisz dokładnie model tego laptopa
    np. LENOVO IDEAPAD 330-15ICH
    * plus NVIDIA GeForce GTX 1050 (4GB GDDR5)
    * matryca FHD N156HGA-EAB

Wyglada na problem z pasta /zasilaniem, Docisk
    * grzeja sie core (core0 i core2)

Daj full zrzut zakładki : sensoeb Sensor z Aida64Extreme

p.s
    Stało się po "wizycie w serwisie" ?
    Marwir11
    Level 4  
    Lenovo Ideapad 330-17ICH - 100% użycia GPU w grach Lenovo Ideapad 330-17ICH - 100% użycia GPU w grach
    Laptop niestety odmówił posłuszeństwa, dlatego zdjęcia robione telefonem.

Laptop to Lenovo Ideapad 330-17ICH
    20GB RAM DDR4, 2400MHz
    Grafika:
    NVIDIA GeForce GTX 1050 4GB GDDR5
    Intel UHD Graphics 630
    Intel Core i7-8750H, 2200 MHz
    Windows 11 Home

Problem jest od połowy roku (zaczął się kiedy miałem jeszcze win10), a serwis był 2 tygodnie temu, więc to nie jego wina
    artbi881
    Level 29  
    Teraz to taki bagatelizowany problem: 98% usterek powodują użytkownicy, mniej lub bardziej świadomi co robią, zazwyczaj wydaje im się że wiedzą lepiej bo na YT oglądali itp itd, konfiguracja sprzętowa jest dobierana optymalnie przez producenta, w twoim przypadku może W11 ,,wlazło'' ale nie koniecznie były właściwe sterowniki, co mogło niepotrzebnie grzać CPU, zresztą przy podejściu .... wszystko da się zajeździć.
    Marwir11
    Level 4  
    artbi881 wrote:
    mniej lub bardziej świadomi co robią, zazwyczaj wydaje im się że wiedzą lepiej bo na YT oglądali itp itd,

Jakby to powiedzieć... Jestem z zawodu programistą i wiem co robiłem, nie jestem jakimś lajkiem. Mój laptop był w stanie przejść na win11, nic nie stawało na przeszkodzie.
    artbi881 wrote:
    w twoim przypadku może W11 ,,wlazło'' ale nie koniecznie były właściwe sterowniki, co mogło niepotrzebnie grzać CPU, zresztą przy podejściu .... wszystko da się zajeździć.

Tak jak napisałem, problem rozpoczął się jeszcze za czasów win10.