Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Informacje na temat UPC4570HA

gryzli30 20 Dec 2021 12:01 216 11
    gryzli30
    Level 4  
    Witam
    Chcę dowiedzieć się czegoś więcej na temat UPC4570HA.
    Z noty katalogowej wyczytałem że może służyć jako przedwzmacniacz lub filtr aktywny audio.
    Jednak nie wiem co znaczy opis nóżek 3 , 7 ( i za co odpowiadają) .
    Czy do prawidłowego zasilania potrzebne jest podłączenie obu nóżek 1 i 9?

Tutaj zdjęcie do podglądu
    https://obrazki.elektroda.pl/5617146800_1639997336.png
    pylos
    Level 25  
    3 i 7 to wejścia odwracające, a 1 i 9 to zasilanie.
    gryzli30
    Level 4  
    pylos wrote:
    3 i 7 to wejścia odwracające

Czyli do przedwzmacniacza nie muszą one być użyte
    To w takim razie do czego one służą ?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Ten układ to wzmacniacz operacyjny, najbardziej uniwersalny z analogowych układów scalonych.

Nie szukaj informacji jak użyć UPC4570HA, szukaj informacji jak użyć wzmacniacza operacyjnego, zastosowań są tysiące.

Wzmacniacz operacyjny ma wejście różnicowe - reaguje na różnicę między wejściami + i -

gryzli30 wrote:
    Czyli do przedwzmacniacza nie muszą one być użyte
    W każdym zastosowaniu używa się i wejścia nieodwracającego + i odwracającego -
    oraz podłącza zasilanie
    398216 Usunięty
    Level 43  
    gryzli30 wrote:
    To w takim razie do czego one służą ?
    Widocznie do czegoś są jednak potrzebne... Jak Kolega wyżej sugerował - poszukaj hasła "Wzmacniacz operacyjny" - poczytaj spróbuj zrozumieć . Zwłaszcza pomóc może potraktowanie "trójkącika" (czyli oznaczenia wzmacniacza) jako wzmacniacza z dostępnymi wejściami +, - wyjściem i zasilaniem. Potem spróbuj porównać budowę z typowym wzmacniaczem audio (najwygodniej chyba) i wydziel w nim wejścia +/- oraz wyjście.
    Nagle okaże się że wejście odwracające jest wręcz niezbędne... dlaczego? O "sprzężeniu zwrotnym" słyszałeś?
    To pierwszy etap. Kolejny to odszyfrowanie co znaczy "Komparator" gdzie się go stosuje i jak działa. Tam również wejście odwracające bardzo się przydaje - ale do czego,spróbuj już sam się domyśleć. O wzmacniaczu różnicowym wspominał już Ko9lega wyżej... Do dzieła więc i powodzenia.
    gryzli30
    Level 4  
    Dziękuje panowie za te podpowiedzi, faktycznie dzisiaj trafiłem na pojęcie "wzmacniacz operacyjny" i słyszałem o "sprzężeniu zwrotnym" jednak jak mówicie muszę się zagłębić bardziej w te tematy a także ten o komperatorach
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Naprawdę polecam przysiąść fałdów, bo to niezwykle przydatne wiadomości. Tak między nami - moim zdaniem wzmacniacz operacyjny to dziś mniej więcej tyle wniósł do elektroniki amatorskiej co kiedyś tranzystor. Nagle się okazało, jakie to wszystko proste... ;)
    gryzli30
    Level 4  
    Po uzupełnieniu części widaomości ,chciałbym jeszcze zapytać czy taki układ jak na rysunku będzie miał prawo działać? Chciałbym użuć go jako przedwzmacniacz
    Informacje na temat UPC4570HA
    Wartości elementów
    R1,R6=330 ohm R2,R5=100 ohm
    R3,R4=10 ohm C1,C2=2.2 uF C3=100nF
    C4=220uF i oczywiście jako główny element, wzmacniacz operacyjny upc4570ha
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Nie zadziała, bo nóżki 4 i 6 mają przerwany obwód dla składowej stałej.

gryzli30 wrote:
    R1,R6=330 ohm R2,R5=100 ohm
    Za małe daje 10x wiecej
    gryzli30 wrote:
    R3,R4=10 ohm
    Po co ci one?
    gryzli30 wrote:
    C3=100nF C4=220uF
    Dlaczego tylko na jednej szynie zasilajacej?
    gryzli30
    Level 4  
    Wprowadziłem poprwaki jak zalecił jarek_lnx . Czy po tych zmianach jest lepiej? Informacje na temat UPC4570HA
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Ja w kwestii formalnej. Jeśli już rysujesz coś co ma przypominać schemat, to dobrze by było, gdybyś narysował go zgodnie z obowiązującymi zasadami.
    Cyferki cą dobre, ale obok symbolu wzmacniacza operacyjnego, a tego rysujemy w formie trójkąta - dokładnie tak, jak to przedstawia rysunek z linka w Twoim pierwszym temacie. Łatwiej jest wtedy rozeznać się w połączeniach.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Na wejściu warto dodać rezystor 47k do masy, kiedy wejście będzie niepodłączone albo sprzęgnięte przez kondensator, układ będzie poprawnie działał, bez tego wejdzie w nasycenie.
    To jest wzmacniacz który przenosi DC, kwestia do przemyślenia, czy układ do audio powinien?