Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Brak sygnału - dekoder Opticum + Smarttenne 2 HD

wysoczanin 20 Dec 2021 19:41 345 14
    wysoczanin
    Level 10  
    Witam forumowiczów. Na wstępie chciałem życzyć Zdrowych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia:)
    Babcia ma taki zestaw jak w tytule i na fotkach, ale dość często wyskakuje na telewizorze przy przełączaniu kanałów czerwony napis "BRAK SYGNAŁU". Jak się przełączy na inny kanał i wróci do wybranego to zdarza się, że złapie, a czasami trzeba kilka razy klikać bo ciągle wyskakuje "BRAK SYGNAŁU".
    Ktoś ma jakieś pomysły gdzie może leżeć wina? Aktualizowałem oprogramowanie dekodera i ciągle to samo.

Nie wiem czy to dobra marka dekodera i anteny, ale jeżeli ktoś coś innego poleci to będę wdzięczny.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    pylos
    Level 25  
    Należy ustawić program na którym zanika sygnał, później wejść w menu i wyszukać siłę sygnału i ewentualnie skorygować antenę. Lub inna opcja, poszukać innego nadajnika i tam skierować antenę, niekiedy nadajnik jest dalej ale nadaje z większą mocą.
  • Helpful post
    sosarek

Level 43  
    Problemem będzie sama antena...
    wysoczanin
    Level 10  
    pylos wrote:
    Należy ustawić program na którym zanika sygnał, później wejść w menu i wyszukać siłę sygnału i ewentualnie skorygować antenę. Lub inna opcja, poszukać innego nadajnika i tam skierować antenę, niekiedy nadajnik jest dalej ale nadaje z większą mocą.

Niestety to się dzieje randomowo ze wszystkimi kanałami;/ I to by było powodem napisu "BRAK SYGNAŁU"? Nie przekładałaby się również ta siła sygnału na kratkowanie albo pikseloze jakąś?
    sosarek wrote:
    Problemem będzie sama antena...

Mówisz, że ten "BRAK SYGNAŁU" jest spowodowany anteną? To dlaczego czasami łapie cały czas obraz a czasami trzeba przełączać i przełączać zanim złapie? Dodam, że jakość jest bardzo dobra i nic obraz nie kratkuje.

Polecicie ewentualnie jakiś inny dekoder do sprawdzenia(myślę o Ferguson T75) i antenę inną?
  • Helpful post
    LeDy
    Level 43  
    Prawdopodobnie jesteś w zasięgu dwóch nadajników, które nadają na tych samych kanałach to samo. Skąd odbierasz, mieszkasz?
    Ta antena, Smarttenne 2 HD, to miała być ładna, nowoczesna?
    wysoczanin
    Level 10  
    Babcia mieszka w Ostrów Wielkopolski ul. Olszynowa. Nawet jeżeli tak jest to jest opcja temu zaradzic?

Kupilem 2 inne dekodery i bede testowal. Ferguson i Odin.

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

LeDy wrote:
    Ta antena, Smarttenne 2 HD, to miała być ładna, nowoczesna?

Ja tego nie kupowalem;) A co? Dno?
  • Helpful post
    LeDy
    Level 43  
    Na jakich kanałach odbierasz. Przeszukaj ręcznie te kanały które nadaje nadajnik, z którego niby odbierasz. Wg. map to powinno być
    Kalisz -kanały -7, 26, 31, 38, 44,
    lub Poznań Srem.- 7, 23, 27, 39
    wysoczanin
    Level 10  
    Dzięki! Jak bede to sprawdze, ale pamietam, ze kiedys na Mikstat miala kierunkowa ustawiona.
    wysoczanin
    Level 10  
    LeDy wrote:
    Na jakich kanałach odbierasz. Przeszukaj ręcznie te kanały które nadaje nadajnik, z którego niby odbierasz. Wg. map to powinno być
    Kalisz -kanały -7, 26, 31, 38, 44,
    lub Poznań Srem.- 7, 23, 27, 39

Byłem zobaczyłem, a czy zwyciężyłem to się jeszcze okaże;)
    Odbiór ustawiony na Mikstat (Kalisz/Mikstat) - do nadajnika 13-14 km w lini prostej.

Odnośnie tego przeszukiwania o którym piszesz to nie wiem do końca o co Ci chodzi, ale po podłączeniu dekodera Ferguson wszystko śmiga bez problemu. Anteny nic nie ruszałem jedynie zmieniłem dekoder. Wychodzi na to, ze albo slaby dekoder albo wadliwy. Dobrze rozumuje?
  • Helpful post
    LeDy
    Level 43  
    Odległość 14km od nadajnika o mocy 100kW to nawet na drucie powinno odbierać a nie antena ze wzmacniaczem. Może być dekoder przesterowany. Nie każdy równo reaguje na sygnał.
    W dekoderze szukanie ręczne, po kanale a nie z automatu.
    wysoczanin
    Level 10  
    LeDy wrote:
    Odległość 14km od nadajnika o mocy 100kW to nawet na drucie powinno odbierać a nie antena ze wzmacniaczem. Może być dekoder przesterowany. Nie każdy równo reaguje na sygnał.
    W dekoderze szukanie ręczne, po kanale a nie z automatu.

Czyli dekoder do wymiany na 99%?
    LeDy
    Level 43  
    To nie znaczy, że do wymiany. Musisz zrobić próbę na antenie bez wzmacniacza lub z tłumikiem. Jeszcze możesz zmienić kierunek anteny aby zmniejszyć sygnał docierający do anteny.
    wysoczanin
    Level 10  
    LeDy wrote:
    To nie znaczy, że do wymiany. Musisz zrobić próbę na antenie bez wzmacniacza lub z tłumikiem. Jeszcze możesz zmienić kierunek anteny aby zmniejszyć sygnał docierający do anteny.

Zamówiłem właśnie taki sam drugi i sprawdzę na nim. Na Fergusonie wszystko śmiga aż miło.
    Dzięki za pomoc. Zwrócić tego nie można bo za późno, a wiadomo jak to z emeryturą u seniorów, więc antena raczej zostanie, a dekoder raczej uda się wymienić, a jak nie to zwrócić.
    LeDy
    Level 43  
    Kup jakąś antenę siatkową to koszt kilkadziesiąt zł.
    wysoczanin
    Level 10  
    Dzięki wielkie za pomoc! Wadliwy dekoder! Wymieniłem dekoder na taki sam i problem zniknął!
    Pozdrawiam!