Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płyta msi z270 gaming m7 - Pro¶ba o identyfikację elementów

Zatrzask 20 Dec 2021 20:17 465 16
    Zatrzask
    Level 5  
    Witam, posiadam płytę główn± msi z270 gaming m7 (ms- 7a57 rev 1.0) od spodu płyty jest powyrywane kilkana¶cie elementów. Czy kto¶ posiada może jaki¶ schemat na którym zdołał bym znalesc jakie to elementy. Zależy mi na uruchomieniu tej płyty, a bez nich mysle ze bedzie ciężko. Z góry dziękuję
    Płyta msi z270 gaming m7 - Pro¶ba o identyfikację elementów Płyta msi z270 gaming m7 - Pro¶ba o identyfikację elementów Płyta msi z270 gaming m7 - Pro¶ba o identyfikację elementów
    Zatrzask
    Level 5  
    Na szczę¶cie wszystkie ¶cieżki s± na miejscu, sa jedynie braki w elementach
    yogi009
    Level 43  
    Jeste¶ pewien? Ostatnie zdjęcie, prawa dolna czę¶ć obrazu, pad'y pod SOT23-6. Wszystkie s± na miejscu? Kto tak demontuje elementy? A schematy s± dostępne w sieci za czapkę miedziaków.
    safbot1st
    Level 43  
    Zatrzask wrote:
    Zależy mi na uruchomieniu tej płyty, a bez nich mysle ze bedzie ciężko

Mówi± "chcieć znaczy móc" ale to chyba nie w tym przypadku.
    Chcesz się męczyć z tym? Za przeproszeniem zakrawa na samoistnie zadan± torturę:
    Foto 2 - widać, że to jaka¶ płyta dawca - trzeba zakładać, że uszkodzona nie do odratowania.
    Foto 3 - tu nigdy nie było żadnych smd.

W jakim celu chcesz się torturować? Szkoleniowym? Nie łatwiej now± płytę kupić?
    Zatrzask
    Level 5  
    Zdaję sobie sprawę, że nie łatwo może być ja naprawić ale traktuje ja jako płyta do nauki gdyż ucze się naprawiać takie rzeczy. Co do elementów to jestem wstanie mniej więcej okre¶lić gdzie będ± rezystory a gdzie kondensatory (kondensatory maja jeden pad zwarty do masy), lecz nie wiem jakie dać warto¶ci
    safbot1st
    Level 43  
    Masz napisane - zacz±ć od znaleziena schematu.
    yogi009
    Level 43  
    Zatrzask wrote:
    kondensatory maja jeden pad zwarty do masy

Oj... je¶li to jest dla Ciebie wyznacznik kondensatorów, to marnie to widzę. Schemat, layout i dopiero rzeczowa dyskusja. No i jakie¶ sensowne narzędzie do precyzyjnego lutowania. Płyty komputerowe często składaj± się z wielu warstw cieniutkich ¶cieżek, nieumiejętny demontaż i fabryczne bezołowiowe lutowie sprzyjaj± destrukcji poł±czeń. Na Twoim miejscu zacz±łbym od ćwiczeń lutowniczych (mikroskop, elementy np. 0402, nie będę się znęcał).
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    MSI Z270 GAMING M7 ( 7th gen. Intel i7 )
    * Supports 7th / 6th Gen Intel

SM masz np. (po rejestracji i tescie) pod Link
    Lub na tym forum (za 4.$) Link ., płatne za 1-dzień
    :D ale masz możliwo¶ć
    Spoiler:
    Have a VIP day. ( Limited to 30 downloads )
    After a day you are still a registered member
    Zatrzask
    Level 5  
    Udało mi się zdobyć schemat płyty z ruskiego forum, teraz tylko namierzyć które to elementy i powinno być dobrze
    Zatrzask
    Level 5  
    Mam pro¶bę czy kto¶ byłby wstanie pomóc mi w okre¶leniu co to za element na zdjęciu, niestety po oznaczeniach nie potrafię znaleĽć go na internecie. Pomiarów dokonalem w te¶cie diody Płyta msi z270 gaming m7 - Pro¶ba o identyfikację elementów Płyta msi z270 gaming m7 - Pro¶ba o identyfikację elementów
    lisek
    Service technician RTV
    Daj większe foto. obszaru z tymi elementami.
    Załacz posiadany SM

p.s
    Ten ponizej to mozliwe ,że A0xxx- SN74LVC1G08DC
    lub co¶ z jego odpowiedników
    NL17SZ08DFT2G
    NL17SZ08EDFT2G
    74LVC1G08GW
    NC7SZ08P5X
    SN74LVC1G08DCKR

code 1AM to NPN bipol. tranzystor / 2N3904, MMBT3904
    code 702R to polowy 2N7002 ( 702R 702H ) Link
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Musisz przesledzić z jakim innym układem, złaczami ów (TF) jest połaczony
    Nie mam go w swojej bazie, pytałem znajomych ... na razie cisza

Str.70 ukł. U36 SOT23-5 NC7SZ08M5X ... powi±zanie z VRM cpu core

Szkoda, ze nie ma *.boardview :cry:

p.s
    MSI Z270A PRO (MS-7A71 VER: 1.2) 7th/6th Gen. Intel . jest *boardview
    MSI Z270M Mortar 7th/6th Gen. Intel (MSI MS-7A69 Rev1.0 ) , jest *brdw
    MSI MS-7A75 ( czyli MS-7A71 Intel-Kabylake Rev1.0), jest *boardview
    MSI Z270 Gaming M5 (MS-7A78 Rev1.0 ) , jest *.boardview (.CAD)
    MS-7A15-R1.0/ MSI H110M PRO-VD PLUS jest SM
    Zatrzask
    Level 5  
    Prze¶ledziłem cały schemat płyty i znalazłem 3 rodzaje układów 6-nóżkowych, jednak analizuj±c najbardziej pasuj±cy jest element o nazwie NN-HBN2515S6R z dwóch powodów: zgodnie z schematem nóżka 1 jest zwarta z nóżk± 4 do masy co zgadzało by się z pomiarami oraz na schemacie znajduj± się 3 takie elementy co ma odzwierciedlenie na płycie, gdyż doszukałem się wła¶nie jedynie 2 + domniemany 3 którego brakuje. Analizuj±c dalej schemat sprawdziłem, że owe NN-HBN2515S6R ł±cz± się z zł±czami audio, a więc odpowiadaj± za dĽwięk. Więc pytanie czy bez tego płyta wystartuje i jedynie porty audio nie będ± działać poprawnie czy może to nie¶ć jakie¶ konsekwencje ?
    sylwek564
    Level 2  
    Witam.
    Podiada ktos moze schemat do msi z270 mortar