Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Frezarka CNC, własna konstrukcja w trakcie realizacji

rsv6 21 Dec 2021 23:44 3090 38
  • Witam
    Jestem w trakcie budowy frezarki CNC.
    Utknąłem na jednym problemie a mianowicie mam problem z luzami między listwami zębatymi.
    Zrobiłem sobie napinacze ze sprężyn. Niestety to rozwiązanie się nie spisuje, gdyż podczas przyspieszania sprężyny się uginają i są przekłamania w pozycjonowaniu. Np wycinanie koła z przyspieszeniem 200mm/s wychodzi w kształcie jajka. To różnica 1mm przy średnicy 70mm
    Proszę o pomoc w skończeniu projektu.
    Pozdrawiam
    Początkowo projekt był robiony na śrubach trapezowych niestety miały one straszne bicie i luzy na długości 2m.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    rsv6
    Level 5  
    rsv6 wrote 1196 posts with rating 150, helped 0 times. Live in city Kraków. Been with us since 2017 year.
    tos18
    Level 39  
    Silniki krokowe czy serwa ?
    Proponuję sztywne mocowanie silnika z regulacją odległości od listwy.
    Oraz inne mocowanie samej listwy - znacznie więcej punktów mocowania.
    W maszynach z którymi pracuję listwy są mocowane co kilkanaście cm do ramy maszyny blisko prowadnic liniowych.
    Oczywiście ważna jest równoległość listew. Wszelkie wypaczenia i zwichrowania dyskwalifikują listwę.
    rsv6
    Level 5  
    Krokowe z enkoderem nema 34
    yego666
    Level 33  
    Urządzenie wygląda solidnie, więc raczej drgania Ci nie szkodzą.

Kolega powyżej wspominał, że możesz gubić kroki bo dajesz zbyt duże przyspieszenie i albo balistyka się nie wyrabia albo silniki mają niewystarczający moment do takiego przyspieszenia.
    Kontroler wygląda na jakiś profesjonalny, więc pewnie nie jest to GRBL na androino.
    GRBL potrafi czasem robić dziwne rzeczy gdy ma wyśrubowane parametry do spełnienia.
    rsv6
    Level 5  
    Osi y ma dwa silnik od spodu i dwie listwy zębate. Z początku w planach była śruba na środku ale to się wyginalo dlatego zrezygnowałem że śruby. Niestety nie miałem już możliwości zamontowania listwy zębatej po bokach przy samych prowadnicach gdyż nie przewidziałem tego wcześniej i nie mieści mi się pomiędzy ramionami.
    Silniki mają po 12Nm. Jeżeli by się nie wyrabiały to sterownik odrazu by wywalił błąd. Myślę że problem tkwi w samych napinaczach. Jestem w stanie ustawić przyspieszenie nawet na 1500mm/s pożyzej wywali juz błąd. Aktualnie mam na 200mm/s

Efekt na niższym przyspieszeniu jest lepszy ale maszyna strasznie wolno wycina jeżeli program zrobiony jest z krzywych składowych a nie z łuków i prostych odcinków.

Co do programu używam aktualnie Emc2 z Ubuntu, jakoś nigdy nie miałem z nim problemów.

Co myślicie żeby te sprężyny usunąć i dać na stałe docisk. Obawiam się że one się uginają podczas przyspieszeń.

Ogólnie jak oglądam filmy obrabiarek fabrycznych to tam przyspieszenia są błyskawiczne i nie ma mowy o jakich kolwiek przeklamaniach.
    yego666
    Level 33  
    Skoro tyle już mamy wyjaśnione to brzytwa Ockhama mówi by zlikwidować wszelkie napinacze i solidnie przymocować i listwy i silniki zarówno w poziomie jak i w pionie.
    Innej drogi nie ma by sprawdzić kto tu nam bruździ.

Jednakże gdy robiłem swój sprzęt CNC, wychodziły mi okręgi, które były minimalnie zniekształcone na styku początku i końca.
    Też winiłem długo mechanikę, ale w końcu doszedłem, że do malowania okręgu w kontrolerze używałem funkcji sqrt (), która nie oferowała wystarczającej precyzji.
    Po zmianie na hypotf () okręgi już wychodzą idealnie, ale zdaja się że nie masz możliwości ingerencji w soft kontrolera...
    CosteC
    Level 34  
    Panowie... 200 mm/s to prędkość przesuwu a nie przyśpieszenie..

Widzę wiszącą w powietrzu listwę zębatą - na pewno będzie się uginać.
    Silnik i przekładnia są na wierzchu i lecą na nie wióry, nie sprzyja to precyzji.
    Twój układ napinacza nie jest symetryczny - silnik jest bardziej dociskany w jedną stronę niż w drugą.

- Jaką rozdzielczość mają enkodery a jaką silniki?
    - Czy zniekształcenia są identyczne na początku stołu, środku stołu i końcu stołu
    - Czy zniekształcenia są identyczne w lewo i w prawo
    rsv6
    Level 5  
    200mm/s^2 przyspieszenie, prędkość 1000mm/s
    Enkodery rozdzielczość 1000p
    Sterowniki ustawione na mikrokrok 2000 na obrót. Zawsze zniekształcenie wychodzi w kole między dolnym lewym rogiem.

Wszystko będzie z czasem przykryte na tą chwilę nie jest to skończone dlatego muszę mieć do nich dostęp.

A tu start na przyspieszeniu 1000mm/s^2 Nie widzę by te silniki były za słabe.

snow
    Level 29  
    rsv6 wrote:
    Np. wycinanie koła z przyspieszeniem 200 mm/s wychodzi w kształcie jajka. Tzn. różnica 1.mm przy średnicy 70 mm

Po prostu konstrukcja jest za wiotka. 200 mm/s to jest dużo przy tak wiotkiej bramie.

Do czego ma być ta frezarka? Sądząc po gabarytach to chyba do grawerowania w drewnie? Jeśli tak to zmniejszyłbym wysokość bramy. Poza tym odległość freza od pierwszego łożyska liniowego osi Z też jest duża i też na pewno tam są spore ugięcia.

Zapewne mała sztywność powoduje że frez podczas pracy napina konstrukcje.
    rsv6
    Level 5  
    A jednak nie. Chyba znalazłem dzisiaj przyczynę moich problemów.. tz nie wiem jeszcze dokładnie dlaczego tak ale program się chyba źle zachowuje.
    Zobaczcie koło białe to projekt a linia czerwona to po frezowaniu maszyny. Sam program coś szwankuje. Zmniejszyłem już przyspieszenie do 70mm/s i jest to samo.
    Zastanawiam się coś czy nie mam pomieszane w ustawieniu na drugim zdjęciu.
    Frezarka CNC, własna konstrukcja w trakcie realizacji Frezarka CNC, własna konstrukcja w trakcie realizacji
    koloboro
    Level 15  
    A obroty silnika na mm posuwu masz dobrze dobrane? Chodzi mi o to czy zadana w programie np 100 mm to 100 mm w rzeczywistości w każdej osi.

Śruby kulowe robią robotę, żadnych problemów z luzami i ich kasowaniem.
    rsv6
    Level 5  
    Udało się . Przestawiłem ustawienia czasu jak poniżej. I przy przyspieszeniu 500mm/s maszyna wycina już okrągłe koło przy prędkości 3000mm/min i jak włączę ten sam program jadąc na drugi koniec maszyny trafia w to samo miejsce.
    Aczkolwiek te napedy i tak przeprojektuje aby listwy były po bokach.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Za małe timingi i sterowniki silników się nie wyrabiały. Masz sterowanie z LPT?
    rsv6
    Level 5  
    Tak z lpt. Korzystałem dawniej z mach3 ale ten program nie raz potrafił się zawiesić i materiał był do kosza. A z Linuxem nigdy nie było problemu.

Czy te optymalne są dobre czy powinienem je jeszcze zwiększyć.
    yego666
    Level 33  
    rsv6 wrote:

Czy te optymalne są dobre czy powinienem je jeszcze zwiększyć.
    Co do doboru parametrów to dość powszechnie stosuje się zasadę by jeden na raz ( lub kilka - jeśli wiesz co robisz ) parametr podkręcasz tak długo aż dana funkcja zawiedzie. Znając tę wartość zjeżdżamy z wartością parametru w kierunku gdy jeszcze działał.
    Wyznawcy szkoły otwockiej twierdzą, że należy zjechać o 5%, natomiast falenickiej że o 10 lub nawet 15%.
    Musisz sam wypraktykować co dla Ciebie działa lepiej.
    27fwzm
    Level 3  
    Ja kiedyś też miałem przesuw na listwach i zębatkach . Były problemy ale i też maszyna była o wiele mniejsza . Zastosowałem pomysł jaki był w starych radioodbiornikach . Przesuwanie skali od fal . Były tam dwie zębatki , jedna nad drugą . Naciąg luzu pomiędzy zębami a skokiem listwy niwelowany był za pomocą sprężyny . Chyba coś podobnego było lub jest stosowane w starszych tokarkach na przesuwach osi .

Dodano po 1 [minuty]:

Ja kiedyś też miałem przesuw na listwach i zębatkach . Były problemy ale i też maszyna była o wiele mniejsza . Zastosowałem pomysł jaki był w starych radioodbiornikach . Przesuwanie skali od fal . Były tam dwie zębatki , jedna nad drugą . Naciąg luzu pomiędzy zębami a skokiem listwy niwelowany był za pomocą sprężyny . Chyba coś podobnego było lub jest stosowane w starszych tokarkach na przesuwach osi .
    User removed account
    Level 1  
    Gizmoń
    Level 28  
    To, co widać na fotografii (nie można było zrobić zrzutu ekranu?) 3/5 nie ma nic wspólnego ze sztywnością konstrukcji, mechaniką, silnikami. Gdyby w ogóle nie podłączyć maszyny do komputera i uruchomić program, efekt byłby taki sam. Problem można najprawdopodobniej rozwiązać z poziomu G-kodu. Jak, to już niech się autor sam wysili i przeczyta instrukcję do programu, którego używa, skoro w swoim monologu nawet nie raczył pokazać nam (i mi - przez PW) G-kodu na to kółko :P
    MoniTOX
    Level 26  
    rsv6 wrote:
    Tak z lpt. Korzystałem dawniej z mach3 ale ten program nie raz potrafił się zawiesić i materiał był do kosza.

Jeśli wszystko jest dobre - system, konfiguracja to nie ma problemu.
    Mach3 ma ograniczenia, ale też dużo zalet.
    Pisałem pod niego makra i postprocesory. Możliwa dowolna edycja skórek - zrobiłem też taką typowo pod frezarkę z dużym oknem podglądu obrabianego detalu.
    CosteC
    Level 34  
    rsv6 wrote:
    200mm/s^2 przyspieszenie, prędkość 1000mm/s
    Enkodery rozdzielczość 1000p
    Sterowniki ustawione na mikrokrok 2000 na obrót.

Czy dobrze rozumiem, że masz enkoder 1000 impulsów na obrót do silnika który ma 2000 kroków na obrót, - to jak wykryć gubione kroki?
    User removed account
    Level 1  
    zulugula
    Level 17  
    A ja bym zapytał jakie kolega da rade zrobić maksymalne zagłębienie na jeden przejazd, np. 10 mm a potem zmierzyć dokładnie na górze i dole, czy przypadkiem całe wrzeciono się po stożku nie wygina, ale w jednej osi więcej, co by tłumaczyło jajowaty kształt. Choć w sumie napisał że zwiększenie czasów w sterowaniu poprawiło działanie, choć dziwne żeby w nawrocie gubiło tyle samo kroków.
    Gizmoń
    Level 28  
    jjan46557 wrote:
    Gizmoń wrote:
    To, co widać na fotografii (nie można było zrobić zrzutu ekranu?) 3/5 nie ma nic wspólnego ze sztywnością konstrukcji, mechaniką, silnikami.

Ja wyraźnie widzę opory obróbki szczególnie w kontekście "większych przyspieszeń" autora. Na małych prędkościach posuwów kółko mu wychodzi okrągłe.

Autor nie podał wielu potrzebnych informacji, resztę podał chaotycznie, więc każdy może widzieć co innego :) Ja tylko wstawię tutaj taki obrazek, który przed chwilą przygotowałem:
    Są to 3 wykonania tego samego programu, przy czym nawet nie włączałem maszyny. Różnią się dodatkowym parametrem w wykonywanym G-kodzie, który modyfikował domyślne ustawienie LinuxCNC. Celowo nie zrealizowałem idealnego ruchu, bo zakryłby białą ścieżkę zadaną. Jak widać, przy bardzo złym ustawieniu, kółka mogą być nawet kanciaste :) Błąd zwiększa się też wraz z prędkością obróbki - przy małej może być niewidoczny, a przy dużej, w domyślnym trybie pracy, będą dosłownie jaja.
    Do autora: nie robić niczego chaotycznie i na oślep. Przeczytać ze zrozumieniem instrukcję, ogarnąć działanie programu, wtedy najwyżej zapytać jak na stałe zmienić domyślne ustawienie, by go za każdym razem nie wpisywać w kod.
    rsv6
    Level 5  
    Poprawa tych parametrów czasowych poprawiła działanie.
    Poniżej kod
    Koło 70mm
    Frez 6mm
    Prędkość 3000mm/min
    Code: text
    Log in, to see the code
    Gizmoń
    Level 28  
    Cóż rzec? Właśnie tego się spodziewałem - okręgu złożonego z kilku łuków i G64 bez parametru. Co daje samo G64? W rozdziale 14.32 instrukcji przeczytamy: "G64 - without P means to keep the best speed possible, no matter how far away from the programmed point you end up". Krótko mówiąc, maszyna będzie ścinała zakręty, by jak najszybciej dojechać do celu. Ogółem, warto przejrzeć cały 14 rozdział, by wiedzieć co się wrzuca na maszynę.

Jeżeli
    rsv6 wrote:
    Poprawa tych parametrów czasowych poprawiła działanie.

oznacza wyłącznie poprawę okrągłości okręgów, a nie np. jeszcze jakiegoś gubienia kroków, co sugeruje
    rsv6 wrote:
    jak włączę ten sam program jadąc na drugi koniec maszyny trafia w to samo miejsce.

to poleciłbym wrócić do starych ustawień, a G64 zastąpić G61 i sprawdzić co będzie. I sprawdzić co to G61 :)
    rsv6
    Level 5  
    Ale jak zmienić to g61 nmw cambam bez grzebania w kodzie
    Gizmoń
    Level 28  
    rsv6 wrote:
    nmw

?

A zmieniłeś "grzebiąc w kodzie" i sprawdziłeś co to dało?

W CamBam wystarczy ustawić "Velocity mode" na "exact stop" i będzie G61 a nie G64. Czasem jednak lepiej jest jechać na G64, ale z narzuconą, dość niską tolerancją. Można ją dopisać w kodzie, ale można ją też dodać w ustawieniach postprocesora w CamBam: zakładka System -> Post Processors -> LinuxCNC -> wiersz "Velocity mode - constant velocity" zawiera "gołe" G64. Można tam dopisać tolerancję.
    rsv6
    Level 5  
    Mogę prosić o screena w którym miejscu dokładnie to wpisać.?

Dodano po 2 [godziny] 56 [minuty]:

G61 to funkcja dokładne zatrzymanie ? Nie widzę żadnej różnicy.

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

Gdy w kodzie ręcznie próbuje zmienić g64 na g61 Linux wyrzuca błędy o nieprawidłowosciach w programie i nie da się go nawet załadować.