Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Simson S50B2 1977rok - schemat instalacji elektrycznej

asdf465 22 Dec 2021 14:17 591 4
    asdf465
    Level 6  
    Witam,
    posiadam Simsonka takiego jak wspomniany w tytule. Od prawie 20 lat jestem jego drugim właścicielem. Od zawsze miałem w nim problemy z instalacją elektryczną, teraz przy okazji remontu chciałem położyć kompletnie nową instalację elektryczną. Czy posiada ktoś schemat oryginalnej instalacji? Przy zakupie dostałem oryginalną dokumentację techniczną, niestety po tylu latach strach ją dotykać :(
    Drugie pytanie, jak się odbudowuje instalacje takich starych pojazdów? Czy kłaść kompletnie nowe kable, czy może łatać to co jest? A może szukać kompletnie nowych kabli, ale tak, aby były zgodne ze schematową kolorystyką? Jest to moja pierwsza taka odbudowa i w sumie nie wiem jak to zrobić tak, aby było dobrze.
    asdf465
    Level 6  
    Super :) Śliczne dzięki :) A jak radzisz z tymi kolorami? Nie chcę popsuć tego zabytka i nie wiem czy kłaść całkiem nową instalację z odpowiednim opisem, czy może rzeźbić w tym co mam.
    Felini
    Moderator
    Jeżeli traktujesz ten pojazd jako zabytkowy a instalacja wymaga gruntownej naprawy lub wymiany, to warto zrobić zgodnie z oryginałem. Wartość zabytkowych pojazdów (materialna i sentymentalna) jest mocno powiązana z oryginalnymi częściami.
    Jeśli pojazd ma być tylko przywrócony do sprawności, kolory nie mają większego znaczenia. Jednak nawet wtedy warto mieć oryginalną kolorystykę, jeśli korzystasz w czasie naprawy ze schematu przedstawiającego okablowanie w kolorze.

Warto przed wymianą instalacji zrobić dokumentację fotograficzną, pomierzyć i zapisać długość, kolor i przekrój przewodów, miejsca i sposób mocowania wiązek itp.
    W oryginale złącza (konektory) były pewnie zaciskane na przewodach, więc trzeba by mieć dostęp do zaciskarki (praski), aby zrobić to porządnie.