Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór rezystora do bazy tranzystora.

23 Dec 2021 07:47 225 15
 • #1
  User removed account
  Level 1  
 • #2
  LEDówki
  Level 38  
  Poczytaj o wykorzystaniu tranzystora jako klucza. Weź dane katalogowe i sprawdź jaki musi być prąd bazy żeby wprowadzić tranzystor w stan nasycenia. W poradniku na elektrodzie powinny być też wzory do obliczania opornika. Podstawowy to R=U/I. W Twoim wypadku należy wyznaczyć I z danych katalogowych, obliczyć jakie napięcie odłoży się na oporniku i z tego obliczyć opór opornika. Przy okazji gimnastyki można policzyć moc strat w oporniku P=U*I. Robi się to po to, żeby zastosować opornik o odpowiednio dużej mocy.
  Jeśli ktoś ma za Ciebie to policzyć, to musisz podać model tranzystora i schemat układu w jakim będzie pracował.
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  LEDówki
  Level 38  
  No jest tak, ale kolega nie doczytał jak liczy się wzmocnienie dla tranzystora pracującego jako klucz. Ja nie mam pewności czy w układzie kolegi tranzystor pracuje jako klucz czy jako wzmacniacz.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  LEDówki
  Level 38  
  Pomału coś się wyłania z mroków niewiedzy. No to teraz kolega chwyta dokumentację tranzystora i paczy na napięcie CE w stanie nasycenia a i może znajdzie się informacja o wzmocnieniu albo i jakiś wykres.
  I zwróci kolega uwagę na to kto wyprodukował tranzystor. Charakterystyki takich samych modeli różnią się trochę w zależności od producentów.
  Wg First Silicon tranzystor przy maksymalnym prądzie kolektora ma wzmocnienie około 20.
  Poczytaj te artykuły Link i do obliczeń przyjmij wzmocnienie 10. Nie chce mi się pisać dlaczego. Uwierz mi, że będziesz zadowolony. :D
  Podstawowy wzór to R=U/I. Betę masz, prąd bazy dajmy na to 0,8A i potrzeba jeszcze napięcie na bazie. Coś o 6V pisałeś. Od 6V odejmujemy 0,7V napięcia Ube i wychodzi 5.3V. R=5,3V/0,8A=6,625Ω.
  Jeśli prąd bazy jest zbyt duży dla układu sterującego, to użyj układu Darlingtona albo tranzystora MOSFET. Przy tym też są pułapki, że pojemność bramki musi być ładowana dużym prądem, ale na elektrodzie są też rozwiązania tego problemu.
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  LEDówki
  Level 38  
  Bo tak uczą na sstudiach. :)
  Nie czytałeś artykułów, to nie wiesz. Tranzystor jest wrażliwy na wiele czynników - głównie ciepło. Żeby nie było niespodzianek, że w tranzystorze miało się wydzielić 1W mocy, a wydziela się np. 2W, to do obliczeń przyjmuje się wzmocnienie 10. Poczytaj, koledzy wyjaśnili to dokładniej. Ja wszystkiego nie pamiętam. Zwróć uwagę na wpisy użytkowników Trymer01 i jarek_lnx.
  No dobrze popatrz na wykres zatytułowany DC Cureent gain. Masz tam wzmocnienie w temperaturach 25 stopni i prądach kolektora od 0.1 do 10A. Wzmocnienie zmienia się w zależności od prądu kolektora. Do tego te zmiany temperatury, których nie ma na wykresie.
  W załączniku masz tę dokumentację, o które pisałem.
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  LEDówki
  Level 38  
  Przyznasz że 0.8A to mało przy 10A? A jaki prąd kolektora? To zależy od napięcia akumulatora, napięcia Ucesat i oporu odbiornika. Znowu I=U/R. Za U podstawiamy napięcie zasilania minus Ucesat - tyle się odłoży na odbiorniku (oporniku). Jeśli dasz opornik 1k przy zasilaniu 12V, to wzmocnienie tranzystora przy prądzie kolektora 10 będzie znacznie większe niż 10.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  LEDówki
  Level 38  
  Robisz cewkę Tesli, więc od plusa do kolektora tranzystora będzie włączona cewka. Trzeba znać jej parametry.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  LEDówki
  Level 38  
  Cewka ma też indukcyjność. Gdy dojdzie do nasycenia rdzenia cewki, to pozostanie oporność uzwojenia ograniczająca prąd cewki.
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  LEDówki
  Level 38  
  Lampy żarowe (żarówki) są niewybredne co do napięcia zasilania. Żarnik zasilany napięciem stałym lub przemiennym będzie się żarzył i świecił. Znacznie bardziej wybredne są lampy LED (ledówki), które mają mniej lub bardziej skomplikowane zasilacze, które łączy jedna cecha - przystosowanie do pracy z napięciem sinusoidalnym 230V/50Hz. W związku z tym może kolega przerobić przetwornicę, dobierać lampy tak, żeby działały z obecną przetwornicą.