Witam mam tranzystor. Parametry : VCE 120V ICE 8A VBE 6V Hfe 50 Chce go zasilić akumulatorem samochodowym i będzie pracował w cewce Tesli, moje pytanie jaki rezystor dobrać na bazę?
Poczytaj o wykorzystaniu tranzystora jako klucza. Weź dane katalogowe i sprawdź jaki musi być prąd bazy żeby wprowadzić tranzystor w stan nasycenia. W poradniku na elektrodzie powinny być też wzory do obliczania opornika. Podstawowy to R=U/I. W Twoim wypadku należy wyznaczyć I z danych katalogowych, obliczyć jakie napięcie odłoży się na oporniku i z tego obliczyć opór opornika. Przy okazji gimnastyki można policzyć moc strat w oporniku P=U*I. Robi się to po to, żeby zastosować opornik o odpowiednio dużej mocy.
Jeśli ktoś ma za Ciebie to policzyć, to musisz podać model tranzystora i schemat układu w jakim będzie pracował.
A to nie jest tak ze prąd kolektora dzieli się przez wzmocnienie hfe i to co wyjdzie to prąd bazy i do tego prądu liczy się rezystor czyli zasilanie 12v na złączu baza emiter spadnie 0.7v wiec 11,3 podzielić na prąd bazy i wyjdą ohmy rezystora ???
No jest tak, ale kolega nie doczytał jak liczy się wzmocnienie dla tranzystora pracującego jako klucz. Ja nie mam pewności czy w układzie kolegi tranzystor pracuje jako klucz czy jako wzmacniacz.
Pomału coś się wyłania z mroków niewiedzy. No to teraz kolega chwyta dokumentację tranzystora i paczy na napięcie CE w stanie nasycenia a i może znajdzie się informacja o wzmocnieniu albo i jakiś wykres.
I zwróci kolega uwagę na to kto wyprodukował tranzystor. Charakterystyki takich samych modeli różnią się trochę w zależności od producentów.
Wg First Silicon tranzystor przy maksymalnym prądzie kolektora ma wzmocnienie około 20.
Poczytaj te artykuły Link i do obliczeń przyjmij wzmocnienie 10. Nie chce mi się pisać dlaczego. Uwierz mi, że będziesz zadowolony. Podstawowy wzór to R=U/I. Betę masz, prąd bazy dajmy na to 0,8A i potrzeba jeszcze napięcie na bazie. Coś o 6V pisałeś. Od 6V odejmujemy 0,7V napięcia Ube i wychodzi 5.3V. R=5,3V/0,8A=6,625Ω.
Jeśli prąd bazy jest zbyt duży dla układu sterującego, to użyj układu Darlingtona albo tranzystora MOSFET. Przy tym też są pułapki, że pojemność bramki musi być ładowana dużym prądem, ale na elektrodzie są też rozwiązania tego problemu.
Bo tak uczą na sstudiach. Nie czytałeś artykułów, to nie wiesz. Tranzystor jest wrażliwy na wiele czynników - głównie ciepło. Żeby nie było niespodzianek, że w tranzystorze miało się wydzielić 1W mocy, a wydziela się np. 2W, to do obliczeń przyjmuje się wzmocnienie 10. Poczytaj, koledzy wyjaśnili to dokładniej. Ja wszystkiego nie pamiętam. Zwróć uwagę na wpisy użytkowników Trymer01 i jarek_lnx.
No dobrze popatrz na wykres zatytułowany DC Cureent gain. Masz tam wzmocnienie w temperaturach 25 stopni i prądach kolektora od 0.1 do 10A. Wzmocnienie zmienia się w zależności od prądu kolektora. Do tego te zmiany temperatury, których nie ma na wykresie.
W załączniku masz tę dokumentację, o które pisałem.
No widzę właśnie ze przy 10A wzmocnienie jest nawet poniżej 10 tylko teraz kierując się tym skąd mam wiedzieć ile prądu popłynie z akumulatora na kolektor ? Wszędzie piszą ze mały prąd bazy steruje prądem kolektora
Przyznasz że 0.8A to mało przy 10A? A jaki prąd kolektora? To zależy od napięcia akumulatora, napięcia Ucesat i oporu odbiornika. Znowu I=U/R. Za U podstawiamy napięcie zasilania minus Ucesat - tyle się odłoży na odbiorniku (oporniku). Jeśli dasz opornik 1k przy zasilaniu 12V, to wzmocnienie tranzystora przy prądzie kolektora 10 będzie znacznie większe niż 10.
Zrobiłem cewkę tesli i działa fajnie zapala żarówki z 20cm i układ na same baterie. Zrobiłem tez przetwornice i niektóre żarówki świecą dobrze a niektóre migają wiec pytanie jak to obejść ?
Lampy żarowe (żarówki) są niewybredne co do napięcia zasilania. Żarnik zasilany napięciem stałym lub przemiennym będzie się żarzył i świecił. Znacznie bardziej wybredne są lampy LED (ledówki), które mają mniej lub bardziej skomplikowane zasilacze, które łączy jedna cecha - przystosowanie do pracy z napięciem sinusoidalnym 230V/50Hz. W związku z tym może kolega przerobić przetwornicę, dobierać lampy tak, żeby działały z obecną przetwornicą.