Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tv Syriusz / Elemis - Proszek z kondensatora

davero 23 Dec 2021 21:59 1050 38
    davero
    Level 7  
    Witam
    Podczas oglądania puścił kondensator. One są od zasilania? Wyłączyłem tv cały czas normalnie działał. Produkują jeszcze takie czy trzeba zamienniki?
    Tv Syriusz / Elemis - Proszek z kondensatora Tv Syriusz / Elemis - Proszek z kondensatora Tv Syriusz / Elemis - Proszek z kondensatora
    DiZMar
    Level 43  
    Który? Co wcześniej trzymał, że puścił?
    davero
    Level 7  
    Widać na kineskopie proszek. Tv dostałem. Od pierwszego właściciela. Zapewne nie działał kilka lat. Puściłem film i po 20m usłyszałem syczenie. Wyłączyłem tv. Proszek jest z dużej elwy.
    LEDówki
    Level 35  
    Elwa nie istnieje od dawna, więc trzeba szukać zamienniki. Kondensator 220uF/400V powinien być dostępny. Telewizor zasyczał i coś więcej wydarzyło się? Kolega mierzył napięcie zasilania stopnia końcowego linii? Są nieprawidłowości w innych napięciach? Obserwował kolega w ciemności przewód WN i powielacz oraz cewkę WN? Syk jest charakterystyczny dla przebicia izolacji w obwodzie WN. Zdarzają się inne usterki, ale przypadkowa osoba z ulicy może sobie nie poradzić z naprawą nadzorowaną zdalnie.
    Proszek wydobywający się z kondensatora to coś nieprawdopodobnego.
    DiZMar
    Level 43  
    davero wrote:
    usłyszałem syczenie. Wyłączyłem tv. Proszek jest z dużej elwy.

Co ma syczenie do tego proszku? Jakieś pomiary może byś wykonał. Właściwie co się teraz dzieje? Masz wartości napisane. Chcesz to wymieniaj ale to niczego nie zmieni.

Dodano po 2 [minuty]:

LEDówki wrote:
    Proszek wydobywający się z kondensatora to coś nieprawdopodobnego.

Takie naloty wokół nich były.
    davero
    Level 7  
    Nie obserwowałem. Będę musiał oddać do zakładu. Co do proszku to normalne. Taki sam objaw miałem w Jowiszu tam puściły małe kondensatory od rozmagnesowywania kineskopu.
    DiZMar
    Level 43  
    davero wrote:
    Taki sam objaw miałem w Jowiszu tam puściły małe kondensatory od rozmagnesowywania kineskopu.

Toś palnął jak łysy grzywką o parapet: kondensatory od rozmagnesowywania kineskopu To się nadaje tylko tutaj.
    davero
    Level 7  
    DiZMar wrote:
    davero wrote:
    Taki sam objaw miałem w Jowiszu tam puściły małe kondensatory od rozmagnesowywania kineskopu.

Toś palnął jak łysy grzywką o parapet: kondensatory od rozmagnesowywania kineskopu To się nadaje tylko tutaj.

No ale dlaczego od razu toś palnął i się nadaję tutaj ... może merytorycznie wytłumacz ?. Być może źle zrozumiałem człowieka, który je wymieniał. Powiedział że one nie muszą być jeśli dobrze pamiętam. To było kilka lat temu. Jako jedyny pomógł i sprawdził go. Nikt nie chciał w zasadzie wymienić zużutych kondów na nowe. każdy nie chciał znac jowisza. Do dziś jest w kolekcji i jest przepalany co jakiś czas maksymalnie 40m. U mnie w domu jest napięcie w granicach 240v to dużo dla starych urządzeń. Często zbijam włączając mocny 2kw nawiew. Nie jeden kondensator w zasilaniu wyleciał na różnych urządzeniach. po prostu wiek. Tv Syriusz / Elemis - Proszek z kondensatora Były dwa i poleciały , cały TV był w proszku.
    TV był w stanie idealnym bez płytki PAL, Cudem udało mi się dostać płykę philipsa. wlutowałem kolor jest. Gośc w serwisie wymienił mi na nowe elektrolity.

Wracając do tematu to pytałem czy te duże są od zasilania bo jowisz też ma, ale tam nic nie rozszczelnia sie teraz, a jest starszy o 11 lat.
    W tej chwili po podłączeniu TV mrówki"" na ekranie zrobiły się koloru fioletowego, tył nie syczy już, ale słychac nie wiem czy to kineskop?. mam nagrany film jak będę mial szybszy internet to wrzucę film.

Prosiłbym zamiast wyśmiewania bo to słabe jest na prawdę. odpowiadać merytorycznie jak kolega wyżej. Proste rzeczy jak wymianę elektrolitu zrobię sam, usterki już nie zdiagnozuje.
    DiZMar
    Level 43  
    davero wrote:
    No ale dlaczego od razu toś palnął i się nadaję tutaj ... może merytorycznie wytłumacz ?

Dlatego, że w układzie rozmagnesowania kineskopu nie ma kondensatora to po pierwsze. Po drugie kondensator ze zdjęcia pracuje w filtrze przeciwzakłóceniowym i bez niego sprzęt działać może normalnie. Jedynie może ale nie musi zakłócać urządzenia obok.
    Wesołych Świąt!!!
    LEDówki
    Level 35  
    Czerwony kondensator ze zdjęcia ma na obudowie nadrukowany typ KSPpz-3. Oznacza on Kondensator polipropylenowy przeciwzakłóceniowy. To białe coś na obudowie z pewnością nie wyciekło z jego wnętrza, bo to kondensator suchy. Kondensator elektrolityczny ma w sobie elektrolit i materiał, który go utrzymuje przy okładzinach kondensatora. Zazwyczaj elektrolit ucieka gdzieś przy nogach kondensatora. Jeśli dojdzie do rozerwania kondensatora elektrolitycznego to wkoło niego pełno jest takich kłaków. W płytce zostaje gumowe uszczelnienie z nogami a obudowa (kapsel) odlatuje gdzieś w pobliże.
    Nowsze kondensatory mają nacięcia na obudowie i jeśli dojdzie do przegrzania kondensatora to obudowa pęka w miejscu nacięć. Bardzo często pęka trochę i przy nacięciu jest biała plamka.
    W zasadzie w urządzeniu elektronicznym może się zepsuć wszystko. Jedne elementy psują się częściej, inne rzadziej. To zależy głownie od sposobu wykorzystania elementu. Jak ktoś naprawiał telewizory to prawie od razu wychwyci usterkę i tylko wykona pomiary by upewnić się co do swoich przewidywań.
    Kondensatory są dostępne w TME. Cena 31zł. W innych sklepach też nie ma z tym problemu Link. Trudne do zakupu będą elementy, których się dzisiaj nie używa.
    maksar
    Level 30  
    LEDówki wrote:
    To białe coś na obudowie z pewnością nie wyciekło z jego wnętrza,

Widać mało tego robiłeś, z jego wnętrza to pochodzi. :D
    LEDówki
    Level 35  
    Jeśli tak jest, to kondensator jest do wymiany.
    davero
    Level 7  
    Odnośnie tego czerwonego kondensatora na moich oczach bo miałem otwartego Jowisza wybuchły dwa TV był cały w proszku. Wiem, że kondensatory wylewają mam sporo sprzętu z tamtej epokii i np. tyczy się to commodore amiga 600 1200 cd32 tam leją przegryzając ścieżki, że często trzeba je odbudowywać nie mając pewnoście, że za rok czy dwa elektrolit dalej nie wyżre scieżek. Odnoście TV w Sony były wylane co rzucało między innymi że jeden głośnik nie działał. W odtwarzaczu CD po wylaniu kondensatorów odtwarzacz nie umiał szukać utworów tylko mielił w miejscu. Kompleksowo wymieniona została całośc , zrobione pomiary lasera itd i wszystko wróciło do normy. Wracając do tematu TV chodził u mnie okolo 20m po czym zaczęło sie syczenie, wyłączyłem TV. W tej chwili obraz jest nieco fioletowy , ale TV włączyłem tylko na 2 3m. Podejrzewam, ze przy dłuższym zbliżeniu z 240v poleciał by dalej proszek dlatego pytałem czy one nie są od zasilania.

Tv Syriusz / Elemis - Proszek z kondensatora. Tutaj druga płytka od Jowisza, którego dostałem na części jesli dobrze pamiętam to ja miałem czerwone w tym miejscu. Co do zakładów RTV coraz mniej chce przyjmnowac TV kineskopowe, w Krakowie prawie żaden, łatwiej im robić LCEDEKI przynajmniej są na bieżąco w usterkach, a nie grzebanie w pamięci czy szukanie schematów. OK zaraz dołącze jeszcze video jak teraz pracuje Syriusz 506 po włączeniu.
    LEDówki
    Level 35  
    NIe dziw się. Części mało, w szkołach nie uczą jak działa taki stary telewizor, bo nikomu to do pracy nie będzie potrzebne. Naprawiają takie starocia tylko ci, którzy spędzili przy ich naprawach trochę czasu, dzięki czemu mają doświadczenie.
    maksar
    Level 30  
    davero wrote:
    Tak teraz wygląda praca po załączeniu. Nadmiar fioletu po wystrzale dużej elwy. Sprzęt zimny długo nie testowałem zapewne poleciałby dalej po nagrzaniu

Masz jakieś pojęcie w naprawach, czy tylko tak zgadujesz?
    Użyj żarówki i sprawdz napięcia.
    davero
    Level 7  
    Jednak oddam do zakladu. Nie będę eksperymentował na zabytku jak się nie znam. Sama wymiana konda pewnie tutaj nie pomoże. Dzięki wszystkim za pomoc. Wesołych świąt.
    grzesiekw12
    Level 21  
    Wylutuj tego czerwonego mifleksa, wymień bezpiecznik i po kłopocie. Można zrobić ten kondensator na drutach z 3 pojedynczych. Co do tego proszku to powiem ci że zawiera naftalen. Jak kondensator dostaje upływu na okładzinach to się tak rozgrzewa że się zalewa gotuje i rozwala kubeczek. Tak że powąchaj to co się osadziło na szkle, powinno mieć charakterystyczny zapach. Dodam że kiedyś te kondensatory to była zmora, bo jak popracowały kilka lat to się zaczynały gotować. Tak było w telewizorach, tak było w agd - tyle że tam ten kondensator był zatapiany na kablach. Słaba jakość.
    davero
    Level 7  
    Rozsadziło szara elwe ta duża. Wydaje mi się że tak mało proszku jest ponieważ wył. Tv. Po 20m poszła. Później jak włączyłem tv był zimny i tylko nagrałem video. Obraz wchodzi teraz w fiolet. Całkiem możliwe że po nagrzaniu leciało by ich więcej.
    grzesiekw12
    Level 21  
    Fioletowy obraz to możesz mieć od tego że jak wyjmowałeś płytę żeby wyciągnąć ten nieszczęsny kondensator co wykipiał to poruszałeś nią i coś nie łączy. A najczęściej nie łączyły tam..... utlenione PR-ki (potencjometry regulacyjne). Weź go nagrzej i postukaj w płytkę kineskopu i znajdujące się na niej PR-ki. Najlepiej jeszcze poznacz pozycje ślizgacza flamastrem i lekko porusz nimi. Aaa i od kolorów są jeszcze na module dekodera
    davero
    Level 7  
    Dzięki za radę, ale oddam do serwisu. Nie wyjmowałem płyty. Tylko poczyściłem kurz.
    DiZMar
    Level 43  
    Ten kondensator nie jest przycxyną niebieskiego obrazu.
    cyruss
    Level 30  
    Wszystkie znane mi w Krakowie serwisy RTV już nie istnieją. Nawet mnie już się nie chce w to bawić. Bo kto teraz chce naprawić kineskopowy TV.,.
    KSPpz-3 tak miały. Pękały, czasem nawet z hukiem i błyskiem, wyłaził z nich stopiony polipropylen. Kondensatory polipropylenowe mają właściwość samoleczenia, w razie przebicia wytapia się w tym miejscu dziura i kondensator działa dalej tylko z ciut mniejszą pojemnością. Do czasu. Albo straci w końcu znaczną część pojemności albo się zagotuje i wytopi. Tak się dzieje i w przeciwzakłóceniowych i w kondensatorach antystroboskopowych w oprawach świetlówkowych. Efekt starzenia materiału + obecność w sieci wysokich harmonicznych których w czasach ich młodości nie było. Wymiana na taki sam wg mnie bez sensu. Albo wylutować i liczyć się z zakłócaniem sąsiadom odbioru na falach długich albo zastąpić trzema współczesnymi.
    Twój Syriusz stał długo w wilgoci - widać korozję na denku dużych elektrolitów. Przed włączeniem należało go przez parę tygodni wysuszyć w pomieszczeniu o małej wilgotności powietrza. Syczeć może cokolwiek, zwłaszcza w obwodach wn. Syczeć mógł też grzejący się i tracący hermetyczność elektrolit - stał wiele lat bez napięcia więc się rozformował z wiadomym skutkiem.
    davero
    Level 7  
    Tv stał w domu. Babcia sprzedającego była jedynym właścicielem, ale mieszkala w starym domu wiec mogła być tam wilgoc. Babci nie ma domu już a koleś pozbywał się rodzinnych gratów. Tv stał u niego w nowym domu
    a na olx był wystawiony jakiś czas. NIe wysyłał a powiedziałem że przyjadę wiec przytrzymał go dla mnie. 400km przejechałem po ten model ;). Stan wizualny i pilota jak nowy. Dzis to ju nie spotykane jak są to zwykle mocno zniszczone. Taki sam wiz mam jowisza jak nowy. Już nic nie syczy, syczało jak wylewał się kondensator. Obraz niebieskawy możliwe że przy czyszczeniu coś dotknąłem.
    DiZMar
    Level 43  
    davero wrote:
    400km przejechałem po ten model

Jeżeli aż tak Ci zależało? Powtarzam. Ten kondensator nie wpływa na niebieskość (fiolet) ekranu TV.
    davero wrote:
    Podczas oglądania puścił kondensator.

Dalej brak odpowiedzi:
    DiZMar wrote:
    Który? Co wcześniej trzymał, że puścił?
    davero
    Level 7  
    Przecież masz zdjęcie dużej elwy i rozprysk na kineskop.
    cyruss
    Level 30  
    Nie mam przekonania czy obsikany kineskop to wina tego elektrolita 200u/350V. W nich zwykle przy problemach puszczał wentyl (ten gumowy koreczek w denku), wyskakiwał i sikało w górę, albo przy większych problemach odstrzeliwało cały aluminiowy korpus. No chyba ze wentyla nie odstrzeliło tylko sikało bokiem i do tego w bok co jest mało prawdopodobne. A może te ślady są starsze, po wcześniejszych problemach. A może to efekt awarii innego elementu, np. jakiegoś kondensatora foliowego.
    Być może to co biorę za ślady korozji to właśnie coś natryśniętego. Zbyt marne fotki i pod takim kątem że nie widać tego dokładnie.
    Jedno jest pewne: ten elektrolit musi być podmieniony na taki o większym napięciu - 400 albo i 450 V, 350V to bardzo na styk przy 230V w sieci. Dziwię się bo w Jowiszach był na 385 V, być może oszczędności u producenta.
    Fiolet na ekranie to raczej wina starzejącego się kineskopu ale tego nie stwierdzisz bez pomiaru stosownym miernikiem.
    Zacząć trzeba - jak zwykle - od doprowadzenia do porządku zasilania a potem dopiero głowić się nad resztą.
    davero
    Level 7  
    Dlatego go oddam do serwisu. Po włączeniu było ok żadnego fioletu. Miałem kiedyś panasonica on po włączeniu kilka sekund był fioletowy i dochodził do siebie.
    wwwsokol
    Level 24  
    Podejrzewam, że przestało działać rozmagnesowanie kineskopu i stąd dziwne kolory. Obejrzyj okolice pozystora, on się dość mocno grzeje.
    DiZMar
    Level 43  
    wwwsokol wrote:
    Podejrzewam, że przestało działać rozmagnesowanie kineskopu i stąd dziwne kolory. Obejrzyj okolice pozystora, on się dość mocno grzeje.

Autor prawie półtora miesiąca nie zagląda na forum.
    Tv Syriusz / Elemis - Proszek z kondensatora
    Zapewne średnio go interesuje temat. Nie pochwalił się efektem naprawy w serwisie.
    #28 26 Gru 2021 17:04
    davero wrote:
    Dlatego go oddam do serwisu.