Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Vaillant ecoTEC plus samoczynna procedura realizowana przez kocioł

kazzmij 24 Dec 2021 09:45 375 1
    kazzmij
    Level 12  
    Latem wymieniłem starą grawitacyjną instalację c.o. z kopciuchem, na całkowicie nową z grzejnikami panelowymi i kotłem Vaillant ecoTEC plus VCW 26CS. Kotłem steruje regulator pokojowy sensoHOME VRT 380f. Dom prawie stuletni, o pow 105 m2, nieocieplony, ale z wymienioną stolarką na plastikową trzyszybową. W instalacji wyłącznie grzejniki, mocno przewymiarowane, policzone do oddawania 11.6 kW przy parametrach zasilania 50/40/20.
    System pracuje bardzo ładnie, przy temperaturach zewnętrznych około zera kocioł pracuje praktycznie w trybie ciągłym, oddając około 3 kW i zużywając 6 - 7 m3 gazu na dobę.
    Natomiast zastanawia mnie procedura, którą kocioł realizuje samoczynnie. Mianowicie co 5.5 godziny kocioł wyłącza palnik, cyrkuluje około 5 min, następnie włącza palnik i grzeje ze stosunkowo wysoką modulacją (mniej więcej 50 - 80%) przez minutę. Trudno określić jaką temperaturę w tym czasie osiąga, ale kiedyś widziałem ponad 60 stopni na wyświetlaczu (normalnie temperatura zasilania waha się od 30 do 40 stopni). Następnie kocioł wyłącza grzanie, cyrkuluje przez jakieś 8 - 10 min, po czym wraca do normalnej pracy.
    Skąd się ten "szalony Ivan" bierze i jaki jest jego cel?
    Inne kotły kondensacyjne też tak mają?
    Najpierw myślałem, że to jakiś problem z kotłem/regulatorem, ale zaprzecza temu powtarzalność całej procedury. Szczególnie to widać w nocy, kiedy nie ma zakłóceń od poboru cwu czy ogrzewania przez słońce. Mam rejestrację temperatur instalacji co 5 min i te procedury są jedynymi przerwami w pracy i można wg nich regulować zegarki.
    kazzmij
    Level 12  
    Czołem,
    Kwestia rozwiązana, może to się kiedyś komuś przyda.
    Prawie rok temu pytałem o dziwne zachowanie kotła, ale jak widać wielkiego odzewu nie było.
    Również od serwisanta (przeglądającego kocioł po roku eksploatacji) nic się nie dowiedziałem.
    Ale ostatnio przeglądałem akurat ekran z wyświetlonym kodem stanu, kiedy kocioł wszedł w tą swoją procedurę.
    I na parędziesiąt sekund pojawił się kod S009 - co wg tabeli oznacza:
    "Tryb ogrzewania jest aktywny, a urządzenie wykonuje automatyczną adaptację wahań elektrody regulacyjnej, aby skompensować starzenie elektrody".
    Czyli ten typ tak ma i jest to jego standardowe zachowanie.