Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Z dysku zniknęły pliki, nie mogę go otworzyć.

matix72001 24 Dec 2021 20:18 333 8
 • #1
  matix72001
  Level 13  
  Witam, nie wiem gdzie mogę uzyskać pomoc, więc chciałbym zaczerpnąć opinii tutaj.

  Posiadam dysk twardy Toshiba E300 3TB (HDWA130), którego używam praktycznie cały czas włączony jako serwer plików. Czasami używam go w komputerze jako magazyn danych do przesyłania plików i kopii zapasowych do chmury. Miałem na nich zapisane ponad 2 TB danych. Dysk działał bez problemu, do momentu aż któregoś wieczoru przy próbie otworzenia dowolnego katalogu na dysku wyskoczył błąd o nieczytelnej strukturze danych dysku. System zaproponował sprawdzenie dysku, więc to zrobiłem, lecz w wyniku tego działania partycja z danymi znikła i pojawia się jako pusty dysk z opcją formatowania, którego nie chce formatować. Sprawdziłem SMART oraz skan sektorów, i wygląda na to że dysk nie jest uszkodzony. Czy jest jakiś sposób na przywrócenie partycji i dysku do działania sprzed wystąpieniem tego problemu? Szczególnie zależy mi na danych, więc nie wiem co mam z robić dalej.

  Z góry dziękuje za pomoc i wyrozumiałość.

  Z dysku zniknęły pliki, nie mogę go otworzyć.Z dysku zniknęły pliki, nie mogę go otworzyć.Z dysku zniknęły pliki, nie mogę go otworzyć. Z dysku zniknęły pliki, nie mogę go otworzyć.
 • #2
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Pokaż screen z DMDE z widoku okna partycje, po wyborze tego dysku z urządzeń fizycznych. Poza tym SMART jest niekompletny. Jeśli chkdsk przeszedł do działania to pewnie trzeba będzie wykonać pełny skan w DMDE w obszarze tej partycji i odzyskać na inny dysk te dane z poziomu np. DMDE. Tak może uda się coś zdziałać, bo widać, że na screenie chkdsk na szczęście się nie uruchomił.
 • #3
  matix72001
  Level 13  
  Zrobiłem skan w DMDE i sytuacja wygląda mniej więcej tak. Nie wiem czy o to chodziło. Po wybraniu dysku wyskakuje błąd.

  Z dysku zniknęły pliki, nie mogę go otworzyć. Z dysku zniknęły pliki, nie mogę go otworzyć.

  Zrobiłem też test SMART innymi programami Victoria i Crystal Disk Info na wszelki wypadek.

  Z dysku zniknęły pliki, nie mogę go otworzyć. Z dysku zniknęły pliki, nie mogę go otworzyć.
 • #4
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Nie ma screenu z okna partycje, zamieść też 100 pierwszych sektorów $MFT, zobaczymy jak to wygląda.
 • #5
  matix72001
  Level 13  
  Z dysku zniknęły pliki, nie mogę go otworzyć. Z dysku zniknęły pliki, nie mogę go otworzyć. Z dysku zniknęły pliki, nie mogę go otworzyć.

  Nie używałem programu DMDE jako tako, nie bardzo wiem gdzie co jest, coś tam poklikałem i znalazłem okno partycje, nie wiem czy o to chodzi... Okno z partycjami uruchomiłem przed i po załadowaniu logów z pełnego skanowania.

  Skopiowałem pierwsze 100 sektorów do pliku i załączam je poniżej. Nie bardzo wiem czy dobrze to zrobiłem, po prostu wszedłem w opcję "Kopiuj sektory" i eksportowałem to do pliku. Pierwszy plik to eksport sektorów przed załadowaniem logów z pełnego skanowania. Drugi plik jest po eksporcie sektorów po zamontowaniu logów z pełnego skanowania. Wrzucę też i te logi.

  dev1_lba4..00.bin Download (50.5 kB) dev1_lba..1.bin Download (50.5 kB) fullsc..zip Download (2.94 MB)
 • #6
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Nie dałeś 50 sektorów $MFT tylko początku partycji. Jak klikniesz na utraconą partycję po lewej masz trzy interesujące Cię dane z boot sektora -Hidden sectors (tj. numer sektora początkowego - to już wiemy, jest to 40), sectors per cluster (liczba sektorów na klaster) oraz $MFT start cluster (tj. klaster początkowy $MFT). Mnożysz początkowy klaster $MFT razy liczbę sektorów na klaster i dodajesz do tego sektor początkowy. Wynikiem jest sektor dysku w adresacji LBA gdzie znajdować winien się początek $MFT. Od tego sektora kopiujesz w taki sam sposób jak załączone pliki 50 kolejnych sektorów.
 • Helpful post
  #8
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Uszkodzeniu/przesunięciu uległo co najmniej pierwsze 40 rekordów $MFT, w tym brak jest tego najważniejszego, czyli rekordu 0 opisującego plik $MFT. Można jeszcze próbować szukać go w $LogFile lub na partycji, ale jeśli go nigdzie tam nie ma odbudowa taka może być bardzo czasochłonna, nie wiem także, czy nie ma większej liczby uszkodzeń. Jeśli tego rekordu nigdzie nie ma to możesz odzyskiwać z wyników pełnego skanu dane na inne urządzenie, możesz też podjąć próbę znalezienia wszystkich rekordów $MFT i odtworzenia tego rekordu na postawie posiadanych informacji. Poza tym widać, że to nie pierwsza taka sytuacja, zdarzało się to już wcześniej: 7 marca 2021, 6 lipca 2021 i chociażby 2 września 2021.
 • #9
  matix72001
  Level 13  
  Ok, w każdym razie dziękuję za pomoc w ustaleniu przyczyny niedziałającego dysku. Nie mam już ochoty bawić się z naprawą, więc odzyskam dane i skopiuje je na drugi nośni za pomocą DMDE. Pozdrawiam