Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niebezpieczna konstrukcja kuchenki gazowej Esmaltec (brazylijska) model .

klet 24 Dec 2021 23:18 159 2
    klet
    Level 9  
    Odkryłem pewną dziwny detal w konstrukcji mojej kuchenki i wydało mi się to niebezpieczne. Chciałbym się dowiedzieć, co mi grozi.
    W piekarniku palnik ma kształt mocno wydłużonej litery U i zasilany jest gazem z obu końców, natomiast zarówno iskrownik, jak i czujnik płomienia umieszczone są obok siebie na jednym końcu palnika, więc nie gwarantuje to odcięcia gazu, gdy palnik zapali się tylko obok iskrownika. Normalnie płomień widoczny jest jedynie przez dziurkę po środku palnika, ale gdy zdjąłem dno piekarnika aby wyczyścić odkryłem tę dziwną konstrukcję. Kilka razy zapaliłem palnik i zauważyłem, że płomień dość powoli przeskakuje z dziurki na dziurkę i czasami trwa to chwilę, aż cały palnik się zapali. Kilka razy jednak palnik pozostał zapalony tylko częściowo. Widziałem to, bo zdjąłem blaszane dno piekarnika, ale jak zwykły użytkownik miałby to normalnie zauważyć?
    Pytanie brzmi: co się wówczas może stać? Ciasto się piecze, a palnik pali się tylko do połowy. Czy piekarnik w pewnym momencie eksploduje? Czy ten niespalony gaz gdzieś tam sobie ucieka razem ze spalinami (do wnętrza kuchni?) i nic złego stać się nie może? A może gaz zebrany w piekarniku wybuchnie w momencie otwarcia drzwiczek, kiedy do środka dostanie się powietrze? Czy były jakieś próby, obserwacje?
    Czy moja leciwa już kuchenka spełnia normy bezpieczeństwa, czy dzisiejsze normy
    wykluczałyby taką konstrukcję?

madamsz1
    Level 39  
    Daj jakieś zdjęcie tego zasilania, bo już dawno nie widziałem kuchenki gazowej :) w środku piekarnika, ale o ile dobrze pamiętam zawsze było zasilanie w jednym punkcie - jedna dysza.
    klet
    Level 9  
    Zdjęcia wrzucić nie mogę, bo jestem jakieś 100 km od domu z tą kuchenką, ale mój palnik jest blaszany z dwóch połówek, a brzegi tych połówek są pofałdowane i zgrzane, coś jak pierogi. Takie palniki stosuje się również w grillach gazowych. Problemem jest raczej umiejscowienie czujnika płomienia n jednym końcu tego U razem z iskrownikiem. Wystarczy, że płomień wychodzi tylko z pierwszej dyszy, a z pozostałych ulatnia się gaz i już czujnik twierdzi, że wszystko się pięknie pali i podtrzymuje włączony gaz.