Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Po co topnik przy rozlutowaniu

mobo 25 Dec 2021 11:41 1068 13
 • #1
  mobo
  Level 12  
  Na filmikach z lutowaniem i rozlutowaniem widzę że ludzie dają topnik do rozlutowania. I tu moje pytanie po co ten topnik jak chcę tylko coś rozlutować bo ja nigdy nie dawałem.
 • #2
  emateusz
  Level 10  
  Sama nazwa sugeruje Topnik do lepszego rozmiękczenia cyny która trzyma dany element, jest szybsze i nie powoduje uszkodzenia pada na która mogła by zostać cyna i go uszkodzić przy wyjmowaniu danego elementu, a tym samym późniejszy lepszy styk montowanego elementu.
 • Helpful post
  #3
  Aress124
  Level 25  
  Jak używa się rozlutownicy to można zauważyć, że jak się odsysa cynę to zostają resztki wokół pól lutowniczych a jak dodasz topnika to cyna lepiej się roztapia i łatwiej odessać tak żeby nic nie zostało.
 • #4
  mobo
  Level 12  
  Co ma topnik do rozmiękczania cyny? Z tego co wiem to zależy od temperatury. A topnik jak rozumiem jest po to żeby lepiej wiązała cyna z polem lutowniczym.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Aress124 ok rozumiem

  Dodano po 1 [minuty]:

  A i takie pytanie jaką zwykle topniki mają temperaturę wrzenia? Bo jak wiemy z fizyki nie podgrzejemy powyżej temperatury wrzenia.
 • #5
  CYRUS2
  Level 43  
  emateusz wrote:
  Sama nazwa sugeruje Topnik do lepszego rozmiękczenia cyny .
  Do rozmiękczenia cyny - nie służy.

  Lutownica nagrzewa punktowo - nagrzewa tylko miejsce styku
  Topnik przy rozlutowaniu rozprowadza ciepło po całym punkcie lutowniczym.
  mobo wrote:
  A i takie pytanie jaką zwykle topniki mają temperaturę wrzenia ?
  Co to są zwykłe topniki ?
 • #6
  jarek_lnx
  Level 43  
  Dodaje się nie tylko topnik ale i świeżej cyny jak potrzeba. Jeśli stara utleniona z wierzchu cyna źle płynie, trudno rozlutowywać - powstaje coś podobnego jak kożuchy w mleku i topnik to usuwa.
  Temperatura topnienia się nie zmieni, topnik też niczego nie rozmiękcza.

  Dodano po 14 [minuty]:

  mobo wrote:
  I tu moje pytanie po co ten topnik jak chcę tylko coś rozlutować bo ja nigdy nie dawałem.
  Jeśli płytka jest czysta i dobrze się lutuje/rozlutowuje nie ma potrzeby.
 • #7
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  jarek_lnx wrote:
  Dodaje się nie tylko topnik ale i świeżej cyny jak potrzeba. Jeśli stara utleniona z wierzchu cyna źle płynie, trudno rozlutowywać - powstaje coś podobnego jak kożuchy w mleku i topnik to usuwa.
  Temperatura topnienia się nie zmieni, topnik też niczego nie rozmiękcza.
  ...


  Poza tym, dodanie stopu Sn60/Pb40 zmniejsza temperaturę topnienia lutowia bezołowiowego i razem z topnikiem czyni wylutowanie łatwym i przyjemnym. :-)
 • #8
  piotrkol7
  Level 39  
  Coś panowie błądzicie.
  Topnik faktycznie pomaga rozprowadzać ciepło, ale...

  mobo wrote:
  Bo jak wiemy z fizyki nie podgrzejemy powyżej temperatury wrzenia

  To wróć na lekcje fizyki ;) Przy dobrze dobranej temperaturze topnik lekko paruje, ale pamiętaj, że przy ogrzewaniu punktowym ciecz (ciało) nie będzie miało równej temperatury w całej objętości. Gdy za bardzo odparuje, po prostu dolewa się topnika w razie potrzeby.

  Głównym zadaniem topnika jest zmniejszenie napięcia powierzchniowego cyny - dzięki czemu cyna lepiej płynie.
 • #9
  yogi009
  Level 43  
  I - kontynuując wypowiedź przedpiścy - skoro cyna poczęstowana topnikiem ma mniejsze napięcie powierzchniowe (przy okazji nieco niższą temperaturę topnienia) oraz lepiej "płynie", prościej jest taką cyną zebrać grotem, albo zachęcić do przepłynięcia z punktu lutowniczego np. do miedzianej plecionki służącej do "odsysania" cyny z pól lutowniczych. Obecne unijne g..no nazywane cyną bezołowiową nie dość, że jest nie mniej szkodliwe (popatrzcie, jakiej chemii trzeba użyć, żeby to chciało się topić w temperaturze akceptowanej przez lutowane elementy dyskretne), to jeszcze nie spełnia swoich zadań tak dobrze, jak stara cyna z dodatkiem ołowiu. Taki dodatek sprawia, że lutowie jest elastyczniejsze i nie pęka przy byle wibracji, czy zmianach temperatury. Zimne luty to zmora dzisiejszej elektroniki. Dlatego podczas rozlutowywania takich punktów dodajemy (jak napisał wyżej kolega) zdecydowaną ilość świeżej cyny ołowiowej, co pozwala uzyskać lutowie chętniej poddające się obróbce cieplnej. Chronimy w ten sposób elementy (o ile można je ponownie użyć) oraz - przede wszystkim - delikatne ścieżki i pola lutownicze przed przegrzaniem.
 • #10
  zbich70
  Level 43  
  piotrkol7 wrote:
  Głównym zadaniem topnika jest zmniejszenie napięcia powierzchniowego cyny - dzięki czemu cyna lepiej płynie.
  Dokładnie, przez redukcję napięcia powierzchniowego polepsza się nawilżenie, przez co podczas lutowania cyna łatwiej się rozpływa i wypełnia pole lutownicze, przy rozlutowaniu łatwiej daje się odessać.
 • Helpful post
  #11
  60jarek
  Level 27  
  mobo wrote:
  mają temperaturę wrzenia?

  Z tą temperaturą to nie jest tak jak myślisz, topnik sam w zależności od tego co zawiera rożnie się zachowuje.
  Przy rozlutowaniu mamy do czynienia z kilkoma przeszkodami takimi jak tlenek stopu użytego do lutowania.
  Jak znajdę to dam ci wykres film YouTube jak się zmienia temperatura topnienia cyny (użytego lutu, skład jego) w zależności od jej składu do lutowania.
  Topnik pomaga przy rozlutowaniu pozbyć się tlenków na spoiwie elementu lutowanego, oraz zmienia skład lutu poprzez zawarte w nim składniki -czyni to spoiwo lut łatwiejszym do usunięcia lub do lutowania.
  Podam na przykładzie, aby usunąć wielo-pinowe gniazdo na bardzo słabej jakości laminatu płytce PCB zamówiłem topnik z zawartością bizmutu. Pisze na nim że już działa przy 138 stopniach i dzięki temu uniknę przegrzania płytki PCB -po prostu odparzeniu "scieżek" (gniazdo SMD i lutowanie gorącym powietrzem Hot Air)
  Podczas gdy stop cyny lutu ma wyższa temperaturę topnienia. Właśnie ten topnik umożliwi mi wykonanie tej czynności -pomoże.
  Zwróć uwagę że do rozlutowania używamy urządzeń rozlutownic 30-40w mocy, a przy lutowaniu taka lutownicą np transformatorową od 60 do 75W.
  Wszystko zależy z czym mamy do czynienia.
  Ciężko mówić o temperaturze wrzenia topnika raczej o jego temperaturze zadziałania podczas rozlutowywania.
  Problem to co najwyżej po wykonaniu rozlutowania czy lutowania -bo niektóre topniki są żrące i wtedy obowiązkowo należy taką płytkę umyć do tego przeznaczonymi środkami chemicznymi.
  Co innego dobór topnika do danej czynności i lutów.
  Tu oprócz wiedzy potrzebne też doświadczenie.
  Kalafonia to taki uniwersalny topnik -ale już przy smd i Hot Air to już całkiem inne zagadnienia i inne topniki stosujemy.
  Topnik usuwa tlenki i poprawia strukturę lutu podczas lutowania jak i rozlutowania -po prostu ułatwia nam te procesy.
  Prosty przykład na grot lutownicy nakładasz cynę, w miarę jej podgrzania jej struktura się zmienia tworzą się grudy i tlenki -dodajesz topnika i wraca jej struktura s powrotem do poprzedniego stanu. Nie użycie topnika przyczyna powstawania zimnych lutów, sam topnik zawarty w cynie do lutowania nie zawsze wystarczy.
  Masz punkt lutowniczy za długo go ogrzewasz grotem lutownicy i lut zmienia swoja strukturę problem z jego odessaniem i zaczynasz przegrzewać ścieżkę wokół tego punktu lutowniczego. Dajesz topnik i wszystko się zmienia, spoiwo lutownicze staje się płynne itp i nie grozi że przegrzejesz ścieżkę wokół punktu lutowniczego jak wykonasz te czynności sprawnie, nie będzie zimnych lutów.
  Różne topniki mają swoje ukryte właściwości -dlatego tyle ich jest na rynku a kiedyś była ogólnie dostępna tylko kalafonia i żrąca pasta do lutowania.
  Teraz dochodzi skład lutu popularnej cyny do lutowania -w zależności jaki skład stosujemy typ lutu to dobieramy odpowiedni topnik -to głównie przy elementach SMD, lutowanie kabli i zwykłych elementów elektronicznych wystarczy czasami zwykła kalafonia.
  "Nie posmarujesz nie pojedziesz."
  Po PRL w Bomisie udało mi się za grosze zakupić duże szpule z cyną C90 cienkiej około 3 kg każda -latami cieszyłem się jej stosowaniem i jakością.
  Niestety czas zrobił swoje obecnie trzeba stosować do niej wiaderko topnika i niestety tylko do powielania kabli już się nadaje tak się utleniła jej struktura.
  Zwykła kalafonia nie skuteczna przy niej, a topnik zawarty w cynie nie wiem odparował czy co? Nawet przy ożyciu super topników nie zdecydował bym się jej użyć do lutowania SMD. Czas zrobił swoje, na szczęście już resztki jej pozostały.
  Za to cyna ze srebrem i dziś gotowa do użycia tej nic się nie dzieje (z Radmora).

  Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

  To teraz młody naukowiec szóstkę dostanie w szkole, jak znam życie z lenistwa dwie linijki zacytuje w swojej pracy domowej.
  Pewno zrzyna cała klasa z elektrody ha ha!
 • #12
  bomkallo
  Level 12  
  Sprobuj rozlutowac zasilacz atx albo innego starocia. Od razu sie nauczysz, ze dobrze jest dodac cyny z "wbudowanym" topnikiem (zwykla cyna). Nie wnikaj, tylko pal. Ewentualnie szukaj po forach chemicznych.
 • #13
  mobo
  Level 12  
  60jarek wrote:
  To teraz młody naukowiec szóstkę dostanie w szkole, jak znam życie z lenistwa dwie linijki zacytuje w swojej pracy domowej.
  Pewno zrzyna cała klasa z elektrody ha ha!


  Praca domowa? Ja na elektrodzie zarejestrowany od 2004 :) Ale nie elektronik dlatego pytam:)