Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop HP Omen 15 /dc1016nu - Testowanie laptopa pod kątem pełnej sprawności

Qubsik 25 Dec 2021 11:56 489 23
    Qubsik
    Level 6  
    Witajcie.

Kupiłem kilka dni temu laptopa Laptop HP Omen 15-dc1016nu z programu HP Renew (https://www.morele.net/laptop-hp-omen-15-dc1016nu-8bm45ear-8026210/) i mam wrażenie, że jest z nim kilka problemów.

Według mnie wentylatory chodzą zbyt szybko i głośno (wiem, że laptopy gamingowe z racji mocniejszego sprzętu potrzebują mocnego chłodzenia, ale to zdaje się być jak startujący samolot) a mimo tego sprzęt się zauważalnie grzeje (w miejscu gdzie jak mniemam jest karta graficzka /przy prawym zawiasie moniotra/ jest tak ciepły, że lepiej go nie dotykać tam wtedy).

I teraz sprawa wygląda tak, że od serwisu HP dostałem informacje, że to normalne, jednak według mnie nadal wygląda (i brzmi) to niepokojąco. Stąd szukam oprogramowania do testowania sprzętu, który pozwoli mi zbadać te elementy dokładniej niż tylko "na oko". I w miarę możliwości chciałbym wspólnie z wami przeanalizować wyniki tych testów aby wiedzieć czy to normalne wartości, czy jednak coś jest nie tak.
  • Helpful post
    safbot1st
    Level 43  
    Zamieść pełną listę parametrów z programu hwinfo w trybie sensors.
    Tam są na dole takie strzałki do dodawania kolumn.
    Najlepiej całą tabelę ze spoczynku (względnego) i z tortur grą w trakcie np. po 20 min. grania.
    Możesz zamieścić audio z tortur.
    Później można to porównać z jakimiś testami z sieci.
    Dla mnie skoro masz tam mobilne 3080? ma prawo hałasować.
    Ta karta to kombajn wydajnościowy. Dodatkowo matryca 144Hz, więc klatek też musi toto naprodukować...

Dodano po 2 [minuty]:

Qubsik wrote:
    chciałbym wspólnie z wami przeanalizować wyniki tych testów aby wiedzieć czy to normalne wartości, czy jednak coś jest nie tak

Czyli rozumiem, że głównie należałoby sprawdzić poziom decybeli w stresie ;) Sprawdzisz to np. appką w smartfonie.
    Skoro wydajność na oko wg. Ciebie jest ok....

Są metody aby hałas ograniczyć np. limiter klatek, zjechanie detali. Ostatecznie zmniejszenie obrotów kosztem grzania się. Edycja krzywej temperatury/obrotów. Extremalnie - wymiana pasty na np. ciekły metal.
    Wg. mnie z tym pc nie ma szans na granie w absolutnej ciszy bądź nawet przy lekkim szumie.
    Zależnie od modelu szum będzie miał różną charakterystykę. Więcej wysokich, niskich częstotliwości. Jeden będzie jak startujący samolot, drugi jak odkurzacz.
    Weź też pod uwagę ilość decybeli tła. Inaczej odbierasz szum pc w nocy na wsi o populacji 50 osób, a inaczej w warszawie pod mariotem w południe... ;)
    Pozostają rozwiązania sprawdzone -
    EGPU :(
    Słuchawki zamknięte z gąbką zakrywającą całe ucho o niskim "przecieku" audio ... :)
    EDIT:
    Zamieść wykres z AIDA64 Stability Test GPU+CPU - celem sprawdzenia throttlingu.
    Podaj też tytuły w jakie jest grane i ile osiągają stopni, klatek (hwi), jaki odgłos wentylacji one produkują, podobny do siebie, różny?
    Napisałeś, chcesz sprawdzić, czy jest 100% sprawności,
    niestety kultura pracy wentylacji się do 'sprawności' wg. mnie nie zalicza.
    No chyba, że słychać tarcie łożyska albo jak łopatki uderzają o obudowę wirnika... :)
    Qubsik
    Level 6  
    Chce zrobić jak najszerszy test. Ten hałas i temperatura mnie niepokoją, ale chce sprawdzić tez ogólnie wydajność, żeby mieć pewność, ze wszystko jest okej, bo to jednak Renew a nie całkiem nówka.
    Karta tam jest 2070 MaxQ
    safbot1st
    Level 43  
    Do dzieła, zamieść aidę, już będzie coś wiadomo. 20 minut gpu+cpu.
    Pod spodem może lecieć hwi, też zamieść. :)
    Szerzej jak hwi się nie da, tam jest wszystko.

Dodano po 5 [minuty]:

safbot1st wrote:
    Możesz zamieścić audio z tortur.

Człowiek najpierw napisze, później przeczyta..
    Qubsik
    Level 6  
    Wrzuciłem w załącznik plik, czy to jest konkretnie to o co chodzi z hwinfo?
    To jest log zapisany na idle bez stresu, od razu po uruchomieniu kompa.

Dziś do wieczora zamieszczę resztę, żeby wszystko było naraz, bez skakania po tematach.
    safbot1st
    Level 43  
    Nie nie ja proszę screenshoty w spoczynku i max. Aidę - screeny, wszystkie wykresy.
    CSV ze stresu może też być, chociaż na komórce bede miał rzeźnię...
    Qubsik
    Level 6  
    No to mam,
    idle_hwinfo - idle systemu
    stress_hwinfo - (Hitman z roku 2020) z praktycznie najwyższymi ustawieniami grafiki, jakos 15 minut gry /74FPS mi pokazywał fraps/)
    10min_after_stress_hwinfo - 10 minut po wyłączeniu gry (32db głośności według apki "Sound Meter" na Androida)

stress_aida - hwinfo po 17 minutach testu aida (40db głośności według apki "Sound Meter" na Androida)
    aida_test - zapis z AIDA

Dwa dni temu grałem w grę Control i miałem zdecydowanie głośniejszy wentylator, ale niestety nie mam już tej gry na pokładzie a wtedy nie mierzyłem nic, więc nie mogę powiedzieć ile było db.
    Komputer głównie będzie używany do pracy na dużych plikach PSD w Photoshopie oraz ewentualnie montażu wideo lub efektów specjalnych w After Effects (specyfika mojej pracy, że czasami muszę do tego wykorzystać laptopa) dlatego też niepokoi mnie to grzanie się, bo będzie to dla sprzętu długotrwały wysiłek, czasami nawet dłuższy niż zwyczajowe posiedzenie gracza przy jakiejś produkcji.

Mogę dorzucić nagrania dźwiękowe z wentylatora na stress, ale muszę je przerzucić najpierw na komputer.
    safbot1st
    Level 43  
    Jest throttling cpu.
    Qubsik wrote:
    to jednak Renew a nie całkiem nówka.

Być może coś by dała wymiana pasty, czyszczenie chłodzenia.
    Chyba, że coś było robione.
    Niechby się wypowiedział właściciel podobnego modelu.
    Może ten typ tak ma.
    Jak widać, jedyny wentylator już nic nie może bardziej schłodzić, gdyż obraca się z prędkością 4.480RPM,
    czyli można go niebawem będzie wysłać w kosmos.
    Zalecam co najmniej próbę poprawy chłodzenia. Niech się serwis wypowie. No i uwaga, bo po takich nieumiejętnych zabiegach wydajność chłodzenia potrafi spaść zamiast się poprawić...
    Qubsik
    Level 6  
    Mój błąd, ze kupiłem go na firmę, w przeciwnym wypadku mógłbym go bez problemu oddać (14 dni jeszcze nie mineło).
    Ale skoro dopiero co go kupiłem to może faktycznie ma sens reklamacja lub wysłanie do serwisu, niech kombinują co z tym zdziałać. Sam na pewno chałupniczo nie będę się bawił.
    Jak myślisz?

Btw. dzięki wielkie za sprawdzenie logów tego wszystkiego 👍
    safbot1st
    Level 43  
    Niech się wypowie ktoś, kto ma podobny model.
    Qubsik wrote:
    Karta tam jest 2070 MaxQ

To jest karta nie w kij dmuchał, ma prawo się grzać. Wydajność za kulturę pracy?
    Nie byłby to pierwszy i ostatni laptop, który tak się grzeje, że nie jest w stanie pracować na nominalnym taktowaniu.
    Z drugiej strony z tego, co widzę w sieci laptop ma 2 wentylatory, a w hwi widać tylko jeden.
    Mam nadzieję, że oba pracują.
    Może się mylę i jest tylko 1 wentylator w tym modelu. Tym gorzej dla wydajności chłodzenia.
    Jednakże ciężko o takie rzeczy pytać ten sam serwis, który twierdzi, że wszystko jest ok, jak jest przegrzewanie i throttling. Do nich bym już nie szedł.. :)

Na firmę, czy nie, rękojmia chyba obowiązuje? Czyli zwrot bez podania przyczyny...
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    HP nigdy nie słynął ani z cichych, ani szczególnie wydajnych chłodzeń. Ten laptop z założenia nie ma szansy działać z maksymalną wydajnością przy większych obciążeniach. Test tego modelu z procesorem I5-9300H i GTX1650 pokazał, że nawet ze słabszą obsadą to chłodzenie sobie umiarkowanie radzi (turbo pod obciążeniem spadało nawet poniżej 3 GHz, gdzie max dla tego procesora to 4 GHz dla wszystkich rdzeni). Tak więc pakując sześciordzeniowy procesor i mocniejszą kartę - zapewne lepiej nie będzie.

Na obronę HP można dodać, że większość laptopów nie ma najmniejszych szans pracować przy pełnym obciążeniu rozsądnie - to jest cicho i z wysokim turbo. Albo będzie cicho i wtedy znacznie szybciej i bardziej agresywnie będzie redukowane turbo, żeby się aż tak sprzęt nie gotował, albo będzie gorąco, głośno i minimalnie wydajniej, ale też raczej bez szans (jak się popatrzy na chłodzenie laptopa i dojdzie do wniosku, że takie chłodzenie powinno skutecznie rozproszyć ponad 100W ciepła utrzymując komponenty w akceptowalnej temperaturze, to patrząc na jego rozmiar i ciężar powinno się pozbyć wszelkich złudzeń).

Tak więc laptop Kolegi działa jak powinien. Albo raczej zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi, bo żaden sprzęt planowany pod większe obciążenia nie powinien tak działać (ale większość laptopów ze względu na deficyt wydajności chłodzenia - będzie).

Laptop, jaki by to laptop nie był, jest tylko pewną protezą komputera stacjonarnego jeśli chodzi o zastosowania dla większych obciążeń - i niestety z tym się nic nie zrobi (tym bardziej, że klienci chcą cieńszych laptopów, a mniejsze i lżejsze chłodzenie nie idzie w parze z dobrą skutecznością jeśli chodzi o odbieranie ciepła).

Dodano po 55 [sekundy]:

safbot1st wrote:
    Na firmę, czy nie, rękojmia chyba obowiązuje? Czyli zwrot bez podania przyczyny...

Jeśli Kolega ma jednoosobową działalność gospodarczą i nie handluje sprzętem komputerowym (wpisy PKD), to może próbować:

Quote:
    Art. 38a ,,Przepisy dotyczące konsumenta zawarte w niniejszym rozdziale stosuje

się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej”.

To takie małe rozszerzenie dostępne od 2021.
    safbot1st
    Level 43  
    To ja przepraszam serwis w takim razie. Czyli mieli rację - "ten typ tak ma".
    Qubsik
    Level 6  
    Czyli macie na myśli, ze ze sprzętem wszystko w porządku i po prostu tak będzie działał (nawet po ewentualnej naprawie chłodzenia w serwisie)?

Zostaje mi albo spróbować zwrócić, albo nauczyć się pracować na takim?
    safbot1st
    Level 43  
    Osobiście? Dałbym sobie "przysłowiową rękę" uciąć za taki laptop, zwłaszcza patrząc na to co się dzieje na rynku GPU.
    Jak gram to najczęściej w słuchawkach, więc chłodzenia nie słyszę.
    Z kolei kiedy swiat był jeszcze normalny, miałem fundusze, to składałem stacjonarny pc do gier, aby był niesłyszalny.
    Musiałem zamontować diodę, bo nawet w nocy na zapadłej wsi nie było wiadomo, czy jest włączony, czy wyłączony ;)
    Zwrócisz, ale czy masz alternatywę?

Dodano po 1 [minuty]:

safbot1st wrote:
    Podaj też tytuły w jakie jest grane
    Qubsik
    Level 6  
    Grane może będzie trochę w Cyberpunka, albo Control czy tez Red Dead 2, ale większość czasu jak już pisałem będzie używany do pracy, duże pliki Photoshopa albo edycja wideo w After Effects, lub edycja stron www.
    Martwi mnie głównie temperatura tego laptopa, bo boje się co będzie z nim np. po 6h obciążenia.
    Czy mam alternatywę to nie mam pojęcia niestety, dałem za niego 6K, jak znacie jakieś mocne alternatywy, które się tak nie grzeją (bo jak mniemam na cichsza prace nie ma co liczyć przy laptopie) to dajcie znać.

To ten: https://www.morele.net/laptop-hp-omen-15-dc1016nu-8bm45ear-8026210/
    Nie wiem dlaczego stary link z morele nie działa, mam nadzieje, ze ten działa.
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Jaka wer. Bios?
    * nowa ver. F.05 ( July 29, 2020) lub F.06 (5.10.2019) Link
    Laptop HP Omen 15 /dc1016nu - Testowanie laptopa pod kątem pełnej sprawności Laptop HP Omen 15 /dc1016nu - Testowanie laptopa pod kątem pełnej sprawności Laptop HP Omen 15 /dc1016nu - Testowanie laptopa pod kątem pełnej sprawności
    Quote:
    FIXES:
    - Fixes an issue where the Fan Speed control does not function properly in OMEN Control Center (OMCC).

Co mówi o pracy wentylatorów Omen Command Center?
    - tryb pracy : Komfort. Domyślny, wysoka wydajność

p.s
    O tym modelu z serii HP Omen 2019r. (intel 9th gen./ i7-9750H ) napisano w opracowaniu Link
    * cz. opisowa jako (Noise emissions)
    Spoiler:
    Fan Noise

The two fans in our review unit run constantly, peaking at 32.8 dB(A) when the system is idling. Most people should only be able to hear the fans in a quiet room, although they reached 47.5 dB(A) during our stress tests. While we would recommend using headphones when gaming

Do subiektywnej oceny poziomu hałasu stosuje się taką skalę :
    Laptop HP Omen 15 /dc1016nu - Testowanie laptopa pod kątem pełnej sprawności
    Laptop HP Omen 15 /dc1016nu - Testowanie laptopa pod kątem pełnej sprawności Laptop HP Omen 15 /dc1016nu - Testowanie laptopa pod kątem pełnej sprawności

Wynika z tego ,że raczej jest seria mocno szumiąca
    - w spoczynku cicho
    - w pracy już dużo głośniej

Zazwyczaj w serii Omen 17 matryca IPS AU Optronics B173HAN04.4 (AUO449D) FHD
    W serii Omen 15 matryca LG Philips LP156WFG-(sp)(f2) (LGD05C0), IPS
    *eDP, 40-pin (droga)
    Qubsik
    Level 6  
    Bios ver. F.06 (05.03.2021)
    Wentylatory w Omen Command Center (teraz Omen Gaming Hub) są na Domyślnym trybie.
    Co ciekawe temperatura CPU według tego Gaming Hub skacze 47-57 i tak na zmianę co sekundę.

Według skali, która podałeś dźwięki u mnie wahają się od słyszalnych do bardzo głośnych.

Zastanawiające jest też, że faktycznie ten laptop wygląda jak by miał działający tylko jeden wentylator.
    dt1
    Admin of Computers group
    Drugi wentylator może być włączany gdy bardziej obciążysz sprzęt - jeden ma wpływ tylko na chłodzenie procesora, drugi ma wpływ na chłodzenie grafiki i częściowo procesora (więc ten bez większego obciążenia grafiki może się nie uruchamiać).
    safbot1st
    Level 43  
    @Qubsik masz w tym command center podgląd na obydwa *wentylatory? (W pc nie ma "wiatraków") ;)
    Ps. Miałeś zamieścić wszystkie zakładki z Aidy. Tam jest zakładka Fans. Czy wyszczególnia oba wentylatory?
    Qubsik
    Level 6  
    Zastanawia mnie, dlaczego przy obciążeniu 4-10% CPU ma on temperaturę 70-kilka stopni a w międzyczasie GPU mocniej obciążone nie grzeje się jakoś mocno - około 50 stopni. Być może mylnie coś interpretuje, ale Omen Gaming Hub mi takie temperatury pokazuje.

Btw. w tym Gaming Hub nie znalazłem info o wentylatorach żadnego.

Dobrze wiec - pytanie może błahe, ale jednak jestem trochę rozdarty - za 6K laptop z taka konfiguracja i możliwościami jakie poznaliśmy obarczony jednocześnie takimi problemami - ma sens?
    Wymiana na jakiś inny ma podstawy (nie pytam od podstawy prawny bo go zupełnie inna bajka, pytam o podstawy czysto techniczne)?

Ewentualnie jakieś propozycje jeżeli głównie w grę wchodzi edycja dużych plików Photoshopa + edycja wideo i efekty specjalne After Effects, dodatkowo czasem w miarę możliwości jakaś gra (praca jakakolwiek by nie była to raczej długotrwała - 5h do 10h dziennie). Kultura pracy (temperatury + poziom hałasu na dopuszczalnych poziomach). Domyślam się, ze zapewne to wygórowane wymagania, ale najwyżej mnie zderzyliśmy z rzeczywistością.

Dzięki za wsparcie do tej pory, mój pogląd na ten segment laptopów rozszerzył się o jakiś zakres wiedzy co jest i będzie na pewno nieocenione w przyszłości. 💪💪💪
    Qubsik
    Level 6  
    Ktoś coś? Przyznam, ze zależy mi na opinii, nie chce wtopić kasy, a sprzętu będę używał mega dużo.
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Widzisz już co masz - teraz to Ty podejmujesz decyzję, czy Ci pasuje, czy nie.

Według mnie w ogóle korzystanie z laptopa do zadań wymagających wydajności nie ma za dużego sensu, jednak są osoby, którym takie coś starczy - tak więc czyjeś zdanie nie ma tu znaczenia. Kwestia potrzeb.

Laptop będzie zlepem kompromisów i jeśli te kompromisy akceptujesz - to ok, jeśli nie masz możliwości korzystania z normalnego komputera, który się będzie bardziej nadawał do dużych obciążeń - to pewne kompromisy będzie trzeba akceptować niestety.
    Qubsik
    Level 6  
    Najbardziej interesuje mnie kwestia czy ten laptop nie wygląda na zepsuty (to nie jest pewne w przypadku sprzętu "Renew"). Oraz czy mam inne alternatywy w podobnej cenówce.
    Ale jak rozumiem kwestia usterek jest zamknięta i laptop pracuje tak jak powinien.
    A kwestia alternatyw nie wniesie jakoś dużo do tematu bo każdy laptop będzie miał swoje kompromisy i decyzję musze podjąć sam.

Dziękuję Panowie za wsparcie :D