Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problemy mechaniczne elektronika - Jak zrobić obudowę? Ergonomia, estetyka...

398216 Usunięty 25 Dec 2021 17:17 1740 9
Computer Controls
  • Witam w tym do przesady autorskim artykule.
    Dlaczego do przesady? Ponieważ postaram się przedstawić swój osobisty punkt widzenia/podejście do zawartych w temacie zagadnień.

Co to jest estetyka ? Dla każdego może to być coś innego, każdemu bowiem co innego się podoba a co nie. Jednak pewne stałe są i tu - przykładowy "Kwiatek do kożucha" będzie drażnić oko zarówno estecie, jak i komuś kto ze sztuką ma niewiele wspólnego. Zresztą czy coś jest estetyczne, czy nie można ocenić jedynie oglądając całość, niejako przez pryzmat jego Twórcy.
    Co to jest ergonomia? Ogólnie biorąc to takie projektowanie czegoś, by obsługa tego czegoś była jak najmniej uciążliwa. Tu przykładem może być wyłącznik sieciowy urządzenia z założenia często włączanego/wyłączanego w miejscu trudno-dostępnym - np, z tyłu tegoż urządzenia. Pewne rzeczy po prostu muszą być "w zasięgu bezpośrednim" i tyle.
    Mówię cały czas o projektowaniu obudów do DiY.

Do powyższego zestawu (estetyki i ergonomii) dodałbym jeszcze od siebie pewne uzupełnienie; mianowicie coś co nazywam "obsługę intuicyjną".
    Co to dla mnie znaczy? Ano to, że każdy manipulator powinien znajdować się w odpowiednim - logicznym dla niego miejscu.
    Kolejnym przykładem niech będzie wzmacniacz audio - sprzęt, który jest chyba w każdym domu.
    Podejdźmy do niego jak do napisania zdania na kartce - zaczynamy od lewej strony :
    Wyłącznik i (jeśli jest) kontrolka nad nim.
    To taki pierwszy wyraz naszego zdania. Idziemy dalej - zdanie powinno mieć jakąś logiczną kolejność - taką kolejnością będzie np. wybór tego czego zamierzamy słuchać - selektor wejść.
    Dalej - ponieważ już coś wybraliśmy chcielibyśmy by to brzmiało jak najlepiej - więc ; barwa dźwięku. W jakiej kolejności? Najpierw korekcja basu czy wysokich? Tu bywa różnie, ale jak dla mnie logicznym wydaje się usytuowanie pokrętła/przełącznika basu , a za nim sopranu - tak bowiem wygląda typowa charakterystyka częstotliwościowa w formie graficznej
    - im niżej tym bardziej na początku, a początek jest z lewej strony... (przynajmniej w naszym wypadku)
    Dalej - tu również bywa albo balans, albo wzmocnienie. Ponieważ jednak musimy jednocześnie pamiętać o estetyce i ergonomii - a utarło się, ze najważniejszym regulatorem jest regulator wzmocnienia - logicznym wydaje się umieszczenie balansu przed wzmocnieniem - unikniemy w ten sposób zbytniej różnicy w poziomach umownej linii łączącej górne krawędzie gałek. Ktoś mógłby powiedzieć - można regulator wzmocnienia umieścić nieco niżej - linia będzie prosta a balans - ostatni w kolejce, nie będzie się tak wyróżniać. Niby tak, ale... ale zobaczmy jak by to wyglądało:
    a tak w drugim wypadku:
    Czy lepiej wygląda równe ustawienie osi gałek czy krawędzi gałek?
    No OK, można i jeszcze inaczej; stosując wszystkie gałki tej samej wielkości:
    Też nieźle, ale czy nie można się pomylić, jeśli żadna z gałek nie wskazuje (swoją wielkością) przeznaczenia/ważności? No właśnie...
    Co nam pozostało do rozmieszczenia? Może jakieś filtry, może wskaźniki poziomu sygnału wyjściowego, przełącznik kolumn?
    Spróbujmy :

A co jeśli chcemy wskaźniki poziomu zastosować LED? Jak będą wyglądać lepiej - poziomo jeden nad drugim, czy pionowo obok siebie? I w jakiej kolejności L i R?
    Tu znów musimy się zastanowić nad pewną kwestią wynikającą z ... naśladownictwa. Skoro gniazda RCA są ustawione w ten sposób, że kanał lewy jest na górze a prawy na dole, czemu nie iść za ciosem i tak samo ustawić linijki LED? Bo jeśli chodzi o pionowe to odpowiedź sama się nasuwa. A co ze wskaźnikiem w którym diody zapalają się np. od środka? Mnie osobiście takie coś się nie podoba. Czemu? Wychodzę z założenia,ze jeśli już coś na płycie czołowej się ma znaleźć musi spełniać jakąś użyteczną rolę. Jak ocenić równy poziom wysterowania obu kanałów w tak ułożonych wskaźnikach? No właśnie... Trzeba na to poświęcić zdecydowanie więcej czasu niż gdyby LED zapalały się równolegle.
    Problemy mechaniczne elektronika - Jak zrobić obudowę? Ergonomia, estetyka... Problemy mechaniczne elektronika - Jak zrobić obudowę? Ergonomia, estetyka...
    Oczywiście - to wyłącznie mój sposób widzenia i moje podejście. Wiele zależy też od wielkości płyty czołowej, od jej wysokości czy indywidualnych upodobań konstruktora - przecież w 90% wypadków to Konstruktor będzie właścicielem i to Jemu ma być wygodnie. Jemu ma się podobać.
    Z moich osobistych doświadczeń wynika jednak, ze im więcej "udziwnień" czy niestandardowych ustawień elementów regulacyjnych i przełączających tym szybciej dochodzimy do wniosku, ze to jednak nie to... :)
    Miałem w swoim dorobku (jeśli mogę tak górnolotnie napisać) kilka takich prób i zawsze dochodziłem do tego samego wniosku. W końcu chyba "dorosłem" i robię tak, jak większość producentów - czyli w standardzie.
    Swoim standardzie. Są przecież sprzęty gdzie np. wyłącznik sieciowy jest po prawej stronie (to akurat najmniej istotna zmiana), są takie w którym regulacja barwy każdego z kanałów jest pod wskaźnikiem poziomu kanału do którego są przyporządkowane. Są. Ale czy prócz tego, że wygląda to inaczej jest wygodne w obsłudze?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic716273.html Akurat w linku jest przedstawiciel takich "udziwnień" w wersji "na maxa" - wszystkie możliwe standardy zostały tu podeptane. Takie etapy przechodziły sprzęty wielu firm; przechodziły by w rezultacie wrócić do ustalonych ergonomią, logiką i estetyką. (W tym powyższym wypadku w takiej kolejności) Estetycznie jest. Logicznie (może) jest. Ale ergonomia wiele ucierpiała.

Ja w każdym razie pozostałem przy tym projekcie:
    Problemy mechaniczne elektronika - Jak zrobić obudowę? Ergonomia, estetyka... Problemy mechaniczne elektronika - Jak zrobić obudowę? Ergonomia, estetyka...
    (oczywiście, to nadal wyłącznie przykład)
    A jak to będzie wyglądać u Was? Każdy ma prawo do własnych standardów, to niepodważalne. Jednak (sami do tego dojdziecie) nie zapominajcie o ergonomii i obsłudze intuicyjnej - takiej przy której nie trzeba się zastanawiać co gdzie jest a każdy regulator umieszczony jest w miejscu które wskazuje logika.

Oczywiście powyższy "projekt" to jedynie przykład wymyślony ad hoc na potrzeby wyjaśnienia pewnych zasad projektowania zgodnego z ergonomią, a raczej z estetyką. Nie mam zamiaru być guru w tej dziedzinie a jedynie zwróciłem uwagę w powyższym artykule na kilka podstawowych zasad przy projektowaniu.

Pozdrawiam.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
    398216 Usunięty wrote 27845 posts with rating 4813, helped 3408 times. Been with us since 2015 year.
  • Computer Controls
    krzysztofh
    Level 29  
    Jak zobaczyłem ten wątek to już miałem nadzieję, że wyjaśnisz, podasz parę rozwiązań jak zrobić obudowę.
    Nie koniecznie to musiałby być wzmacniacz, ale w sumie dlaczego nie.
    Potrzeb w tym zakresie mamy dużo i każdy boryka się w zaciszu domowym z tym tematem, bo chyba do tych skierowany jest artykuł jak sobie poradzić z obudową. Oczywiście możemy zlecić jej wykonanie profesjonalnej firmie i raz mi się tak zdarzyło, ale na ogół są to spore koszty jednostkowego wykonania określonego projektu.
    Trochę jestem rozczarowany, że ograniczyłeś się do front panelu i to w zasadzie jego projektu.
    Oczekiwałbym od tematu kilku rozwiązań, jeżeli już podjąłeś się tematu jak od początku do końca wykonać ją w domu przy ograniczonym warsztacie maszynowym i podasz kilka możliwych materiałów, które moglibyśmy zastosować.
    Właśnie jestem na etapie przemyśleń z czego zrobić estetyczną obudowę do niedawno zrobionego zegara, którego wyświetlacz ma ok 30cm x 9cm i żeby nie straszył w domu.
  • Computer Controls
    Olkus
    Level 27  
    Bardzo się cieszę, że powstał ten jak i pozostałe artykuły z serii "Problemy mechaniczne elektronika-Jak wykonać obudowę", na pewno bardzo mi te poradniki pomogą a i na pewno także innym osobom.
    Projekt panelu przedniego i tylnego to chyba najtrudniejsza rzecz jak chodzi o obudowę, by to jakoś wyglądało oraz miało ręce i nogi.

Sam będę coś próbował działać dzięki tym artykułom.

Pozdrawiam,
    A.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    krzysztofh wrote:
    Jak zobaczyłem ten wątek to już miałem nadzieję, że wyjaśnisz, podasz parę rozwiązań jak zrobić obudowę.
    Tego w jednym artykule zrobić się nie da...ale dlatego powstał cały cykl o wspólnym tytule "Problemy mechaniczne elektronika" - poszukaj więc i po kolei zapoznawaj się z każdym z odcinków. Jeżeli jeszcze jakiś problem nie zostanie rozwiany po tej lekturze - napisz, a ja postaram się odpowiedzieć.
    yogi009
    Level 43  
    Zazwyczaj największych problemów w pracy elektronika przysparza... mechanika. Sam też tak mam, moduły wykonuję i uruchamiam z przyjemnością, ale potem trudno się zmusić do wykonania estetycznej i ergonomicznej obudowy.
    Quaki
    Level 20  
    Jako elektronik (amator) do obudów i nie tylko polecam nic innego jak drukarkę 3D. Do kompletu można się wyposażyć w frezarkę CNC i laser do grawerowania ale już sama drukarka 3D daje niesamowite możliwości (można za jej pomocą zbudować następne urządzenia CNC). Wspomniane problemy z mechanika tez można za jej pomocą w dużej mierze rozwiązać oczywiście nie wszystkie ze względu na materiał z którego są wydruki ale i na problemy z wytrzymałością plastiku są pomysły i rozwiązania także amatorskie, Dodatkowo jest to o tyle fajny sposób na obudowy itp. że w każdej chwili możemy zmienić to co zaprojektowaliśmy i wydrukować od nowa ale z poprawkami
    Tutaj dwa z moich "projektów" stworzonych za pomocą druku 3D czyli głośnik atmos do moich kolumn Dali i przełącznik źródła dźwięku (dwa wzmacniacze jedna para kolumn)
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Quaki wrote:
    do obudów i nie tylko polecam nic innego jak drukarkę 3D
    Masz rację, ale... ale trzeba mieć drukarkę 3D (i najlepiej jakąś nieco lepszą jeżeli wydruk ma wyjść dobry) no i umieć wprowadzić do programu wymiary obudowy (napisać program do konkretnej obudowy). Pomijam już fakt, że nie każdy ma tyle pieniędzy by zainwestować w drukarkę 3D tylko po to, żeby korzystać z niej raptem kilka razy w roku. Inna sprawa to ograniczenie wymiaru i wytrzymałości. Wydrukuj obudowę 2 U w systemie RACK na tyle wytrzymałą, by nie pękła pod ciężarem transformatora 1 kW i nie zaczęła się uplastyczniać gdy wzmacniacz popracuje sobie na pełnej mocy przez kilka godzin... :)
    ŻARTUJĘ RZECZ JASNA - Drukarka 3D fajna rzecz, podobnie frezarka CNC czy mini (chociaż) tokarka... Problem jak to wszystko upakować w pokoiku przeciętnego elektronika-amatora... :)
    Sam chętnie bym się zaopatrzył w takie maszynki, ale musiałbym wtedy żonę z mieszkania wyprowadzić. Cykl tych poradników powstał w celu pokazania możliwości wykonania obudowy za pomocą prostych narzędzi - takich, których koszt nie powala a jednocześnie mogą się przydać nie tylko do robienia obudów.
    Quaki
    Level 20  
    Quote:
    Wydrukuj obudowę 2 U w systemie RACK na tyle wytrzymałą, by nie pękła pod ciężarem transformatora 1 kW i nie zaczęła się uplastyczniać gdy wzmacniacz popracuje sobie na pełnej mocy przez kilka godzin...

Chyba kolega ostatnio nie śledził zmian w materiałach dostępnych do drukarek 3D :)
    Nie ma problemu wydrukuje albo z ABS-u albo z ASA lub PC (poliwęglan) a jak będzie konieczność (cieplna i wytrzymałościowa) to nawet z Nylonu
    Ogólnie tez ceny sensownych drukarek zmniejszyły się do poziomu poniżej tysiąca złotych co czyni je bardzo fajnym narzędziem do pracy nad prototypami
    Dodatkowo drukarkę można przekształcić w dość prosty sposób w frezarkę CNC (do miękkich materiałów) w ploter rysujący wycinający itp itd
    tutaj filmik jak to zrobić (nie mój)

i zdjęcie obecnie projektowanej przeze mnie maszyny CNC której większość elementów poza szynami i elektronika będzie wydrukowana w 3D
    Problemy mechaniczne elektronika - Jak zrobić obudowę? Ergonomia, estetyka...CNC in pro..ess.jpg Download (115.46 kB)
    Od razu ostrzegam na brak miejsca a tym bardziej na żonę nie mam sposobu trzeba sobie radzić samemu hehehe
    Pozdrawiam
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Quaki wrote:
    Nie ma problemu wydrukuje albo z ABS-u albo z ASA lub PC (poliwęglan) a jak będzie konieczność (cieplna i wytrzymałościowa) to nawet z Nylonu
    Zapytam tylko czy Kolega wie ile waży transformator takiej mocy jak podałem w przykładzie i jaka to masa - co wiąże się z wytrzymałością na przyspieszenia (przewóz sprzętu). Jak wydrukujesz taka obudowę która spełni wymagania jakie podałem i cena wydruku będzie porównywalna chociaż do takiej samej obudowy z blachy - wtedy przyznam Ci rację. Aha - szerokość takiej obudowy to 19 cali.
    A tak na marginesie - Kiedyś i ja tak entuzjastycznie i bezkrytycznie podchodziłem do różnych nowinek - dość szybko się jednak z tego zachwytu wyleczyłem - nie ma rzeczy do wszystkiego. O ile wydrukowanie takiego maleństwa jak w Twoim wypadku, nie wymagającego dużej wytrzymałości w dodatku jest jak najbardziej OK (chociaż i tak szybciej i chyba nawet taniej?) wyszłoby z laminatu lutowanego jak np. w projekcie z tego linka :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3843228.html
    to z obudową RACK jakoś dziwnie spokojny jestem, że byś nie podołał.
    Tak więc - mierzmy siły na zamiary.
    Quaki
    Level 20  
    Witam
    Nie będę kolegi na siłę przekonywał :) ale jedna z moich drukarek ma pole robocze 20x20x20 cali (a w planach mam zbudowanie jeszcze większej) wiec sadze że wydruk się zmieści natomiast na korzyść blachy będzie czas wykonania tak duży wydruk trwałby pewnie cały dzień lub dłużej. A wydruk tego maleństwa trwał razem jakieś 3h i kosztował jakieś 20-25zl (sam materiał bez kosztów zużycia maszyny projektu itp). Dodatkowo moglem się zając innymi sprawami bo maszyny nie trzeba jakoś specjalnie nadzorować wykonuje swoje zadania sama.
    Pozdrawiam