Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WEBASTO THERMO 90s VOLVO FH13 - Pytanie do specjalistów

BOBSONPL 26 Dec 2021 13:07 459 5
 • #1
  BOBSONPL
  Level 9  
  Witam.Jestem kierowcą samochodu ciężarowego marki Volvo model FH 13 z 2011r.Posiadam w nim Webasto mokre Thermo 90s i mam do was pytanie forumowicze . Ostatnio na bazie dostałem ,,zje*ę,, od szefa ponieważ na zimnym silniku odpaliłem auto i następnie uruchomiłem webasto żeby dogrzało silnik.Szef stwierdził ,że nie wolno tak robić bo można Volvo i Webasto uszkodzić i nie może Webasto chodzić na odpalonym silniku bo ma jakiś odwrócony obieg czy coś :P . Czy to prawda czy nie? Dodam,że webasto po 5min samo się wyłącza ,gdy silnik jest odpalony.
 • #2
  onimusza666
  Level 10  
  Nie znam się ale zawsze takie Webasto chciałem mieć i trochę o tym czytałem :) i z tego co wiem jest to ogrzewanie postojowe a więc sama nazwa wskazuje że powinno być używane na postoju do nagrzania silnika/kabiny , to samo przez się wpierw trzeba wcześniej uruchomić Webasto a nie silnik samochodu , bo po co ? W pracy w koparkach nie mam Webasto ale gdy odpalam silniki to nie mogę od razu w niskich temperaturach pracować tylko muszę poczekać parę minut aż skończy się procedura rozgrzewania(mogę ją przerwać co może spowodować awarię) i potem też ręcznie rozgrzewam hydraulikę , w ciężarówkach też od razu nie ruszasz jak masz pneumatykę?
 • #3
  BOBSONPL
  Level 9  
  @onimusza666 zgadza się nie ruszam gdy nie mam gotowego pojazdu ,,pneumatyka,, Słyszałem kiedyś ,że w koparkach jest procedura rozgrzewania oleju hydraulicznego ale to ciężarówka :).chodzi mi po prostu o webasto .
 • #4
  saron22
  Trucks specialist
  A co instrukcja obsługi pojazdu mówi na ten temat?
 • Helpful post
  #5
  MobilTruck
  Level 31  
  Szefowi szkoda On na Twoje wygody i tyle,Nie ma żadnego odwróconego obiegu.Ja w dafach też mam mokre i zalecam wręcz dogrzać silnik(głowice),właśnie ogrzewaniem nim wskazówka temperatury nie pokaże.
 • Helpful post
  #6
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  BOBSONPL wrote:
  odpaliłem auto i następnie uruchomiłem webasto żeby dogrzało silnik

  Tak się nie robi. Najpierw włączasz webasto a jak już nagrzeje to je wyłączasz i po całkowitym zatrzymaniu dopiero uruchamiasz silnik. Zależy też jak jest podłączone do instalacji chłodzenia silnika. Bywały wersje gdzie grzały tylko płyn w nagrzewnicy jak również takie gdzie grzany był również silnik, czasem zamontowane były elektrozawory z przełącznikiem pozwalającym wybrać czy grzana jest nagrzewnica czy cały obieg. Co do pracy razem z silnikiem to chodzi o to że webasto ma swoją pompkę obiegową o niewielkiej wydajności w stosunku do głównej obiegu chłodziwa. Najczęściej jednoczesna praca silnika i ogrzewania kończy się uszkodzeniem pompki webasta.