Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lodówka Bosch KGN49A73 - Lód w zamrażarce, nie chłodzi chłodziarka

premiero 26 Dec 2021 20:20 372 4
Bosch
    premiero
    Level 11  
    W skrócie - w zamrażarce parownik obrasta lodem. Lodu tworzy się na tyle dużo, że doprowadziło to do pęknięcia plastikowej osłony parownika. Rozumiem, że z jakiegoś powodu grzałka się nie załącza. Doprowadza to do tego że zarastają kanały doprowadzające powietrze z zamrażarki do chłodziarki, albo zarasta wirnik wentylatora i w rezultacie chłodziarka nie chłodzi. Po rozmrożeniu wszystko wraca do normy ale, po 2-3 tygodniach lodu jest tak dużo że sytuacja się powtarza.

Rozebrałem dół i upewniłem się że:
    1. Wentylator jest sprawny, załącza się normalnie.
    2. Grzałka ma jakieś 220 [Ω], zakładam że jest sprawna.
    3. Bezpiecznik termiczny na parowniku (umieszczony z tyłu parownika na rurce) - jak podłączam miernik ma ok. 19 [MΩ], ale bardzo szybko zaczyna rosnąć do 25 [MΩ], później co raz wolniej rośnie, po około 4-5 minutach pomiaru miernikiem ma już ponad 40 [MΩ]. Czy tak ma być? W innych postach wyczytałem, że bezpiecznik termiczny ma być w "zwarciu"?
    4. Czujnik parownika umieszczony od frontu parownika między lamelkami 6,4-6,6 [kΩ] w temp. 19-20 stopni - z tego co widziałem w innych postach to chyba poprawna wartość.
    5. Przepustnica między chłodziarką i zamrażarką działa poprawnie.

Czy te wartości są poprawne? Co jeszcze mogę sprawdzić?
  • Bosch
  • Helpful post
    mrhari
    VIP Meritorious for electroda.pl
    premiero wrote:
    że bezpiecznik termiczny ma być w "zwarciu"?

Zgadza się.
  • Bosch
    MarcinRKl
    Level 21  
    Witam, miałem podobnie w swojej (Samsung), wlałem trochę gorącej wody w okolicę rurki odprowadzającej skropliny na agregat chyba z dwa raz, ładnie spłynęła, poskładałem i od około pół roku brak lodu.
    premiero
    Level 11  
    @mrhari
    Ok, czyli winowajca znany. Zamawiam termika i dam znać czy pomogło.

@MarcinRKl
    Rurka od skroplin jest drożna, dopiero jak parownik zaczyna zarastać i zrobi się dużo lodu zatyka się.
    Moderated By TONI_2003:

Cytuj selektywnie lub wcale gdy odpowiadasz po osobie cytowanej!

premiero
    Level 11  
    Wymiana bezpiecznika termicznego rozwiązała problem. Przez ostatnie 2 tygodnie parownik ładnie się odmraża i nie gromadzi się na nim lód. Trochę było zabawy przy wymianie, ponieważ jest utrudniony dostęp do tego termika (trzeba leżeć na plecach z głową w zamrażarce) i na koniec trzeba prostować lamele parownika. Wystarczy lekko dotknąć i już się wyginają, tak są delikatne.

Przy okazji demontażu pokrywy parownika i grzałki okazało się, że wewnętrzna część plastikowej pokrywy parownika jest pęknięta na pół (z zewnątrz tego nie było widać, było widać tylko lekkie pęknięcie od przodu, sięgające do tej środkowej śruby mocującej pokrywę, a cała pokrywa składa się z 3 warstw: plastik - styropian - plastik), więc prawdopodobnie nie cała woda ściekała do otworu odprowadzającego skropliny. Podejrzewam że część wody, która nie spłynęła zamarzała na pokrywie i w pierwszej fazie usterki lód narastał od dołu, nie od strony parownika. Dlaczego tak sądzę? Ponieważ lodówka systematycznie strzelała, był to taki "trzask" jak odgłos łamanego plastiku. Pęknięcie zabezpieczyłem taśmą "Duck Tape".

Obecnie lodówka pieknie chłodzi i nic nie strzela. Ciekawe jest to, że ten odgłos strzelania istniał praktycznie od nowości lodówki. Był nawet zgłaszany do Boscha, ale tam powiedziano, że to normalne odgłosy pracy lodówki i nawet w instrukcji tak było napisane.