Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zabezpieczenie przedlicznikowe, a prawo itp -czy tak ma być?

60jarek 27 Dec 2021 17:07 3063 119
Wago
    60jarek
    Level 27  
    zbich70 wrote:
    mieszkania (i sąsiadów) z pominięciem układu pomiarowego?

To dopiero na koniec się dowiem przedtem przed laty próbowali ingerować w instalację miedzy licznikiem, a mieszkaniem nakryłem ich jak chcieli mi dzwonek do drzwi z instalacji wspólnej korytarzowej podpiąć do mojej instalacji domowej.
    Potem niby to przez pomyłkę jedno oświetlenie na korytarzu mi chcieli wpiąć w moją instalację.
    Akurat wróciłem jak to kombinowali i sprawa się rypła łby poleciały - jeden z pracy wyleciał.
    Zrobiłem potem pomiary i wszystko co obce odłączyli -przeprosili i dali zaświadczenie z pomiarów instalacji.
    zbich70 wrote:
    To forum techniczne, tutaj w relacje międzyludzkie nie wnikamy.

Staram się ale sam widzisz padają pytania nie sposób odpowiedzieć technicznie.

Tak mnie tylko interesuje jak powinno być to zrobione i proszę o odpowiedz z przepisami. Jak widzicie niby każdy ma racje, a jak powinno być to zrobione prawidłowo dalej nie wiem na 100%?

Dodano po 4 [minuty]:

zbich70 wrote:
    Ale przecież Autorowi tematu nikt nie zainstalował 100A.

Tylko za chwilę to zrobią skoro można bezkarnie ingerować. Wszystko jest możliwe.
  • Wago
    zbich70
    Level 43  
    60jarek wrote:
    Tylko za chwilę to zrobią skoro można bezkarnie ingerować. Wszystko jest możliwe.
    Na początku pomyślałem, że to temat poważny i być może ciekawy. Nawet zacząłem szukać tego rzekomego "przepisu" mówiącego o wspólnych zabezpieczeniach w jednej obudowie.
    Ale widzę, że bardziej szukasz przepisu/sposobu jak się odegrać na Gruzinach, cieciach i innych osobach z Twojego otoczenia.
    Sorry wodzu, powtórzę - waśnie sąsiedzkie nikogo nie interesują, a na pewno nie mnie.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów.
  • Wago
    Cowboy zagrabie
    Level 31  
    zbich70 wrote:
    Cowboy zagrabie wrote:
    podpisując umowę na dostawę energii w domku prywatnym w roku 2003, różnica pomiędzy przydziałem mocy 6,5KW a 12KW to było jakieś 30PLN do miesięcznego rachunku.
    Miesięcznego? Proszę przykłady - faktury.

tak jak napisałem było to 19 lat temu. Miałem wybór i wybrałem 6,5 KW więc nawet jak bym miał faktury z przed 19 lat , to i tak niczego by nie dały. Ale sprawdziłem w czeluściach internetu, jaki jest stan obecny i PRZYZNAJĘ CI RACJĘ, nie ma na fakturach dla odbiorców prywatnych składnika zwiększającego wysokość rachunku w zależności od mocy umownej. Natomiast są niestety kary na jej przekroczenie dla umów z przedsiębiorcami.

https://rachunekzaprad.com.pl/moc-przylaczeniowa-a-rachunek-za-prad.html
    60jarek
    Level 27  
    Teraz mam stałą cenę kilka lat.
    Zabezpieczenie przedlicznikowe, a prawo itp -czy tak ma być? .

Dodano po 3 [minuty]:

Cowboy zagrabie wrote:
    nie ma na fakturach dla odbiorców prywatnych składnika zwiększającego wysokość rachunku w zależności od mocy umownej.

Musiał bym ci pokazać umowę i fakturę bez tej stałej ceny co mam przedłużaną kolejny raz. Na fakturze z przed stałej ceny była różnica właśnie około 30 PLN.

Dodano po 3 [minuty]:

Rozważałem powrót do umowy z mniejszym zabezpieczeniem prądowym i mocą, ale ze względu na obecną umowę "stałą cenę", nie kombinuję bo przedobrze.
    zbich70
    Level 43  
    60jarek wrote:
    Teraz mam stałą cenę kilka lat.
    No i gdzie tam jest stawka uzależniona od wartości zabezpieczenia przedlicznikowego? Z czego wnioskujesz, że mając 25A płacisz więcej niż przy 16A?
    60jarek
    Level 27  
    Umowa z 2001 przyłącze 25A i moc przyłączeniowa 5KW. Tak pisze w umowie z zakładem energetycznym.
    A) 0,4KW C) 1,5KW

Dodano po 5 [minuty]:

zbich70 wrote:
    że mając 25A płacisz więcej niż przy 16A?

Piszę teraz mam w promocji stałą cenę nie porównam tego z sąsiadem obecnie.
    Gdy się skończy promocja za kilka lat to dopiero wtedy.
    zbich70
    Level 43  
    60jarek wrote:
    Umowa z 2001 przyłącze 25A i moc przyłączeniowa 5KW. Tak pisze w umowie z zakładem energetycznym.
    To pokaż ją.
    I pokaż gdzie faktycznie masz naliczenie cykliczne związane z zabezpieczeniem 25A - dowolną fakturę za energię od 2001 roku, w której wyszczególniona jest pozycja moc umowna albo wartość zabezpieczenia x cena jednostkowa.
    60jarek
    Level 27  
    zbich70 wrote:
    dowolną fakturę za energię od 2001 roku,
    Wywaliłem stare faktury i to z miesiąc temu wszystkie, pozostawiłem tylko ostatnie z pół roku i dostałem zaświadczenie że wszystko mam uregulowane to w odpowiedzi na reklamacje ginących faktur. Faktury trzymałem od kiedy zamieszkałem -wywaliłem je. W tej kwestii ci nie pomogę.

Dodano po 5 [minuty]:

Panowie to jak w końcu z tym zabezpieczeniem bo odpowiedzi stanowczej nie mam -co mam dalej z tym zrobić?
    zbich70
    Level 43  
    60jarek wrote:
    W tej kwestii ci nie pomogę.
    Ale ja przecież nie oczekuję żadnej pomocy od Ciebie.
    Ja tylko chcę, żebyś udokumentował swoje zdanie, iż płacisz więcej przy zabezpieczeniu 25A niżbyś miał płacić przy zabezpieczeniu 16A.
    Tylko tyle.
    Przecież Ty tu przychodzisz po pomoc, nie ja.

60jarek wrote:
    co mam dalej z tym zrobić?

Przecież sam napisałeś:
    60jarek wrote:
    Spoko napisałem pismo poczekamy na odpowiedz.

No to poczekaj na odpowiedź.
    60jarek
    Level 27  
    zbich70 wrote:
    Ale widzę, że bardziej szukasz przepisu/sposobu jak się odegrać na Gruzinach, cieciach i innych osobach z Twojego otoczenia.

Mnie właśnie przepisy interesują żeby z Gruzinami itp nie mieć nic wspólnego.
    Doprowadzić to do końca i na tym koniec zerwie plombę czy co innego łapy upir.. i zawiadomię zakład energetyczny.
    Widzisz pisze pismo do wspólnoty tak sobie zyczył zakład energetyczny -zero odpowiedzi.
    Powiadamiam jak nakazał zakład energetyczny ich na piśmie i widzisz jakie działanie podjął pracownik Enea na zlecenie zakładu energetycznego.
    Nie wiem nawet kto go zamówił w zakładzie energetycznym -on twierdził ze przyszedł licznik zaplanować - kosmita czy co przeraził tylko mnie -brakowało by zerwanej plomby na liczniku.

Olewam sąsiadów co robią, mnie interesuje moje zabezpieczenie przedlicznikowe.
    Uporam się z tym zabezpieczeniem niech sprawdzą czy nie ma lewych poborów i zegnam ich serdecznie.

Przepisy i tyle, a dalej to niech się ze wspólnotą zakład energetyczny użera.
    Ja chce tylko moje zabezpieczenie przedlicznikowe mieć prawidłowo wykonane i zaplombowane. Amen.
    zbich70
    Level 43  
    60jarek wrote:
    Ja chce tylko moje zabezpieczenie przedlicznikowe mieć prawidłowo wykonane i zaplombowane. Amen.
    Przecież masz - jest 25A zgodnie z umową i zaplombowane.
    Zgłosiłeś swoje wątpliwości na piśmie do ZE i Wspólnoty.
    To co jeszcze użytkownicy forum elektroda.pl mogą dla Ciebie zrobić?
    60jarek
    Level 27  
    zbich70 wrote:
    To co jeszcze użytkownicy forum elektroda.pl mogą dla Ciebie zrobić?

Szkoda ze nie mam odpowiedzi na 100% jak powinno być -spodziewałem się konkretnej jednoznacznej odpowiedzi na tym forum. Gdybać to ja też se mogę, po tym co twierdzili w zakładzie energetycznym, a co dziś zrobili.
    Podejrzewam ze przepis nie jednoznaczny i tylko pisze o zabezpieczeniu przed kradzieżą prądu.
    Kto rano wstaje ten decyduje się na wykonanie w/g siebie jak uważa, to zabezpieczenie.
    Tylko żebym to ja, za jakiś czas nie obudził się z nocnikiem w ręku. Wszystko musi być na papierze.
    Wypowiedzi na forum nie są jednoznaczne, wręcz sprzeczne z sobą brak przepisu?
    To kto z piszących ma rację?
    Panowie to jak wy na co dzień robicie takie przyłącza, zabezpieczenia przedlicznikowe?
    Totolotek i kwestia kto przyjdzie na odbiór roboty? Nie ma jednoznacznych wytycznych?
    Przepraszam czy wszyscy oprócz kilku się wypowiadających czeka na wyrocznię zakładu energetycznego?
    Te przepisy to cha tajemna wiedza?
    Jak otrzymam odpowiedz z zakładu energetycznego to się z wami podzielę wiedzą.
    Ciekawi co będę musiał zrobić -jak będę wymieniać przewody od licznika do domu aluminium ciekawe czy do sąsiada przebywającego w Gruzji będę musiał pisać o zgodę na ingerencję w jego przyłącze przedlicznikowe, czy w łapę będę musiał dać koledze z zakładu energetycznego?
    zbich70
    Level 43  
    Koleś, ty trollujesz forum, czy dopadła cię poświąteczna czkawka?
    zbich70
    Level 43  
    60jarek wrote:
    Przepraszam jesteś w stanie podać obowiązujące przepisy?
    Czytasz co było napisane wcześniej?
    Nie znam przepisów, które by to określały. Prawdopodobnie takie nie istnieją.
    60jarek
    Level 27  
    zbich70 wrote:
    Czytasz co było napisane wcześniej?

Padły trzy odpowiedzi:
    Każde mieszkanie powinno mieć osobno zabezpieczenie przedlicznikowe.
    Dopuszczalne jest umieszczenie wszystkich bezpieczników zabezpieczenia przedlicznikowego w jednej obudowie.
    Dopuszczalne jest umieszczenie wszystkich bezpieczników zabezpieczenia przedlicznikowego w jednej obudowie -ale muszą być bezpieczniki osobno poplombowane.
    Nikt nie jest w stanie podać przepisów jak to należy wykonać wszyscy mówią że muszą być zabezpieczone plombą.
    Coś przegapiłem?
    A jak powinno być?
    ta_tar
    Level 39  
    Jeżeli masz taką wielką chęć aby mieć własny zaplombowany bezpiecznik, to pisz pismo do osoby która to zrobiła (połączyła bezpieczniki), żeby doprowadził do takiej sytuacji jaka była przed jego ingerencją w twój bezpiecznik czyli chcesz mieć swój osobny bezpiecznik i koniec. Jak nie będzie chciał tego zrobić to go postrasz że zrobi to firma na jego koszt.
    CYRUS2
    Level 43  
    Quote:
    Ciekawi co będę musiał zrobić -jak będę wymieniać przewody od licznika do domu aluminium ciekawe czy do sąsiada przebywającego w Gruzji

zbich70 wrote:
    Koleś, ty trollujesz forum, czy dopadła cię poświąteczna czkawka?
    Nie dziwię się że tak jego tekst rozumiesz.
    Jacdiag
    Level 25  
    60jarek wrote:
    za jakiś czas nie obudził się z nocnikiem w ręku.

A może jednak - z ręką w nocniku ???
    zbich70
    Level 43  
    CYRUS2 wrote:
    jarek60, nie odróżnia obudowy na bezpieczniki od swojego bezpiecznika.
    No i jeszcze jednego jarek60 nie odróżnia - te bezpieczniki nie są w jego lokalu i nie są jego własnością. Inaczej - to nie on odpowiada za tę część instalacji.
    60jarek
    Level 27  
    Ja osobiście twierdzę że zabezpieczenie każdego mieszkania powinno być na osobnym bezpieczniku w obudowie.
    Myślę że jest dopuszczalne umieszczanie zabezpieczeń przedlicznikowych we wspólnej obudowie pod warunkiem iż jest do nich bezpośredni dostęp i każdy z nich oplombowany.
    Widziałem takie coś tablica na 8 bezpieczników co drugi wstawiony i każdy z osobna oplombowany -bez zerwania plomby nie możliwy dostęp do przewodów chodź obudowa nie jest oplombowana i nie powinna byc(bezpieczniki tak).

A teraz jak reszta czekam na wyrocznię zakładu energetycznego w/g mnie wspólnota z zakładem energetycznym się dogaduje i stwierdzą że to jest OK. A ja jak otrzymam odpowiedz to pośle ja do ekspertyzy do zapewne jakieś stowarzyszenia elektryków czy innego. I wtedy zapadnie dopiero właściwa decyzja. Lub zakład energetyczny weżmie się za poczynania wspólnoty i polecą kary itp.

Dodano po 3 [minuty]:

zbich70 wrote:
    to nie on odpowiada za tę część instalacji.

Zgadzam się z tym ale uważam że źle to wykonała wspólnota, a zakład energetyczny to przyklepuje.
    Nastąpiła jawna ingerencja w zabezpieczenia przedlicznikowe sąsiadów i moje.
    zbich70
    Level 43  
    60jarek wrote:
    a osobiście twierdzę że zabezpieczenie każdego mieszkania powinno być na osobnym bezpieczniku w obudowie.
    Myślę że jest dopuszczalne umieszczanie zabezpieczeń przedlicznikowych we wspólnej obudowie pod warunkiem iż jest do nich bezpośredni dostęp i każdy z nich oplombowany.
    No i tak właśnie jest. Zaciski przyłączeniowe są pod wspólną oplombowaną osłoną, natomiast dźwignie wyłączników są dostępne na zewnątrz oplombowanej osłony/obudowy i w razie zadziałania, użytkownik może sam podnieść dźwignię i przywrócić zasilanie bez wzywania serwisanta.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Odpowiedzi padły, a że nie po myśli autora to już nie wina forum. Temat zamykam.

Na prośbę autora temat warunkowo otwieram, jeśli nadal będą powtarzane te same argumenty co dotychczas tylko dla nabijanie postów, to temat zamknę bez możliwości otwarcia. [Krzysiek7]
    60jarek
    Level 27  
    Odpowiedz od Enei -zakład wykonał oplombowanie.
    Oznacza to że zalegalizował wszystko.
    Po rozmowie z konsultantem Enea zmiana o 180 stopni.
    Zabezpieczenie przedlicznikowe w bloku należy do Wspólnoty Mieszkaniowej -zakład energetyczny tylko plombuje.
    Mnie zakład Energetyczny wprowadził w błąd twierdząc że zabezpieczenie przedlicznikowe jest jego to nieprawda.

Ponownie moja sprawa zostanie rozpatrzona ze względu na:
    Na obecną chwilę po zalegalizowaniu tego zabezpieczenia zgodnie z prawem żeby je rozplanować celem naprawy, powinienem zawiadomić zakład energetyczny i uzyskać zgodę wszystkich sąsiadów.
    Po moim zwróceniu uwagi że zostały zabezpieczenia przedlicznikowe zostały zaplombowane jedną plombą w obudowie wspólnej -Enea przyznała ze tego nie zauważyła tego na zdjęciu -przyznała mi racje że bezpieczniki nie są osobno zaplombowane.
    Wspomniano iż pracownik nim założył plombę był zobowiązany sprawdzenia do poprawnego wykonania zabezpieczenia przedlicznikowego -czy zrobił to sami oceńcie (obecnie Enea zmienia zdanie -ponowne rozpatrzenie sprawy).
    Bezpieczniki mają być osobno zaplanowane, dostęp do nich musi być nie ograniczony celem wykonania naprawy. Musi być możliwość ich osobnego naprawy bez naruszenia plomb sąsiednich zabezpieczeń przedlicznikowych.
    Enea była przekonana że nie wiadomo kto dokonał modernizacji zabezpieczeń przedlicznikowych -dopiero teraz przyjęła do wiadomości ode mnie że wykonał to sąsiad. Czy miał zgodę itp to będzie przedmiotem wyjaśnienia mojego ze Wspólnotą mieszkaniową.
    Enea przyznała rację że nastąpiła bezprawna ingerencja w moje zabezpieczenie przedlicznikowe.

Za wszelkie zmiany i niezgodne z przepisami modernizacje zabezpieczeń przedlicznikowych ponosi winę wspólnota mieszkaniowa.

Czy sąsiedzi założyli bezprawnie większe wartości zabezpieczeń -tego się nie dowiem to sprawa już samego zakładu energetycznego i sąsiadów.
    Czy i jakie konsekwencje poniesie Wspólnota Mieszkaniowa to się dowiem, bo jestem członkiem Wspólnot Mieszkaniowej.

Wspólnota mieszkaniowa nie odpowiada na wszelkie pisma z mojej strony.
    Nie mam żadnych informacji i nie chce ich udzielać.
    Czeka mnie teraz starcie z nimi o:
    Ingerencja i sposób wykonania nowego zabezpieczenia przedlicznikowego które jasno wynika ze jest źle wykonane.

Czekam na kolejną pismo uwzględniające moje wnioski do których pozytywnie przychyla się Enea.

Mam nadzieje ze nic nie pominąłem i zacytowałem fakty.
    Dziękuje moderatorowi za ponowne otwarcie tematu.

Tak więc sprawa kto odpowiada za zabezpieczenie przedlicznikowe w bloku rozwiązane -Wspólnota Mieszkaniowa.
    Co jest własnością Zakładu Energetycznego -licznik.
    Za co odpowiada zakład energetyczny -za zaplombowanie i odbiór prawidłowo wykonania podłączenia licznika i zabezpieczenia przedlicznikowego.
    Jak ma być wykonane zabezpieczenie przedlicznikowe: bezpiecznik musi posiadać osobną plombę, Musi być dostęp do naprawy bez ingerencji w inne zabezpieczenia przedlicznikowe sąsiadów.

Mam nadzieje że nie nadużyłem zaufania moderatora w tym temacie.
    CYRUS2
    Level 43  
    Zwalili korespondencję z "u...... wym" lokatorem na wspólnotę.
    Niech wspólnota się "użera" - dokładnie o nic.
    60jarek wrote:
    bezpiecznik musi posiadać osobną plombę
    60jarek
    Level 27  
    CYRUS2 wrote:
    60jarek wrote:
    Zabezpieczenie przedlicznikowe w bloku należy do Wspólnoty Mieszkaniowej -zakład energetyczny tylko plombuje.
    ZE plombuje to co do niego nie należy ? Kupy się to nie trzyma.

Enea wytłumaczyła to tak: Ze tylko plombuje i w ten sposób zabezpiecza przed kradzieżą i nieuprawnionym dostępem, -potem następuje zmiana zdania i jestem poinformowany że za razem sprawdza poprawność wykonania zabezpieczenia przedlicznikowego i montaż licznika przed wykonaniem oplombowania.
    Działanie pracownika te oplombowanie potem sama Enea neguje że jest coś nie tak -na zasadzie kazali mu oplombować, w chwili gdy się dowiaduje że bezpiecznik nie jest osobno oplombowany w tej puszce osobno.
    Staram się pisać tak jak następowała kolejność zmiany stanowiska Enei jak zacząłem wszystko po kolei z nimi wyjaśniać.
    Wręcz pada tu stwierdzenie, że instalacja nie jest poprawnie wykonana. Dlatego sami mi zaproponowali ponowne rozpatrzenie tego zgłoszenia.
    CYRUS2 wrote:
    Niech wspólnota się "użera" - dokładnie o nic.

Ja to odbieram tak: wspólnota dokonała zerwania plomby starego zabezpieczenia przedlicznikowego mego i sąsiadów -może miała zgodę zakładu energetycznego -nie wiem nikt mi tej informacji nie chce udzielić -jedynie potem pada stwierdzenie Enei że nastąpiła ingerencja w moje zabezpieczenie przedlicznikowe ze strony Wspólnoty Mieszkaniowej.
    Plombując najpierw legalizują zgodność wykonania zabezpieczenia przedlicznikowego -po tem jednak stwierdzają że jest źle wykonane.
    Panowie dobrze wczytujcie się w tekst -bo za chwile temat zamknie moderator że nabijam posty.
    Tu jedno działanie zaprzecza kolejnemu nic na to nie poradzę.
    CYRUS2
    Level 43  
    zbich70 wrote:
    No i tak właśnie jest. Zaciski przyłączeniowe są pod wspólną oplombowaną osłoną, natomiast dźwignie wyłączników są dostępne na zewnątrz oplombowanej osłony/obudowy i w razie zadziałania, użytkownik może sam podnieść dźwignię i przywrócić zasilanie bez wzywania serwisanta.
    Powyższe jest spełnione.
    O co się wykłócasz ?
    Tylko to, że jest jedna plomba, a nie trzy plomby.
    Elektryk dokonujący naprawy nie ma z tym problemu.
    Post #54
    60jarek wrote:
    Czy sąsiedzi założyli bezprawnie większe wartości zabezpieczeń - tego się nie dowiem to sprawa już samego zakładu energetycznego i sąsiadów.
    zbich70 wrote:
    W tym zakresie szukasz pomocy na forum.
    Bo zarzutów merytorycznych - parametrów i jakości wykonania - nie przedstawiasz.
    William Bonawentura
    Level 33  
    60jarek wrote:

Padły trzy odpowiedzi:
    Każde mieszkanie powinno mieć osobno zabezpieczenie przedlicznikowe.
    Dopuszczalne jest umieszczenie wszystkich bezpieczników zabezpieczenia przedlicznikowego w jednej obudowie.
    Dopuszczalne jest umieszczenie wszystkich bezpieczników zabezpieczenia przedlicznikowego w jednej obudowie -ale muszą być bezpieczniki osobno poplombowane.
    Nikt nie jest w stanie podać przepisów jak to należy wykonać wszyscy mówią że muszą być zabezpieczone plombą.
    Coś przegapiłem?
    A jak powinno być?

Jak to zwykle bywa "zależy".

Pierwsza odpowiedź jest dobra jeśli zabezpieczenia przedlicznikowe należą do odbiorcy.
    Druga odpowiedź jest dobra jeśli zabezpieczeniem przedlicznikowym są wyłączniki samoczynne we własności ADM. Plombowanie dźwigienek, choć możliwe nie miałoby sensu użytkowego.
    Trzecia odpowiedź jest dobra jeśli zabezpieczeniem są rozłączniki bezpiecznikowe we własności ADM. Mamy wówczas plomby zarówno na obudowie jak i na każdym aparacie.
    60jarek
    Level 27  
    CYRUS2 wrote:
    O co się wykłócasz ?

60jarek wrote:
    Jak ma być wykonane zabezpieczenie przedlicznikowe: bezpiecznik musi posiadać osobną plombę, Musi być dostęp do naprawy bez ingerencji w inne zabezpieczenia przedlicznikowe sąsiadów.
    60jarek wrote:
    Na obecną chwilę po zalegalizowaniu tego zabezpieczenia zgodnie z prawem żeby je rozplanować celem naprawy, powinienem zawiadomić zakład energetyczny i uzyskać zgodę wszystkich sąsiadów.

No i ingerencja w moje zabezpieczenie i sąsiadów -typowa samowola. (wcześniej opisywałem co potrafili zrobić w mojej instalacji dodatkowe lewe podłączenia)-wcześniejsze posty. Przychodzi ktoś zrywa plomby przerabia niezgodnie bez twojej wiedzy i okazuje się że źle wykonuje nowe modernizacje (niewłaściwie wykonane), do tego nie plombuje prawie przez rok. Obok ktoś ciągnie prąd na lewo.
    Sąsiad zmienia pozostałym sąsiadom wielkość zabezpieczeń.
    Przepraszam to jeszcze mało?

Dodano po 5 [minuty]:

William Bonawentura wrote:
    Trzecia odpowiedź jest dobra jeśli zabezpieczeniem są rozłączniki bezpiecznikowe we własności ADM. Mamy wówczas plomby zarówno na obudowie jak i na każdym aparacie.

MI wystarczy że będę miał jak miałem moje zabezpieczenie licznikowe osobno zaplombowany bezpiecznik. Czy ono będzie we wspólnej obudowie czy nie to bez znaczenia -ważne żebym przy naprawie miał dostęp do niego bez konieczności ingerencji w czyjeś zabezpieczenie tym samym plombę zabezpieczenia przedlicznikowego sąsiada lub sąsiadów. Tak było zawsze puki jeden mądry do tego się nie dobrał -przewodniczący wspólnoty.
    CYRUS2
    Level 43  
    60jarek wrote:
    Sąsiad zmienia pozostałym sąsiadom wielkość zabezpieczeń.
    Przepraszam to jeszcze mało ?
    Tobie nie zmienił. Więc to nie twoja sprawa.
    60jarek wrote:
    Obok ktoś ciągnie prąd na lewo.
    Zgłoś do ZE lub na policję
    60jarek wrote:
    do tego nie plombuje prawie przez rok
    Plomba nie zmiena parametrów prądu elektrycznego dostarczanego do twojego lokalu.