Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ regulacji pracy elektrodrążarki

emplast 27 Dec 2021 15:40 180 3
Tespol
 • #1
  emplast
  Level 2  
  Witam
  Potrzebuję stworzyć małą niedrogą elektrodrążarkę w tym celu chcę wykożystać modulator częstotliwości prostownik 24V odpowiednio duży i mofset 60A 24V.
  Problem mój jest taki że nie za bardzo umiem poradzić sobie z regulacja całego układu która ma polegać na ciągłym mierzeniu napięcia między elektrodą a stołem (częstotliwość generatora 1MHz).Jakim najprostrzym sposobem dokonać wyłaczenia mofsetu podczas gdy układ osiągnie np 5V. Należy też dodać że układ wykonawczy to silnik krokowy ze srubę kulową o skoku 2mm.
  Rozumiem że reakcja silnika to 2ms czyli układ pomiarowy napięcia rozłaczenia moulatora a mofsetu powinien być 1ms.
  Jakie układy są w stanie dokonąć pomiaru i rozłaczenia mofsetu który moduluje napięcie na elektrody.
  Pozdrawiam
 • Tespol
 • #2
  jarek_lnx
  Level 43  
  Myślałem żeby sobie kiedyś wykonać coś takiego do eksperymentów, dla elektronika to nie są jakieś cuda, ale szczerze mówiąc nie widzę szans można to było zrobić z gotowych podzespołów, nie robiąc własnej elektroniki, nie ma urządzeń o podobnej funkcjonalności czy parametrach, które można by wykorzystać. Także jak będziesz chciał DIY będziesz musiał sporo czasu zainwestować w naukę elektroniki, doświadczenia, sprzęt (m.in. oscyloskop) i w zamyśle niedroga elektrodrążarka, zrobi się droga.

  Pisząc modulator częstotliwości masz na myśli falownik do silników? Co by to miało dać?
  emplast wrote:
  częstotliwość generatora 1MHz
  Brzmi absurdalnie.

  W amatorskich/naukowych zastosowaniach zawczoraj spotyka się "generator" RC
  Układ regulacji pracy elektrodrążarki
  Jest to prymitywne rozwiazanie i mało wydajne, poza tym słabo sterowalne, ale pozwala ominąć problem budowy generatora. Wystarczy żeby pracę na uczelni na temat EDM napisać :)

  Odnośnie sterowania, nie steruje się generatorem, generator podaje impulsy cały czas, a układ pomiarowy wykrywa kiedy elektroda jest za blisko i są zwarcia, oraz kiedy jest za daleko i nie dochodzi do przebicie i odpowiednio steruje silnikiem. Ten układ trzeba zrobić na mikrokontrolerze i zaprogramować.
  Poprawnie działający układ sterowania "pilnuje" odległości tak żeby wszystkie impulsy z generatora wykonywały pracę - zatrzymywanie generatora bo odległość/napięcie się nie zgadza jest wbrew logice. A sam generator musi być odporny na przerwę w obwodzie i zwarcie - bo będą się zdarzały.


  Napięcie na elektrodach musi wystarczyć do przebicia dielektryka, 24V raczej nie wystarczy:
  Układ regulacji pracy elektrodrążarki

  Na swoją konstrukcję miałem taki pomysł żeby zbudować dwa generatory jeden wysokiego napięcia małej mocy, do przebicia dielektryka i niskiego napięcia dużej mocy do podtrzymania wyładowania - podobnie jak zbudowane są elektroniczne stateczniki do lamp HID.

  Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

  Jest jeszcze opcja znajdziesz jakąś gotową instrukcję https://cnctar.hobbycnc.hu/ANTAL%20G/szikraforg%E1csol%E1s/EDM%20by%20Robert%20Langlois.pdf
 • Tespol
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  A już myślałem że gotowy generator do EDM za dwa dolce będzie :D

  Zamiast generatora funkcyjnego XR2206 przyda ci się generator prostokąta z regulowanym wypełnieniem i częstotliwością może być na 555 z dwoma potencjometrami, akurat ten generator to najprostsza cześć układu


  Tak wyglądają generatory których użycie ma sens:
  Układ regulacji pracy elektrodrążarki Układ regulacji pracy elektrodrążarki Układ regulacji pracy elektrodrążarki