Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dłuższy blekaut - jaki awaryjny agregat prądotwórczy do domu i czy dual fuel

1mentos 27 Dec 2021 17:52 1413 17
    1mentos
    Level 11  
    Jest podobny temat tu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3848512.html#19722797

ale szkoda bo został zamknięty, więc pozwolę sobie założyć nowy. Myślę że obecnie więcej ludzi szuka agregatu awaryjnego do domu. Ja chcę taki który może zasilić dłuższy czas podstawowe urządzenia jak lodówkę, piec gazowy, jakieś światła, napędy bram, jakieś urządzenia elektroniczne typu ładowarki, laptop, ruter, TV czy radio CB itp. Wiadomo, w „maku” też ostrzegają, że się można gorącą kawą poparzyć, ale chcę w razie w wpiąć go do instalacji domowej. Też myślałem o tych agregatach FOGO bo zależało mi na markowych silnikach (nie ważne czy ma AVR czy nie to można dokupić). Ale sporo też się zastanawiałem nad agregatami dual fuel, bo jak wspomniałem chodziło mi o jakiś dłuższy „blekaut”, a wiadomo bez prądu nie kupię benzyny na stacji, a taką butlę 11kg mam w grillu, zapasową też można trzymać, punktów do wymiany jest sporo, mam adresy i prądu do wymiany nie potrzeba, starczy gotówka albo konserwy do barteru ;-). No i gaz się w butli chyba tak jak benzyna nie starzeje. Sam więc fakt alternatywy LPG/benzyna jest ogromnym jak dla mnie plusem w takiej sytuacji. Oczywiście wolałbym coś markowego dual fuel, ale praktycznie to można znaleźć tylko te chinole Könner & Söhnen jak zalinkowane poniżej.

https://ks-power.pl/product/inverter/ks-4000ieg-s/

https://jptech-maszyny.pl/ks-4100ieg-generator-inwertorowy-lpg-3-6-kw

https://klimasklep.pl/agregat-pradotworczy-fogo-fh-3001-p-1542.html

W każdym razie mam 5 pytań do kogoś kto umie udzielić fachowej odpowiedzi bo doświadczenia z agregatami nie mam i się też na tym specjalnie nie znam:

1. Czy ktoś ma jakieś opinie do tych zalinkowanych chinoli K&S?
    2. Są jak widać dwa podobne modele tego K&S. Różnica chyba polega jedynie na cichszej obudowie/innej konstrukcji nośnej. Jednak nie bardzo rozumiem opis przy tym nie zabudowanym: „agregat inwertorowy”, po czym w jego opisie stoi że: „W generatorach Könner & Söhnen wykorzystano synchroniczny alternator z szczotkami węglowymi”. Kurcze, zawsze myślałem, że jak inwertorowy to szczotek nie ma?
    3. Ktoś już o to pytał w zamkniętym temacie, ale nie było odpowiedzi. Chodzi o te benzynowe FOGO. Wspomniałem o długiej pracy, więc ten mały zbiorniczek odpada, ale też mi się wydawało, że to nie problem przez ten mały podpiąć po prostu jakiś duży zbiornik typu kanister 20l byle pewnie był na płasko i niewiele wyżej od tego zabudowanego. Ja tu nie widzę jakiś przeciwwskazań/problemów, ale może czegoś nie jestem świadom?
    4. To raczej proste konstrukcyjne silniki zasilane gaźnikiem, więc butla + reduktor i czy to duży problem przerobić/dorobić zasilanie tak by nawet taki FOGO mógł chodzić też na gazie?
    5. Zaraz będą morały ;-) – agregat jednofazowy, instalacja 3 fazowa w domu – po rozłączeniu od sieci zwieramy 1 fazę z wszystkimi trzema by wszędzie w domu prąd był, ale jak się zachowa różnicówka która jest zaraz za rozłącznikiem (4 stykowy) ? Uziemienie też powinno zostać rozłączone w takim wypadku?
    Dzięki z góry za odpowiedzi.
    MARIUSZ R
    Level 28  
    Podejdź do tematu z innej strony. Fakt, nowy agregat to i pewnie jest jakaś gwarancja. Kto to serwisuje? Sklep? Sprzedający? Jak z dostępnością części zamiennych po okresie gwarancyjnym? Powiem tak, lipa. Chyba że ściągniesz sobie z Chin. Na dzień dzisiejszy to moim zdaniem jakbym miał kupować to tylko Fogo z silnikiem Hondy. Mam taki który ma przeszło 20 lat. Silnik G200, bez AVR- a szkoda. Nie do zajechania. Części do silnika jeszcze dostępne. Szczotkami się nie martw, potrzebne są do AVR. Przeróbka na gaz? Lepiej zapomnij o tym.
    anchilos
    Level 36  
    MARIUSZ R wrote:
    Przeróbka na gaz? Lepiej zapomnij o tym.

jak najbardziej.
    Wszelkie reduktory - parowniki wymagają podgrzewania, gdzie w tych motorkach nie ma z czego podać (ani płynu chłodniczego, ani dostępu do podgrzanego oleju smarującego).
    ShakeAll
    Level 20  
    W prostych instalacjach LPG za parownik robi butla, można to zobaczyć w starszych wózkach widłowych.
    Owszem odpalanie na LPG bywa wówczas problematyczne, zwłaszcza w niskich temperaturach.
    1mentos
    Level 11  
    No właśnie, te zalinkowane K&S nie sądzę by miały jakiś podgrzewany parownik bo jak wspomniane niby czym, a jednak zasilanie LPG jest. Więc myślę, że to działa tak jak mój grill gazowy, jakoś za reduktorem w palnikach gaz w stanie lotnym już jest i nie ma problemu z piezoelektrycznym odpaleniem i to nawet na mrozie, a ja agregat będę miał w garażu w bryle budynku - min temperatury to 10 stopni w duże mrozy. Ale przekonaliście mnie, że jednak lepiej się rozglądać za markowym silnikiem, więc będzie chyba z Hondą ten Fogo. Ale wciąż aktualne są pytania:

1. Co myślicie o zasilaniu tego małego wbudowanego zbiorniczka przez połączenie go z jakimś większym? Wiadomo, musi być wyżej by szczelne "naczynie połączone" działało, ale pewnie będzie przez to nieco wyższe ciśnienie na wylocie z tego mniejszego. Jednak chyba komora pływakowa gaźnika poradzi sobie z domykaniem zasilania benzyną.

2. AVR - @MARIUSZ R - "Szczotkami się nie martw, potrzebne są do AVR" - tu nie zrozumiałem. Czemu w takim z wbudowanym AVR mam się martwić o szczotki? Chcesz powiedzieć, że lepiej kupić bez (700PLN taniej) i dokupić ewentualnie zewnętrzny AVR 3KV jak np. poniżej ? W sumie nadal taniej.

https://tooles.pl/stabilizator-napiecia-proav...Ce06HKnrIAa91Xfg9wb5zWaquIHxe7iwaApK8EALw_wcB

3. Ogólne pytanie już z ciekawości o te K&S - "agregat inwertorowy” vs "wykorzystano synchroniczny alternator z szczotkami węglowymi” - to nie jest sprzeczność?

4. No i wciąż aktualne pytanie 4, to o podpięcie do sieci domowej.

Dzięki
    anchilos
    Level 36  
    Inwerter w agregatach nie tyle reguluje napięcie, ale daje czysty sinus.

Niestety agregaty bez inwertera potrafią dawać koszmarne przebiegi napięcia - prądu, nieakceptowalne przez urządzenia - zwłaszcza kotły.
    Moja Honda EA6000 ma ciosaną sinusoidę (nie najgorszy przebieg) wszystko działa oprócz UPS EVER.

Ten z linku nie poprawi przebiegu i nie ma nic wspólnego z inwerterem.
    1mentos
    Level 11  
    Właśnie zastanawiałem się nad bezpiecznym podpięciem i już przeglądałem łączniki krzywkowe sieć-agregat 3Pk, dzięki też za link do tematu o podłączeniach. Mam instalację fotovoltaiczną i jeśli coś nie mieszam to rozumiem że inwerter to inaczej falownik?

Dlaczego "zwłaszcza kotły" ? Niby kominek awaryjnie pomimo, że mieszkam w KRK jest, ale piec i lodówka to w sumie jedna z rzeczy na której zasilaniu mi najbardziej zależy, na coś tu uważać przy zasilaniu agregatem?
    MARIUSZ R
    Level 28  
    Pamiętaj że musisz całkowicie odciąć się od sieci zewnętrznej. Tak że raczej łącznik krzywkowy 4PK lub moduł na szynę TS35 4PK.
    1mentos
    Level 11  
    Jakiś link do takowego łącznika można prosić? Bo szukam i nie bardzo coś się podpowiada.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    anchilos wrote:
    Inwerter w agregatach nie tyle reguluje napięcie, ale daje czysty sinus.
    Bzdura. Inwerter takiego generatora musiał by kosztować fortunę. Najczystszy sinus z definicji generują agregaty asynchroniczne z kondensatorami i wirnikiem klatkowym, niestety ze względu na niską sprawność takiej prądnicy wyszły juź z użycia.
    @1mentos Do diabła i troche tego - poszukaj jako przełącznik sieć/agregat. Są trójfazowe i jednofazowe.
    RCD trójfazowe dla zwartych trzech faz - jest to możliwe, ale zwarcie tych faz ze sobą ma nastąpić po stronie przyłączenia generatora jednofazowego do przełącznika. PE ma być doprowadzone do obudowy generatora.
    anchilos
    Level 36  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Bzdura

Czyli nie ma agregatów dających czysty sinus?

Jeśli tak - to kamień spadł mi z serca (że kupiłem bez "inwertera").

Napięcie trzyma ładnie, nawet przy dużych zmianach obciążenia ( w obie strony).

Pozdrawiam.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @mariuszr2 You Tube dzwignią handlu. Zastanów się jaka musi być konstrukcja falownika dającego tak czysty sinus przy mocy paru kilowatów. I jaki byłby jego koszt ? Popatrz jak pracują falowniki solarne i co z nich wychodzi oraz ich cenę, bo tu chodzi o to samo.
    MARIUSZ R
    Level 28  
    Tak jak pisałem powyżej są to pomiary naszego kolegi z forum który patrząc po tematach trochę zna się na agregatach. Tu z prądnicy wychodzi jak się nie mylę 20kHz. Całą robotę robi falownik. Tylko jak z żywotnością tego układu, nie wiem.
    anchilos
    Level 36  
    @krzysztofkamienski

Bzdura.

Wywołałem Ciebie do odpowiedzi.

Oczywiście możesz mnie olać.
    Popatrz jak pracują falowniki solarne i co z nich wychodzi oraz ich cenę, bo tu chodzi o to samo.

Powoływanie się na falowniki solarne, w obecnym czasie (do kwietnia) jest kompletną bzdurą.
    1mentos
    Level 11  
    Odnośnie sinusoidy, tu goście testują "tani" agregat inwertorowy (wcale nie taki tani ale i tak zakładam, że chinol) i pokazują że sinusoida jest idealna. Jest też do niego link w opisie. Może więc warto inwertorowy jednak? Muszę mieć pewność że takie urządzenia jak lodówka, piec czy jakaś elektronika działać będzie, inaczej Honda czy Yamaha to nie ważne, urządzać mnie nie będzie taki agregat. Kurde mam już mętlik.

https://www.youtube.com/watch?v=5bA6fAJKuKE

Szukając w związku z tą sinusoidą inwertorowych i mając na względzie Wasze rady odnośnie dobrej jakości produktów Fogo coś nad czymś takim się też zastanawiam: AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY FOGO F 4001 iSE Inwerter USB

https://allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-fogo-f-4001-ise-inwerter-usb-11519504431

Silnik już nie Honda ale rozumiem, że marka Fogo to nie krzak i serwis oraz części do silników Rato (model R 210 D-ViI) w nim stosowanych nie powinny być problemem. Widzę można kupić nawet same silniki, niby są części. Co myślicie?

I jeszcze formalności - coś takiego znalazłem - "Dopóki domowa instalacja jest ręcznie odłączana od sieci, a urządzenia domowe korzystają wtedy z prądu wytwarzanego przez agregat, Zakładu Energetycznego takie działanie nie interesuje." - czyli jak rozumiem mając na instalacji wspomniany ręczny przełącznik sieć/agregat wszystko jest lege artis?