Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dvb-t antena siatkowa czy panelowa?

Kudlacz93 29 Dec 2021 00:00 882 14
    Kudlacz93
    Level 3  
    Witam.

Posiadam starą siatkowa antenę TV ze wzmacniaczem, ale trochę mi szarpie obraz co chwile. Próbowałem dołożyć drugi wzmacniacz, ale sygnał chyba jest przesterowany bo obraz znika co parę sekund.

Chce kupić nową antenę i kabel żeby wszystko działało jak trzeba. Nie mam miejsca na zamontowanie anteny kierunkowej (balkon) dlatego zastanawiam się czy lepszym rozwiązaniem od zwyklej siatki była by porządna antena panelowa. Znalazłem coś takiego:

Antena zewnętrzna One For All SV 9455 z wzmacniaczem o mocy 52 dB, przeznaczona dla odbiorników znajdujących się do 60 km od nadajnika.

Bo siatka zbiera wszystko, a to ma jakieś filtry, wiec chyba powinno być trochę lub dużo lepiej.

Polecano mi asr classic, ale ona nie odbiera mux8.

Moja odległość od nadajnika to ok. 50 km.
    Dokładnie Bolesławiec, ulica Lubańska 71, 1 piętro.
    Nadajnik Śnieżne Kotły.

Macie jakieś doświadczenia siatka vs dobra panelowa lub dokładnie ta panelowa? Co lepsze?

Pozdrawiam, Kudlacz93.
    Mobali
    Level 40  
    Oczywiście najlepsza byłaby dobrze dobrana pasywna antena kierunkowa combo z filtrami LTE. A jeśli to faktycznie niemożliwe, z doborem anten siatkowych i panelowych nie ma jednej reguły i trzeba dojść do najlepszych efektów doświadczalnie. Dobrą metodą jest też podpytanie sąsiadów na czym odbierają oraz podpatrzenie anten w okolicznych lokalizacjach. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem można trafić w antenę, która w tych warunkach się sprawdza. Najlepiej kup tę antenę wysyłkowo, wypróbuj, a w razie słabego odbioru zwróć w ramach konsumenckiego odstąpienia od umowy. Jeśli chodzi o anteny, także zdecydowana większość stacjonarnych sklepów specjalistycznych z antenami umożliwia tego typu zwroty.
    niewolno2
    Level 40  
    Odległość od nadajnika to jedno a moc nadajnika to drugie, sprawdziłeś z jaką mocą nadaje? Może wręcz przeciwnie powinieneś zrobić i usunąć wzmacniacz oraz zasilacz i zamontować symetryzator w antenie siatkowej. Wersja z dwoma wzmacniaczami to strzał w kolano.
    Mobali
    Level 40  
    niewolno2 wrote:
    ...sprawdziłeś z jaką mocą nadaje?
    Moce WTON Śnieżne Kotły są tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/RTON_%C5%9Anie%C5%BCne_Kot%C5%82y[quote:ddb073c95e="niewolno2"> target="_blank" rel="nofollow noopener ugc" class="postlink">https://pl.wikipedia.org/wiki/RTON_%C5%9Anie%C5%BCne_Kot%C5%82y[quote:ddb073c95e="niewolno2 wrote:
    Wersja z dwoma wzmacniaczami to strzał w kolano.
    Dokładnie! Odbioru raczej nie poprawią...
    LeDy
    Level 43  
    Skoro masz wzmacniacz to najpierw wymień zasilacz, może być z regulacją. Z tą panelową sobie głowy nie zawracaj. Jak już to nowa antena siatkowa. Moce duże więc pewno antena bez wzmacniacza wystarczy. Symetryzator 6-60 zamiast wzmacniacza.

Dvb-t antena siatkowa czy panelowa? Dvb-t antena siatkowa czy panelowa?
    Kudlacz93
    Level 3  
    Na tej starej siatce i wbudowanym w niej wzmacniaczu siła sygnału na TV to ok 60% więc siatka pasywnie chyba nie da rady.

Wymiana wzmacniacza na regulowany nie pomogła.

Chyba zaryzykuje z panelową jeśli efekt ma być podobny do siatki. Drożej, ale schludniej na balkonie.

Czy wzmacniacz w antenie z zasilaczem regulowanym ustawionym na minimum lub prawie minimum działa jak symetryzator?
    LeDy
    Level 43  
    Kudlacz93 wrote:
    Na tej starej siatce i wbudowanym w niej wzmacniaczu siła sygnału na TV to ok. 60% więc siatka pasywnie chyba nie da rady.

Wymiana wzmacniacza na regulowany nie pomogła.

Chyba zaryzykuje z panelową jeśli efekt ma być podobny do siatki. Drożej, ale schludniej na balkonie.

Czy wzmacniacz w antenie z zasilaczem regulowanym ustawionym na minimum lub prawie minimum działa jak symetryzator?

Jak już to zasilacza? To nie robisz skokowo tylko ustawiasz na jakimś kanale, ustawiasz parametry sygnału i wtedy regulujesz zasilaczem.
    Na balkon to pięknie nadaje się siatkowa bez siatki.

Dvb-t antena siatkowa czy panelowa?
    Kudlacz93
    Level 3  
    Jasne, że zasilacza. Przejęzyczenie. :p

Tak właśnie się nim bawiłem na różnych kanałach. Najlepiej i tak było przy mocy na zasilaczu na full. Ale w sumie to nie jestem też pewien czy ten wzmacniacz jest sprawny bo kiedyś było lepiej.

W każdym bądź razie dlaczego silna panelowa z filtrami (dodam, że mam maszt GSM mniej niż 1 kilometr od balkonu) o i tak sporych rozmiarach jak na tego rodzaju antenę, bo aż 32x20 cm, ma być gorsza od zwyklej siatki? Bo i tak będzie miała mniejszy zysk pasywny? No siatka to ok. 60x80 cm, ale nie jest tak, że łapie cały syf LTE itp.?
    LeDy
    Level 43  
    Kudlacz93 wrote:
    Ale w sumie to nie jestem też pewien czy ten wzmacniacz jest sprawny bo kiedyś było lepiej.

W każdym bądź razie dlaczego silna panelowa z filtrami (dodam, że mam maszt GSM mniej niż 1 kilometr od balkonu) o i tak sporych rozmiarach jak na tego rodzaju antenę, bo aż 32x20 cm, ma być gorsza od zwyklej siatki? Bo i tak będzie miała mniejszy zysk pasywny? No siatka to ok. 60x80 cm, ale nie jest tak, że łapie cały syf LTE itp.?

Daj zdjęcia tej anteny, również w środku. Pewno zardzewiały śrubki.
    Co do panelowej to rób jak chcesz. Twoje pieniądze, twój kłopot.
    Jak napisałeś siatkowa ≈68x80 a w tej panelowej to nie licz wymiarów zewnętrznych a to w środku co ma wpływ na odbieranie. Nie wiem czy w całości jeden dipol >< w niej siedzi? Pewno wymiarami to połowa jednego siatkowej?
    Mobali
    Level 40  
    LeDy wrote:
    Pewno zardzewiały śrubki.
    To może być bardzo dobry trop. Szczególnie w sytuacji, kiedy antena kiedyś działała dobrze, a teraz odbiór na tej samej instalacji jest słaby. Korozja elementów to typowa przypadłość tego typu anten. Podobnie jak problematyczne bywają złączki i wilgoć w kablach, najczęściej tych niskiej jakości i dobranych nieodpowiednio do warunków pracy.
    LeDy
    Level 43  
    Mobali wrote:
    LeDy wrote:
    Pewno zardzewiały śrubki.
    To może być bardzo dobry trop. .
    Gdybyś jeszcze wiedział w jakim przypadku?
    Elmont
    Level 25  
    Kolego "Kudłacz93" montowałem najzwyklejszą antenę siatkową bez
    wzmacniacza u mojego brata w Osiecznicy tj ok 10 km dalej od Śnieżnych
    Kotłów niż Bolesławiec i wszystkie kanały dostępne śmigają aż miło. Więc wg
    mnie coś tam pewno u Ciebie "dokucza" w odbiorze.
    User removed account
    Level 1  
    Kudlacz93
    Level 3  
    Problem zostal rozwiazany przez wymiane kabla antenowego. Byl łączony przez lutowanie w polowie pewnie nieudolnie przez poprzedniego wlasciciela mieszkania i zbieral zaklocenia dlatego co chwile obraz skakal.