Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja SAT (ASTRA+HOTBIRD) + DVB-T + FM + DAB - jak w 2022 roku

Voder 30 Dec 2021 00:18 438 3
    Voder
    Level 11  
    Czesc, tematów przejrzałem mnóstwo - ale im więcej czytam tym ....mniej wiem.
    Może na początek to co już mam: 5 pokoi po dwa koncentryki w każdym.
    W każdym pokoju gniazdo SAT-SAT-RTV Simon 54:
    https://ekatalog.kontakt-simon.com.pl/downloa...niazda%20Antenowe%20SAT-SAT-RTV%20Simon54.pdf

Wszystko w gwiazdę leci sobie na strych = razem 10 koncentryków. Na dach leci w sumie 9 sztuk - bo miało być 2xQuattro na multiswitchu 9/12. Ale dolozenie kolejnego kabla na dach, nie stanowi zadnego problemu, gorzej z pokojami ;) Teraz doczytałem o konwerterach wideband, konwerterach unicable/unicable II, multiswitchach unicable i już sam nie wiem czego tak na prawdę potrzebuję.

Założenie - tunery na linuxie - typu SF8008 Combo, albo ewentualnie jakies triple 2xDVB-S + DVB-T2 (nie wgryzłem się jeszcze co dzieki temu moge zyskac i czy na pewno tego typu rozwiazanie jest mi potrzebne). To czego na pewno potrzebuje to mozliwość nagrywania i rownoczesnego ogladania innych programow, czy to z SAT czy to z naziemnej na danym dekoderze.

No i teraz pytanie czy moje myslenie jest prawidłowe. Czy 2x konwerter wideband, zwrotnica sumujaca FM, DAB, DVB+T, do tego multiswitch np. Johanson 9734PL i rozdzielenie sygnału na splitterach satelitarnych np. 1x8 wyjsc na poszczegolne gniazda jest ok ?

Czy to się nie pogryzie z moimi gniazdami ?

A może zupełnie inaczej zaplanować taką instalację ? Jeśli tak to jak ?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Voder
    Level 11  
    _cheetah_ wrote:

Sprawa się komplikuje, jeśli chciałbyś równolegle używać dekoderów unicable i klasycznych FullBandów. Wtedy trzeba mieć switcha z większą ilością wyjść, bo każdy FullBand zabierze jeden port (dekoder bez PVR) lub dwa porty switcha (dekoder z PVR).

Raczej nie przewiduje klasycznych FullBandów, ale powiedzmy, że dla uniwersalności takiej instalacji można by założyć, że mogą się takie dekodery pojawić.

_cheetah_ wrote:

Ale nie masz w nich rozdziału na radio FM i TV, co może stanowić problem dla niektórych odbiorników radiowych, które nie lubią być przeciążane sygnałami telewizyjnymi.

Tak, zdaję sobię z tego sprawę. Ale FM to będzie u mnie w zasadzie jeden odbiornik.

_cheetah_ wrote:

Przy pięciu dekoderach SAT to multiswitch uniwersalny (unicable / FullBand) albo połączenie multiswitcha unicable i FullBand wydaje mi się najoptymalniejsze.

Ponieważ masz po dwa koncentryki na pokój można by się tylko zastanowić, czy nie zrobić dystrybucji SAT na switchu a TV osobno, poza nim.

A możesz rzucić jakimś przykładem takiego multiswitcha uniwersalnego ?
    Bo budżet pierwotnie miałem w okolicach 700zl (telmor premu 9/16). Jesli ten 9734 może okazać się niewystarczający, to zakup np. Johansson 9754APL tez biore pod uwage. Ale jeśli można to rozwiązać lepiej i nie będzie kosztowało 4 razy wiecej to czemu nie ;)

Co do rozdzielenia TV i zrobienia jej osobno - jest to do ogarnięcia - koszt dużo wyższy nie będzię. Myślałem nad tym ale nie znalazłem jakiejś przewagi tego rozwiązania majac juz multiswitcha. Co przegapiłem ?
    User removed account
    Level 1