Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik częstotliwości 100kHz-2,4GHz do zabudowy

ArturAVS 30 Dec 2021 12:19 3762 70
  • Miernik częstotliwości 100kHz-2,4GHz do zabudowy
    Miernik częstotliwości to chyba jeden z najważniejszych przyrządów w pracowni elektronika radiowca. Tak zwana F-miarka czy hercmiarka jest bardzo ważnym przyrządem podczas prac z urządzeniami radiowymi i pozwala dokładnie zmierzyć częstotliwość pracy heterodyny czy też wyjściową nadajnika. Mierniki częstotliwości były budowane w technice cyfrowej TTL, CMOS etc. produkowane były też specjalizowane układy scalone do pomiaru częstotliwości. Jednym z takich mierników jest Digicount 312 który prezentowałem przy okazji naprawy, miernik ten wykorzystuje dedykowany układ licznika ICM 7208 + garstkę układów TTL i CMOS. Upowszechnienie mikroprocesorów umożliwiło budowę bardziej zaawansowanych urządzeń do pomiaru częstotliwości. Prezentowany w artykule moduł miernika częstotliwości wykorzystuje właśnie mikroprocesor oraz kilka układów pomocniczych do pracy.

Przyjrzyjmy się budowie blokowej najprostszego miernika częstotliwości;

Ponieważ zdecydowana większość mierników częstotliwości to układy cyfrowe które wymagają na wejściu sygnału prostokątnego o poziomach logicznych niezbędny jest układ kształtowania. Układ ten poza dopasowaniem poziomu sygnału zapewnia również zmianę kształtu z np. sinusoidalnego czy trójkątnego na prostokątny. Bardziej zaawansowane układy kształtujące mogą być wyposażone dodatkowo we wzmacniacze czy też tłumiki a także filtry. Odpowiednio ukształtowany sygnał trafia do tak zwanej bramki która na zadany czas pomiaru "przepuszcza" sygnał do licznika. Tzw. czas bramkowania to czas w jakim są zliczane impulsy wejściowe, od dokładności odmierzania tego czasu zależy w dużej mierze dokładność miernika. Do tego celu służy generator wzorcowy wraz z dzielnikiem częstotliwości, w prostych konstrukcjach stosuje się zwykłe generatory kwarcowe. W bardziej zaawansowanych a co za tym idzie dokładniejszych są stosowane generatory kwarcowe kompensowane temperaturowo bądź stabilizowane zewnętrznym sygnałem odniesienia (np. za pośrednictwem sygnału GPS). Logika sterująca zapewnia odpowiednią sekwencję sygnałów sterujących. W dużym uproszczeniu cykl pomiarowy wygląda tak;

1. Skasowanie licznika
    2. Otwarcie bramki na zadany czas wzorcowy
    3. Zliczanie impulsów
    4. Zamknięcie bramki i wyświetlenie wyniku

Cykl powtarza się w pętli. Bardziej zaawansowane mierniki mogą mierzyć również czas czy okres przebiegu wejściowego. Nieco odmienną konstrukcją są mierniki częstotliwości przeznaczone do pomiaru w urządzeniach radiokomunikacyjnych, tam ze względu na przemianę częstotliwości wymagane jest dodanie lub odjęcie (zależnie od sposobu przemiany) częstotliwości pośredniej od mierzonej częstotliwości heterodyny aby otrzymać poprawny wynik. Tego rodzaju mierniki choć są możliwe do zrealizowania w technologii TTL czy CMOS są jednak stosunkowo mocno skomplikowane. Konstrukcja opierająca się o mikroprocesor w sposób znaczący ułatwia budowę takiego miernika. Jeszcze jedna rzecz, większość typowych układów ma ograniczenia maksymalnej częstotliwości. Wynika to z ograniczeń danej technologii produkcji. W celu zwiększenia zakresu pomiarowego stosuje się dodatkowe układy tzw. preskalery. Są to specjalnie produkowane układy wstępnie dzielące częstotliwość przez z góry ustalony współczynnik. Dla przykładu jeden z popularnych preskalerów MB506 umożliwia pracę do 2,4 GHz z podziałem ÷64 co dla Fmax daje na wyjściu 3,75 MHz. Umożliwia to współpracę z nawet niezbyt szybkimi układami CMOS (seria 4XXX to Fmax ~15MHz). Użycie mikroprocesora znacznie ułatwia wprowadzanie poprawki na częstotliwość pośrednią a także umożliwia wprowadzenie np. synchronizacji pomiaru z sygnałem mierzonym. Jednymi z pierwszych mikroprocesorów (mikrokontrolerów) była seria PIC16 firmy Microchip której to wewnętrzne timery umożliwiały pracę z sygnałami do około 50MHz bez dodatkowych preskalerów. Prezentowany miernik jest również oparty o mikrokontroler PIC wraz z dodatkowym preskalerem.

Dane techniczne

• Procesor PIC16F648A
    • Generator wzorcowy VC-TCXO (sterowany napięciem skompensowany temperaturowo generator kwarcowy) 2,5ppm 13,000MHz
    • Mierzona częstotliwość 100kHz ÷ 2,4GHz (tak nie do końca)
    • Bramka 10ms, 100ms i 1s
    • Dwa zakresy pomiarowe;
    Zakres pomiarowy L: 0.1 MHz -60 MHz
    Dokładność: 100Hz (czas bramki 0.01s)
    10Hz (bramka 0.1 sekundy)
    1Hz (1.0 sekundy, gdy brama)
    Czułość:
    0.1 MHz -10 MHz: lepsze niż 60mVPP
    10 MHz -60 MHz: lepsze niż 60mVPP
    60 MHz -75 MHz: nie testowane

Zakres pomiarowy H: 20 MHz -2.4 GHz
    Dokładność: 6400Hz (bramka 0.01 sekundy)
    640Hz (czas bramki 0.1 1s)
    64Hz (czas bramki 1.0 1s)
    Wysoka czułość kanału:
    20 MHz -30 MHz: lepsze niż 100mVPP
    30 MHz -60 MHz: lepsze niż 50mVPP
    60 MHz -2.4GHz: nie testowany

• Automatyczna lub ręczna zmiana zakresu pomiarowego (H-wysoki, L-niski, A-wybór automatyczny)
    • Możliwość dodania lub odjęcia częstotliwości pośredniej
    • 8 poziomów jasności wyświetlaczy
    • ICSP
    • USART
    • 8-mio pozycyjny wyświetlacz 7-mio segmentowy LED o wysokości 0,56 cala (wybór koloru przy zakupie)
    • Zasilanie 9 ÷ 15VDC
    • Pobór prądu max 160mA
    • Dwa tact switche do konfiguracji

Miernik ma wymiary 125x26mm oraz wysokość ~22mm

Po przeciwnej stronie wyświetlaczy są prawie wszystkie elementy;

Dlaczego prawie wszystkie? Ano dlatego że pod wyświetlaczami został ukryty PIC16F648A oraz trochę elementów RC :D. Producent dołączył również tulejki które ułatwią zamocowanie miernika do panelu choć tu przydałyby się trochę dłuższe switche;

Pewnym nieporozumieniem wydaje mi się użycie złącza JST jako wejściowego, lepiej byłoby zastosować złącze koncentryczne SMA do druku.
    Co jest na pokładzie miernika? Oprócz wspomnianego PIC16F648A mamy preskaler PMB2314, tu zależnie jak się trafi. W pierwotnej wersji miernika był stosowany MB506 który ma maksymalną częstotliwość wejściową do 2,4GHz, dla PMB2314 jest to jedynie 2,3GHz.

PMB2314

Oraz schemat blokowy

Dla MB506

Schemat blokowy MB506

Parametry MB506

Pinout obu preskalerów jest w zasadzie identyczny i w zależności od zamontowanego typu będziemy mieli ograniczoną maksymalną częstotliwość pomiaru.

Za preskalerem mamy multiplekser 74HC151;

Oraz jego schemat blokowy

TM1639 to zintegrowany driver/sterownik wyświetlaczy LED oraz klawiatury po SPI, jego zastosowanie zwolniło dużą ilość pinów PIC16F648A.

Mikrokontroler sterujący miernikiem nie jest jakimś mocno wyszukanym modelem w "stajni" Microchip'a, PIC16F648A to jedynie 4k Flash.

Będąc mocno zaciekawionym jak został zbudowany obwód wejściowy poświęciłem trochę czasu na przerysowanie schematu na podstawie PCB.

Tranzystory na wejściu to dwu bramkowe FET'y BF988 (oznaczenie MOs);

Według datasheet BF988 pracuje do 1GHz więc co robi na wejściu preskalera o Fin>2GHz? Nie wiem co konstruktor chciał tu osiągnąć ale przy większych częstotliwościach zamiast wzmocnienia sygnał będzie tłumiony. Na schemacie widać podwójny tor sygnału, w obu torach zastosowano połączone przeciwsobnie diody zabezpieczające. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed zbyt wysokim napięciem wejściowym co mogłoby uszkodzić wzmacniacze. Sygnały z obu torów po przejściu poprzez układy dopasowujące poziomy napięć trafiają do multipleksera 74HC151 a dalej do mikrokontrolera. Na temat samego programu niestety nie ma żadnych informacji nie mniej posiada on swego rodzaju menu pozwalające zmienić ustawienia miernika. Po włączeniu zasilania po krótkiej chwili wyświetlane są same zera;

Zastosowane wyświetlacze są bardzo jasne i mój telefon (Moto G7 Play) nawet na minimalnej ustawionej jasności miał duże problemy z ostrością, założyłem jakiś przypadkowy filtr od wyświetlacza VFD co znacząco poprawiło czytelność zdjęć :D.

Menu miernika

W czasie normalnej pracy (czyli pomiaru) switch oznaczony trójkątem (dolny) zmienia czas bramkowania (pomiaru) a co za tym idzie położenie przecinków na wyświetlaczu. Domyślnie najstarszy znak jest wygaszony. Przycisk opisany jako zawinięta strzałka (górny) wprowadza do menu miernika.

Częstotliwość pośrednia (z ang. IF- intermediate frequency) to pojedyńcze naciśnięcie strzałki;

Przyciskiem oznaczonym trójkątem (dolny) zmieniamy wartość (tylko w górę w sekwencji 0, 1...8,9,0) a zawiniętą strzałką (górny) zatwierdzamy (przechodzimy do kolejnej cyfry lub parametru). Kolejnym parametrem jest tryb pomiaru dla częstotliwości pośredniej, możemy ustawić dodawanie jak i odejmowanie czyli częstotliwość wyświetlana=częstotliwość mierzona+częstotliwość pośrednia lub częstotliwość wyświetlana=częstotliwość mierzona-częstotliwość pośrednia. To ustawienie zależy od sposobu przemiany częstotliwości w badanym urządzeniu;

Zmiana polega na odwróceniu znaku z PI na U. Kolejnym ustawieniem jest kanał pomiarowy. Tu do wyboru mamy trzy ustawienia; A- Automatyczny, L-Niski oraz H-Wysoki.

Kolejną opcją jest dF, wygląda na to że jest to swego rodzaju filtr cyfrowy (dF-digital Filter) gdyż po ustawieniu w pozycji Off na wyświetlaczach pokazują się przypadkowe wartości.

Ostatnim ustawieniem jest jasność wyświetlaczy. Tu mamy do wyboru aż osiem poziomów, wyświetlacze są super-jasne i w ustawieniu na max. po prostu "biją po oczach". Ten parametr jest wyświetlany jako L (ang. Light czyli światło/jasność);

Zmierzmy coś zatem i porównajmy z Digicount 312, źródłem sygnału będzie generator DDS FY6900-60MHz.

Sinus 200kHz o amplitudzie 5V, w mierniku zakres L i włączony fitr dF.

Jak widać Digicount 312 trochę się rozjechał ale jak na kilkudziesięcioletnie TCXO te kilka hertzów to nie problem :D. Zmniejszamy amplitudę...

Sinus 200kHz o amplitudzie 1V, w mierniku zakres L i włączony fitr dF.

Na Digicount taka zmiana niewiele wpłynęła, tytułowy bohater zaczyna mieć problemy. Zmniejszamy dalej...

Sinus 200kHz o amplitudzie 0,1V, w mierniku zakres L i włączony fitr dF.

Digicount 312 zaczyna mieć problemy z pomiarem, "nasz" miernik odjechał w siną dal... Zmiana kształtu przebiegu z sinusoidalnego na trójkątny, prostokątny czy trapezoidalny w sposób znaczący nie wpłynęła na pomiar aczkolwiek pojedyńcze Hz zaczynały pływać. Jeszcze porównanie dla F=60MHz które mogę wygenerować dostępną mi aparaturą.

Sinus 60MHz o amplitudzie 3V, w mierniku zakres L i włączony fitr dF.

Nie ma problemu z pomiarem, nawet Digicount daje radę choć jego gwarantowana Fmax to 50MHz. Zasymulujmy zatem pracę z pośrednią typową dla CB radia gdzie heterodyna pracuje w systemie Fp.cz.=Fodbierana-Fheterodyny. Pierwsza częstotliwość pośrednia wynosi 10,695MHz co daje dla odbioru kanału czwartego (27,000MHz) częstotliwość heterodyny równą 16,305MHz (dla tzw. zer).

Generator udający heterodynę;

Częstotliwość zmierzona bezpośrednio;

Dopisanie częstotliwości pośredniej oraz wynik, F heterodyny + F pośrednia;

160Hz odchyłki od kanału czwartego (27,000MHz) czyli nie jest źle. Oczywiście wymaga to kalibracji ale tu producent przewidział taką opcję w postaci potencjometru montażowego tuż obok generatora VC-TCXO. Miernika nie kalibrowałem, przyjdzie na to pora po zamontowaniu w odpowiedniej obudowie. Można też takową wydrukować jak np. tu; https://www.zl2pd.com/8digitCounterBox.html. Z powodu braku jakiegokolwiek źródła sygnału o częstotliwości większej jak 60MHz toru z preskalerem nie przetestowałem. Nie udało mi się również połączyć z nim poprzez USART przy użyciu konwertera USB/USART TTL, wypróbowałem chyba wszystkie możliwe kombinacje i nic z tego :-(. Można w prosty sposób rozdzielić oba kanały pomiarowe i wyprowadzić je na oddzielnych gniazdach koncentrycznych np. SMA czy BNC. Miernik ze względu na bardzo kompaktowe wymiary może służyć jako przenośny zasilany z np. trzech ogniw 18650. Minimalne napięcie zasilania ze względu na zastosowanie stabilizatora LM7805 powinno wynosić powyżej 7,5V. Miernik uważam za wart swojej ceny i na pewno przyda się w warsztacie.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
    Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, inne dziwne konstrukcje
    ArturAVS wrote 14408 posts with rating 2911, helped 1530 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
    Olkus
    Level 26  
    Sam kupiłem wiosną bardzo z wyglądu podobny miernik w Gotroniku, niestety do dziś nie doczekał się obudowy, a i zasilacz skonstruowany specjalnie dla niego wykorzystuję do innych celów.

Można by ten miernik zasilić z przetwornicy czy lepiej z tradycjnego zasilacza transformatorowego?

Pozdrawiam,
    A.
    ArturAVS
    W zasadzie rodzaj zasilacza nie powinien mieć znaczenia, zasilanie torów wejściowych jest przyzwoicie odsprzęgnięte. Nawet FY6900 ma oryginalnie zasilacz impulsowy, będę go wymieniał na zwykły liniowy w najbliższym czasie.
    zgierzman
    Level 30  
    ArturAVS wrote:
    producent przewidział taką opcję w postaci potencjometru montażowego tuż obok generatora VC-TCXO. Miernika nie kalibrowałem, przyjdzie na to pora po zamontowaniu w odpowiedniej obudowie.

Możesz się zdziwić, jak ja, że kalibracja nie działa.
    W moim przypadku chińczyk zaoszczędził, i zamiast VCXO (voltage controlled crystal oscillator) dał ordynarny kwarc bez regulacji.
    Przy okazji innych zakupów w porządnej hurtowni zamówiłem sobie też odpowiedni kwarc sterowany napięciowo, i teraz jest OK :-)
    ArturAVS
    O! Dobrze że o tym wspomniałeś, jutro jak skończę sprzątać warsztat po niewielkim pożarze to sprawdzę czy w moim egzemplarzu też nie jest podmieniony.
    Olkus
    Level 26  
    ArturAVS wrote:
    W zasadzie rodzaj zasilacza nie powinien mieć znaczenia, zasilanie torów wejściowych jest przyzwoicie odsprzęgnięte. Nawet FY6900 ma oryginalnie zasilacz impulsowy, będę go wymieniał na zwykły liniowy w najbliższym czasie.

OK, zobaczę co za zbędny zasilacz wala mi się w piwnicy i może coś się dobierze :P

A ten impulsowy w FY6900 jest jakiś uszkodzony czy zbytnio "sieje"?

Pozdrawiam,
    A.
    ArturAVS
    Olkus wrote:
    A ten impulsowy w FY6900 jest jakiś uszkodzony czy zbytnio "sieje"?

Chcę całkowicie odseparować DDSa od sieci, przeszkadza mi PE w pewnych zastosowaniach (wszystkie generatory czy oscyloskopy mają masy gniazd połączone z PE). Nie sieje ale potrzebna mi pewna separacja galwaniczna bez żadnych prądów upływowych.
    starożytny_kosmita
    Level 6  
    ArturAVS wrote:
    wszystkie generatory czy oscyloskopy mają masy gniazd połączone z PE

niby tak, ale (..) nie do końca :)
    jeden z moich oscyloskopów nie ma takiego połączenia (TPS2024)
    mało tego, generator też nie ma (AFG3102)
    i to nie ja pousuwałem te połączenia tylko tak ma być :)
    spec220
    Level 24  
    ArturAVS wrote:
    Chcę całkowicie odseparować DDSa od sieci, przeszkadza mi PE w pewnych zastosowaniach (wszystkie generatory czy oscyloskopy mają masy gniazd połączone z PE). Nie sieje ale potrzebna mi pewna separacja galwaniczna bez żadnych prądów upływowych.

A toroidalne trafo separacyjne? z ekranowaniem pomiędzy pierwotnym i wtórnym w wersji audio nie sprawdziłoby się? PE w zasadzie jakieś śmieci sieje, ale gorsze są harmoniczne przychodzące z sieci których część taki transformator powinien stłumić... No nie wiem na radiówce się nie znam, więc niczego nie sugeruję... A co do oscyloskopów, to już nie jeden mechanik coś tam uwalił właśnie przez brak separacji PE
    marycyś
    Level 12  
    ArturAVS wrote:
    Są to specjalnie produkowane układy wstępnie dzielące częstotliwość przez z góry ustalony współczynnik. Dla przykładu jeden z popularnych preskalerów MB506 umożliwia pracę do 2,4 GHz z podziałem ÷64 co dla Fmax daje na wyjściu 3,75 MHz. Umożliwia to współpracę z nawet niezbyt szybkimi układami CMOS (seria 4XXX to Fmax ~15MHz).
    Jak z tym podziałem?
    ArturAVS
    marycyś wrote:
    Jak z tym podziałem?

Nie rozumiem?

spec220 wrote:
    A toroidalne trafo separacyjne? z ekranowaniem pomiędzy pierwotnym i wtórnym w wersji audio nie sprawdziłoby się?

Tylko, gdzie ja je w tą obudowę zmieszczę? Nie jestem masochistą, aby używać Audio-Voodoo transformatora za xxx$ do modyfikacji sprzętu. Tym bardziej, że muszę taki sam zabieg zrobić w oscyloskopie.

spec220 wrote:
    co do oscyloskopów, to już nie jeden mechanik coś tam uwalił właśnie przez brak separacji PE

Kiedyś też mi zdarzyło ubić w ten sposób sowiecki oscyloskop.
    ArturAVS
    szeryf3 wrote:
    Fajnie opisałeś ten miernik.

Dziękuję. Staram się :D.
    Olkus
    Level 26  
    szeryf3 wrote:

Na tyle fajnie, że aż mnie to zmotywowało do jego uruchomienia :D

Pozdrawiam,
    A.
    ArturAVS
    zgierzman wrote:
    Możesz się zdziwić, jak ja, że kalibracja nie działa.

Sprawdziłem przed chwilą, kalibracja działa lecz jej zakres pozostawia wiele do życzenia. Sygnał 5 MHz z generatora;

Kalibracja do końca w lewo;

Kalibracja do końca w prawo;

Zakres regulacji jest bardzo niewielki i choć FY6900 to też "chińczyk" to jednak jemu bardziej wierzę. Chyba w docelowej obudowie dołożę VC-TCXO 26MHz 0,5 ppm z dzielnikiem przez 2 dla uzyskania 13MHz. Ewentualnie poszukam TCXO z większym zakresem regulacji. Być może dałoby się zastosować Si5351A z TCXO 0,5 ppm a korekcję zrobić programowo np. Attiny85 który w tym przypadku jedynie by wpisywał parametry dla Si. Zapomniałem napisać że tytułowy miernik "pamięta" nastawy po wyłączeniu zasilania (IF, tryb, filtr, jasność oraz kanał pomiarowy). W praktyce te kilkadziesiąt Hz odchyłu i tak nie ma znaczenia np. przy strojeniu CB gdzie dopuszczalny uchyb częstotliwości kanałowej to ~600Hz :D.
    gumisie
    Level 43  
    szeryf3 wrote:
    Potwierdzam i się nie dziwie.
    Artykuły Kol.@ArturAVS od kąt pamiętam, zawsze były: SUPER!
    Oby tak dalej.

Tego życzę sobie, oraz innym użytkownikom tego forum, na nadchodzący Nowy Rok 2022r.

Artur, Brawo Ty.

Pozdrawiam.
    ArturAVS
    gumisie wrote:
    Artykuły Kol.@ArturAVS od kąt pamiętam, zawsze były: SUPER!
    @gumisie , zawsze staram się drążyć temat tak aby nawet laik zrozumiał. Co czasami nie jest dla mnie łatwe od strony technicznej niestety. Dziękuję Roch za uznanie.
    starożytny_kosmita
    Level 6  
    ArturAVS wrote:
    W praktyce te kilkadziesiąt Hz odchyłu i tak nie ma znaczenia np. przy strojeniu CB

samo CB ma pewnie wzorzec o wiele mniej dokładny, a dodatkowo pracuje w trudnych warunkach samochodowych.
    Z mojego doświadczenia z radiami z wbudowanym OCXO to na zakresie UHF i tak z czasem odpływa te kilkadziesiąt Hz. Jako wzorca używam rubidu kontrolowanego GPSem.
    W sumie obecnie podstawa czasu rubidowa też nie jest jakaś mega droga, tylko w przypadku tytułowego miernika to nie ta liga, wiadomo.
    Nie chce mi się teraz szukać, ale jakieś pół roku temu w newsach w Elektroniku podawali nawet jakiś chip z podstawą cezową dostępny komercyjnie za względnie ludzką cenę.
    ArturAVS
    @starożytny_kosmita Owszem, dla wysoko precyzyjnych pomiarów w laboratoriach wysokostabilne generatory to podstawa. Czy jednak są one potrzebne dla elektronika hobbysty/radioamatora? Chyba raczej nie.

starożytny_kosmita wrote:
    jakieś pół roku temu w newsach w Elektroniku podawali nawet jakiś chip z podstawą cezową dostępny komercyjnie za względnie ludzką cenę.

A ta "ludzka cena" to ile? W dobie wszędobylskich chińskich przyrządów za naprawdę groszowe pieniądze można kupić całkiem przyzwoity sprzęt pomiarowy który spokojnie dla większości prac wystarczy.
    gumisie
    Level 43  
    Nie chce mi się teraz szukać, ale jakieś pół roku temu w newsach w Elektroniku podawali nawet jakiś chip z podstawą cezową dostępny komercyjnie za względnie ludzką cenę.
    I co to zmienia?
    Na elektrodzie jest mnóstwo osób które na początku założonego tematu piszę: "jestem zielony w tych sprawach".
    I co?
    Będziesz miał odwagę zaproponować takiej Osobie zakup sprzętu profesjonalnego za "kupę kasy, ponieważ Ty takiego używasz?

Proszę, nie popadajmy w jakieś niepotrzebne skrajności.
    Jak osoba myśląca potrafi posługiwać się nawet tym za 10zł z marketu, multimetrem, to moim zdaniem więcej potrafi zrobić, aniżeli "de*bil" wyposażony w sprzęt warty setki, lub tysiące zł.
    starożytny_kosmita
    Level 6  
    ArturAVS wrote:
    A ta "ludzka cena" to ile?

w tym problem że nie pamiętam :) wiem że przeglądając zdziwiło mnie że taka technologia trafia pod strzechę. Za dużo jest tych wszystkich newsów żeby spamiętać. Zakodowałem sobie tylko tyle, że byłoby mnie stać na zakup i w przypadku nawet amatorskiej konstrukcji miałoby to jeszcze sens finansowy (dla mnie). Ale to zależy kto jaki ma budżet. Trzeba by odszukać gdzie o tym napisali, "kupka" Elektroników podejrzanych o tę zawartość to jakieś kilkanaście cm, więc tragedii nie ma. Jak temat będzie jeszcze "na tapecie" to przeglądnę i dopiszę po nowym roku, może się komu przyda.
    Czy w amatorskiej pracy to potrzebne? Raczej nie, ale fajnie mieć coś porządniejszego :) Czasem można dobre rzeczy kupić z demobilu wojskowego. Nie zawsze, ale bywają fajne, tylko że sprzedawcy też się zaczynają orientować i windują ceny. Kiedyś krótkofalowiec pytał mnie o wtyczkę do sprzęgacza, który okazyjnie kupił a niestety wtyczka ze wszystkim co potrzeba to 1k pln. To się można zdziwić :)

Dodano po 10 [minuty]:

gumisie wrote:
    (ciap)

nie tym tonem chłopcze.
    gumisie
    Level 43  
    Czy w amatorskiej pracy to potrzebne? Raczej nie,
    Oj tam, oj tam.
    Nie zapominaj, że na tym forum są również radioamatorzy. :wink:

EDIT:

gumisie wrote:
    (ciap)

nie tym tonem chłopcze.
    Że, co? :cry:
    Wskaż mi w którym z postów użyłem takiego określenia.
    spec220
    Level 24  
    ArturAVS wrote:
    Tylko gdzie ja je w tą obudowę zmieszczę? Nie jestem masochistą aby używać Audio-Voodoo transformatora za xxx$ do modyfikacji sprzętu. Tym bardziej że muszę taki sam zabieg zrobić w oscyloskopie.

Aaa to trzeba było tak od razu mówić... Ty chcesz mieć to do przenośnego sprzętu... A ja myślałem że potrzebujesz tego na warsztat. Czyli specjalnie wydzielona grupa gniazd zasilających pod to zastosowanie, a samo trafo zabudowane gdzieś w wygodnym miejscu...

Jeżeli chcesz się pozbyć PE z jednoczesną ochroną i ewentualną separacją od sieci zasilającej to tylko jakaś mała przetwornica co się zmieści do środka. Ale to nie są tanie rzeczy zważywszy na cel przeznaczenia..

Ewentualnie (czego nie polecam) możesz po prostu wypiąć PE i zamontować dobrej klasy różnicówkę... :D
    gumisie
    Level 43  
    spec220 wrote:
    Aaa to trzeba było tak od razu mówić... Ty chcesz mieć to do przenośnego sprzętu...
    Chyba Kolego nie zrozumiałeś sensu tego artykułu.
    Kolega Artur, za swoje pieniądze kupuje, testuje i dzieli się informacjami, które moim zdaniem są bardzo cenne.
    Gdyby nie Kol. Artur, nawet bym nie wiedział, że taki miernik istnieje.

Pozdrawiam.
    yego666
    Level 33  
    Jedna poprawka do informacji podanych w pierwszym poście.
    Układ 74HC151 nie jest multiplexerem sygnałów analogowych a cyfrowych.
    spec220
    Level 24  
    gumisie wrote:
    Chyba Kolego nie zrozumiałeś sensu tego artykułu.
    Kolega Artur, za swoje pieniądze kupuje, testuje i dzieli się informacjami, które moim zdaniem są bardzo cenne.
    Gdyby nie Kol. Artur, nawet bym nie wiedział, że taki miernik istnieje.

Ja też wiele rzeczy kupuję tylko po to żeby potestować, ale nie mam aż takiego talentu, a w szczególności cierpliwości jak Artur do pisania artykułów.
    Jeżeli już coś mam opisać to zwięźle i na temat... To trzeba mieć zacięcie...

Co do sensu artykułu to rozumiem, ale niestety nie dysponuję takimi drogimi "zabawkami", jak kol. Artur by dzielić się podobnymi wrażeniami z eksperymentów, chociaż pomysłów mam sporo...
    ArturAVS
    spec220 wrote:
    Aaa to trzeba było tak od razu mówić... Ty chcesz mieć to do przenośnego sprzętu...

Nie nie. Właśnie na warsztat tylko że odpowiednio przeprowadzona modyfikacja zasilania pozwoli mi pozbyć się problemu w terenie czy przy przeniesieniu sprzętu do domu np. (nie mam zbytnio miejsca niestety). Mógłbym zamontować w warsztacie trafo separujące np. 230/ 3x 230V z oddzielnymi uzwojeniami izolowanymi galwanicznie na poszczególny sprzęt pomiarowy ale działałoby to tylko stacjonarnie. Wolę zmodyfikować zasilacz każdego z urządzeń indywidualnie, wtedy zyskuję większą elastyczność/mobilność oraz pewność separacji galwanicznej.
    gumisie wrote:
    Kolega Artur, za swoje pieniądze kupuje, testuje i dzieli się informacjami,

Tak nie do końca za Swoje, choć część "gadżetów" które uważam za warte zaprezentowania faktycznie sam kupuję :D.

nie tym tonem chłopcze.

Proponuję nieco ochłonąć i nie szukać zaczepki jeszcze w starym roku :D.

Czasem można dobre rzeczy kupić z demobilu wojskowego. Nie zawsze, ale bywają fajne, tylko że sprzedawcy też się zaczynają orientować i windują ceny.

Kilka lat temu po ciężkim udarze musiałem swe wyposażenie warsztatu spieniężyć aby pokryć koszty leczenia a teraz powoli odbudowuję zaplecze. Fakt, z demobilu można ciekawe przyrządy w dobrej cenie wyrwać choć trzeba sobie dokładnie uzmysłowić zastosowanie aby po kupnie sprzęt nie służył za wystawę. Nawet mój wieloletni kolega prowadzący serwis RTV oraz CB odsyła do mnie klientów w sprawie strojenia bardziej skomplikowanych TRX. Nie ma nawet miernika częstotliwości ! Ostatnio podesłał mi klienta z Presidentem Grantem I który tak był rozjechany jak pijana krowa na rowie :D.

Digicount 312 służy mi od około 95 roku ubiegłego wieku i tylko ze względu na sentyment go nie sprzedałem. Poza tym konstrukcja solidna, prosta w ewentualnej naprawie i co najważniejsze, ma wyświetlacz VFD. Łza się w oku kręci gdy coś nim mierzę. W dawnych latach jak się jakiegoś przyrządu nie miało/był niedostępny w sprzedaży to się go własnoręcznie budowało, obecnie jest to zanikające. Swój generator serwisowy RF dla pasma 11m (CB) budowałem kilka lat (w końcówce lat 90-tych u.w.), teraz za około 5 stówek mam gotowy DDS do 60MHz na którym mogę prawie dowolny przebieg wygenerować wraz z modulacją.

Gdybym miał się profesjonalnie zajmować urządzeniami radiowymi to i owszem, wzorzec częstotliwości miałbym atomowy czyli np. rubidowy lub synchronizowany GPS. Nie jest mi to potrzebne, zdrowie mi nie pozwala pracować a dorywcze naprawy czy strojenia traktuję bardziej jako rehabilitację ruchową. Większość użytkowników forum jak np.@olkus1 zajmujący się restauracją odbiorników lampowych nie ma potrzeby wstrajać się co do ułamków Hz.

Edit;
    yego666 wrote:
    Układ 74HC151 nie jest multiplexerem sygnałów analogowych a cyfrowych.

Mariusz masz rację, tak z rozpędu podczas pisania mi wyszło i pomyliłem 4051 z 74151 :-(. Już poprawiam. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Edit2;
    spec220 wrote:
    ale niestety nie dysponuję takimi drogimi "zabawkami", jak kol. Artur by dzielić się podobnymi wrażeniami z eksperymentów, chociaż pomysłów mam sporo...

Część "gadżetów" do testów sponsoruje Kamil@gulson , jednak są ograniczenia co do ceny. Obecnie to ~50 zł za gadżet. Mamy (grono testerów/redaktorów) możliwość wyboru jaki moduł/gadżet chcemy przyjąć do testu (zależy kto w jakiej dziedzinie "dobrze się czuje"). Jeśli jesteś zainteresowany zgłoś się do Kamila, parę zł można zarobić. Grubsze sprawy sponsoruję sam ze względu na swe własne wykorzystanie a artykuły powstają niejako "przy okazji" :D.
    music
    Level 28  
    Ja moze z troche innej beczki. Czy znany jest kolegom podobny do tego mierniczek, ale mierzący od pojedynczych Hz?
    gumisie
    Level 43  
    ArturAVS wrote:
    a artykuły powstają niejako "przy okazji" .
    Nie dość, że Inteligenty, to jeszcze skromny.
    SZOK.

Artur, co się stanie gdy "chłopcy":
    chłopcze
    Odejdą na drugą stronę?
    Może po mnie i nie tylko po mnie, pozostaną jakieś pomocne porady a nawet pod nickiem, dopisek: RIP.
    Ciekawe co pozostanie po tych pyskaczach, którzy dla własnej "zasady", zawsze muszą dorzucić przysłowiową "łyżkę dziegciu"?

Pewnie kolejne nowo zakładane i usuwane stare konta. :cry:

EDIT:

music wrote:
    Czy znany jest kolegom podobny do tego mierniczek, ale mierzący od pojedynczych Hz?

Tak, jest znany i wielokrotnie opisywany.
    Np: PIC16F84A (odpowiedni soft), oraz wyświetlacz LCD, 2x16.
    ArturAVS
    gumisie wrote:
    Artur, co się stanie gdy "chłopcy"

Nie wiem. Zwłaszcza że zauważam coraz mniejszy szacunek dla starszych i bardziej doświadczonych kolegów którzy swoją praktyczną wiedzą oraz doświadczeniem chcą się z młodzieżą podzielić :-(. Tym bardziej że ci starsi zdobywali wiedzę własną pracą a nie oglądaniem Youtube.