Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić presostat (włącznik ciśnieniowy)?

XnIcRaM 03 Lis 2005 14:33 31832 13
  • #1 03 Lis 2005 14:33
    XnIcRaM
    Poziom 17  

Robię sobie sprężarkę i wzasadzie to zostało mi wykończenie, które zanosi się na to iż będzie droższe od całej sprężarki ze zbiornikiem i silnikiem, głównie chodzi mi o presostat, reduktor i filtry, sporo ostatio z tym kombinowałem i doszedłem do wniosku że np. presostat dałoby się zrobić samemu, nawet coś tam już wymyśliłem (ale może pochwalę się później, bo nie jestem z tego pomysłu do końca zadowolony), presostat który chciałbym zrobić musi dać się wyregulować od 0,6-1,2MPa (przynajmniej w fazie montażowej), macie może jakieś pomysły jak się zabrać do zrobienia takiego presostatu? Dodam jeszcze że silnik napędzający sprężarkę jest 3-fazowy (więc bez 3-fazowego przekaźnika chyba się nie obędzie)
    Może macie też jakieś pomysły na filtry (może można zastosować od czegoś innego albo też samemu coś wykombinować) i na reduktor, czy zawór kulowy można zastosować jako reduktor?

0 13
  • #2 03 Lis 2005 18:05
    bogdan_p
    Poziom 39  

za bardzo nie wiem jak chcesz w warunkach domowych wykonać wykonać presostat , czy nie lepiej kupić wyłącznik ciśnienia np do hydroforu z odpowiednim zakresem pracy ( każdy ma możliwość w pewnym zakesie doregulowania punków zał / wył ) i możesz bezpośrednio nim włączać silnik 3-fazowy

Cytat:
    czy zawór kulowy można zastosować jako reduktor?

tu zaskoczyłeś mnie całkiem , może oświeć mnie jak zawór kulowy ma utrzymać zadaną wartość ciśnienia
    może zrób sobie wycieczkę do jakiegoś warsztatu i zobacz jak wygląda i pracuje fabryczny kompresor , jak działa wył. ciśnienia , jak pracuje reduktor , jak wyglądają filty i skraplacz oleju

0
  • #3 03 Lis 2005 19:11
    rafels
    Poziom 22  

Na presostat możesz przerobić termostat ze starej lodówki. Sam taki wykorzystuje.
    Termostat masz umieszczony wewnątrz komory chłodniczej lodówki, za pomocą pokrętła regulujesz temperaturę pracy. Jego konstrukcja to nic innego niż mosiężna membrana ze sprężynką, przełączająca styki. Wystarczy uciąć cienką rurkę idącą do termostatu i dołączyć ją szczelnie do zbiornika wyrównawczego twojej sprężarki. Membrana przełącza jedną parę styków. Za pomocą pokrętła regulujesz ciśnienie przełączenia.
    Ja sam wykorzystuje go w swojej sprężarce do 5 bar. Nie wiem czy wyrobi 12 bar ale w razie czego możesz pomyśleć o mocniejszej sprężynie. Do styków takiego presostatu dołącz przekaźnik trójfazowy odpowiedniej mocy do załączania silnika. Układ ten utrzyma ciśnienie w zbiorniku wyrównawczym na ustalonym poziomie. Ciśnienie regulujesz pokrętłem na termostacie.

Zaworem kulowym wyregulujesz wartość przepływu, ale na reduktor ciśnienia to się nie nadaje. Tani reduktor najłatwiej zdobyć na allegro. Najlepiej z manometrem.

0
  • #4 03 Lis 2005 19:46
    bogdan_p
    Poziom 39  

ludzie czy wy zastanowiliście się nad bezpieczeństwem waszym i osób przebywających w pobliżu tak skonstruowanych urządzeń !
    5 barów , 12 barów i tak prymitywne zabezpieczenia
    a co z zbiornikiem też zrób to sam

1
  • #5 03 Lis 2005 20:42
    XnIcRaM
    Poziom 17  

bogdan_p napisał:
    za bardzo nie wiem jak chcesz w warunkach domowych wykonać wykonać presostat , czy nie lepiej kupić wyłącznik ciśnienia np do hydroforu z odpowiednim zakresem pracy ( każdy ma możliwość w pewnym zakesie doregulowania punków zał / wył ) i możesz bezpośrednio nim włączać silnik 3-fazowy

jak bym chciał kupić to dawno poleciałbym do sklepu wydał 100zł i po problemie, ale ja nie chcę wydać tych 100zł

bogdan_p napisał:
    Cytat:
    czy zawór kulowy można zastosować jako reduktor?

tu zaskoczyłeś mnie całkiem , może oświeć mnie jak zawór kulowy ma utrzymać zadaną wartość ciśnienia

a normalnie i jestem pewien że w specyficznych warunkach utrzymałby (tj. przy stałym ciśnieniu na wejściu i stałej ilości odbieranego powietrza)

bogdan_p napisał:
    może zrób sobie wycieczkę do jakiegoś warsztatu i zobacz jak wygląda i pracuje fabryczny kompresor , jak działa wył. ciśnienia , jak pracuje reduktor , jak wyglądają filty i skraplacz oleju

widziałem i wycieczek robić nie muszę

bogdan_p napisał:
    ludzie czy wy zastanowiliście się nad bezpieczeństwem waszym i osób przebywających w pobliżu tak skonstruowanych urządzeń !
    5 barów , 12 barów i tak prymitywne zabezpieczenia
    a co z zbiornikiem też zrób to sam

a skąd wiesz jak one są skonstruowane? Jak skończę moją sprężarkę to pokaże zdjęcia i wątpie że będziesz miał się do czego przyczepić (chyba do braku atestu tylko), to że teraz kombinuje jak mogę to wcale nieznaczy że robię prowizorki

a co do zbiornika to można powiedzieć że "zrób to sam" zadoptowałem zbiornik od samochodu ciężarowego (nie na paliwo tylko na powietrze) trochę nad nim posiedziałem ze spawarką, ale wiem jak to się robi i mam uprawnienia spawalnicze jak i sporo doświadczenia w różnych metodach spawania

0
  • #6 03 Lis 2005 20:56
    bogdan_p
    Poziom 39  

chyba się nie zrozumieliśmy !
    nie neguje Twoich zdolności konstrukcyjnych , ale własne bezpieczeństwo i życie jest chyba więcej warte niż 100 zł

Cytat:
    a normalnie i jestem pewien że w specyficznych warunkach utrzymałby (tj. przy stałym ciśnieniu na wejściu i stałej ilości odbieranego powietrza)

jeżeli uda Ci się te specyficzne warunki utrzymać .......

Powodzenia !

0
  • #7 03 Lis 2005 22:14
    rafels
    Poziom 22  

Myślę że ..::[nIcRaM]:.. nie zamierza zaczynać seryjnej produkcji superwydajnych turbosprężarek na presostacie z lodówki. Można skonstruować samodzielnie w pełni funkcjonalną i bezpieczną sprężarkę do amatorskich zastosowań. Trzeba tylko do konstrukcji podejść z głową i pamiętać o zaworze bezpieczeństwa w zbiorniku wyrównawczym.

Kiedyś sam szukałem reduktora i widywałem fajne zestawy z manometrem i filtrem na allegro. Choć w większości nie są takie tanie, ale czasem można trafić okazje.

0
  • #8 03 Lis 2005 22:38
    XnIcRaM
    Poziom 17  

trafiłeś w sedno!

zawór bezpieczeństwa napewno będzie i to nowy bez żadnych kombinacji

0
  • #9 25 Lis 2008 19:49
    40769
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 28 Mar 2009 19:45
    PIEKNY1234
    Poziom 14  

ja wiem ze mamy kryzys ale nie rozumiem was jak mozna robic takie konstrukcje i twierdzic ze wszystko jest ok ? skoro wiadomo ze nie jest ?

0
  • #12 28 Mar 2009 23:59
    jag61
    Specjalista d/s ochrony radiologicznej

Nicram - a myślałeś o użyciu manometru (jako elementu ciśnieniowo/mechanicznego) do zrobienia presostatu? Oczywiście wykorzystując taki na żądane ciśnienie - przy pewnych zdolnościach manualnych dołączenie mikroprzekaźnika sterującego stycznikiem to już chyba nie problem ;-)

0
  • #13 12 Cze 2009 22:11
    LORDUS
    Poziom 14  

A ja na waszym miejscu dał bym manometr i podłaczył do niego 12v i jakis drucik przełozył przez szybke na okreslonym cisnieniu i dał przekaźnik

0
  • #14 19 Cze 2009 21:53
    XnIcRaM
    Poziom 17  

ludzie, założyłem ten temat kilka lat temu...

0