Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie anteny 868 MHz balkon

MojaToyota 01 Jan 2022 16:33 387 3
Wago
    MojaToyota
    Level 2  
    Cześć wszystkim to mój pierwszy post i proszę o wszelkie informację i uwagi co mógłbym zrobić lepiej. Jeśli umieściłem go w złej kategorii proszę o przeniesienie jeśli to możliwe.

Mam pytanie odnośnie uziemienia anteny, która znajduje się na balkonie w 11 piętrowym bloku wielorodzinnym.
    Antena dookólna 8 dBi pasmo 860 MHz - 870 MHz.
    Antena ma oznaczenie DC Grounding - ,,Yes''
    Z informacji, które wyczytałem każda antena musi być uziemiona. W przypadku DC Grounding - ,,yes'' - nie trzeba użyć odgromnika (przepraszam jeśli to nie odpowiednia nazwa) można po prostu umieścić przewód na jednym z połączeń (np. wyjście antenowe wtyk N-female jest połączone z wtykiem N-male lub na połączeniu, które znajduje się przy hotspocie (czyli RP-SMA Male do RP-SMA Female).
    Połączenie przy antenie zostało już zabezpieczone taśmą butylową, zostaje połączenie przy hotspocie zaznaczone na żółto lub inne jeśli jakieś widzicie.

Uziemienie anteny 868 MHz balkon Uziemienie anteny 868 MHz balkon Uziemienie anteny 868 MHz balkon

Proszę o informację czy dobrze to zrozumiałem. Chciałbym uchronić hotspot przed ewentualnym uszkodzeniem

Niestety instalacja odgromowa nie przechodzi koło mojego balkonu. Jakie mam inne możliwości? Słyszałem, że w takich blokach żelbetonowych balkony mogą być uziemione (ale jak miałbym takie coś sprawdzić). Posiadam również kaloryfery z ogrzewania miejskiego (czy takie połączenie jest bezpieczne? i jak sprawdzić czy one również są uziemione). Kolejna myśl która przychodzi mi do głowy to połączenie przewodu do bolca (styku ochronnego) z przedłużacza (tutaj też chciałbym wiedzieć jak sprawdzić czy on na pewno spełnia swoją funkcję)

Przepraszam jeśli bardzo namieszałem.
  • Wago
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Wago
    MojaToyota
    Level 2  
    Quote:
    Standardowa technologia to klema uziemiająca obejmująca ekran kabla antenowego, zakładana zwykle jak najbliżej wejścia kabla do wnętrza budynku, aby w jak największym stopniu udaremnić wyładowaniu wejście do wnętrza. Pamiętaj, że pomimo tego iż bezpośrednie uderzenie byłoby w antenę i barierkę, to prądy od indukcji w kablach antenowych mogą być również bardzo duże.
    Klemę zaś podłącza się pod zwód instalacji odgromowej.

Nie zakładam bezpośredniego uderzenia bo jestem w połowie bloku chodzi głównie o silne wyładowania.

Czytając Twoją odpowiedź pozostaje mi:
    -podłączenie na pierwszym wyjściu z anteny takiej klemy do instalacji odgromowej bo 2 koniec kabla jest już wewnątrz budynku
    -podłączenie klemy do barierki po otrzymaniu informacji od elektryka budynku, że balkony są uziemione (jak rozumiem musiałbym zdrapać tą czerwoną warstwę ochronną bo musi bezpośrednio dotykać metalu?)

Uziemienie anteny 868 MHz balkon

Quote:
    A jaka jest wtyczka od urządzenia - do bolca PE czy bez?

Wtyczka jest bez PE - urzadzenie jest zasilane przez usb-c dokładnie 5V - 3A
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1