Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór mocy falownika w aspekcie możliwej rozbudowy (wzrost cen gazu)

slayeros 02 Jan 2022 13:16 810 5
 • #1
  slayeros
  Level 9  
  Witajcie. Zamierzam założyć instalację fotowoltaiczną usytuowaną na południe na gruncie o mocy 6,64 kWp, co zakładając produkcję ok. 1000 kWh z 1 kWp i 30% autokonsumpcję, 80% odzysku z sieci reszty, powinno dać ok. 1000 kWh zapasu do aktualnego zużycia 4700 kWh/rok. Jednak ten 1000 kWh zapasu myślę spożytkować na instalację klimatyzacji (ok. 100 m2 pokoi do schłodzenia). Wobec tego planowałem założyć Sofar KTL-X 6.6 kW lub Huawei Sun2000 M1 6 kW z budżetowych opcji ze względu na wzrost cen przez ostatni popyt. Jednak ostatnie podwyżki gazu ziemnego i niepewność co do ich cen w przyszłości, kazały myśleć o możliwym przejściu z ogrzewania CO+CWU z gazowego na pompę ciepła. Czy dobrym pomysłem byłoby przewymiarować moc falownika? Do tej ilości paneli myślałem o Huawei o mocy 8 kW, ponieważ Sofar ma 8,8 kW. Oba falowniki mają również dość płaskie krzywe sprawności w porównaniu np do froniusa, który optymalną sprawność osiąga od wyższego pokrycia mocy nominalnej. Myśląc kiedyś o dołożeniu paneli do 10 kWp rozważam więc falownik ok 8 kW lub 10 kW mocy - następujące opcje:
  - 6,64 kWp paneli / Huawei 8 kW daje 83%
  - 10 kWp paneli / Huawei 8 kW daje 125%
  Więc Huawei 8 kW byłby ok?
  - 6,64 kWp paneli / Sofar 8,8 kW daje 75%
  - 10 kWp paneli / Sofar 8,8 kW daje 114%
  W opcji z Sofarem te % gorzej wyglądają, jednak w wątku o Sofarze ludzie potwierdzali możliwość zmiany zworek i tym samym mocy nawet pomiędzy 6,6 a 8,8 kW, więc w drugą stronę powinno to jeszcze lepiej wyglądać (jakieś elementy przewymiarowane)? Myślę o wstępnej zmianie mocy z 8,8 kW do 6,6 kW, chyba że byłoby to niepotrzebne?
  Ważnym jednak aspektem jest różnica w cenie, przy Huawei z 6 do 8 kW dopłaca się ok 1000 zł, a przy Sofarze ok 300 zł bodaj.
  Pewnie najlepiej by było dopasować moc falownika do mocy początkowej instalacji a później ewentualnie dołożyć drugi falownik lub sprzedać 6 kW i kupić 10 kW, jednak wydaje mi się, że jeżeli 8 kW by pokryło aktualną sytuację i wystarczało przy ewentualnym przejściu z gazu na pompę ciepła, to lepiej dołożyć teraz 1000 zł lub 300 zł i mieć temat z głowy. Proszę o Wasze opinie w tej sprawie i z góry dziękuję.
 • #2
  Slawek K.
  Level 35  
  Jeżeli jesteś pewien rozbudowy instalacji w przyszłości do weź od razu docelowy falownik. Do 10kWp falownik 8-9 kW będzie ok.
  A który wybrać to pozostawiam Tobie. Ja mam 2 szt. SMA i nie zamieniłbym ich na żadne inne.

  Pozdr
 • #3
  slayeros
  Level 9  
  No problem w tym, że traktuję to tylko jako ewentualność, na wypadek gdyby Władek się nie uspokoił a wraz z nim ceny gazu w Europie. Dom nowowybudowany i inwestycja w pompę ciepła po inwestycji w gaz na poziomie ok. 10k za całą instalację mi się nie uśmiecha. Gdyby jednak gaz tak drożał, to wydaje mi się racjonalne przejść na pompę ciepła w okresie następnych lat, gdy kondesacyjny odmówi posłuszeństwa. Dlatego jestem ciekaw dalszych Waszych opinii :)
 • #4
  fazik
  Level 16  
  PV możesz rozbudować. Zamiast montować PC możesz dogrzewać klimatyzatorami - to takie tańsze pompy ciepła ;)
 • #5
  rafbid
  Level 33  
  slayeros wrote:
  No problem w tym, że traktuję to tylko jako ewentualność, na wypadek gdyby Władek się nie uspokoił a wraz z nim ceny gazu w Europie.
  Nie zanosi się aby ceny gazu się uspokoiły. Gaz emituje 2 razy mniej CO2 niż węgiel. Gdyby cena gazu spadła będzie spalany w elektrowniach zamiast węgla, co podbije jego cenę.
 • #6
  Willy Coyote
  Level 13  
  Wtrącę się...
  Właśnie podpisałem umowę na 6,4 kWp (16x400W) + falownik Huawei 6kW - temat dość podobny jak autora i też stoję przed wyzwaniem...
  Czy zostać jak teraz przy 6kW czy zakładając być może rozbudowę do 10kw - brać od razu Huawei 8kW - dopłata 700zł na teraz.
  Chodzi mi o wykorzystanie mocniejszego falownika przy instalacji 6,4kWp - czy nim ta rozbudowa stanie się faktem to będzie mniejsza produkcja..?

  I czy mając wszystkie 16 paneli skierowanych w jedną stronę (płd-wsch) możliwe jest dołożenie kilku np. 5 sztuk ale w kierunku płd-zach?
  Najprostsza rozbudowa "na prawie już" to dołożenie właśnie tych 5-6 sztuk a z nimi ten 6kWp też chyba powinien dać sobie radę - tylko ten inny skłon...

  Czy falownik nawet przy 6,4kWp dobrany o mocy 8kW jest skrajnie dobrym rozwiązaniem czy trzymamy się zasady, aby to falownik był słabszy o te 120%?
  Coś muszę zamówić a to czy będę rozbudowywał to wszystko zależy jak się ta instalacja będzie sprawdzać czy będzie wybijać, czy będzie możliwe usytuowanie paneli
  w innym kierunku... czy nie lepiej wtedy osobny falownik na osobną instalację :)