Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wskaźnik poziomu poziom dźwięku wskaźnik poziomu moduł elektroniczny

398216 Usunięty 02 Jan 2022 19:27 1350 2
Altium Designer Computer Controls
 • Wskaźnik poziomu poziom dźwięku wskaźnik poziomu moduł elektroniczny

  ( https://pl.aliexpress.com/item/4001254541551.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.32b55c0fL88idQ )
  Pod tym niewiele znaczącym tytułem znajdziemy kolejny Gadżet, łączący dźwięk ze światłem, a ściślej z trzema słupkami LED obrazujących poziom trzech częstotliwości wyselekcjonowanych z odebranego mikrofonem dźwięku.
  Po kolei:
  Zestaw przyszedł do mnie w torebce zawierającej całą kupę elementów plus płytkę drukowaną (jednostronną):
  Wskaźnik poziomu poziom dźwięku wskaźnik poziomu moduł elektroniczny Wskaźnik poziomu poziom dźwięku wskaźnik poziomu moduł elektroniczny Wskaźnik poziomu poziom dźwięku wskaźnik poziomu moduł elektroniczny Wskaźnik poziomu poziom dźwięku wskaźnik poziomu moduł elektroniczny
  Czemu tych elementów tak wiele? Przecież podobne moduły można znaleźć znacznie mniej skomplikowane? Bo tym razem cały układ zaprojektowano w oparciu o elementy dyskretne - "na piechotę" bez żadnych procesorów.
  Dzięki temu całość jest bardziej przejrzysta i łatwiej zrozumieć zasadę działania oraz wyróżnić poszczególne bloki układu.
  Pierwszym takim blokiem jest mikrofon wraz ze wzmacniaczem:
  Wskaźnik poziomu poziom dźwięku wskaźnik poziomu moduł elektroniczny
  Jak widać sygnał akustyczny trafia do mikrofonu elektretowego, następnie jest wzmacniany na prostym wzmacniaczu wykonanym na jednym tranzystorze , z niego trafia na potencjometr w układzie potencjometrycznym (wiem, że "masło maślane" ale tak właśnie nazywa się tak zrealizowana regulacja potencjometrem) z potencjometru na kolejny tranzystor i z niego na trzy potencjometry (w takim samym układzie) służące do regulacji czułości poszczególnych filtrów.
  Wskaźnik poziomu poziom dźwięku wskaźnik poziomu moduł elektroniczny
  Z góry przepraszam za fatalną jakość schematów, ale tylko takie znalazłem w sieci - w torebce nie było żadnej instrukcji ani schematu).
  Jak widzimy filtry realizowane są równie prosto, co sam wzmacniacz mikrofonowy - jeden tranzystor i dwa kondensatory ograniczające pasmo od dołu i od góry... Przynajmniej w teorii tak ma to działać i w sumie działa, ale od razu uprzedzam, ze taki rodzaj filtrów nadaje się tylko do takich zastosowań. Sygnał po filtracji (a więc podzieleniu na trzy pasma; nisko, średnio i wysokotonowe) trafia do prostego (jak wszystko) prostownika i z niego po kolejnym tranzystorze filtrowane są tętnienia na kondensatorach wpiętymi równolegle do wyjścia z emitera. Dzięki temu sygnał mniej denerwująco migocze,m a przez to łatwiej zaobserwować zmiany ilości zapalonych LED w każdym ze słupków.
  Potem już z górki - układ do złudzenia przypomina wskaźniki wysterowania ze znanych polskich wzmacniaczy serii WS4421 czy innych. Idea polega na pobieraniu sygnału na bazy kolejnych tranzystorów z drabinki dzielnika napięcia - im wyższe napięcie (czyli większy sygnał) tym więcej tranzystorów zostaje "otwartych" i tym więcej LED się zapala. Idea prosta jak budowa cepa, ale skomplikowanie układu, a raczej ilość elementów do jego realizacji - zwłaszcza gdy diod w słupku dużo - powala. Ponadto - samo działanie jest nieco bardziej... analogowe. Tranzystor dostając napięcie na bazę zaczyna się otwierać dość płynnie - nie ma więc efektu znanego np. z układów opartych na LM3915 gdzie kolejne diody zapalają się po przekroczeniu założonego poziomu sygnału od razu - w takim układzie efekt jest bardziej "cyfrowy" - jeśli można tak powiedzieć ;)
  Czy więc tematyczny "wskaźnik poziomu" jest gorszy? Nie, raczej po prostu inny - takie działanie ma swoich zwolenników po prostu.
  Ostatnim blokiem jest zasilacz - a raczej stabilizacja napięcia zasilania całego układu. Znów kolejny prosty układ oparty na niezawodnym LM7806 - co oznacza, ze należy dostarczyć do modułu napięcia co najmniej wartości 9V -10V Nie znaczy to, że przy nieco niższym napięciu układ nie będzie działać - będzie, ale jeśli doprowadzone napięcie nie będzie dostatecznie wygładzone - tętnienia mogą przedostać się na filtry i w rezultacie zawsze będzie świeciło kilka LED w kanale basu, a nawet (przy dużych tętnieniach) pozostałych "słupków". Prąd bez sygnału (wszystkie LED wygaszone) nie powinien przekraczać 50mA dla 10V zasilania, a 120 mA dla zapalonych wszystkich LED. Stabilizator LM 7806 jest bez radiatora, więc straty na nim są na tyle niewielkie, że nic złego się nie dzieje - jest zimny. Dlatego też rekomendowane przez producenta zestawu napięcie zasilania nie powinno przekraczać 15V - dla takiej wartości straty na tym stabilizatorze wyniosą ok.1W co jest wartością dopuszczalną dla pracy bez dodatkowego chłodzenia.
  Tyle teorii. A jak to działa ?
  W sumie - fajnie, chociaż moim zdaniem nieco za bardzo częstotliwości poszczególnych filtrów "zachodzą na siebie" i trudno na pierwszy rzut oka odróżnić który pasek odpowiada za niskie a który za średnie częstotliwości. Jednak w dużej mierze daje się to wyregulować potencjometrami czułości - jeżeli ustawimy je tak, by przy najsilniejszych sygnałach ostatnia dioda zapalała się tylko "w pikach" - będzie całkiem nieźle.


  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Offline 
  Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
  398216 Usunięty wrote 26891 posts with rating 4379, helped 3297 times. Been with us since 2015 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  spec220
  Level 24  
  Ciekawa konstrukcja (chociaż sporo lutowania) jak na start. Na pewno przydatny gadżet dla tych którzy próbują w ogóle zrozumieć jak działa tranzystor i od czegoś zacząć.
  Ja osobiście też robiłem podobne linijki z tymże tj. wspomniałeś na układzie LM3915. Układ który jest tu przedstawiony kojarzy mi się (dzielnik diodowy) z podobną konstrukcją prostego generatora
  przebiegu sinusoidalnego...

  Pozdrawiam.
 • #3
  398216 Usunięty
  Level 43  
  spec220 wrote:
  Ciekawa konstrukcja (chociaż sporo lutowania) jak na start.
  Dokładnie. Nic tak nie nauczy lutowania jak praktyka - w tym wypadku zachęta w postaci działającego układu pomaga przysiąść fałdów i lutować tak by było dobrze... ;)