Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uchwyt do maszyny polerskiej

Majster LKT 02 Jan 2022 20:12 2127 18
  • Witam, dzisiaj zaprezentuje wam szlifierkę, a bardziej uchwyt do maszyny polerskiej, który może się przydać w garażu.
    Sprzęt służy mi głównie do gradowania małych i większych elementów, płaskowników, kątowników, profili itp...

Całość jest zrobiona w zasadzie ze złomu - z tego co znalazłem pod swoim stołem w garażu.
    Głównym elementem jest wiadomo, maszyna polerska, która kiedyś kosztowała mnie jakoś 140 zł i jest OK.
    Sam uchwyt wykonany jest z kątowników, płaskownika oraz płyty 6 mm, która robi za blat.

Całość nie licząc maszyny nie przekroczy 30 zł.
    Wykonanie urządzenia kosztowało mnie jakoś 2 h pracy, nie licząc malowania.
    Film z procesu produkcji oraz zdjęcia finalnego urządzenia.

Uchwyt do maszyny polerskiej Uchwyt do maszyny polerskiej Uchwyt do maszyny polerskiej

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Majster LKT
    Level 5  
    Has specialization in: technik mechanik obróbka skrawaniem
    Majster LKT wrote 16 posts with rating 29, helped 0 times. Been with us since 2019 year.
    szeryf3
    Level 24  
    Majster LKT
    Level 5  
    Właśnie nie wiem czy hammerite potrzebuje podkładu, mało go używam, tylko maszyny maluje tym młoteczkiem. Dziękuję za opinię
    1996arek
    Level 20  
    Ile razy i pędzlem czy wałkiem malowałeś?
    niewolno2
    Level 39  
    Wszystko piękne ładnie tylko jak widzę ludzi którzy demontują osłony w elektro-narzędziach to ciarki po plecach mi przechodzą. Podobną, tylko znacznie większą szlifierką, pracując oczywiście bez osłony, kolegi tato przecinając rurę żeliwną w momencie kończenia cięcia poderwał ją do góry i z rozpędu zarzucił ją sobie na ramie. Możecie sobie wyobrazić jakie były konsekwencje tej akcji, chłopina wykrwawił się na śmierć. To tak pokrótce dla odważnych.
    Majster LKT
    Level 5  
    1996arek wrote:
    Ile razy i pędzlem czy wałkiem malowałeś?
    Dwa razy pędzlem.

Dodano po 43 [sekundy]:

niewolno2 wrote:
    Wszystko piękne ładnie tylko jak widzę ludzi którzy demontują osłony w elektro-narzędziach to ciarki po plecach mi przechodzą, podobną tylko znacznie większą szlifierką pracując oczywiście bez osłony kolegi tato przecinając rurę żeliwną w momencie kończenia cięcia poderwał ją do góry i z rozpędu zarzucił ją sobie na ramie możecie sobie wyobrazić jakie były konsekwencje tej akcji, chłopina wykrwawił się na śmierć. To tak pokrótce dla odważnych.
    Polerka nie posiada osłony.
    Tomek515
    Level 23  
    Świetny kolor farby w starym stylu. :D Hamerite wystarczy na pewno i nie wymaga on podkładu, więc niczego tam nie brakuje.
    Majster LKT
    Level 5  
    Tak, średnica dysku 150 i nie ma bicia. Fajnie to chodzi, przyjemnie się pracuje.
    OPservator
    Level 34  
    niewolno2 wrote:
    Wszystko piękne ładnie tylko jak widzę ludzi którzy demontują osłony w elektro-narzędziach to ciarki po plecach mi przechodzą

A od kiedy polerki mają osłony? Tyle że fakt, polerki pracują na gąbkach, nie na papierze ściernym. :P
    tesla97
    Level 14  
    OPservator wrote:
    A od kiedy polerki mają osłony?

Chodziło i cięcie profili bez osłony szlifierką kątową i co gorsza bez rączki aby nie wykręcało tarczy na boki i według mnie to jest zdecydowanie gorsze bo mając rączkę da się jeszcze utrzymać szlifierkę. Bez niej wystarczy chwila i tarcza połamana. Co prawda nic się nie powinno stać poza siniakami, ale szkoda tarczy.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Proponuję jeszcze poprawić tytuł filmu. Szlifierki taśmowej to on raczej nie przedstawia...
    Na koniec pytanie - czemu szlifierka tak wysoko zamocowana nad stolikiem? Przez to masz niewielkie pole robocze - tarcza tylko w niewielkim fragmencie jest wykorzystywana. Fabryczne tego rodzaju szlifierki mają zdecydowanie większe pole robocze tarczy.
    Majster LKT
    Level 5  
    398216 Usunięty wrote:
    Proponuję jeszcze poprawić tytuł filmu. Szlifierki taśmowej to on raczej nie przedstawia...
    Na koniec pytanie - czemu szlifierka tak wysoko zamocowana nad stolikiem ? Przez to masz niewielkie pole robocze - tarcza tylko w niewielkim fragmencie jest wykorzystywana. Fabryczne tego rodzaju szlifierki mają zdecydowanie większe pole robocze tarczy.

Największa przylgnia szlifowania jest na obrzeżu tarczy, bo na osi tarczy nic nie wyszlifujesz bo masz znikome obroty.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Majster LKT wrote:
    na osi tarczy nic nie wyszlifujesz bo masz znikome obroty.
    Nie tłumacz mi rzeczy oczywistych. Nie mówię, żeby opuścić tak, żeby oś licowała ze stolikiem, ale w tej chwili to masz do dyspozycji tylko kawalątek tarczy.
    timon125
    Level 24  
    Jak kolega widzi ustawienie szlifierki/polerki aby wykorzystać więcej tarczy?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    timon125 wrote:
    Jak kolega widzi ustawienie szlifierki/polerki aby wykorzystać więcej tarczy?
    Opuszczenie osi nawet o centymetr.
    timon125
    Level 24  
    Myślę że wiem o co koledze chodzi, ale ja poszedłbym raczej w stronę mocowania jakiegoś podkładu do blatu, zaraz przy tarczy, który umożliwia szlifowanie z mocniejszym dociskiem na części ściernicy która kręci się z góry do blatu. Osobiście wykonałbym ten sprzęt jak właściciel bo mogę szlifować materiał z różnych stron a kwestia bezpieczeństwa to pewny chwyt w rękach i wyczucie maszyny. Wiadomo że właściciel robił ją dla siebie i do własnych potrzeb. Myślę że ma świadomość o zagrożeniach płynących z takiego ustawienia tarczy. Ale i o plusach przy bardzo przemyślanej i ostrożnej pracy. Być może autor wypowie się dlaczego tak, a nie inaczej ustawił tarczę.
    Majster LKT
    Level 5  
    Tarcze ustawiłem w ten sposób, ponieważ szlifując w oparciu o stolik wykorzystuje duży obszar tarczy i dużą prędkość skrawania. Drugim powodem jest to, że nie muszę demontować stolika by ogradować np. profil 100x100.
    Oczywiście bezpieczeństwo przede wszystkim, zawsze okulary ochronne bądź maska na głowie, w przypadku tej maszyny tarcza nie stanowi zagrożenia tak jak przy szlifierce kątowej.
    Tak wiem, tnę bez osłony, osłonę stosuje tylko na szlifierce 230 mm. Na małej mi przeszkadza i zawsze stoję daleko z boku względem tarczy tnącej bo mam świadomość że może się rozpaść. Pozdrawiam