Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio Wirtuoz 3231, nie odbiera stacji

mszek 02 Jan 2022 21:45 426 13
 • #1
  mszek
  Level 9  
  Witam
  Potrzebuję pomocy w uruchomieniu radia jak w tytule. Radio szumi ale nie odbiera żadnej stacji na poszczególnych zakresach. We wszystkich lampach widać żarzenie siatek, ale nie wiem czy są sprawne. Zacząłem od pomiarów począwszy od transformatora, na lampie EL84 zamiast 230V na punkcie 41 jest 170V , po wyjęciu lampy wzrasta do 230V (pomiar wykonany po rozgrzaniu). To niższe napięcie powoduje że napięcia w dalszej części schematu są też zaniżone, nie wiem czy tak ma by. Gniazda lamp przeczyszczone zimne luty sprawdzone. Proszę o jakieś wskazówki co można dalej sprawdzić lub co trzeba wymienić, aby radio odebrało jakąkolwiek stację.
 • #3
  TELEWIZOREK52
  Level 29  
  Sprawdź prostownik selenowy. Kondensator sprzęgający. Tylko że nawet przy zaniżonym napięciu radio powinno grać i wg. mnie to nie jest przyczyną. Zwróć uwagę na wszystkie cewki.
 • #4
  mszek
  Level 9  
  Mostek podmienię na diodowy i wtedy napisze czy coś się zmieniło, cewki nie posiadają widocznych uszkodzeń. Lamp na podmianę narzazie nie posiadam, te co są zamontowane świecą choć nie wiem czy to oznacza że są sprawne. Najbardziej mi zależy, aby złapać jakąś stację na paśmie FM.
 • #5
  Olkus
  Level 27  
  mszek wrote:
  te co są zamontowane świecą choć nie wiem czy to oznacza że są sprawne.


  To, że się żarzą jeszcze nic nie znaczy. Mogły utracić emisję lub ulec innym uszkodzeniom.

  Pozdrawiam,
  A.
 • #6
  mszek
  Level 9  
  Czyli jeżeli nie widać innych uszkodzeń to na początek zdobyć lampy wymienić i dopiero szukać ewentualnych usterek.
 • #7
  DIORADIO
  Level 29  
  Po pierwsze to nie siatki się żarzą, tylko element grzejny który ogrzewa katodę. Dobrze byłoby zobaczyć schemat wtedy jest możliwość pokierować Cię co dalej robić. Jeżeli lampy są białe to są uszkodzone - do wyrzucenia.
 • Helpful post
  #8
  aksakal
  Tube devices specialist
  Jakie jest napięcie w punkcie 44 i na katodzie EL84 (pin3). Zmierz również napięcie na pin9 ECH81 (siatka triody). Jeśli lampa działa i działa heterodyna, napięcie na siatce heterodyny w zakresach AM wyniesie do minus 5-8 V.
 • #9
  mszek
  Level 9  
  Na punkcie 44 napięcie wynosi 198v, EL84 pin 3 , 3,5V; ECH81 pin 9 , -5v. Lampy są przezroczyste z metalicznym nalotem na górze. Po dotknięciu do pinu drugiego ECH 81 kawałkiem przewodu złapałem JEDYNKĘ na zakresie ŚR, jakość fatalna , ale coś słychać.
 • Helpful post
  #10
  aksakal
  Tube devices specialist
  Jednoznacznie, mostek selenowy jest wadliwy. Wymień go na mostek diodowy. Dla kompensacji wzrostu napięcia między mostkiem a pierwszym kondensatorem filtra włącz rezystor 150-300 Om 3-5 W. Wybierz wartość nominalną, aż uzyskasz pożądane napięcie.
 • #11
  aksakal
  Tube devices specialist
  Czy wymeniłeś mostek selenowy, a jeśli tak, to jakie masz teraz napięcia?
 • #12
  mszek
  Level 9  
  Wymieniłem mostek na diodowy, napięcie wzrosło o 30 volt ponad to co w schemacie, próbowałem zmniejszyć wpinając rezystor , ale nie mogę dobrać więc zrobię chyba odczep z transformatora. Dodatkowo zamówiłem lampy , ale jeszcze nie dotarły. Mam zamiar wymienić kondensatory, lecz nie wiem jakimi zastąpić te papierowe.
 • #13
  aksakal
  Tube devices specialist
  Całkowity prąd anodowy wszystkich lamp wynosi około 100mA . Aby obniżyć napięcie o 30V, musisz przylutować rezystor 300 Om 3-5W między wyjściem mostka a pierwszym kondensatorem filtra .Różnica napięcia 5-10 V od określonego nie będzie miała zauważalnego wpływu na działanie radia. W momencie, gdy wpadłeś na pomysł zrobienia odczepu w transformatorze i wymiany kondensatorów, zrobiłeś pierwszy krok w kierunku zniszczenia odbiornika. Elementy należy wymieniać tylko w razie potrzeby, a nie po pragnieniu. Niestety, na forum pomysł bezmyślnej wymiany kondensatorów nabrał formy epidemii, na którą jeszcze nie wynaleziono szczepionki. Dobierz rezystor do otrzymania potrzebnego anodowego napięcia i wymierzyj napięcie na elektrodach lamp . Wyniki wymiarów zawiadom dla analizy . Po tym można będzie posuwać się naprzód po uruchomieniu odbiornika.
 • #14
  DIORADIO
  Level 29  
  Weż schemat i pomierz napięcia na Anodach lamp i zapisz, na drugich siatkach i zapisz, w ECH 81 na S1 triody i zapisz. A żeby wszyscy wiedzieli to pisz konkretnie że mierzysz napięcie na nóżce 3 lampy EL 84 i taka UWAGA!! Na 4 i 5 nóżce w każdej lampie podane jest napięcie żarzenia które wynosi 6,3 V. Coś Ci się pomerdało co to za pin 2 ECH 81. Czy wiesz jak się liczy nózki w lampach? W#9 napisałeś że na Śr złapałeś Jedynkę czy na pewno? A na FM, to jak radio nie przestrojone to obawiam że nic nie złapiesz. Jak masz schemat to powinieneś mieć rozrysowane nóżki lamp i wrzuć go na stronę.