Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofon studyjny DIY na bazie taniego MKIT-800 PRO V2

Tupisac 03 Jan 2022 19:47 5028 72
Altium Designer Computer Controls
 • Mikrofon studyjny DIY na bazie taniego MKIT-800 PRO V2

  Chińskie mikrofony z serii BM-700 oraz BM-800 to bardzo popularne urządzenia, okupujące setki stron na wiodących portalach aukcyjnych. Trudno się dziwić - za cenę w okolicach 100 zł dostajemy statyw, mocowania, zestaw pop-filtów, przewód, metalowe body, a nawet „interfejs USB”. Wszystko co potrzebne aby rozpocząć przygodę z nagrywaniem. Co prawda jakość nagrań jakie uzyskamy delikatnie mówiąc nie powala, a „interfejs USB” sugeruję od razu wyrzucić do kosza. Mimo to trudno przejść obojętnie nad tak bogatym zestawem za tak nieduże pieniądze. Potencjał ten został dostrzeżony przez pasjonatów DIY i powstało sporo poradników jak zamienić taniego chińczyka na mikrofon który będzie mógł konkurować z dużo droższymi konstrukcjami.

  Sam rozglądałem się od jakiegoś czasu za mikrofonem do prowadzenia spotkań na zoomach. Postanowiłem go sobie zbudować na bazie popularnego w naszym kraju klonu BM-700, czyli zestawu MKIT-800 PRO V2. Wybrałem ten zestaw głównie ze względów estetycznych, czyli całość w matowej czerni. Drugim kryterium było złącze XLR i teoretyczna możliwość działania w szerokim zakresie zasilania (5-48 V) co sugerowało, że w środku siedzi w miarę sensowna płytka.


  1. Kapsułka

  Najważniejszym krokiem jest wymiana kapsułki. Prawdziwym hitem przewijającym się przez większość forów i poradników DIY dotyczących mikrofonów jest kapsułka Transound TSB-2555B: https://www.jlielectronics.com/microphone-capsules/jli-2555bxz3-gp/

  Jest to elektret o średnicy 25 mm wykorzystywany w profesjonalnych mikrofonach kosztujących niemałe pieniądze (np. CAD E100S). Jednym z bardzo ciekawych projektów powstałych na bazie tej kapsułki jest kreacja przygotowana przez popularnego youtubera DIY Perks: https://www.youtube.com/watch?v=LoQu3XXIayc
  Autor filmu na końcu porównuje swoje dzieło do Neumana U87 (sic!). Gorąco polecam cały kanał, bo to prawdziwa perełka.

  Niestety, największym problemem jest dostępność w naszej części świata. Koszt wysyłki z USA to trzykrotność ceny samej kapsułki, a i dodatkowo nasza kochana poczta doliczy cło i VAT. Sugeruję poczekać na otwarcie przedstawicielstwa w UK (podobno rozmowy trwają) lub poszukać zamiennika.

  UPDATE: Kapsułki są dostępne w UK: https://micbooster.com/jli-microphones/262-jli2555.html

  Jeżeli komuś zależy na jak najmniejszych kosztach, to jednym z polecanych zamienników jest ten oto chińczyk: https://pl.aliexpress.com/item/1005001810434253.html

  Mikrofon studyjny DIY na bazie taniego MKIT-800 PRO V2
  Po lewej oryginalna kapsułka wyjęta z MKIT-800, po prawej TSB-2555B

  Do montażu kapsułki użyłem oryginalnego mocowania. Przyciąłem je tak jak na zdjęciu. Ważne aby zostawić jak najmniej plastiku po obwodzie bo zmiana średnicy lub grubości znacząco zaburza charakterystykę kierunkową. Kapsułkę przykleiłem do mocowania piankową taśmą dwustronną 3M.


  2. Modyfikacje płytki

  Większość tanich mikrofonów pojemnościowych jest oparta o klasyczny układ Schoeps’a, mniej lub bardziej okrojony ze względu na cięcie kosztów. Nasz MKIT-800 ma w sobie jeden z tych mniej okrojonych układów który nada się do dalszej modyfikacji. Poprawienie po Chińczykach pozytywnie wpłynie na stosunek sygnału do szumu.

  Modyfikacja polega na dołożeniu rezystora i dwóch kondensatorów. Cała idea została opisana tutaj:
  https://audioimprov.com/AudioImprov/Mics/Entries/2018/10/20_A_Low-Cost_Beginners_Mic.html

  Z kolei wariant płytki z naszego MKITa znajdziemy tu:
  https://audioimprov.com/AudioImprov/Mics/Entr...20/7/23_Yet_Another_BM-800_Circuit_Board.html

  Mikrofon studyjny DIY na bazie taniego MKIT-800 PRO V2
  Szybki schemat modyfikacji płytki MKIT-800

  Mikrofon studyjny DIY na bazie taniego MKIT-800 PRO V2
  Zmodyfikowana płytka od MKIT-800 - front

  Mikrofon studyjny DIY na bazie taniego MKIT-800 PRO V2
  Zmodyfikowana płytka - tył

  Jak widać na załączonych zdjęciach, niespecjalnie mi te modyfikacje wyszły. W tym wariancie płytki trzeba lutować do gołych ścieżek i bardzo łatwo je oderwać. Finalnie rezystor dyndał sobie w powietrzu na cieniutkim kawałku miedzi, co nie wróżyło długiej i bezawaryjnej pracy. Nie za bardzo wiedziałem też jak zabrać się do czyszczenia tak zwiewnej konstrukcji.
  Jeżeli zdecydujecie się na modyfikowanie oryginalnej płytki, to warto zasugerować się uwagą użytkownika "zgierzman": Gdybyś przeciął ścieżkę w miejscu oznaczonym krzyżykiem, delikatnie zeskrobał kawałek soldermaski i wlutował rezystor w obudowie SMD, to na pierwszy, a nawet drugi rzut oka wyglądałoby jak z fabryki.


  3. Wymiana płytki

  Gdy modyfikacje pójdą nie po naszej myśli lub gdy nie uznajemy kompromisów w zakresie jakości audio to pozostaje nam wymiana płytki. Niestety główny problem z rozwiązaniami opisywanymi na forach DIY to dostępność komponentów. Większość układów jest oparta o JFETy w technologii through-hole które mają obecnie status „unobtanium”.

  Po dłuższej lekturze zdecydowałem się na zlutowanie układu opartego o OPA1642 nazwanego „OPA Alice”. Kompletna instrukcja budowy wraz z BOM, filmem, linkiem do projektu na PCBWay, schematami i kompletem informacji znajduje się tutaj:
  https://www.instructables.com/OPA-Based-Alice-Microphones-a-Cardioid-and-a-Figur/

  Co prawda w obecnym momencie z op-ampami też nie ma lekko i musiałem ściągać z Chin, ale doszły i działają. Skorzystałem z tego dostawcy:
  https://pl.aliexpress.com/item/4001157003300.html

  Płytki (5 sztuk) zamówiłem na PCBWay. Resztę komponentów udało mi się zdobyć lokalnie. Lekki problem był ze zdobyciem rezystorów 1 giga. Nawet nie wiedziałem, że takie istnieją. Podobnie jak mój multimetr, który skapitulował przy próbie pomiaru ;)

  Mikrofon studyjny DIY na bazie taniego MKIT-800 PRO V2

  Gotową płytkę można też zamówić w USA u producenta kapsułki TSB-2555B:
  https://www.jlielectronics.com/diy-accessories/opa-alice-single-channel/
  To, że JLI oferuje ten układ w swoim sklepie było dla mnie dodatkowym argumentem za jego wyborem.


  4. Efekt końcowy

  Mikrofon studyjny DIY na bazie taniego MKIT-800 PRO V2

  Mikrofon studyjny DIY na bazie taniego MKIT-800 PRO V2

  Mikrofon studyjny DIY na bazie taniego MKIT-800 PRO V2


  5. Próbki nagrań

  Bez żadnych efektów, equalizerów, wzmocnień ani nic. Użyty interfejs to MOTU M2. Nagrywane w odległości około 15 cm od mikrofonu.

  - Czytam „Lód” Dukaja bez kapturka na mikrofonie. Gain na preampie ustawiony na godzinę 2:35:
  https://drive.google.com/file/d/1zV2HEcTuSC-i-KrQNV02DWAulK30flje/view?usp=sharing

  - Czytam „Lód” Dukaja, tym razem z kapturkiem. Gain j/w:
  https://drive.google.com/file/d/10X-pWz4OYzzxw4vpkbs_kwVE-Qha-jB3/view?usp=sharing

  Z góry przepraszam za seplenienie, dziwne intonacje i rezonansy. Jestem amatorem i korzystam z mikrofonu w warunkach domowych. Bardzo mile widziane porady dotyczące sugerowanych ustawień equalizera, kompresji czy inne uwagi dotyczące jakości.

  Dla porównania - nagranie na zmodyfikowanej płytce, przed wymianą kapsułki:
  https://drive.google.com/file/d/18mFIDtOQfjvfpsmCEFVONAWqMadw75y_/view?usp=sharing


  6. Co jeszcze można zmienić

  Jak ktoś chce pójść dalej, to na bazie OPA Alice można zbudować tzw. true condenser taki jak tutaj: https://www.instructables.com/True-Condenser-OPA-Mics/
  Tu już zaczyna się świat klasycznych wielkich kapsuł (34 mm) wymagających podania konkretniejszych napięć. Układ OPA Alice ma styki do podłączenia konwertera DC-DC, ale ten temat już trochę wychodzi poza modyfikacje naszego taniego mikrofonu. Jako potencjalnego dawcę obudowy sugeruję to: https://pl.aliexpress.com/item/1005002270536498.html

  W przypadku tego typu kierunku ciekawą propozycją jest też płytka dwukanałowa: https://www.jlielectronics.com/diy-accessories/opa-alice-dual-channel/
  Rozwiązanie wymaga budowy specjalnego przewodu, ale dzięki temu można nagrywać sygnał z dwóch stron kapsułki (np. przy K87) na osobnych kanałach. Daje to możliwość manipulowania charakterystyką do okólną mikrofonu na etapie edycji.


  7. Podsumowanie i koszty.

  Jestem wyjątkowo zadowolony z efektu. Co prawda jako amator hobbysta nie mam za wiele doświadczeń do których mógłbym się odnieść, ale bardzo podoba mi się to co słyszę. Na moje ucho zostawia daleko w tyle wszelkie Blue Yeti i inne budżetowe mikrofony. Niesamowity stosunek uzyskanej jakości do ceny i niewielkiego nakładu pracy sprawia, że jest to jeden z najbardziej praktycznych i opłacalnych projektów DIY z jakimi się zetknąłem.

  Zakres kosztów mocno zależy od miejsca zakupu komponentów. Poniżej przybliżone wartości:

  Koszty USA:
  Kapsułka JLI - 12 USD
  Płytka - 35 USD
  Przesyłka - 35 USD
  Cło + VAT + opłaty manipulacyjne (około 30% całości)
  MKIT-800 - 130 zł
  - Łącznie w okolicach 600 zł.

  Koszty Chiny:
  Kapsułka zamiennik - ok. 30 zł
  Płytki (5 sztuk) - 15-20 USD
  Komponenty (w tym op-amp) - poniżej 50 zł
  MKIT-800 - 130 zł
  - Łącznie w okolicach 300 zł.

  Oryginalną kapsułkę JLI można też dostać w UK - cena z VAT to około 15 funtów. Niestety nie wiem jakie są koszty przesyłki i ewentualnego cła.


  EDIT: Wiele osób używa klonów BM-800 wpinając je do wejścia mikrofonu w komputerze za pomocą złącza mini-jack. Jest to błąd. Zanim zabierzemy się do wymiany płytki czy kapsułki, należy obowiązkowo zaopatrzyć się w zasilacz Phantom. W tej roli bardzo polecam tanie interfejsy audio, np. Behringer UM2 (najniższa cena) lub Scarlett Solo - trochę droższy, ale bardzo popularny. Dostaniemy w zestawie zasilanie +48V ale też w miarę sensowny preamp mikrofonowy, wzmacniacz słuchawkowy, fizyczne pokrętła do kontroli głośności oraz wyjście liniowe do którego można podłączyć studyjne monitory. Jakość audio i poziom szumów ulegną znaczącemu polepszeniu w stosunku do zintegrowanych kart dźwiękowych w komputerach PC.

  Aby prawidłowo podłączyć i zasilić mikrofon obowiązkowo będziemy musieli też kupić nowy przewód lub przerobić stary i zastąpić mini-jack męskim wtykiem 3-pin XLR.


  DISCLAIMER:
  - Opisane pomysły nie są moje. Poniższy tekst to zebranie rezultatów googlowania i przeglądu anglojęzycznych for dotyczących mikrofonów DIY.

  - Temat dotyczy mikrofonów XLR wymagających zasilania Phantom. Jeżeli zależy nam na wersji USB to sugeruję skorzystać z porad prezentowanych w filmie od DIY Perks. Link w punkcie pierwszym.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Tupisac
  Level 5  
  Offline 
  Tupisac wrote 38 posts with rating 22, helped 0 times. Live in city Poznań. Been with us since 2022 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  freebsd
  Level 39  
  Co wg Kolegi jest wart niemodyfikowany "MKIT-800 PRO V2"? Cena faktycznie wskazuje na coś słabego, a jak jest w ocenie Kolegi?
 • #3
  Tupisac
  Level 5  
  Wartość niemodyfikowanej elektroniki wraz z oryginalną kapsułką oceniam na jakieś 12 groszy (tylko nie płacz proszę).

  Znaczy się nagrać nagra, a nawet może i lepiej niż mikrofon wbudowany w laptopa, ale to głównie dlatego, że będzie bliżej twarzy. Cała wartość jest w klamotach jakie dostaniemy w zestawie. Kabel, w miarę sensowne ramię, mocowanie, pop filtry - samo to spokojnie jest warte ze 150 złociszy jak nie więcej ;)
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  freebsd
  Level 39  
  Myślę, że ramie pewnie nic cięższego nie udźwignie, dlatego wątpię nawet w ten zakup.
  Na allegro są dostępne "MKIT-800 PRO V2". Czy sam mikrofon podłączony porządnego interface moze być dobrym zakupem?

  Zastanawiam się, czy w tych tańszych rzeczach nie lepiej kupić coś w okolicach 500 zł i wyjdzie na to samo (te koszty zakupu w USA :-) ).
 • #5
  Tupisac
  Level 5  
  Ramię o dziwo jest całkiem sztywne i dość solidne.

  Jakby co to mam kilka zbędnych płytek wraz z komponentami. Mogę oddać po kosztach, czyli 50 zł sztuka + przesyłka. [płytek już nie mam]
  Kapsułka zamiennik z ali kosztuje 30 złotych.

  I nie sądzę, żeby cokolwiek w cenie 500 zł było w stanie przebić taki modyfikowany zestaw ;)
 • #6
  yogi009
  Level 43  
  freebsd wrote:
  Myślę, że ramie pewnie nic cięższego nie udźwignie, dlatego wątpię nawet w ten zakup.


  Tu nawet nie ma nad czym myśleć, próbowałem człowiekowi zaczepić pop-filter na tym "ramieniu", ale nie dawało rady utrzymać pozycji.

  Autorze, całość artykułu dość ciekawa, jeżeli sam to zbudowałeś, wrzuć do działu DIY.
 • #7
  Tupisac
  Level 5  
  yogi009 wrote:
  jeżeli sam to zbudowałeś, wrzuć do działu DIY.


  Tutaj? https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum85.html


  yogi009 wrote:
  próbowałem człowiekowi zaczepić pop-filter na tym "ramieniu", ale nie dawało rady utrzymać pozycji.


  Może to była inna wersja, albo wyjątkowo często rylana wte i wewte? Bo ja byłem pozytywnie zaskoczony. Na pewno sprężyny ma mocniejsze niż tania lampa z Ikei. Bez problemu u mnie utrzymuje mikrofon, filtr i okazyjne zawieszenie słuchawek. Moja wersja ma też dodatkową śrubkę blokującą na środkowym przegubie.
 • #8
  yogi009
  Level 43  
  Jeżeli to wykonałeś, to opisz to w dziale DIY (link jest ok), opisz też swoje wrażenia z jakości pracy prototypu. Temat jest dość ciekawy, PCB można kupić gotowe, same plusy. No i ludzie się dowiedzą o czymś takim, jak OPA1642 :-)
 • #9
  Tupisac
  Level 5  
  Pytanie do moderatorów - czy jednocześnie mam usunąć temat z tego działu? Bo wydaje mi się, że tutaj jest większe grono potencjalnych zainteresowanych niż w ogólnym dziale DIY, a nie chciałbym naruszać zasad i spamować tym samym w kilku miejscach.

  Co do wrażeń to chyba nie mam co pisać, bo same superlatywy bym wyprodukował ;)
  Dwa, że dopiero raczkuję w temacie mikrofonów i to raczej od strony hobbystycznej, więc nie mam za bardzo do czego się odnieść. Za to jestem cholernie ciekaw opinii specjalistów z bardziej wyrafinowanym słuchem.

  Mikrofon zbudowałem i wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa, podobnie jak przykładowe nagrania. Ale tak jak napisałem w disclaimerze - idee nie są moje, jedynie pozbierałem do kupy to co się udało wyczytać i wygooglować.
 • #10
  yogi009
  Level 43  
  Popatrz na stronę główną, tam są takie projekty (lub artykuły), myślę że ten pasuje idealnie. Zgłoś moderatorowi potrzebę takiego przeniesienia i tyle. Ważne, żeby taki projekt zaczynał się jakimś zdjęciem.
 • #11
  Tupisac
  Level 5  
  Przeglądając stronę główną taki dział DIY znalazłem. Chyba bardziej się nada: https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum99.html

  Dzięki za sugestie, strzelę jutro kilka dodatkowych fot.

  EDIT: Fotki jednak strzeliłem dzisiaj ;). BTW, chyba muszę poszukać innej naklejki do zasłonięcia logo importera...
 • #12
  Tupisac
  Level 5  
  Lekko zedytowałem tekst, dodałem info o kosztach i trochę zdjęć.
 • #13
  Fimek
  Level 14  
  Siemanko!

  Fajny pomysł i dzięki za inspirację. Od razu proszę, by mojego posta nie traktować jako krytyki, tylko raczej informację "obok" :)

  1) Dobrze dobrany JFET na wejściu będzie sprawował się lepiej niż OPA z racji na niższy własny szum napięciowy. Myślę, że dałoby się osiągnąć sporo po prostu wymieniając JFET z płytki na inny. Ale od razu trzeba zadbać o niskoszumne zasilanie, bo wzmacniacz ze wspólnym źródłem nie posiada żadnego tłumienia tętnień zasilania. Można pomyśleć nad wzmacniaczem różnicowym na JFETach, który takie tłumienie już zapewnia, ale będzie o pierwiastek z 2 raza bardziej szumiał - czyli nadal znacznie mniej niż OPA.

  2) obie płytki są dość zaskakująco źle zaprojektowane :) co oczywiście nie jest winą autora wątku.

  Pozdrawiam!
 • #14
  yogi009
  Level 43  
  Fimek wrote:
  Dobrze dobrany JFET na wejściu będzie sprawował się lepiej niż OPA z racji na niższy własny szum napięciowy.


  Przecież ten wzmacniacz ma wejścia JFET.
 • #15
  Fimek
  Level 14  
  yogi009 wrote:

  Przecież ten wzmacniacz ma wejścia JFET.


  Dyskretny JFET, taki jak BF862 (doskonały, niestety już obsoletny) ew. LSK389, JFE150, 2SK170 może mieć szum poniżej 1 nV/sqrt(Hz). Oczywiście dobierając JFETa trzeba zwrócić uwagę na pojemność wejściową...tak naprawdę tylko BF862 jest OK, reszta ma pojemność porównywalną z pojemnością kapsuły. Dla porównania OPA z projektu ma 5 nV. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na szum prądowy (przy tych impedancjach to już gra rolę) i 1/f. Nie mówiłem, że będzie łatwo :)
 • #16
  Tupisac
  Level 5  
  Dobra wiadomość - kapsułki są już dostępne w UK: https://micbooster.com/jli-microphones/262-jli2555.html

  Co do JFETów - z tego co czytałem to autor "OPA Alice" już się zainteresował JFE150: https://groups.io/g/MicBuilders/message/33170

  Ale nie wywalałbym wersji na opa do kosza - w testach zachowuje się naprawdę przyzwoicie: https://groups.io/g/MicBuilders/topic/more_testing_on_the_opa_vs/83423825

  Nie wiem też czy dalsze ciśnięcie szumu w dół ma sens. Przy tych czułościach najpierw zaczyna szumieć pradawny ocean, ten sam co go słychać w muszlach ;). Nie mówiąc już o zegarze na ścianie 4 metry dalej, szumie ulicy za zamkniętym oknem, czy laptopie pod biurkiem.
 • #17
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Jednego żałuję; brak porównania próbek w wersji oryginalnej i po modernizacji (a raczej wymianie mikrofonu skoro z oryginału została jedynie obudowa i statyw).
  Próbki brzmią, (jak na moje stare uszy) poprawnie, ale brak porównania uniemożliwia akustyczną ocenę wartości modyfikacji.
 • #18
  Tupisac
  Level 5  
  Nie mam niestety nagrań golasa ze sklepu, ale mam próbkę z oryginalną kapsułką i płytką po modyfikacji:
  https://drive.google.com/file/d/18mFIDtOQfjvfpsmCEFVONAWqMadw75y_/view?usp=sharing

  Oryginał szumiał kilka razy mocniej i na dodatek brumił, aczkolwiek brum to była wina obudowy. Po prostu producent pomalował wszystko jak leci. Jedną z modyfikacji o jakiej zapomniałem wspomnieć było przetarcie papierem ściernym punktów łączenia.

  I bardzo dziękuję za słowa uznania. "Poprawne" w ocenie profesjonalisty wagi ciężkiej to już coś znaczy :)
 • #19
  zgierzman
  Level 30  
  Tupisac wrote:
  Finalnie rezystor dyndał sobie w powietrzu na kawałku miedzi, co nie zapowiadało długiej i bezawaryjnej pracy.


  Gdybyś przeciął ścieżkę w miejscu oznaczonym krzyżykiem, delikatnie zeskrobał kawałek soldermaski i wlutował rezystor w obudowie SMD, to na pierwszy, a nawet drugi rzut oka wyglądałoby jak z fabryki...
 • #20
  Tupisac
  Level 5  
  zgierzman wrote:
  ...wlutował rezystor w obudowie SMD...


  Celna uwaga. Zacytuję w głównym poście.
 • #21
  yogi009
  Level 43  
  Fimek wrote:
  Dyskretny JFET, taki jak BF862 (doskonały, niestety już obsoletny) ew. LSK389, JFE150, 2SK170 może mieć szum poniżej 1 nV/sqrt(Hz). Oczywiście dobierając JFETa trzeba zwrócić uwagę na pojemność wejściową...tak naprawdę tylko BF862 jest OK, reszta ma pojemność porównywalną z pojemnością kapsuły. Dla porównania OPA z projektu ma 5 nV. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na szum prądowy (przy tych impedancjach to już gra rolę) i 1/f. Nie mówiłem, że będzie łatwo


  Ja tam sobie chwalę to:
  https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/SSM2019.pdf
 • #22
  Fimek
  Level 14  
  yogi009 wrote:


  Ja również. Uzyskałem na nim 0.4 nV/sqrt(Hz). Ale do współpracy z mikrofonem pojemnościowym się nie nada - nie ten szum prądowy i prąd polaryzacji, niestety ;)
 • #23
  Tupisac
  Level 5  
  yogi009 wrote:
  https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/SSM2019.pdf


  On udaje lampowca z tym THD czy po prostu nie umiem czytać specyfikacji?
 • #24
  yogi009
  Level 43  
  To specjalizowany, uznany układ. Nie jestem pewien, czy jeszcze go tłuką. Najpierw był SSM2017, ale kowal zgubił matrycę, potem SSM2019 i jeszcze wersja z INA... A do kompresji SSM2165 i następna SSM2166. Wzmacniacz mikrofonowy osobiście popełniłem (jest gdzieś na forum), ujawniając kilka wk... irytujących braków w opisie kit'u AVT. Ja szczęśliwie robiłem własne PCB z nieco zmienioną specyfiką, ale przeanalizowałem te ich błędy. A SSM2165 była ceniony chociażby wśród braci krótkofalowców za parametry pracy i stosunkowo łatwą aplikację i obsługę.
 • #26
  a_noob
  Level 23  
  Bardzo inspirujący projekt :)

  A co myślicie o mikrofonie z Biedronki? A właściwie "zestawie yutubera" ;) model 200461-PSM
  Kupiłem skuszony właśnie zestawem, samo ramie ciężko dostać w tej cenie.
  Kapsułka wydaje się podobna do innych w mikrofonach w podobnej cenie ale płytka jest już całkiem porządna i jest na wzmacniaczu operacyjnym.
  Problem jest z szumami... Pytanie czy wystarczy wymiana kapsułki i WO, czy potrzebne są jeszcze modyfikacje płytki?
  Mikrofon studyjny DIY na bazie taniego MKIT-800 PRO V2 Mikrofon studyjny DIY na bazie taniego MKIT-800 PRO V2 Mikrofon studyjny DIY na bazie taniego MKIT-800 PRO V2
 • #27
  yogi009
  Level 43  
  A co tu sądzić, na wejściu masz to:

  https://www.mouser.com/datasheet/2/308/2SK596S-D-516274.pdf

  i standardowy wzmacniacz operacyjny LM358. Jako mikrofon zadziała normalnie, ale do studia się z tym nie wybieraj.
 • #28
  a_noob
  Level 23  
  No przecież widzę, co siedzi na wejściu i jaki jest wzmacniacz operacyjny ;D
  Pytanie było, czy i na co to wymienić oraz czy trzeba przerabiać coś na płytce, po wymianie kapsułki.
 • #29
  Fimek
  Level 14  
  a_noob wrote:

  A co myślicie o mikrofonie z Biedronki? A właściwie "zestawie yutubera" ;) model 200461-PSM
  Kupiłem skuszony właśnie zestawem, samo ramie ciężko dostać w tej cenie.
  Kapsułka wydaje się podobna do innych w mikrofonach w podobnej cenie ale płytka jest już całkiem porządna i jest na wzmacniaczu operacyjnym.
  Problem jest z szumami... Pytanie czy wystarczy wymiana kapsułki i WO, czy potrzebne są jeszcze modyfikacje płytki?


  Jaki jest problem z szumami? Masz widmo szumu? Za dużo szumu na "dole" czy w całym paśmie? Jeżeli od strony niskich częstotliwości, to jakie jest nachylenie charakterystyki szumowej? Zrób widmo, uśrednij i wrzuć na forum. Coś wymyślimy :) PCB faktycznie wygląda na dobrą i ewentualny upgrade elementów albo poprawienie jakiegoś drobnego niedopatrzenia projektantów ma sens. Zwiększenie gabarytów kapsułki również ma sens, bo od tego i od poziomu "naładowania" elektrody mikrofonu zależy czułość.

  PS wydaje mi się, że LM nie należy do toru wzmacniającego - do niego należą te małe elementy w obudowach SOT-23, przynajmniej ścieżki na to wskazują. Ale jeżeli jest inaczej, to niemal każdy opamp będzie lepszy od LM358 ;) Rzecz w tym, że opamp to nie wszystko. Często szumy (szumy, nie zakłócenia) przełażą z zasilania dziwnymi drogami. Ewentualnie mogą to być zakłócenia... ale widmo pokaże.
 • #30
  gradek83
  Level 41  
  Można prosić o ile jest taka techniczna możliwość nagrania próbki szumu własnego po modyfikacji ?