Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie wiem co się stało ATmega 128

wotor 03 Lis 2005 17:37 2351 14
  • #1 03 Lis 2005 17:37
    wotor
    Poziom 10  

Witam!
    Bóduje nowy układ i użyłem do niego ATmega 128, jest to mój pierwszy praktyczny kontakt z tym prockiem .Wszystko zadziałało bez większych problemów, ale po którymś z rzedu programowaniu (piotym, może dziesiątym) po prostu przestał się odzywać i nie wiem o co chodzi. Używam Bascom AVR i programatora ISP.
    Ze strony PC i programatora jest wszystko OK.
    Czy mogą mieć na to wpływ tętnienia?

Dzięki za pomoc!!

0 14
  • #2 03 Lis 2005 18:01
    Zaquadnik
    Poziom 27  

Jeśli procek przestał działać to możliwe, że zaprogramowałeś jakieś FUSE'y. Moga to byc te od oscylatora (jeśli używasz kwarcu, to znaczy, że prawdopodobnie ustawiłeś generator zewnętrzny). Na razie to mi przychodzi do głowy. A czy procek daje się programować, czy jest kompletny trup ?

0
  • #3 03 Lis 2005 18:48
    Dexter77
    Poziom 28  

Z programowaniem przez Bascom tez mialem problem gdy przekroczylem pewien rozmiar kodu. Gdy zaczalem uzywac PonyProg-a to wszystko wrocilo do normy.
    Pozdro
    Dexter

0
  • #4 03 Lis 2005 19:07
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mege128 bardzo łatwo uwalić w trakcie programowania, wystarczy że napięcie spadnie o 0,5V i goodbye flasz...

Nie sądze żebyś ją ubił, prędzej zablokował fusami. Podepnij zewnętrzny generator kwarcowy zgodnie z notą aplikacyjną i zobacz czy ruszy. Najlepiej przerób wszystkie możliwe scenariusze taktowania proca. Rezonatory itp. W dataszicie masz wszystko

0
  • #5 03 Lis 2005 20:18
    wotor
    Poziom 10  

Dzięki za zainteresowanie.

Fuse'y ustawiłem przy pierwszym programowaniu i więcej nie wracałem do tego tematu.Procek był utawiony na 8Mhz oscylator wewnętrzny.Idąc tropem fuse'ów muślałem o przypadkowym przestawieniu właśnie oscylatora i podłączałem zewnętrzny generator do Xtal1, bez efektów.Kwarc też nie działa.Zastanawiam się czy wogóle możliwe jest przestawienie fusów w trakcie programowania (jakieś zakłucenie albo coś takiego) , bo podejrzewam, że właśnie wtedy coś się stało.Procek działał idealnie, po feralnym programowaniu kompletny trup. Zakładając, że coś jednak jest z fuse'ami, to czy możliwe jest zresetowanie tych ustawień bez programatora równoległego? I czy włączenie Watchdoga (w fuse'ach)ma jakieś znaczenie?

A jeżeli chodzi o rozmiar kodu to ten sam kod oczywiście trochę zmieniony działa na mega16 bez zarzutu. Tak więc dzieki, ale problem tkwi gdzieś indziej.

Jeszcze raz dzięki i pozdrowionka!

0
  • #6 03 Lis 2005 22:38
    kazmod
    Poziom 21  

Kolega McRancor podpowiadal, abys podlaczyl zewnetrzy generator kwarcowy. Mysle, ze on myslal o generatorze a nie a kwarcu Xtal. Podlacz generator a nie Xtal, albo podlacz sygnal z generatora zewnetrzego dajacy sygnal prostokatny o zadanej czestototliwosci. Nie moge, no nie moge (wybacz) ale kocham polski, buduje pisze sie przez u zwykle a nie kreskowane. Przepraszam, ale no nie moge.
    Pozdrowienia, Kazik

0
  • #7 03 Lis 2005 23:12
    wotor
    Poziom 10  

Dzięki za sugestie.
    (Bóduje) to przez roztargnienie, a do pinu Xtal1 podłączałem zewnętrzny generator prostokątny, dodatkowo regulowałem jego częstotliwość w zakreśie od 1-10Mhz i nic.
    Być może zablokował się ISP, nie wiem czy możliwe jest aby w JTAG coś zdziałać, bo boje się pomyśleć o programatorze równoległym.

Dzięki!

0
  • #8 04 Lis 2005 01:02
    McRancor

Taniej niż majstrować równoległy programator, jest kupić nowy procesor.

Generalnie ATmega128 nie nadaje się kompletnie do zabawy, bardzo łatwo zabić te procesory.

Programatorem równoległym jedyne co możesz zdziałać to ustawić bit SPIEN, czyli zezwolenie na programowanie szeregowcem. Mało pradwdopodobne żeby sam się wykasował, JTAGEN zezwolenie na Jtag jest domyślnie wyzerowane (czyli ustawione - łatwo pomylić) więc możesz podpiąć się przez Jtag i próbować.

Najczęściej winę w takich problemach ponosi źle ustawione źródło taktowania CKOPT i tu szukałbym błędu.

No i mam nadzieję że właściwie podłączasz programator, do PE0 i PE1

0
  • #9 04 Lis 2005 12:49
    mmx01
    Poziom 18  

A ja ze swoja mega mam podobnie dziwne problemy... zaczynaja sie one od restartu komputera. Tj. sytuacja wyglada tak:

Restartuje sobie PCka, odpalam userporta podlaczam mege, odpalam pony proga... i Pony nie widzi megi... resetuje procka, rejestuje pcka nie widzi... zostawiam go na dobe, podlaczam mege i... programuje... i dziala bez problemowo do czasu nastepnego resetu PCka :)
    Niezle co ? W czasie doby kiedy zostawiam go na "ochloniecie" nic nie robie z niczym... a zeby bylo ciekawie mega nie chce sie programowac rownierz na drugim kompie. Po tym gdy zaczyna dzialac na pierwszym, programuje sie na obu :)
    Niegdys myslalem ze uwalilem procek... ale teraz wiem ze sobie musi polezec. Aha, w czasie gdy nie chce sie programowac, program ktory byl uprzednio nagrany wykonuje sie bez problemow.

M.

0
  • #10 04 Lis 2005 22:48
    wotor
    Poziom 10  

„Ochłonięcie” nic nie pomaga, ale zdobyłem programator równoległy „BeeProg” .
    I niestety nie mam do niego podstawki i miał nie będę, więc zostaje łączenie kabelkami i tu jest problem nie wiem gdzie je podłączyć.
    Oczywiście od strony megi żaden problem, ale programator to już gorzej. Szukałem w necie, oprócz ofert sprzedaży podstawek żadnych schematów, więc jestem w punkcie wyjścia.
    Może coś przeoczyłem www.elnec.com to stronka firmowa programatora.

Pozdrowiona i dzięki za wszelką pomoc!!

0
  • #11 05 Lis 2005 11:43
    genetix
    Poziom 24  

:arrow: wotor
    nie orientujesz się jaki jest koszt takiego programatora? na www nie znalazłem...

0
  • #13 05 Lis 2005 12:13
    genetix
    Poziom 24  

:arrow: McRancor

No fakt, cena jest zaje(...) wysoka.

0
  • #14 05 Lis 2005 14:36
    LordBlick

No nie czarujmy się, ten programator jest do wielu układów, używanie go tylko do AVRów to jak z armatą na muchy ;)
    --
    Pozdrawiam, Daniel

0
  • #15 06 Lis 2005 01:40
    wotor
    Poziom 10  

Programator jest pożyczony, a na podstawkę to mnie nie stać i faktycznie wydanie kilkuset złotych tylko po to, by uratować jedną megę to delikatnie mówiąc hmm… Tak więc jeśli ktoś jest szczęśliwym posiadaczem tejże podstawki lub natkną się gdzieś na jej schemat i zechciałby podzielić się tą wiedzą to byłbym bardzo wdzięczny !!!

Jeszcze raz dzięki za wszystko!
    Pozdrawiam!

0